Ako ćemo gledati vijek trajanja baterije na današnjim Android uređajima možemo zaključiti da bi oni dakako mogli biti bolji nego što jesu. Ali nekako (uglavnom) ne uspijevaju zadovoljiti naše apetite. Zašto je to tako? Današnji Android pametni telefoni su tanki i imaju tako dobre performanse da bi im većina prijenosnih računala na tome mogla zavidjeti. Dodajmo tu i stvari kao što su brži internet, bolja kvaliteta prikaza slike, više zahtjevnijih aplikacija i imamo okvirne razloge ne baš dugotrajnim baterijama!
Google je sa Android 6.0 operacijskim sustavom omogućio poseban ”Doze Mode” kojim su korisnici mogli uapavati svoje pametne uređaje. No osim stavljanja uređaja u stanje ”spavanja” postoje još neke stvari koje mi kao korisnici možemo učiniti kako bismo poboljšali vijek trajanja baterija svojih uređaja i iz njih ”iscijedili” još koju minutu. U nastavku ovog članka reći ćemo nešto o čak devet super načina kako vijek trajanja baterije na Android uređajima dovesti na najvišu moguću razinu!
Za početak uključite način uštede baterije!
”Power Saving Mode”, odnosno način pomoću kojeg uređaj automatski kalibrira energiju baterije prema najvećoj mogućoj štedljivosti jer vrlo koristan u mnogim situacijama. Recimo da ste na nekoj lokaciji ili događaju i niste sigurni kada ćete li (i hoćete li) moći ponovno napuniti svoj uređaj.
U takvim i svim sličnim situacijama uključivanje načina uštede baterije može vam itekako produžiti njezin vijek trajanja. U slučaju da imate neki Samsungov pametni telefon dobra stvar je što ćete na njemu imati i posebnu mogućnost održavanja uređaja. Ova mogućnost dopušta vam, osim uštede baterije i čišćenje uređaja od nepotrebnih podataka, odnosno dodatno maksiniziranje performansi uređaja.
Kad god ste u mogućnosti koristite Wi-Fi mrežu
S obzirom na činjenicu da podatkovni promet (bez obzira na različite mogućnosti, kao što su bezbrojni gigabajti ili ostale, slične stvari) troši više bateriju nego Wi-Fi, kad god za to imate mogućnost svoj uređaj spojite na Wi-Fi mrežu.
Svaki uređaj ima mogućnost spajanja na podatkovni promet i na Wi-Fi. Ako putujete negdje gdje nećete imati uopće signala, niti ćete se moći spojiti na Wi-Fi, a želite uštedjeti bateriju uređaja, još jedna dobra ideja je uključivanje Zrakoplovnog načina rada.
Isključite aktivnu mogućnost praćenja uređaja
Danas gotovo svaki noviji Android pametni telefon u sebi ima mogućnosti kao što su NFC, Bluetooth ili druge oblike vidljivosti telefona. Svaka od ovih mogućnosti dragocjena je i korisna na svoj način, no isto tako svaka ona (pod uvjetom da je uključena) dodatno troši energiju baterije vašeg uređaja. Ako želite maksimalno uštedjeti na energiji baterije vašeg Android ”pametnjakovića” najbolje što možete učiniti jest da svaku od mogućnosti koja vam trenutno ne treba isključite.
Još jedna stvar koja dodatno troši energiju baterije je Google Assistant. Premda je i njegova upotrebljivost neosporna, Google Assistant će, čak i ako ga trenutno ne koristite, a on je uključen, raditi u pozadini i tako dodatno trošiti bateriju vašeg uređaja. Ako imate Samsungove pametne telefone u tom slučaju bilo bi dobro onemogućiti i njihove Bixby mogućnosti.
Snizite svjetlinu ekrana
Ekrani na današnjim pametnim telefonima izgledaju odlično. Prikaz slike je vrlo kvalitetan, boje su žive, bogate i vrlo jasne (pogotovo ako imate uređaj sa OLED zaslonom). No sva ta kvaliteta prikaza ”košta” i to u pogledu povećane potrošnje baterije. Neki korisnici vole na svojim uređajima postaviti svjetlinu na maksimum. To vrlo često nije potrebno. Osim što će maksimalna svjetlina ekrana maksimalno trošiti energiju baterije vašeg uređaja tolika razina svjetline vam vrlo često, realno nije potrebna.
Još jedna stvar koja ovdje doprinosti dodatnoj potrošnji energije baterije je automatska svjetlina. Ako želite dodatno uštedjeti na bateriji nju isto tako isključite. Treća stvar koju bi bilo poželjno namjestiti jest vrijeme unutar kojeg će zaslon vašeg uređaja ostati uključen. To vrijeme varira od 5 sekundi pa sve do 30 minuta. Što kraće vremena je zaslon vašeg uređaja uključen to on troši manje energije baterije.
Pozadinske fotografije i widgeti
Istina, naši uređaji imaju mogućnosti korištenja različitih, animiranih pozadinskih fotografija i animacija. No iako oni doprinose estetskom izgledu uređaja svaki animirani ”wallpaper” će isto tako dodatno trošiti energiju uređaja. Iz tog razloga prije nego što na svoj novi pametni telefon postavite neku animiranu, pozadinsku fotografiju, razmislite dvaput.
Ista stvar je i s widgetima. Widgeti, odnosno vidljivi dijelovi korisničkog sučelja na Android pametnim uređajima, su vrlo korisni i sami po sebi vrlo primamljivi. No isto tako svaka mogućnost widgeta, koliko god ona korisna i primamljiva bila dodatno troši energiju baterije uređaja.
Ponekad je dobra ideja stišati svoj Android uređaj
Svaki zvuk koji se oglasi na uređaju dodatno troši njegovu bateriju. Pridodajmo tu i vibracije (od kojih postoji nekoliko različitih modova) i dobili smo nove potrošače energije. Vibracija troši više energije od zvukova, tako da ako ipak želite ostaviti zvukove, a želite donekle uštedjeti bateriju u ovome segmentu isključite vibraciju.
Preuzmite kontrolu nad vašim aplikacijama
Svaka aplikacija koja je instalirana na našim pametnim telefonima se s vremena na vrijeme treba nadograditi. Nadogradnje doprinose sigurnosti, pouzdanosti i maksimalnoj učinkovitosti svake od aplikacija. No isto tako, svaka nova nadogradnja, osim što dodatno zauzima mjesto u unutarnjoj memoriji uređaja, dodatno troši bateriju. To ne znači da na svom uređaju ne trebate uopće ažurirati aplikacije.
No to znači da trebate voditi računa oko toga koje aplikacije ćete koristiti i koje u skladu s time onda trebaju nadogradnju. Sve ostale koje vam ne trebaju ili deinstalirajte ili ih onemogućite. Tako ćete si dodatno uštedjeti na energiji baterije (isto vrijedi i za automatsko nadograđivanje koje isto tako valja isključiti).
Koristite neku od aplikacija trećih strana za uštedu energije baterije
Ako želite uštedjeti energiju baterije na svom ”pametnjakoviću” uz pomoć aplikacije i to je moguće. Aplikacije kao što je recimo Greenify služe baš takvoj svrsi. Ova aplikacija će, osim praćenja potrošnje energije ovisno od aplikacije do aplikacije, držati sve one aplikacije koje ste vi označili da budu u stanju hibernacije u tom stanju sve dok ih vi sami ne pokrenete.
Što mislite o prijenosnoj bateriji ili punjaču?
Posljednji (ali i cjenovno najnepristupačniji) način kako možete uštedjeti energiju baterije na svom uređaju jest ako kupite prijenosnu bateriju ili punjač. Jest da oni koštaju (pogotovo oni malo kvalitetniji), ali ako želite zaista biti sigurni da će baterija vašeg uređaja uvijek biti maksimalno iskoristiva jedan prijenosni punjač ili dodatna baterija mogli bi vam itekako poslužiti svrsi.
Piše: I.H.