PočetnaHelpdesk8 savjeta kako WhatsApp učiniti sigurnijim i privatnijim

8 savjeta kako WhatsApp učiniti sigurnijim i privatnijim


WhatsApp je jedna od najboljih aplikacija za razmjenu poruka, odnosno ‘dopisivanje’. Ako ga koristite, trebali biste poduzeti neke korake kako biste zaštitili svoju sigurnost i privatnost. Tu ne govorimo samo o end-to-end enkripciji, nego o dodatnim mogućnostima koje trebate iskoristiti.

Enkripcija osigurava da se vaše poruke mogu čitati samo na telefonu primatelja. Isto vrijedi za glasovne pozive i videopozive, a oba su šifrirana. Međutim, postoje još neki drugi koraci koje možete poduzeti kako bi vaše korištenje ove aplikacije bilo sigurnije i privatnije.

1) Za osjetljive razgovore, uključite poruke koje nestaju

Iako WhatsApp šifrira sve razgovore po defaultu, ponekad također želite biti sigurni da u budućnosti nema kopije vašeg razgovora. To osigurava da čak i ako vaš uređaj ili uređaj primatelja padne u “krive ruke”, možete biti sigurni da se nijedan od vaših (tajnih) razgovora više ne postoji.

WhatsAppova mogućnost poruka koje nestaju osigurava da se razmijenjene poruke automatski brišu nakon određenog razdoblja. To uključuje sve strane u razgovoru.

Kako biste aktivirali poruke koje nestaju u određenom chatu, dodirnite ime kontakta na vrhu i odaberite opciju ”Disappearing Messages”. Zatim odaberite razdoblje nakon kojeg će poruka biti izbrisana (24 sata, 7 dana, 90 dana).

2) Uključite sigurnosne notifikacije

Na WhatsAppu možete provjeriti jesu li vaši razgovori end-to-end kriptirani pomoću sigurnosnih kodova. Odite na informacije o kontaktu, te nađite opciju “Encryption”. Tu možete vidjeti QR kod ili 60-znamenkasti broj.

Kada novi telefon ili prijenosno računalo pristupi postojećem chatu, generira se novi sigurnosni kod za oba telefona. WhatsApp može poslati obavijest kada se promijeni dotični sigurnosni kod. Tako možete provjeriti ovaj kod sa svojim prijateljem preko drugog messengera, osiguravajući njegovu sigurnost.

Da biste to uključili, odite u WhatsApp > Settings > Account > Security > Show security notifications (uključite ovu opciju).

Na Androidu, tapnite na Settings > Account > Security Notifications i uključite opciju Show Security Notifications on This Phone.

3) Osposobite 2FA (dvofaktorska autentifikacija)

Ako usluga to podržava, trebali biste koristiti dvofaktorsku autentifikaciju (2FA). U biti, s time kod logiranja i korištenja usluge imate dva koraka. Jedan od njih je unos privremenog koda koji vam dođe u SMS poruci. 2FA na WhatsAppu možete koristiti na svim podržanim platformama.

Uz 2FA, WhatsApp vam omogućuje dodavanje šesteroznamenkastog PIN koda kojeg možete lako zapamtiti. Važno je da dodate i svoju email adresu kako biste dohvatili taj kod u slučaju da ga zaboravite. Kako bi se smanjila mogućnost zaboravljanja koda, WhatsApp ima nasumične, periodične provjere zaporke tražeći od vas da je unesete kada otvorite aplikaciju. Ali to ionako nije svrha 2FA.

Svrha je spriječiti da netko drugi pristupi vašem WhatsApp računu bez vašeg pristanka, pa čak i ako ima dio podataka koji su mu potrebni za login.

4) Otključajte WhatsApp pomoću provjere otiska prsta ili lica

Još jedna zgodna mogućnost za poboljšanje privatnosti vaših WhatsApp poruka je zaključavanje aplikacije i mogućnost otključavanja isključivo otiskom prsta ili skeniranjem lica. To osigurava da samo vi možete pristupiti WhatsAppu čak i ako nekome drugome date svoj uređaj bez zaključavanja zaslona.

Jedina napomena – logično, ova značajka je dostupna samo na telefonima koji imaju biometrijske funkcionalnosti i koje nude otključavanje uređaja uz pomoć otiska prsta ili skeniranjem lica.

Na Androidu možete zaključati svoju WhatsApp aplikaciju pritiskom na izbornik (ikonica s tri točke) u gornjem desnom kutu, odabirom Settings > Privacy > Fingerprint lock, a zatim uključivanjem opcije ”Unlock with fingerprint”. Zatim ćete biti upitani da dodate otisak prsta, te možete odabrati vrijeme čekanja prije nego što se WhatsApp automatski zaključa.

Na iOS-u idite na Settings > Privacy > Screen Lock i uključite “Require Touch ID” ili “Require Face ID”. Na kraju odaberite vrijeme čekanja prije nego što se WhatsApp automatski zaključa.

5) Kriptirajte sigurnosne kopije u oblaku

End-to-end enkripcija je odlična, ali postoji jedna (sigurnosna) rupa: WhatsApp sigurnosno kopira razgovore na Google Drive ili iCloud. Tako, ako aplikaciju ponovno instalirate na uređaju, možete dohvatiti svoje stare poruke. Ali ova sigurnosna kopija nije kriptirana po defaultu.

Dakle, ako vam je stvarno stalo do vaše privatnosti, morate omogućiti end-to-end enkripciju za vaše sigurnosne kopije koje WhatsApp radi.

Na Androidu dodirnite izbornik s tri točke u gornjem desnom kutu i odaberite Settings > Chats > Chat backup > End-to-end encrypted backup > Turn on. Isto možete učiniti na iPhoneu tako da odete u Settings > Chats > Chat Backup > End-to-end encrypted backup > Turn on.

Na sljedećoj stranici odaberite jednu od dvije metode (lozinka ili ključ za šifriranje) koje preferirate i dovršite postavljanje sljedeći upute.

6) Čuvajte se uobičajenih prijevara

Budući da je WhatsApp “instant messenger”, povremeno biste mogli dobiti neke čudne poruke na WhatsAppu koje će najčešće odmah izgledati kao prijevara. Ipak, bitno je da ih prepoznate na vrijeme ako se nikada niste susreli s njima.

Stoga, ako s nepoznatog broja dobijete link na koji “morate” kliknuti kako biste sudjelovali u nagradnoj igri, kako biste potvrdili nagradu “koju ste osvojili” ili slično – odmah obrišite tu poruku. U 99 posto slučajeva radi se o prevari.

Oni najuporniji često u porukama pričaju o premium verziji WhatsAppa, “WhatsApp Goldu” ili o isteku vašeg WhatsApp računa. Bez obzira kako je formulirana poruka, prijevara vas tjera da platite za WhatsApp. Ne treba to govoriti, ali nikada nemojte plaćati novac za WhatsApp. Tvrtka je jasno rekla da će WhatsApp zauvijek biti besplatan. Ono što vam se može dogoditi je da nekome date podatke o kartici, a onda ćete tek biti u problemu!

Budite jako skeptični prema porukama od nepoznatih pošiljatelja i nemojte nasjesti na “nagradne igre”, premium verziji WhatsAppa i slično.

7) Skinite službenu WhatsApp desktop aplikaciju na računalo

Da biste na računalu koristili WhatsApp, morate ili linkati/spojiti telefon s WhatsApp Webom ili koristiti WhatsApp desktop aplikaciju. Da biste bili sigurni, uvijek koristite službene aplikacije. iOS i Android aplikacije prolaze rigorozne provjere prije nego dođu na “Store”, dok na webu takvih provjera baš i nema, odnosno manje su neke stvari regulirane.

Baš zato, postoje web stranice koje se lažno predstavljaju kao “WhatsApp Web” stranice, a zapravo za cilj imaju dvije stvari – vaše računalo zaraziti malwareom, te po mogućnosti dobiti vaše WhatsApp podatke i poruke.

Mi ćemo vam linkati službeni web i aplikaciju, pa budite sigurni da preuzimate aplikacije s tih stranica.

Linkovi/download: Mobile i desktop aplikacijaWhatsApp Web

8) Podesite postavke privatnosti za WhatsApp

WhatsApp nije najprivatniji messenger, ali korisnicima daje barem nešto kontrole nad podacima. Odite u Settings > Account > Privacy kako biste vidjeli sve što vam je na raspolaganju.

Tu možete kontrolirati tko će vidjeti vaš “last seen” status (vrijeme kada ste zadnji put bili online, odnosno koristili WhatsApp aplikaciju), online status, profilnu sliku, lokaciju uživo … Ovdje također možete isključiti “Read receipts”, tako da su plave kvačice isključene, pa čak i podesiti tko vas može dodati u grupe.

Nema pravog odgovora kako podesiti ove postavke. Podesite ih onako kako vi mislite da vam je najbolje. Ako nas pitate, stavite da su podaci vidljivi vašim kontaktima ili nikome.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular