RAM (Random Access Memory) je jedna od osnovnih komponenti računala i pametnih telefona. Ali nažalost, i dan danas, postoji mnogo zabluda o RAM-ima. Neki govore da ne možete miješati RAM-e različite veličine ili RAM-e drugačijih brendova. To je laž, a to ćete vidjeti i u nastavku teksta.
Posao RAM-a, odnosno ove memorije, je da pamti razne izračune i podatke koje računalo kreira, ali samo određeno vrijeme. Tako računalo ne mora istu radnju raditi 2 ili više puta. Samim time je računalo brže i efektivnije.
Ipak, postoje razne “činjenice” koje ste vjerojatno i sami pročitali, a tiču se RAM-a. Nažalost, mnoge od tih “činjenica” nisu točne. Pa krenimo redom i idemo razbiti nekoliko mitova i zabluda o istima.
1) “Ne možete miješati RAM memoriju različitih veličina”
Većina laptopa ili računala dolaze barem s 2 utora na matičnoj ploči za RAM pločice. Mnoga stolna računala i s mnogo više utora. I tu dolazimo do prve zablude. Mnogi misle da ne mogu u dotične utore staviti RAM pločice različitih veličina ili različitih brendova.
Jednostavno rečeno – to nije istina. Možete miješati RAM pločice različitih brendova, pa čak i različitih brzina. To nije baš optimalno za sistemske performanse, ali možete.
Najbolja opcija je kupiti nekoliko pločica od istog proizvođača, iste veličine i frekvencije, odnosno brzine. Ali ako i napravite “mix”, računalo će i dalje raditi.
Iste RAM pločice za bolje performanse
RAM najbolje radi kada je u paru, odnosno u “kompletu” s istim hardverom. Za optimalne performanse, sve RAM pločice bi trebale imati istu voltažu, brzinu i veličinu. Ako imate 4 utora na matičnoj ploči i želite 32 GB RAM-a, onda je najbolje kupiti 2×16 GB ili 4×8 GB istog modela.
Ali ako u računalu imate samo 4 GB RAM-a i želite dodati još 8 GB, možete kupiti pločicu od 8 GB i staviti ju u računalo. Neće baš sve biti idealno i neće sve raditi kao da imate 12 GB RAM-a, ali će biti brže i bolje nego da imate samo 4 GB RAM-a.
Ista stvar je i s frekvencijom i brzinom. RAM najbolje radi ako sve pločice rade na istom taktu s istom brzinom. Ali ako imate dvije pločice različite frekvencije, i to će raditi. Nije idealno, ali …
2) “Ne trebam više RAM-a” ili “Moje računalo ima dosta RAM-a”
“Količina RAM-a koju imam u računalu je dovoljna za softver koji pokrećem. Ne treba ništa dodano.” To je često čuti od ljudi kojima računalo jedva radi, ali radi. S jedne strane su u pravu – računalo radi, softver se vrti. Ali ako imate više RAM-a, moguće je da će računalo i dotični softver raditi brže.
Većina programera koji pišu softver pokušavaju napraviti aplikacije koje “rezerviraju” određeni postotak dostupnog RAM-a. Ako imate više RAM pločica, postotak dostupnih RAM-a za aplikaciju će biti veći.
To što vi možda koristite “samo” 70 posto vašeg ukupnog kapaciteta memorije, to ne znači da ne trebate više RAM-a.
Nekakvo generalno pravilo je da na današnjim laptopima vam je dovoljno 8 GB RAM-a, a 12 je super. Dok će gamerima i naprednijim korisnicima trebati od 16 do 32 GB RAM-a da računalo radi normalno za njihove potrebe.
Dobra vijest je što danas sve više novih računala dolazi sa 16 GB RAM-a. Nije memorija više skupa kao što je nekada bila.
3) “Veličina RAM-a je jedino što je važno”
Vjerojatno znate koliko RAM-a imate u računalu ili pametnom telefonu. Kada vam netko kaže da ima više RAM-a od vas, mnogi će pretpostaviti da im onda i računalo radi brže. Ali to nije nužno istina. Kapacitet RAM-a nije jedino što je važno.
Ono što određuje performanse RAM-a su brzina i frekvencija. Kao i CPU, tako i RAM-i imaju brzinu takta. Što je ta brojka veća, to se više funkcija, odnosno operacija, može izvesti u sekundi. Danas ćete često naći RAM pločice brzine s taktom od 2400MHz ili 3000MHz. Tu su i pločice većim taktom (3200, 3600) za high-end računala.
Jedan problem na koji možete naletjeti je problem s brzinom RAM-a i koji na vas može utjecati na dva načina.
Prvi je da imate RAM pločice brzine 2000MHz, dok vaša matična ploča ne podržava brzine veće od 1333MHz. Tako da vaš sustav neće koristiti ovih “dodatnih” 700MHz.
Drugo, ako miješate RAM module različitih brzina, one će raditi na brzini onog sporijeg. Stoga ako imate jednu pločicu brzine 2400MHz, a drugu 3600MHz, obje će raditi na 2400MHz.
Generalno govoreći, prosječni korisnik računala neće vidjeti veliku razliku između 8 i 16 GB RAM-a u računalu. Ali ako ovih 8 GB RAM-a zamijenite pločicom ekstra brzog RAM-a, onda biste mogli primijetiti da vam računalo brže i bolje radi.
4) “RAM memoriju treba prazniti (očistiti) da bi računalo brže radilo”
Jedan od mitova koji najduže postoje, a vezani su uz RAM memoriju, kaže da trebate prazniti/čistiti memoriju da bi ona bila brža. To nije istina. Kao što nije istina da postoje aplikacije i softveri kao što su “RAM Boosteri” i “Memory optimizeri”. Ne nasjedajte na to. Isto tako, nemojte prazniti RAM memoriju. Ako je računalo nešto zapisalo u memoriju, onda mu to i treba.
Poanta RAM-a nije da budu prazni, nego baš suprotno. U biti, operacijski sustav i vaš softver trebaju popuniti RAM memoriju dok god ima mjesta u njoj. Ako očistite RAM memoriju s jednim od onih “booster” aplikacija možete dobiti samo suprotni učinak. Računalo može postati sporije jer ponovno mora raditi određene radnje i spremati podatke u memoriju. Onu memoriju koju ste maloprije očistili od podataka koje računalu trebaju.
Također, RAM moduli nisu isti kao vaš HDD ili SSD. RAM memorija se automatski prazni i puni. Što ih imate više, to se više podataka zapisuje i prazni. Vrlo jednostavno.
Zato – nemojte ručno prazniti RAM memoriju, nemojte koristiti softver koji vam obećava da će bolje upravljati Vašom RAM memorijom i slično. To su gluposti i bacate vrijeme i novac na takve stvari.
5) “Morate koristiti parni broj RAM modula”
I zadnji mit koji ćemo spomenuti u ovom tekstu je – da morate koristiti jednak/paran broj RAM pločica. Odmah da razjasnimo – ne morate! Ne morate koristiti 2, 4 ili 6 modula memorije. Možete koristiti jedan modul. Možete ih koristiti i 3. Nema pravila koliko ih mora biti u računalu, niti su 2 modula bolja od 3 modula.
Naravno, opet postoje izuzetci. Ako imate 2 jednaka modula i stavite treći koji je različit od ova dva, moguće je da dođe do određenog pada performansi. Točnije, ako imate 2×8 GB RAM-a i onda stavite treći koji je drugačije veličine ili brzine, nije jednako kao da ste stavili 3×8 GB RAM-a istih pločica.
Ipak, poigrajte se s memorijom, pogledajte što vam odgovara, što vam dobro radi, što ne radi. Nema univerzalnog pravila kako nešto “mora” biti. Ali da neke stvari rade bolje od drugih, to je istina.
Piše: B.P.