PočetnaHelpdesk10 savjeta za povećanje brzine WiFi signala

10 savjeta za povećanje brzine WiFi signala


Niste zadovoljni kvalitetom WiFi signala? Smatrate da je moguće ostvariti povećanje brzine WiFi signala u vašem stanu ili kući? Pitate se kako ubrzati internet putem WiFi mreže?

Danas smo navikli da nas na svakom koraku imamo internet signal, putem kojeg možemo istraživati prostranstva interneta, raznih servisa i društvenih mreža. No, stvari nekad ne idu onako kako smo očekivali. Naime, događa se da internet signal zna biti vrlo slab pa nam to ometa bezbrižno surfanje.

Brzina i kvaliteta WiFi signala ovisi o nekoliko važnih parametara, a danas ćemo izdvojiti neke od njih kako bismo vam pomogli da ubrzate surfanje na vašoj mreži. U nastavku slijedi popis stvari na koje trebate obratiti pozornost ako želite osigurati povećanje brzine WiFi signala:

Testirajte brzinu

Prije nego što krenete u razrješavanje misterija sporog interneta, važno je saznati koje su uopće mogućnosti vaše internet veze. Naime, zahvaljujući tome koliko mjesečno izdvajate za telekom usluge i gdje živite, kvaliteta i brzina vašeg signala može jako varirati. Primjerice u središtima velikih gradova već je uobičajeno da su postavljeni optički kablovi pa je tamo brzina iznimno velika, dok u nekim manjim mjestima i selima nema kvalitetne infrastrukture pa je brzina znatno manja.

No, da biste riješili nedoumice oko tog problema, najbolje je da testirate kvalitetu i brzinu vaše veze. To možete učiniti putem raznih alata, a dovoljno je da u Google utipkate pojam ‘speed test’. Otvorit će vam se neka od aplikacija u kojoj samo pokrenete testiranje i za nekoliko sekundi znat ćete koja ja maksimalna brzina preuzimanja i slanja podataka putem interneta.

Napravite mapu WiFi signala

Dodatan korak kod testiranja kvalitete signala jest provjera u kojim dijelovima stana ili kuće je signal kvalitetan, a u kojima nije na zadovoljavajućoj razini. Ovaj dio je najlakše provjeriti putem pametnog telefona. Sve što trebate je instalirati jednostavnu aplikaciju i prošetati po kući kako biste provjerili kvalitetu signala. Postoji u trgovini aplikacija mnogo različitih varijanti, a na vama je da odaberete koja vam se heat mapping aplikacija sviđa i zadovoljava vaša očekivanja.

Rekonfiguriranje rutera

Iako problem s WiFi signalom može biti uzrokovan od strane mnogih uzročnika, uglavnom se problemi vežu uz router. Naime, router je centralni dio svakog internet sustava i u njemu se uspostavlja svaka internet veza. Ponekad se zna desiti da se nešto poremeti u postavkama routera, što zatim uzrokuje probleme s WiFi vezom.

Da biste to riješili morat ćete se spojiti na router putem posebnog sučelja koje ima taj uređaj. Sva uputstva o spajanju na router dobili ste od svojeg telekom operatera pa u njima možete potražiti rješenje. Rekonfiguriranje routera trebalo bi omogućiti vračanje postavki na stanje koje je bilo prije problema. Ipak, ako niste sigurni što i kako napraviti – kontaktirajte svojeg operatera.

Promijenite kanal

WiFi signal je danas svuda oko nas. Razne internet veze isprepliću se u uredu, u stanu, zgradi, a ponekad i u susjedstvu. Svaki router prilikom uključenja odabire svoj kanal putem kojeg će slati WiFi signal. Postoji mogućnost da dođe do preklapanja određenih WiFi signala, a u tom se slučaju internet usporava.

Da biste provjerili dostupnost kanala možete koristiti alate kao što su InSSIDer ili NirSoft. Ovi će vam alati otkriti koji su kanali slobodni i preporučit će vam što da odaberete. Nakon konfiguriranja kanala, vaša vi internet veza trebala proraditi punim kapacitetom, odnosno punom dostupnom brzinom.

Investirajte u adapter za pojačavanje WiFi signala

Ako u svojem stanu ili kući imate veliki broj soba i razno raznih zidova, signal će na određenim mjestima biti slabe kvalitete. Da bi doskočili tome na kraj, inženjeri su osmislili adaptere koji se jednostavno uštekaju u zid i pojačavaju WiFi signal.

Korištenje ovog adaptera je prilično jednostavno, a sve što trebate paziti jest da kod kupnje odaberete adapter koji će podržavati WiFi. Ono što ovaj adapter radi je stvaranje nove WiFi točke iz koje se zatim signal šalje na mjesta sa slabim signalom. Nekada su ti adapteri bili prilično skupi, no danas su dostupni svakome – tako da razmislite o kupnji ako vas muči WiFi signal.

 

Nadogradite firmware

Problem sa slabim signalom nekad zna biti uzrokovan od strane firmwarea. Tek rijetki korisnici održavaju svoj firmware u svježem stanju, što konkretno znači da rijetko kada rade nadogradnju firmwarea. No, to je potrebno napraviti ako želite koristiti maksimalne mogućnosti i brzine internet veze.

Dovoljno je da kontaktirate svojeg proizvođača i on će vam rado poslati novi firmware, kako biste izvršili nadogradnju. Ovaj korak ne bi trebao biti kompliciran, no preporuka je da uvijek na raspolaganju imate kontakt koji će vam priskočiti u pomoć ako negdje zapnete. Također, provjerite u kakvom su stanju driveri za WiFi adapter i po potrebi ih nadogradite.

Promijenite lokaciju routera

Jedan od jednostavnijih koraka za povećanje brzine WiFI signala može biti premještanje routera. Pogrešna lokacija unutar stambenog ili poslovnog prostora može uzrokovati slabi signal na mjestima gdje da zapravo najviše trebate. U drugom smo koraku spomenuli heat mapping putem kojeg ste kreirali mapu signala.

Sada tu mapu možete iskoristiti kako biste pronašli najbolju lokaciju za router. Najbolja lokacija jest ona gdje imate najbolji signal na mjestu gdje ga najviše trebate, odnosno ako težite mobilnosti uređaja – u centralnom dijelu stana ili kuće tako da internet možete koristiti u svim prostorima.

Provjerite tko je spojen na router

Ideja interneta jest dijeliti informacije sa svijetom. Isti taj princip dijeljena povezan je i s WiFi signalom jer osnovna je ideja korisnicima omogućiti da se spoje kada i gdje žele na internet (u dometu WiFi signala). No, dijeljenje veze ponekad može uzrokovati velike probleme.

Primjerice, ako jedna osoba u mreži preuzima velike količine podataka ili igra igre putem interneta – može uzrokovati manjak signala za ostale. Dakle, što više ljudi imate na mreži veća je vjerojatnost da će oni imati sporiji signal. Da biste riješili taj problem provjerite tko se sve spaja na vašu internet vezu i ograničite je po potrebi na routeru.

Podesite automatsko restartanje routera

Kada brzina WiFI signala padne ili signal postane slab, korisnici uglavnom posežu za restartanjem routera. Nakon restarta uglavnom se signal ustabili i dobiva veće brzine, mada to ne mora biti slučaj.

Ipak, stručnjaci savjetuju da se na routeru podesiti automatsko resetiranje kako biste očuvali kvalitetu signala tijekom čitavog vremena. Povremeno restartanje izbrisat će stalne veze koje su korisnici stvorili na routeru i tako osloboditi prostora za nove i kvalitetnije veze.

Zamijenite router

Ako ste pokušali sve stvari s liste i ništa nije urodilo plodom, možda je vrijeme da razmislite o zamjeni routera. Standardi WiFi veze povremeno se mijenjaju, a proizvođači opreme redovito se trude da predstave nove i bolje uređaje koji osiguravaju bržu i stabilniju vezu.

Ako već dugo imate isti router, možda je problem upravo u ovom centralnom uređaju. Kontaktirajte svojeg telekom operatera, požalite se na kvalitetu WiFi signala i vrlo vjerojatno ćete dobiti novi router. Možda će upravo novi router riješiti vaše probleme s brzinom interneta.

 

Zaključak

WiFi signal ovisan je o mnogim komponentama, a iznad u tekstu naveli smo nekoliko najznačajnijih. Jedan od glavnih savjeta svakako jest provjeriti kvalitetu signala u raznim područjima kuće, stana ili poslovnog prostora, a zatim poziciju routera prilagoditi tako da najbolje pokriva sve točke u kojima planirate biti na internetu. Povećanje brzine WiFi signala zna biti naporan zadatak, no uz gore navede savjete trebali biste otkloniti problem.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular