PočetnaHelpdesk10 popularnih mitova o pametnim telefonima koji nisu istiniti

10 popularnih mitova o pametnim telefonima koji nisu istiniti


Kao i sve u tech svijetu, i pametni telefoni su podložni raznim mitovima i “glasinama” koje nikako da umru. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti nekim od najraširenijih mitova o pametnim telefonima i vidjeti možemo li barem djelomično pomoći da ti mitovi jednom za svagda odu u ropotarnicu povijesti. Svaka dezinformacija, pa i najmanja, nije dobra i o tome se treba pričati. Pa krenimo redom.

1) Aplikacije u pozadini treba “ubiti” jer troše bateriju i usporavaju mobitele

Apple i Android dozvoljavaju da aplikacije rade u pozadini kako bi vam olakšale multitasking. Ovaj mit izgleda kao da bi mogao biti legitiman zbog ideje da svi dodatni procesi koriste resurse sustava, a što više aplikacija imate pokrenuti, uređaj će biti sporiji.

Međutim, oba operacijska sustava ograničavaju koliko te aplikacije mogu učiniti dok rade u pozadini i koliko dugo mogu raditi u pozadini. Količina pražnjenja vaše baterije je prilično minimalna, a što se tiče usporavanja vašeg telefona, malo je vjerojatno da je za to kriv multitasking i činjenica da u pozadini imate otvorene aplikacije.

Nuspojava ovog mita bila je bezbroj aplikacija na Google Playu i App Storeu za ubijanje pozadinskih (otvorenih) aplikacija. Te su aplikacije u biti beskorisne i iako rade svoj posao zatvaranjem pozadinskih aplikacija, zapravo ne štede puno na resursima ili trajanju baterije.

Android će automatski “ubiti” aplikaciju kada je uređaju potrebno više memorije, a slično radi i iPhone. Niti jedan neće pokazati zamjetnu razliku bez aplikacija koje rade u pozadini.

2) Bateriju morate isprazniti skoro do kraja prije novog punjenja mobitela

Litij-ionske baterije zapravo rade bolje kada ostanu napunjene, dok su starije NiCD i NiMH baterije trajale dulje kada ih pustite da se potpuno isprazne prije nego što se ponovno napune do 100 posto.

Moderne baterije se ne suočavaju s istim problemom jer nemaju “staničnu memoriju” kao starije NiCD i NiMH punjive baterije.

Međutim, u ovoj glasini još uvijek ima djelomične istine. Iako to ne produžuje trajanje baterije, neki stručnjaci se slažu da biste trebali raditi puni ciklus punjenja – od 0 do 100 posto – to jest, pustiti da se baterija potpuno isprazni prije potpunog ponovnog punjenja, svaka tri mjeseca ili nakon 40 ciklusa punjenja.

Takvo ponašanje ne produžuje životni vijek vaše baterije, već pomaže pri kalibraciji očitanja stanja baterije koje se prikazuje na vašem zaslonu, te kako bi ona ostala točna.

3) Bluetooth & Wi-fi Direct “ubijaju” vašu bateriju

Bluetooth i Wi-Fi Direct omogućuju vam brz prijenos velikih datoteka ili drugih podataka s uređaja na uređaj. Iako možemo raspravljati koji je bolji, istina je da su oboje prilično korisni i vrlo slični. Ali ubijaju li vam bateriju? Ukratko – ne.

Novije generacije Bluetootha i Wi-Fi Directa troše malo ili nimalo energije dok se ne koriste. Nakon što omogućite drugi uređaj i počnete prenositi datoteke, tada će vam početi trošiti bateriju. Do tada, samo njihovo aktiviranje neće uzrokovati primjetno pražnjenje baterije.

4) Bolje specifikacije = bolje performanse

U globalu, ovaj mit ima određenu “težinu”, ali istina je da nije dovoljno pouzdan pokazatelj u praksi. Android ima desetke uređaja koji izlaze svake godine, a neki od njih imaju prilično impresivne specifikacije. Međutim, odlične specifikacije ne čine telefon uvijek fantastičnim za korištenje.

Najveće bitke “se biju” kada govorimo, primjerice, o kameri na mobitelu. Realnost je da bi kamera od 64 megapiksela mogla biti daleko inferiornija od kamere od 8 megapiksela u svakoj značajnoj kategoriji osim veličine slike. Isto bi se moglo reći i za višejezgrene procesore.

Osim toga, u igri su i drugi čimbenici. Na primjer, nekoliko Android telefona ima bolje specifikacije od iPhonea, ali to ne znači nužno da je Android telefon brži ili superiorniji od iPhonea. Operativni sustav je bitan, kao i ponašanje korisnika dok ga koriste.

5) Jedini punjač kojeg smijete koristiti je onaj kojeg ste dobili s mobitelom

U određenoj mjeri, ovaj mit postoji isključivo da bi se novac stavio u džepove proizvođača telefona. Dok pametni telefoni imaju izrazito male profitne marže, tržište dodatne opreme čini dobar dio prihoda tvrtki. Kao takvi, oni su vrlo motivirani da vas uvjere da morate kupovati OEM (originalne) punjače.

Istina je da je svaki punjač izrađen prema specifikacijama proizvođača siguran za korištenje s vašim telefonom.

Ono što većina potrošača ne razumije je da postoji razlika između kvalitetnog third-party punjača i jeftine kineske kopije. Kvalitetni proizvođači, kao što su Belkin, Amazon i drugi, potpuno su sigurni za korištenje s vašim pametnim telefonom jer su izrađeni prema izvornim specifikacijama punjača proizvođača. Jeftine kopije mogu biti opasne i ponekad mogu izazvati požar.

6) Punjenje telefona preko noći šteti vašoj bateriji

Ovo je još jedan mit koji je u jednom trenutku bio istinit, ali s poboljšanjem baterija i tehnologije punjenja, sada je potpuno “promašen”. Starije baterije nisu bile “dovoljno pametne” da shvate kada su pune, a njihovo prekomjerno punjenje smanjivalo je trajanje baterije tijekom vremena.

Današnji mehanizmi punjenja su pametniji. Nakon što se vaš telefon potpuno napuni, prestaje crpiti struju. Stoga, potpuno je prihvatljivo puniti pametni telefon dok spavate, odnosno tijekom noći.

7) Aplikacije s App Storea/Google Playa su potpuno sigurne

Mnogi od nas se ponekad boje preuzimanja APK instalacijskih datoteka za Android jer ne vjerujemo stranici s koje skidamo datoteku. No, naravno, osjećamo se sigurno kada preuzimamo aplikaciju s Google Playa.

Iako je to generalno “ispravno ponašanje i razmišljanje” (koliko to može biti), preuzimanje aplikacija iz službenih “trgovina” ne jamči sigurnost. Mnoge se aplikacije povezuju na internet i komuniciraju sa svojim serverima. To znači da se zlonamjerni kod (softver) može poslati na vaš telefon u bilo kojem trenutku korištenja određene aplikacije.

Ali nemojte se bojati. Aplikacije pouzdanih kompanija (i programera) najčešće su sigurne. Oni moraju održati svoju reputaciju i ne mogu si dopustiti “promašaje” i bilo kakve sumnjive radnje. Što znači da održavaju svoje aplikacije čistima i nemaju skrivenih funkcionalnosti koje bi vam mogle naštetiti.

Ako skidate manje poznatu aplikaciju nepoznatog autora (programera ili kompanije), tada biste trebali biti oprezni. Posebice s dozvolama koje dajete aplikaciji.

8) Isključivanje mobitela / uklanjanje SIM kartice / prebacivanje mobitela u “airplane mode” vaš štiti od “praćenja”

Prvo ćemo se pozabaviti “airplane” načinom rada. Stavljanje telefona u “airplane mode” u osnovi isključuje Wi-Fi i mobilnu uslugu te služi kao funkcija “Do not disturb”. To nikoga neće spriječiti da vas prati (ako želi), pogotovo putem satelita. U većini modernih telefona još uvijek možete koristiti GPS, Bluetooth i Wi-Fi u “airplane” modu.

Istina je da je telefonu potrebna struja za prijenos signala, pa ćete željeni efekt dobiti isključivanjem telefona ili (još bolje) uklanjanjem baterije.

Nadalje, telefoni zaraženi određenim vrstama zlonamjernog softvera, kao što je Androidov stari PowerOffHijack koji je lažirao uobičajenu animaciju isključivanja, činili su da izgleda kao da je vaš telefon isključen. U stvarnosti nije bio, i vjerojatno vas je pratio ako ste ga imali na telefonu.

Uklanjanje SIM kartice također neće funkcionirati, jer vaš telefon još uvijek ima ugrađene identifikatore koje mogu otkriti Stingray uređaji ili lažni tornjevi mobilne telefonije koje koristi NSA (op.a. U Americi, naravno). Sve te uređaje koriste vladine agencije, vojska i policija u Americi.

No, softver zna toliko toga o vama, da ako ne želite da vas se “prati”, onda je najbolje ne imati mobilni uređaj.

9) Automatsko podešavanje svjetline ekrana štedi bateriju

Ovo je potpuno krivo. Ideja je da korištenje ugrađenog senzora svjetla vašeg telefona može automatski kalibrirati idealnu svjetlinu ekrana radi uštede energije, odnosno baterije.

Realnost je da bi vam to moglo uštedjeti malo baterije zatamnjivanjem ekrana kada je to prikladno. Ipak, taj svjetlosni senzor koristi više energije tijekom dana konstantnim “pinganjem” vašeg CPU-a za obradu podataka koje prikuplja i odlučuje je li prikladna niža (ili veća) postavka svjetline.

Sve u svemu, “zgodan feature”, ali vam neće uštedjeti bateriju.

10) Android je “open source” pa je (više) otporan na ranjivosti

Softver otvorenog koda (engl. open source software) je, po svojoj definiciji – otvoren. Samim time što možete vidjeti kako operativni sustav radi “ispod haube” je dobra stvar jer mnogi programeri sudjeluju u njegovom razvoju, mnogi će uvidjeti potencijalne ranjivosti i sustav će s vremenom postati jako otporan. I to je istina – Android kao OS je izuzetno siguran i pouzdan.

Ono što nije sigurno su aplikacije. Problem je mogućnost pokretanja aplikacija izvan centraliziranog Google Play. To čini Android telefone podložnijim zlonamjernom softveru nego Apple koji ima prilično rigorozne provjere aplikacija prije postavljanja na App Store.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular