PočetnaHelpdesk10 najsigurnijih stranica za besplatno skidanje softvera za Windowse

10 najsigurnijih stranica za besplatno skidanje softvera za Windowse


Iako na internetu postoji mnogo web stranica za skidanje besplatnog softvera, nisu sve stranice sigurne. Mnoge od njih iskorištavaju ljude koji traže besplatni softver na mnoge načine.

Jedan od njih je da odmah pokušaju vaše računalo zaraziti malwareom, virusom i sličnim zlonamjernim kodom. Drugi način su lažne reklame koje vam govore da imate virus na računalu ili nešto slično tome, te vas pokušavaju namamiti da kliknete na link kako biste skinuli softver koji će riješiti dotični “problem”. Naravno, radi se o malicioznom softveru kojeg ne trebate skidati ni instalirati na svoje računalo.

Iako je razumljivo da će većina korisnika odmah shvatiti da se radi o prijevari, manji broj ljudi će kliknuti na te reklame i linkove, te se “zaraziti”.

Upravo zbog njih i pišemo ovaj tekst. U nastavku donosimo 10 sigurnih web stranica za besplatno skidanje softvera, ali ipak napomena: “Sve što skidate, skidate na vlastitu odgovornost!

Ove stranice u nastavku teksta imaju generalno dobru reputaciju, ali ih možete provjeriti i s alatom URLVoid. Dapače, potičemo vas da to učinite i da ubuduće ovako provjeravate web stranice s kojih skidate softver. Ovaj alat će vam reći je li stranica sigurna ili nije. Naravno, prema određenim parametrima.

Mi ćemo joj vjerovati, a na vama je da odlučite želite li i vi isto.

1) Službene web stranice softvera

Prije nego što se pozabavimo stranicama koje nude mnoštvo različitog softvera za Windowse, vrijedi napomenuti da je najsigurnije mjesto za preuzimanje softvera često upravo s njegove službene web stranice. Ako želite preuzeti web preglednik, sigurnosni paket, medijsku aplikaciju ili nešto slično, ne možete biti puno sigurniji od njegove “izvorne” web stranice. Chrome ćete skidati s Googleovih web stranica, ne s neke anonimne stranice, zar ne?

Ako ne znate (službenu) web stranicu za skidanje aplikacije, brza Google pretraga (npr. “download Spotify”) će vam pomoći u tome. U 99 posto slučajeva, prvi link ispod reklama je ono što trebate.

2) Ninite

Ninite je vrlo jednostavan. Dotična web stranica vam nudi popis popularnih programa/aplikacija koje možete preuzeti. Sve što vi trebate učiniti je označiti kućice kraj aplikacija koje trebate. Zatim ćete klikom na gumb za preuzimanje dobiti prilagođenu instalacijsku datoteku koja objedinjuje sve odabrane programe zajedno, omogućujući vam da ih grupno (skupno) instalirate.

Nadalje, Ninite je poznat po svojoj sigurnosti. Automatski odbija alatne trake i dodatno smeće, radi u pozadini i ne zahtijeva da uvijek iznova klikate “Dalje” tijekom instalacija. Dakle, nema rizika od zlonamjernog softvera. Pokretanje iste instalacijske datoteke kasnije će uzrokovati da Ninite automatski ažurira sve što ste izvorno preuzeli.

Iako postoji samo nekoliko desetaka aplikacija na Niniteu, tamo ima puno popularnih Windows aplikacija kao što su Chrome, VLC, Zoom, LibreOffice i slično. Imajte to na umu sljedeći put kada budete setupirali novo računalo. Neka vam Ninite bude prvo odredište.

3) Softpedia

Softpedia je jedna od najvećih web stranica za skidanje softvera. S ove stranice je skinuto više od tri milijarde aplikacija tijekom godina. Najpopularnije aplikacije ažuriraju se svaki dan, što vam omogućuje da dobijete najnoviju verziju “čistog softver” bez zlonamjernog koda.

Povrh svega, ima jednostavno sučelje za korištenje, te ćete preko istoga moći lako naći softver koji tražite. Možete i pregledavati što je zadnje ažurirano ili pretraživati pomoću filtara kao što su kategorije, zadnje ažuriranje i cijena. Osim za Windowse, pronaći ćete i aplikacije za Mac, Linux i Android.

4) MajorGeeks

Iako web stranica izgleda kao da nije ažurirana od 90.-ih godina prošlog stoljeća, MajorGeeks je već neko duže vrijeme jedna od najuglednijih stranica za skidanje softvera.

Njihov popis najboljih besplatnih programa odlično je mjesto za početak, ali nemojte se bojati pogledati lijevu traku (meni) i pogledati sve vrste visoko ocijenjenih aplikacija koji bi vam mogle biti korisne. Potrošite malo vremena na ovoj web stranici, isplati se.

U suprotnom, tu je mogućnost pretraživanja softvera, te će vam ova opcija pomoći pronaći ono što tražite.

5) FileHippo

FileHippo je još jedna poznata web stranica s mnoštvom aktivnih programa podijeljenih u kategorije. Također ima repozitorij web aplikacija, ako vam je to draže od skidanja aplikacija i instalacije istih.

FileHippo će vas povremeno nuditi da preuzmete neku drugu aplikaciju (kao što je Opera web preglednik) prije one koju ste tražili i krenuli skidati. Ali to je jasno označeno, lako se preskoči i FileHippo ne gura sumnjivi softver za skidanje.

Dotična web stranica ide i korak dalje nudeći i starije verzije softvera. Iako općenito ne biste trebali instalirati zastarjeli softver iz sigurnosnih razloga, to je korisna opcija u slučaju da naiđete na probleme s najnovijom verzijom.

6) Download Crew

Web stranica Download Crew ističe se zahvaljujući kratkim, ali informativnim opisima na svakoj stranici aplikacije. Napisali su ih stvarni korisnici, te nisu samo kopirani i zalijepljeni s web stranice proizvođača. Naučit ćete što svaka aplikacija radi, njezine prednosti i nedostatke.

Gornji odjeljak sadrži “Istaknuta preuzimanja” (“Featured downloads”), što ga čini dobrim mjestom za početak. Također ima robustan popis dostupnog softvera, uključujući open source, Trialware i slično. To vam omogućuje da točno saznate kakvu vrstu besplatnog softvera dobivate.

7) FileHorse

FileHorse nema golemi repozitorij softvera. Umjesto toga, ova se stranica fokusira da vam omogući najbolje i najkorisnije programe. Nadalje, svaka stranica proizvoda ima snimke zaslona (engl. screenshots) kako biste znali što možete očekivati od softvera, plus kompatibilnost verzija, dnevnik promjena (engl. Change log), linkove na starije verzije i još mnogo toga.

Budući da je početna stranica podijeljena na relativno mali broj kategorija kao što su “Video softver” i “Čišćenje i podešavanje” (engl. Cleaning and Tweaking), također je dobro mjesto za pronalaženje pouzdanih alternativa popularnom softveru.

8) FilePuma

FilePuma ima prilično jednostavno (basic) sučelje i fokusira se na jednostavnost. Potražite softver koji vas zanima ili pregledajte njegove kategorije kako biste pronašli nešto novo. Budući da kategorije imaju najpopularnije alate na početnoj stranici, lako je vidjeti što se nudi.

Osim starih verzija i snimaka zaslona (screenshotova), na stranici za preuzimanje proizvoda nema puno više informacija. Jedina značajka koja se ističe je FilePuma Update Detector, koji olakšava provjeru i instalaciju ažuriranja za softver na vašem računalu.

9) SnapFile

SnapFiles izgleda kao mnoge druge web stranice za skidanje softvera koje smo predstavili u ovom tekstu, ali ima nekoliko “zgodnihfunkcija zbog kojih ga vrijedi spomenuti. Jedna od njih je “Freeware Pick” na početnoj stranici, koji prikazuje softver za koji možda niste znali. A ispod “Više” na vrhu stranice, pronaći ćete “Nasumični odabir” (“Random Pick”), koji je također odličan za otkrivanje novog softvera za skidanje.

Postoji i posebna stranica za prijenosne aplikacije, zgodna ako želite pokretati aplikacije bez instaliranja. SnapFiles također sadrži korisničke recenzije na stranicama za skidanje softvera, plus upozorenja o aplikacijama koje pokušavaju instalirati softver u paketu.

10) Microsoft Store

Mnogi od nas ignoriraju (svjesno ili nesvjesno) Microsoft Store, koji je zapravo početno mjesto za moderne aplikacije za Windowse 10 i 11. Nažalost, dobar dio ponude nije baš sjajan, ali još uvijek možete pronaći neke solidne aplikacije u Storeu. Ovisno o vašim potrebama i željama.

Korištenje aplikacija sa Storea također ima neke prednosti. Na primjer, aplikacije instalirane preko Microsoft Storea se automatski ažuriraju. I što je još važnije, nalaze se u sandboxu, tako da ne mogu zadirati u druga područja vašeg operativnog sustava i ostalih aplikacija.

Osim toga, nema puno drugih prednosti, ali sve što skinete sa Storea je provjereno od strane Microsofta, tako da se nećete zaraziti virusom ili malwareom.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular