PočetnaHardverTV i monitoriZbunjuje vas oznaka QD-OLED? Ovo su temeljne razlike u odnosu na OLED...

Zbunjuje vas oznaka QD-OLED? Ovo su temeljne razlike u odnosu na OLED zaslon!


Tehnologija kod zaslona stalno napreduje i napreduje pa korisnicima novi izrazi ili inačice proizvoda mogu stvoriti dozu zbunjenosti prilikom kupnje.

Svi smo upoznati s izrazom OLED (Organic-Light-Emitting Diode) koji ima naprednu izvedbu po pitanju jasnoća boja u odnosu na stariju generaciju zaslona, no u međuvremenu se pojavilo nešto novo.

Najnoviji zasloni sada na tržištu imaju oznaku QD-OLED. O čemu se ovdje radi? Navest ćemo njihove temeljne razlike u odnosu na obične OLED zaslone.

QD-OLED

QD-OLED je hibrid OLED-a

Pikseli kod OLED zaslona sadrže organske spojeve koji emitiraju svjetlo kada kroz njih prođe struja. Oni uključuju različite organske materijale koji proizvode crvenu, zelenu, plavu i ostale boje u njihovom punom spektru.

Izostanak prolaska struje kroz piksele ostavlja taj dio zaslona tamnim i producira pravu crnu boju koja je vrlo važna za kvalitetu prikaza.

Kod QD-OLED tehnologije proizvođači kombiniraju OLED s kvantnim točkama (quantum dots – QD). Zaslon ovdje koristi plavo OLED stražnje svjetlo i kvantne točke konvertiraju dio plavog svjetla u crvenu i zelenu boju. Na ovaj način QD-OLED zaslon može biti još efikasniji te odražavati točnije boje u odnosu na OLED zaslone.

QD-OLED

Veća kvaliteta s više kontrasta

Tradicionalni OLED zasloni imaju savršenu crnu boju pošto se pojedinačni pikseli gase kada nisu u upotrebi. Osvjetljenje kod svakog piksela je neovisno i pikseli u blizini ne utječu na njega.

Identična stvar događa se i kod QD-OLED zaslona, no ova nova tehnologija ima svoje skrivene prednosti.

Zbog građe organskih materijala kod OLED zaslona s vremenom dolazi do pada u kvaliteti boje. Kod QD-OLED zaslona dodatak kvantnih točaka je sloj koji unaprjeđuje točnost i svjetlinu boja jer one konvertiraju plavo svjetlo u vrlo precizne nijanse crvene i zelene boje. To omogućuje QD-OLED zaslonima emitiranje širih spektara boja s izraženijim svjetlinama te njihovu trajnost.

Još jedna mana tradicionalnih OLED zaslona je što njihovi pikseli sačinjeni od organskih materijala s vremenom propadaju, a to se posebno odnosi na one koji emitiraju plavo svjetlo. Navedeno ograničava maksimalne vrijednosti svjetline kod OLED zaslona, no kod QD-OLED zaslona kvante točke mogu konvertirati svjetlo na efikasniji način. Zbog toga zaslon ima svjetlije vizuale pa kvaliteta organskih materijala neće imati toliki pad kvalitete s vremenom.

Spomenute prednosti QD-OLED zaslona posebno se pokazuju s vremenom jer ćete na duže razdoblje imati bolju kvalitetu slike i bolje kontraste. Napredna točnost boja i svjetlina općenito podižu kvalitetu slike, a to se pogotovo primjećuje kod HDR sadržaja gdje su boje vrlo ekspresivne i mnogo življe.

U praksi to znači da će objekti na zaslonu izgledati još realističnije i kvaliteta video prikaza još će jasnije ocrtavati sadržaj kao da je iz stvarnog života. Isto ćete najprije iskusiti kod scena koje su mračne gdje je realističnost prikaza zaista impresivna.

QD-OLED

Efikasnije trošenje energije i duži životni vijek

Energetska efikasnost je vrlo napredna na OLED zaslonima kad ih se usporedi sa starom LCD tehnologijom. Svaki piksel na OLED zaslonima djeluje nezavisno pa potrošnja energije ovisi o svjetlini sadržaja koji gledate.

QD-OLED zasloni imaju još za nijansu bolju energetsku efikasnost, a posebno kod viših razina svjetline. Sloj kvantnih točaka omogućuje efikasnije korištenje svjetla, a to znači da zaslon može svijetli sadržaj prikazivati uz trošenje manje energije nego što je to slučaj kod OLED zaslona.

Još jedna poznata mana OLED zaslona u ovom kontekstu je tzv. izgaranje (burn-in). Kod ove pojave statičke slike polako „sagorijevaju“ zaslon kada su predugo prisutne na njemu i ponovno su pikseli plave boje oni kod kojih se najprije događaju oštećenja.

QD-OLED zasloni isto tako nisu imuni na izgaranje, no ipak u manjoj mjeri od OLED zaslona.

QD-OLED zasloni više se uzdaju u kvante točke za konverziju boja i više koriste plave nijanse boja kod svjetline pa to prevenira izgaranje i utječe na trajnost samog zaslona.

Sony A95L QD-OLED

Nova tehnologija znači i veću cijenu

Kada su na tržište izašli prvi OLED zasloni, bili su prilično skuplji u odnosu na starije LCD i LED zaslone. Tijekom vremena se njihova proizvodnja povećala i cijene su se spustile.

Danas su cijene OLED zaslona i dalje veće od starih LCD i LED zaslona, no njihove razlike među dvjema vrstama proizvoda nisu više toliko izražene.

U ovom trenutku su QD-OLED zasloni mnogo skuplji od OLED zaslona i zapravo se identična stvar događa – potrebno je pričekati povećanje njihove proizvodnje kako bi cijena na tržištu došla u prihvatljive okvire.

Dugoročno gledano, QD-OLED zasloni se definitivno više isplate, no trenutno nisu za svačiji džep.

Ako ste korisnik koji želi najbolju moguću svjetlinu, točnost boja i energetsku efikasnost, QD-OLED zasloni su pametan izbor od kojeg samo možete dugoročno profitirati.

Korisnici kojima nisu toliko bitne nijanse u izvedbi i samo žele kvalitetan zaslon, OLED je svakako pravi izbor jer je prvenstveno cjenovno prihvatljiv.

QD-OLED zasloni pomiču granice i tko želi biti u trendu svakako bi trebao pogledati ponudu na tržištu. Ona će s vremenom biti još veća i nadamo se da bi u narednih godinu do dvije trebalo doći do pada cijene QD-OLED zaslonima i da će postati pristupačniji za veći broj korisnika.

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular