PočetnaHardverTV i monitoriRecenzija Samsung Odyssey G4/G40B S27B40

Recenzija Samsung Odyssey G4/G40B S27B40


Samsung Odyssey G4/G40B S27B40 spada pod ulaznu razinu monitora koji su namijenjeni za igranje igara. Nalazi se ispod Samsung Odyssey G6/G65B u njihovoj liniji iz 2022., a iako dijeli istu brzinu osvježavanja od 240 Hz kao model višeg razreda, ima nižu rezoluciju od 1080p.

Dolazi s izvornom podrškom za FreeSync promjenjivu brzinu osvježavanja (VRR), a također je kompatibilan s G-SYNC za kojeg koriste Nvidia-ine grafičke kartice. Iako se radi o jednostavnom monitoru, treba reći da ipak ima nekoliko dodatnih značajki za igranje, poput mogućnosti dodavanja virtualnog križića koji vaš sustav neće detektirati, što vam daje konkurentsku prednost u igranju.

Ukratko rečeno, Samsung G4 je jako dobar za igranje. Ima brzu stopu osvježavanja od 240 Hz i podršku za FreeSync VRR i G-SYNC kompatibilnost za smanjenje efekata ”trganja” zaslona ili ”screen tearinga”. Kretanje također izgleda glatko, zahvaljujući brzom vremenu odziva. Osim toga, ima nisko kašnjenje unosa za osjećaj odziva. Nažalost, televizor dolazi s niskim omjerom kontrasta zbog čega crne boje izgledaju sivo, što se pogotovo osjeti kada igrač igra igre u mračnim prostorijama.

Dizajn i izgled

Samsung G4 ima dizajn orijentiran na igrače s potpuno crnim plastičnim kućištem i prstenom na stražnjoj strani koji ne svijetli. Televizor ima pristojnu kvalitetu izrade. Uglavnom je izrađen od plastike, s metalnom bazom na postolju. Plastični materijali ostavljaju dobar dojam, ali se vidi da je proizvođač želio uštedjeti na materijalima, budući da se osjeti malo savitljivosti. Zaslon ostaje na mjestu kada ga namjestite, no postolje nažalost nije najstabilnije. Lako se njiše ako vam se stol trese. Zbog toga što nožice nisu najstabilnije, postoji opasnost da će monitor skliznuti ako nije na čvrstom mjestu.

Samsung-Odyssey-G4

Ergonomija je dosta dobra. Zaslon možete jednostavno prilagoditi, ali raspon zakretanja je uzak, što nije idealno ako trebate okrenuti zaslon da biste ga podijelili s nekim drugim. Postolje ima kopču na stražnjoj strani za upravljanje kabelima. Stalak ima metalne noge u obliku slova V koje zauzimaju malo prostora.

 

Kvaliteta prikaza slike

Što se kontrasta tiče, treba reći da Samsung G4 ima nizak izvorni omjer kontrasta i ne postoji značajka lokalnog zatamnjenja koja bi ga dodatno poboljšala. To znači da crne boje izgledaju sivo pored svijetlih pramenova u tamnim sobama. Nadalje, ovaj monitor nema značajku lokalnog zatamnjenja. Televizor ima veliku SDR maksimalnu svjetlinu. Postaje dovoljno svijetao što znači da se dobro odupire blještavilu i nema primjetnih varijacija u svjetlini između različitih scena. Nažalost, minimalna svjetlina mu je malo visoka, što nije idealno ako ga želite koristiti u mraku, a smeta vam svijetli ekran. Ovi su rezultati dobiveni nakon kalibracije u ‘Custom’ modu slike sa Svjetlinom na maksimalnom.

Nadalje, treba reći da televizor ima solidnu vršnu HDR svjetlinu. Bez obilježja lokalnog zatamnjivanja, mali istaknuti dijelovi ne ističu se u odnosu na ostatak zaslona. EOTF prilično dobro prati ciljanu PQ krivulju za sjene i tamnije detalje, ali budući da je roll-off rano, većina sadržaja je pre tamna. Ovi rezultati su u ‘Prilagođenom’ načinu slike sa svjetlinom na maksimalnom. U HDR-u nema onemogućenih načina slike ili postavki.

Kada govorim o horizontalnom kutu gledanja, treba reći da Samsung G4 ima izvrstan horizontalni kut gledanja. Zbog njega prikaz slike ostaje dosljedan sa strane, što ga čini odličnim izborom za igranje igara u kooperativnom načinu igranja.

Vertikalni kut gledanja nije loš, ali je lošiji od horizontalnog kuta gledanja. Boje djeluju više isprano kada gledate odozdo nego odozgo, tako da nije idealno ako ga odlučite postaviti iznad razine očiju, ali je u redu ako netko stoji i gleda odozgor. Vertikalni kut gledanja nije loš, ali je lošiji od horizontalnog kuta gledanja.

Samsung G4 ima sjajnu ujednačenost sive boje. Zaslon je u cijelosti ujednačen, a u središtu je minimalan efekt prljavog zaslona, što je idealno pri otvaranju dokumenata ili web stranica preko cijelog zaslona. No nažalost, što se tiče ujednačenosti crne boje, tu stvari nisu dobre. Primjetno je izlijevanje pozadinskog osvjetljenja u kutovima i zamućenje po cijelom dijelu, a nema značajku lokalnog zatamnjivanja za daljnje poboljšanje.

Ipak, treba reći da se televizor može pohvaliti velikom točnošću prije kalibracije. Sam ‘sRGB’ način rada zaključava boje na sRGB prostor boja, tako da ne izgledaju prezasićeno, a većina boja ima minimalne netočnosti. Međutim, ravnoteža bijele je isključena, osobito sa svjetlijim nijansama sive, a temperatura boje je hladna, što daje slici plavu nijansu. Ni gama ne prati dobro ciljanu sRGB krivulju, jer su tamne scene pretamne, a svjetlije presvijetle. SRGB način rada zaključava samo nekoliko postavki kao što su kontrast i ton boje. ‘Prilagođeni’ način rada slike pomaže malo poboljšati balans bijele boje i temperaturu boje, ali boje su prezasićene. Nakon kalibracije, Samsung G4 ima fantastičnu točnost. Kalibracija popravlja većinu problema, osobito s ravnotežom bijele boje i temperaturom boje. Gama još uvijek nije savršena, ali većim dijelom dobro prati ciljanu krivulju.

Samsung G4 ima nevjerojatan SDR raspon boja. Pokrivenost uobičajeno korištenog sRGB prostora boja je jako dobra. Međutim, ako ste profesionalni uređivač fotografija koji koristi Adobe RGB prostor boja, bit ćete razočarani nakon što saznate da ima ograničenu pokrivenost tog prostora boja. SDR volumen boja je fantastičan. Dobro prikazuje svijetle boje, ali zbog niskog kontrasta teško prikazuje tamne boje. Televizor se može pohvaliti sve u svemu dobrim rasponom, ali ne može prikazati širok raspon boja u HDR-u. Ima pristojnu pokrivenost uobičajenog DCI-P3 prostora boja, ali ima ograničenu pokrivenost šireg Rec. 2020 prostor boja. Mapiranje tonova je isključeno između svakog, što znači da se gube fini detalji u svijetlim bojama.

HDR volumen boja je osrednje kvalitete. Ograničen je nepotpunim rasponom boja i niskim kontrastom jer ne može prikazati širok raspon boja na različitim razinama osvjetljenja, osobito tamne boje.

Samsung G4 ima sjajno rukovanje refleksijom. Dobro podnosi čak i jake izvore svjetlosti, a u kombinaciji s visokom vršnom svjetlinom, vidljivost nije problem u dobro osvijetljenim prostorijama. Jasnoća teksta je pristojna. Zbog niske razlučivosti od 1080p i veličine zaslona od 27 inča, ima ograničenu gustoću piksela, tako da su dijagonalne linije teško vidljive, ali omogućavanje Windows ClearType pomaže da tekst bude čitljiviji.

Razina osvježavanja

Ovaj televizor ima visoku maksimalnu stopu osvježavanja koju možete postići i preko DisplayPort veze i preko HDMI-ja, ali maksimalna stopa osvježavanja ograničena je 10-bitnim signalom preko HDMI-ja zbog ograničenja propusnosti. Samsung G4 ima podršku za promjenjivu brzinu osvježavanja (VRR) za smanjenje trganja zaslona. Izvorno podržava FreeSync za rad preko DisplayPort i HDMI veza, a također je G-SYNC kompatibilan s NVIDIA grafičkim karticama preko DisplayPort veza. Postoje neki problemi pri korištenju NVIDIA grafičke kartice preko HDMI-a jer emitira u ograničenom rasponu s frekvencijom osvježavanja postavljenom na bilo što ispod 240 Hz, tako da ne isporučuje ispravnu sliku, a VRR ne radi ispravno. Također podržava Low Framerate Compensation kako bi VRR nastavio raditi kada broj sličica u sekundi padne prenisko.

Vrijeme odziva pri maksimalnoj brzini osvježavanja od 240 Hz je vrlo dobro. Kretanje izgleda glatko bez mnogo zamućenog traga. Omogućavanje VRR-a onemogućuje postavku Response Time, a s uključenim VRR-om radi kao postavka ‘Standard’. Ako odlučite onemogućiti VRR, možete smanjiti vrijeme odziva promjenom postavke Response Time na ‘Faster’ ili ‘Extreme’, ali to dovodi do previše neželjenih efekata.

Vrijeme odziva na 120Hz ponovno je vrlo dobro. Iako njegovo ukupno vrijeme odziva nije tako dobro kao kod nekih drugih monitora, nema prekoračenja s uključenim VRR-om. Čak i ako želite onemogućiti VRR i koristiti postavku overdrive, ‘Standardno’ vrijeme odziva ima najbolje rezultate jer ima više prekoračenja pri višim postavkama. Uz to, televizor ima pristojno vrijeme odziva na 60 Hz. Ima malo zamućenog traga, ali još jednom, nema prekoračenja. Kao i na 120 Hz, pravi signal od 60 Hz postiže samo s omogućenim VRR-om, a ne kada šalje fiksni signal od 60 Hz, tako da rezultati koji najviše predstavljaju sadržaj od 60 Hz su s omogućenim VRR-om. To objašnjava zašto postoji tolika razlika između rezultata “Standardne” i “Adaptive Sync”.

Mogućnosti unosa

Samsung G4 ima nisko kašnjenje unosa, sve dok imate omogućen VRR. Rezultati su s omogućenim VRR-om, što rezultira ovim niskim ulaznim kašnjenjem, ali se povećava kada se šalje fiksni signal koji ne odgovara postavci brzine osvježavanja na zaslonu na zaslonu. Možete vidjeti rezultate kašnjenja unosa s brzinom osvježavanja postavljenom na ‘240Hz’, ‘120Hz’ i ’60Hz’ u OSD-u, koristeći signale s različitim brzinama kadrova. Što se tiče dodatne kompatibilnosti, nažalost, Samsung G4 ima ograničenu kompatibilnost s PS5. Ne može smanjiti 4k ili 1440p sadržaj, a ne podržava ni VRR iz PS5, tako da ste ograničeni na 1080p igranje na 120Hz. Kao i kod PS5, postoji ograničena kompatibilnost s Xbox serijom X. Ima ista ograničenja, osim što VRR radi i možete omogućiti 1440p @ 60Hz kroz postavke HDMI override na Xboxu, ali to onemogućuje VRR. Iako monitor podržava HDR, to kod Xboxa ne podržava jer konzola podržava samo HDR sa 4k signalima, što monitor ne podržava.

Samsung G4 radi s nedavnim M1 MacBook računalima. Nema nikakvih problema s VRR-om ili titranjem, a prozori se vraćaju u prvobitni položaj nakon što prijenosno računalo ode u stanje mirovanja, ali ne kada zatvorite poklopac. Nažalost, HDR izgleda isprano i loše.

 

Dodatne mogućnosti monitora

Samsung G4 ima nekoliko dodatnih obilježja, uključujući sljedeće:

  • Automatsko prebacivanje izvora +: Automatski mijenja ulaz kada uključite izvor.
  • Eye Care ili ”briga” za oči korisnika: Uklanja plavo svjetlo kako bi se smanjilo naprezanje očiju.
  • Eco Saving Plus: Podešava sliku kako bi se smanjila količina potrošene energije.
  • Eco Sensor Mode: Mijenja sliku ovisno o količini ambijentalnog svjetla u vašoj sobi.
  • Low Input Lag: Smanjuje ulazno kašnjenje za osjećaj odziva.
  • Off Time Plus: Timer za isključivanje zaslona nakon određenog broja sati.
  • Ultrawide Game View Mode: Ovo mijenja omjer slike na 21:9 za simulaciju ultra-širokokutnog zaslona.
  • Virtualna ciljna točka: dodaje virtualni nišan na zaslon koji vaš sustav neće otkriti.

 

Zaključna riječ i usporedba s drugim modelima

Kao zaključak može se reći da je Samsung G4 jedan sve u svemu jako dobar monitor namijenjen prvenstveno za igranje igara. Najveći aduti su mu svakako niska cijena i brza stopa osvježavanja od 240 Hz i dobrim rukovanjem pokretima. Iako pruža dobre performanse igranja, još uvijek postoje bolje opcije u istom cjenovnom rangu, poput AOC 24G2 ili ViewSonic XG2431, tako da Samsung monitor ne nudi ništa više od konkurencije. No ako volite Samsung i ako želite nabaviti Samsungov cjenovno pristupačan a opet kvalitetan ”gamerski” televizor, nećete promašiti s ovim modelom.

AOC 24G2U
AOC 24G2U

AOC 24G2 još je jedan dobar ”gaming” monitor, koji se može smatrati izravnom konkurencijom Samsungovom modelu. Samsungov monitor ima višu brzinu osvježavanja od 240 Hz u usporedbi s brzinom osvježenja od 144 Hz kod AOC-a, ali AOC još uvijek ima bolje rukovanje pokretima. Iako svaki od njih ima značajku pozadinskog osvjetljenja, onaj na AOC-u je svestraniji.

ViewSonic XG2431 i Samsung Odyssey G4/G40B S27BG40 imaju slične karakteristike, ali ViewSonic je općenito bolji. Unatoč tome što svaki ima brzinu osvježavanja od 240 Hz, upravljanje pokretima je puno bolje na ViewSonic-u i ima prilagodljiviju značajku strobiranja pozadinskog osvjetljenja. ViewSonic je također bolji za igranje konzola jer može smanjiti 4k signale, što Samsung monitor ne može.

Tu je i LG 27GN650-B monitor. Iako LG ima sporiju stopu osvježavanja od 144 Hz, ima bolje rukovanje pokretima zbog bržeg vremena odziva. Međutim, Samsung je bolje koristiti u dobro osvijetljenim prostorijama jer postaje puno svjetlije. Također ima bolju ergonomiju koja olakšava prilagodbu idealnom položaju gledanja.

 

Tehnička obilježja:

Dimenzije i veličina zaslona:

  • Veličina: 27″
  • Širina kućišta: 61,7 cm
  • Visina kućišta: 37,8 cm
  • Debljina (bez postolja): 5,7 cm
  • Masa (bez postolja): 3,5 kg
  • Veličina obruba (okviri): 0,4″ (0,9 cm)

Utori:

  • DisplayPort: 1 (DP 1.2)
  • Mini DisplayPort: Ne
  • HDMI: 2 (HDMI 2.0)
  • Nema HDMI 2.1
  • DVI: Ne
  • VGA: Ne
  • Lančano povezivanje: Ne
  • Audio izlaz od 3.5 mm ”In”: 1
  • Audio izlaz od 3.5 mm ”Out”: Ne
  • HDR10: Da
  • Ulaz od 3.5 mm za mikrofon: Ne

 

Plusevi:

  • Visoka brzina osvježavanja od 240Hz.
  • FreeSync VRR i G-SYNC kompatibilnost.
  • Dobro vrijeme odziva.
  • Nisko kašnjenje unosa s omogućenim VRR-om.

Minusi:

  • Slabiji kontrast

Cijena: oko 252 eura

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular