PočetnaHardverTV i monitoriRecenzija KTC OLED G27P6: LG panel po nižoj cijeni

Recenzija KTC OLED G27P6: LG panel po nižoj cijeni


Ako na tržištu tražite kvalitetan 27-inčni monitor za igranje, vjerojatno ste pregledavali modele proizvođača kao što su Acer, ASUS i LG. Ovom popisu sada se pridružuje KTC (”Key To Combat”). U ovoj recenziji reći ćemo nešto više o G27P6 modelu, koji kao svoje najviše adute nudi optimalnu kvalitetu po nešto nižoj cijeni.

KTC OLED G27P6 opremljen je 27-inčnim QHD (2560×1440) OLED panelom s brzinom osvježavanja od 240 Hz. To je isti impresivni LG Display WOLED panel koji koriste Acer Predator X27U koji se prodaje po cijeni od 800 eura, Asus ROG Swift OLED PG27AQDM, i LG 27GR95QE koji se prodaje po cijeni od oko 870 eura. Međutim, KTC prodaje OLED G27P6 za oko 7000 eura i često bude na dodatnom sniženju. Jednako važno, sudeći po specifikacijama, KTC nije lišio OLED G27P6 bilo koje funkcije. I dalje dobivate potpunu mogućnost podešavanja ploče (uključujući dvostrano okretanje), USB-C priključak s DisplayPort Alt Modeom i 65 W Power Delivery, integrirani KVM prekidač, pa čak i svjetleći logo na stražnjoj strani.

Dizajn i izgled

Što se tiče estetike, KTC OLED G27P6 čini neke stvari kako bi razbio kalup klasičnog monitora za igre. Ploča je poduprta metalnom bazom u obliku slova V i metalnim postoljem, oba siva i imaju uglavnom sivu stražnju stranu. OLED panel je naravno impresivno tanak, jer nema tradicionalnog LED pozadinskog osvjetljenja koje bi ga učinilo debljim, a okviri su također iznimno uski. Omjer zaslona i tijela je 92,98%.

Priključci na stražnjoj strani skriveni su od pogleda plastičnim poklopcem koji se neprimjetno stapa sa stražnjom stranom monitora. KTC logo na stražnjoj strani monitora svijetli kada je monitor uključen. Možete promijeniti njegove boje i efekte ili ga potpuno isključiti, što je vjerojatno najbolji način djelovanja, jer nema nikakvu praktičnu svrhu. Predlažem da učinite isto s plavim prednjim LED-om, koji je neuobičajeno velik i pomalo ometa zbog svoje svjetline i položaja izvan središta.

Metalna baza u obliku slova V vrlo je stabilna. Zauzima razumnu količinu prostora na površini stola: 43 centimetra slijeva na desno i oko 21 centimetar sprijeda prema natrag. Pričvršćuje se na isporučeno postolje pomoću jednog vijka, koji se može zategnuti bez potrebnog alata. Ljubičasta kopča kabela još je jedan zanimljiv detalj KTC OLED G27P6, iako u njemu većina korisnika neće moći uživati, jer se kopča može vidjeti samo kada je ploča podignuta gotovo do kraja, što neće biti potrebno u većini slučajeva. Stezaljka može s lakoćom držati nekoliko kabela. Okrugli stalak se zajedno s bazom odvaja od ploče ako ga želite premjestiti na stol ili zidni nosač. Trebat će vam VESA 75×75 mm nosač, a potrebne odstojnike pronaći ćete u kutiji monitora.

 

 

Mogućnosti spajanja

KTC OLED G27P6 opremljen je parom HDMI 2.0 ulaza, DisplayPort 1.4 ulazom i USB-C DP Alt Mode ulazom. Potonji podržava 65 W Power Delivery, tako da je to količina energije koju može isporučiti povezanom uređaju, poput prijenosnog računala. HDMI 2.0 priključci nemaju potrebnu širinu pojasa za pružanje pune brzine osvježavanja od 240 Hz pri izvornoj razlučivosti zaslona od 2560×1440, pa ako se odlučite za korištenje HDMI sučelja, imajte na umu da ćete biti ograničeni na brzinu osvježavanja od 144 Hz pri 1440p . HDMI 2.1 sučelje bi bilo prikladnije, ali to je vjerojatno jedan od načina na koji je KTC držao cijenu OLED G27P6 nižom od konkurencije.

Pored video ulaza pronaći ćete USB 3.0 Type-B upstream port i dva USB 3.0 Type-A porta. KTC OLED G27P6 ima integrirani KVM prekidač, koji vam omogućuje da preuzmete kontrolu nad dva različita uređaja s jednim skupom perifernih uređaja spojenih na monitor. Da bi ovo funkcioniralo, trebate spojiti jedan uređaj putem USB Type-C DP Alt Mode priključka, a drugi putem USB Type-B upstream priključka (za USB povezivanje) i HDMI ili DisplayPort (za video).

Integrirani KVM prekidač isključen je prema zadanim postavkama i mora se aktivirati unutar OSD-a (Ulaz > KVM). Najpraktičnija postavka za to je Auto, jer ona automatski prebacuje periferne uređaje na odabrani video ulaz. Međutim, također morate deaktivirati automatsko mijenjanje izvora ulaza. U protivnom se nećete moći prebaciti na uređaj spojen preko USB-C DP Alt Mode ulaza. Odabrat ćete Type-C ulaz u OSD-u i monitor će tražiti izvorni signal, ali će se vratiti na prethodno korišteni ulaz (DisplayPort ili HDMI) za nekoliko sekundi.

Problem se pojavljuje jer je monitoru potrebno više vremena da otkrije ulazni signal koji prima putem USB-C-a nego što ga traži. Nakon što deaktivirate automatsko prebacivanje ulaza (Input > Auto > Off), monitor će ostati na USB-C ulazu dok mu ne kažete drugačije, a detektirati će signal nakon 10-ak sekundi. Problem je bio prisutan bez obzira na izvor koji sam povezivao putem USB-C (iPad Air, Samsung Galaxy S22 Plus, Razer Blade 14), ali barem postoji način da se to riješi. Potencijalno se može popraviti i putem ažuriranja firmwarea. Što se tiče napajanja KTC OLED G27P6 se napaja iz vanjskog punjača od 168W (24 V/7 A). Potrošnja energije KTC OLED G27P6 potpuno je u skladu s ostalim 27-inčnim 240 Hz OLED gaming monitorima. Naravno, povećat će se ako imate sekundarni izvor spojen na USB-C ulaz jer će monitor koristiti dodatnu snagu za punjenje baterije. Kao što je već spomenuto, KTC OLED G27P6 podržava USB-C Power Delivery s do 65 W snage.

 

Kontrole

KTC OLED G27P6 koristi jedan 4-smjerni joystick za navigaciju OSD-om. Glavni dio OSD-a otvara se klikom na gumb, ali ga također možete povući u bilo kojem smjeru za pristup četiri brza izbornika. Prema zadanim postavkama, to su svjetlina, odabir ulaza, KVM prekidač i postavke igranja (tajmer, nišan, FPS brojač). Lijevi, desni i donji brzi izbornik možete promijeniti u nešto drugo, poput kontrasta, glasnoće, tvorničkih profila slike, HDR prekidača i slično. Samo je gornji brzi izbornik zaključan za odabir unosa.

Glavni dio OSD-a podijeljen je na sljedeće odjeljke: Zaslon, Boja, Postavljanje igara, Unos, Postavljanje sustava i Napredne postavke. Izbornik Display je mjesto na kojem možete podesiti svjetlinu, kontrast, razinu crne, omjer širine i visine slike i oštrinu te odabrati jednu od dvije unaprijed postavljene slike: Standard ili User. Čim promijenite bilo koju postavku u OSD-u sa zadane vrijednosti, automatski se prebacujete na korisničku postavku.

Izbornik boja sadrži uobičajene postavke temperature boje, gama, nijanse i zasićenja. Ovdje ćete također pronaći filtar plave svjetlosti, odabir HDMI raspona boja (ako koristite taj ulaz) i postavke raspona boja: sRGB, DCI-P3, Display P3 i Normal. Potonje je zadana postavka i jedina koja vam ne onemogućava podešavanje ostalih vrijednosti u izborniku Boja, kao ni kontrasta u izborniku Zaslon.

Izbornik Input omogućuje vam uključivanje i isključivanje automatskog uključivanja ulaza (ostavite ga isključenim ako koristite KVM prekidač), odabir aktivnog ulaza, kao i upravljanje KVM prekidačem, koji možete koristiti ručno ili ga samo pustiti da automatski prianja na trenutno aktivni video ulaz, što je ono što sam smatrao najintuitivnijom opcijom u praksi.

Konačni izbornik, nazvan Napredne postavke, je mjesto gdje je KTC odlučio staviti još nekemogućnosti podešavanja koje nudi KTC OLED G27P6. To su OLED Pixel Refresher, OLED Expert i Screensaver. Nisam našao ni riječi o njima u korisničkom priručniku niti bilo gdje drugdje na KTC-ovoj web stranici, tako da sami otkrivate što rade. OLED Pixel Refresher može se postaviti na Auto, Enable ili Start at shutdown. To je samo standardni algoritam za “čišćenje” piksela LG Displaya koji dolazi na svim monitorima izgrađenim oko njihovih WOLED ploča.

OLED Expert je kraći, 1-minutni program za održavanje panela, koji se može pokrenuti ručno svaki put kada uočite bilo kakve znakove, poput nedosljednosti svjetline i ujednačenosti boja. Screen saver koji se uključuje kada niste aktivni na računalu određeno vrijeme (5, 10, 20 ili 30 minuta). Možete ga i deaktivirati i jednostavno pustiti postavke napajanja vašeg računala da isključe monitor.

 

Kvaliteta prikaza slike

KTC OLED G27P6 ima 27-inčni široki 10-bitni OLED panel, proizveden od strane LG Displaya, s prirodnom rezolucijom od 2560×1440, što mu daje razmak između točaka od 0,2335 mm (108,79 PPI). Najdulje se vrijeme smatralo da 27-inčni 1440p monitori nude idealnu ravnotežu oštrine slike, površine zaslona i “upravljivosti” rezolucije kada je u pitanju igranje; ima drastično manje piksela za guranje u usporedbi s 4K rezolucijom, a slika je osjetno oštrija nego u Full HD-u.

Svakome s ograničenim prostorom na radnom stolu ipak bih preporučio nabavku 27-inčnog 1440p monitora umjesto gotovo bilo čega drugog, pogotovo ako volite igrice. Za stvaranje sadržaja i druge vrste posla, možda ćete smatrati korisnim odlučiti se za 27-inčni 4K monitor, iako tada morate progutati osjetno povećanje cijene u usporedbi s 1440p modelima.

KTC OLED G27P6 nema tradicionalnu jedinicu LED pozadinskog osvjetljenja. Pojedinačni pikseli OLED panela sami emitiraju i odatle proizlaze mnoge prednosti takvih panela, poput beskonačnog kontrasta, savršene crne boje, odsutnosti aureola i vrhunskog vremena odziva.

Kao i njegovi vršnjaci, KTC OLED G27P6 koristi prilično težak mat premaz zaslona. Obavlja vrlo dobar posao smanjivanja refleksije i očuvanja OLED crne čak i u svijetlim uvjetima. Budući da je SDR svjetlina najveći izazov za sve OLED monitore koji su trenutno na tržištu, imati premaz zaslona koji ga uspijeva sačuvati u teškim okruženjima je od velike koristi. Nekima bi se premaz KTC OLED G27P6 mogao činiti preteškim, ali ja nemam problema s tim jer se slika ne percipira kao zrnata ili prljava s normalne udaljenosti pri sjedenju.

HDR

Zbog svojih tehnoloških karakteristika, OLED monitori, uključujući KTC OLED G27P6, odličan su izbor za HDR igranje i konzumaciju sadržaja. Ako uključite HDR u Windowsima, KTC OLED G27P6 automatski se prebacuje u HDR način rada, postavlja svjetlinu na maksimalnu i blokira vam postavke kao što su kontrast, gama, nijansa i zasićenost. Zapravo postoje dva HDR načina rada: HDR Standard i HDR Cinema. Ova se dva načina prvenstveno razlikuju u temperaturi boje i rezultirajućoj vršnoj svjetlini (ovisno o veličini prozora), iako niti jedan nije idealno postavljen.

Za najbolje rezultate, predlažem da monitor postavite na HDR Cinema mod i prebacite temperaturu boje na Warm. To pomaže kod problema s temperaturom boje i RGB ravnotežom; slika gubi neugodnu plavkastu nijansu. Ovisno o količini svijetlog sadržaja na ekranu, monitor će doseći vrhunce svjetline od 900 cd/m² za 1% veličine bijelog prozora. Pri veličini prozora od 10% možete očekivati oko 660 cd/m², padajući na 150 cd/m² za stalnu svjetlinu preko cijelog zaslona (100% bijela). Pri veličini prozora od 10% možete očekivati oko 720 cd/m², padajući na 192 cd/m² za stalnu svjetlinu preko cijelog zaslona (100% bijelo).

KTC OLED G27P6 recenzija

Zaključak

KTC OLED G27P6 pridružuje se prometnom tržištu 27-inčnih 240 Hz OLED gaming monitora. Iako koristi isti LG.Display WOLED panel kao i njegovi izravni konkurenti, uspijeva privući pozornost na sebe s nekoliko obilježja koje se ističu.

KTC OLED G27P6 ima jedan važan nedostatak: ne nudi prekidač automatskog ograničenja svjetline, tako da nije moguće spriječiti promjene njegove svjetline ovisno o trenutno prikazanom sadržaju. To otežava njegov potencijal u pogledu produktivnosti.  Ono za što je KTC OLED G27P6 stvoren i u čemu se ističe je igranje i potrošnja medija. Uzvišena brzina odziva ploče, u kombinaciji s vrhunskom oštrinom pokretne slike i bogatstvom boja, čini ovo izvanrednim izborom za hardcore igranje i gledanje videa.

Slika izgleda dobro u SDR-u, a još bolje u HDR-u, gdje inherentne karakteristike OLED tehnologije, poput beskonačnog kontrasta i prave crne boje, stvarno blistaju. Ako tražite 27-inčni monitor za igranje i namjeravate ga koristiti za igranje više nego za bilo što drugo, ovo bi mogao biti pravi izbor. Jeftiniji je od svojih izravnih konkurenata, dok im je jednak u većini aspekata, a u drugima čak i bolji.

Tehnička obilježja:

  • Veličina zaslona 27″ widescreen
  • Zakrivljenost: Ne
  • Izvorna razlučivost: 2560×1440 (16:9), 108,79 PPI
  • Tehnologija panela: OLED (10-bitni RGB)
  • Brzina osvježavanja: 240 Hz (48-240 Hz VRR raspon)
  • Podržane tehnologije prilagodljive sinkronizacije: AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC kompatibilan
  • Svjetlina: 450 cd/m² (25% APL)
  • Kontrast: 1.500.000:1 (statički)
  • Raspon boja:136% sRGB, 100% DCI-P3, 101% Adobe RGB, 96% NTSC
  • Kutovi gledanja: 178° (vodoravno) / 178° (okomito)
  • Vrijeme odziva: 0,03 ms GtG
  • HDR: HDR10
  • Podesivost: Nagib (-5° do +20°), Zakretanje (±15°), Visina (110 mm), Okretanje (90° u oba smjera)
  • Video ulazi: 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 1x USB Type-C DP Alt-Mode (65 W Power Delivery)
  • Video izlazi: Nema
  • USB Downstream priključci: 2x USB 3.0 Type-A, 1x USB Type-C s isporukom snage 65 W
  • USB uzlazni priključci: 1x USB 3.0 Type-B
  • Ostali priključci: 1x 3,5 mm audio izlaz
  • Zvučnici: 2x 5 W
  • Podržana VESA montaža: (75×75 mm)
  • Cijena u hrvatskim trgovinama: oko 700 eura

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular