PočetnaHardverTV i monitoriRecenzija Asus ROG Swift PG32UCDP

Recenzija Asus ROG Swift PG32UCDP


Kada Asus osmisli novi monitor, korisnici s pravom obraćaju pozornost. Tijekom godina Asus je razvio renome kao tvrtka koja zna i može osmisliti kvalitetne monitore namijenjene za igranje igara na najvišim detaljima, a njegov ROG Swift PG32UCDP samo potvrđuje tu činjenicu.

Ovo je prvi Asusov monitor koji omogućuje ”dual mode”, odnosno prijelaz sa 4K i 240 Hz na 1080p i 480 Hz. Naravno, za ovakvu kvalitetu korisnici će trebati biti spremni i izdvojiti pozamašnu svotu novca, budući da ovaj model nije jeftin. U nastavku ove recenzije vidjet ćemo što je ono što čini ovaj Asusov monitor jednim od najboljih ”gaming” monitora za 2024. godinu.

Asus ROG Swift PG32UCDP

Asus ROG Swift PG32UCDP: Dizajn

Monitor se podiže sa stola pomoću metalnog postolja s tri točke, čija baza ima ugrađenu LED diodu koja baca ROG logo na vaš stol. Ruka koja se povezuje s monitorom može se okretati na vrhu postolja i daje vam solidan raspon prilagodbe, uključujući 30 stupnjeva zakretanja i 25 stupnjeva nagiba.

Na vrhu postolja imamo i nosač za pričvršćivanje stvari. Na primjer, ovdje možete pričvrstiti glavu tronošca kako biste mogli imati odgovarajuću kameru na vrhu zaslona, ​​ali možete je koristiti i za montiranje mikrofona, svjetla ili bilo čega drugog. Ako vam nije stalo do stalka, što bi bila šteta, jer je Asus jedan od rijetkih robnih marki koji razmišljaju o dizajnu stalka, možete ga zamijeniti za VESA nosač dimenzija 100 x 100 mm.

Asus ROG Swift PG32UCDP

Asus ROG Swift PG32UCDP: Mogućnosti

Daleko najkorisnija mogućnost zove se AI Visual. Ona hvata sve što je na zaslonu i automatski prilagođava profil slike, čak i spaja različite profile slike. Ne odvija se automatski, tako da ne morate brinuti da će se zaslon automatski prilagoditi osim ako mu to izričito ne odredite.

Od drugih mogućnosti treba navesti i AI Crosshair, što je u biti standardni ciljnik na zaslonu, kakvog ćete pronaći na skoro svakom monitoru koji je prvo i najprije osmišljen za igranje igara, osim što se boja prilagođava ovisno o tome što je iza njega. Zatim tu je AI Sniper, koji automatski zumira mete u FPS igrama.

U konačnici, tu je MOBA Map Helper, koji može označiti kartu svjetlucanjem, što posebno može biti korisno u MOBA igrama, pogotovo u situacijama kada su karte privremeno nedostupne, pogotovo kada je u tijeku borba.

 

Asus ROG Swift PG32UCDP: Utori i izbornici

Što se tiče utora, dobivate jedan DisplayPort 1.4 utor i dva HDMI 2.1. To je standardna postavka; monitor nema DisplayPort 2.1. Međutim, kao i drugi Asus monitori, možete onemogućiti Display Stream-a (DSC) bez gubitaka koja se koristi na DisplayPort vezi, ako to želite.

Tu je i USB-C utor, koji je po mnogočemu vrlo zanimljiv. Asus je USB-C učinio vrlo važnim i na svojim zaslonima serije PG, a upotrebljavaju ga čak i monitori poput ROG Strix XG27AQDMG. Možete koristiti USB-C kao ulaz putem DisplayPort Alt moda, a monitor može isporučiti do 90 W snage putem USB-C veze.

Ono što je još bolje, Asus uključuje KVM prekidač tako da svoje periferne uređaje možete automatski mijenjati između USB-C veze i drugog ulaza. Za to ćete morati koristiti ugrađeni USB sklop, koji dolazi sa tri USB 3.2 Gen 1 utora i ovo je važno za naglasiti. Većina monitora ima USB sklop, ali vrlo malo njih zapravo ima USB utore velike brzine. Ovdje dobivate tri utora od 5 Gbps, što vam omogućuje spajanje web-kamere ili čak dodatnog diska bez velikog gubitka brzine.

Asus ovdje nudi dosta dobar prikaz zaslona na zaslonu (OSD), ali vjerojatno nećete puno ”komunicirati” s njim. Puno praktičniji način upravljanja monitorom je s Display Widget Centerom. To je Asusova ”desktop” aplikacija koja vam omogućuje preuzimanje kontrole nad postavkama monitora pomoću tipkovnice i miša.

Što se tiče nazivlja, neki bi mogli imati pritužbe na načine kako je Asus odlučio imenovati neke stvari i te bi pritužbe bile osnovane. Na primjer, zadani način slike je Racing Mode i to bez jasnog razloga. A najsvjetliji HDR način je Console HDR, za razliku od Cinema HDR ili Gaming HDR. Osim toga, mogućnost dvostruke stope osvježavanja zove se FPS Boost, što ima smisla, ali i ovo je pomalo neobičan naziv. Bez obzira na to, lako ćete doći do postavki, no ako vam nisu poznati ovi nazivi i ako ste ”novi” u ovim stvarima, nažalost trebat ćete proći kroz metode pokušaja i pogrešaka.

Asus ROG Swift PG32UCDP: Kvaliteta prikaza slike

PG32UCDP koristu WOLED ploču iz LG Displaya, a to je u biti ista ploča koju koristi i LG UltraGear Dual Mode OLED. No, svaki monitor je više od same ploče, a PG32UCDP je dokaz za to. Iako spada u sličan raspon kao UltraGear zaslon, Asusov model je zapravo malo ispred u pogledu pokrivenosti bojama, točnosti boja, pa čak i najveće svjetline.

Pokrivenost je točno onakva kakva bi trebala biti i kako bi mnogi očekivali: 100% sRGB, visokih 80 za AdobeRGB i 97% DCI-P3. To je gotovo identično onome što se može vidjeti kod LG zaslona, što znači da je čak i bolje od nekih drugih OLED zaslona, od WOLED monitora kao što je Sony InZone M10S do nedavnog QD-OLED-a kao što je MSI MPG 321URX.

Nakon kalibracije zaslona, ​​uspio sam dobiti grešku boje ispod 1, što je dobro. Ovaj monitor svakako možete koristiti za aktivnosti koji uključuju uređivanja, bilo da se radi o uređivanju fotografija ili videozapisa, ali se ipak preporučuje kalibracija prije nego što se odlučite koristiti ga za takve aktivnosti. Preciznost boja ni u kojem slučaju nije loša, ali postoje puno bolje opcije, ako vam je ovo najvažniji segment.

U HDR-u je uspio dosegnuti 1229 nita, što je jedan od najvećih rezultata za jedan OLED monitor. Nažalost, postoje jasni kompromisi za veće veličine prozora. Čak i pomicanjem s 1% zaslona na 4% zaslona, ​​PG32UCDP gubi više od polovice svjetline. Ovdje dobivate neke nevjerojatno svijetle svjetla, ali HDR slika nije značajno svjetlija od SDR-a.

Asus ROG Swift PG32UCDP: Igraći segment

Igranje igara na 32-inčnom 4K monitoru je upravo onakvo kakvim biste ga i očekivali, odlično, pogotovo zato što je u pitanju OLED. Veličina, gustoća piksela i HDR iskustvo, sve je odlično, pogotovo s obzirom na tehnologiju koju sada imamo na raspolaganju. Kao što biste očekivali od vrhunskog monitora za igranje, monitor je certificiran za G-Sync kao i za FreeSync Premium Pro, tako da ćete imati promjenjivu stopu osvježavanja bez obzira na grafičku karticu koju imate.

No, ono što je ovdje možda i jedan od najvećih pluseva je njegova mogućnost  dvostruke stope osvježavanja. Možete koristiti monitor na 4K i 240Hz ili smanjiti rezoluciju na 1080p na 480Hz. Prelaskom s 4K na 1080p  gubite naravno dobar broj točkica. Ipak, gubitak u praksi nije tako drastičan kao što se na papiru čini.

Kada prijeđete na 1080p, svaki blok od četiri piksela u biti se pretvara u jedan veći piksel, tako da način rada 1080p izgleda iznimno oštro. To je svakako korak unatrag u odnosu na 4K, ali ne toliko velik koliko biste možda očekivali da će biti.

Koristit ćete 4K način rada s većinom igara, od Resident Evila 4 Remake do Alana Wakea 2, a možete se brzo prebaciti na 480Hz ako želite igrati igre kao što su Genshin Impact ili Overwatch 2, gdje nije toliko važno da imate 4K prikaz.

 

Jamstvo

Asus je uspostavio jedan od najkohezivnijih paketa mogućnosti za takoreći zaštitu od efekta ”pregorijevanja” u industriji, koji zaokružuje pod motom “OLED Care”. Za početak, ovdje imamo mogućnost čišćenja piksela, na koju će vas monitor podsjećati u odabranim intervalima. Podsjetnik možete isključiti, baš kao i čuvara zaslona koji će se uključiti nakon što zaslon ne bude aktivan.

No tu stvari ne staju. Asus uključuje pomicanje piksela s različitim razinama prilagodbe, kao i značajku koja otkriva i automatski zatamnjuje statične elemente na zaslonu. To uključuje HUD u igrama, kao i stvari kao što je programska traka. Osim toga, Asus je uključio i mogućnost ujednačene svjetline. To prilično drastično ograničava svjetlinu zaslona, ​​ali se isto tako i brine o tome da se neki dijelovi zaslona ne ”troše” brže od drugih, čime se dodatno smanjuje efekt ”pregorijevanja” zaslona.

Ogroman plus ovdje jest to što Asus uz monitor uključuje trogodišnje jamstvo koje pokriva i neželjeni efekt ”pregorijevanja” ili ”burn-in”.

Najbolji ”Dual Mode” monitor na tržištu?

Kao što je slučaj s LG UltraGear Dual Mode OLED, za većinu kupaca će vjerojatno biti bolje uštedjeti nešto novca uz obični 32-inčni 4K monitor, umjesto trošenja dodatnog novca za mogućnost dvostrukog načina rada kakav nudi ovaj monitor. Ipak, ako ste korisnik koji od svog igraćeg monitora želi maksimum i ako želite monitor s dvostrukim stopama osvježavanja, može se reći da je ovo definitivno jedan od najboljih monitora s ovom mogućnošću koji postoji na tržištu.

Nudi jako visoku maksimalnu svjetlinu, mnoštvo mogućnosti, izvrsnog je dizajna i jako dobrom podrškom. Sve ovo doprinosi tomu da ovaj model bude ako ne najbolji, onda vrlo blizu samoga vrha.

Tehničke specifikacije:

  • Veličina zaslona: 31,5 inča
  • Tip ploče: WOLED
  • Rezolucija: 3.840 x 2.160
  • Maksimalna svjetlina: 1300 nita (HDR), 400 nita (SDR)
  • HDR zaslon: HDR True Black 400
  • Lokalno zatamnjenje: 8.294.400 zona
  • Omjer kontrasta: 1.500.000:1
  • Vrijeme odziva: 0,03 ms (GtG)
  • Brzina osvježavanja: 240Hz/480Hz
  • Zvučnici: N/A
  • Utori: 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4
  • Priključci: 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen Type-C s snagom od 90 W
  • Cijena: 1.700 eura

 

Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular