PočetnaHardverTV i monitoriOd HD do UHD I 8K rezolucija? Sve što biste trebali znati...

Od HD do UHD I 8K rezolucija? Sve što biste trebali znati o svakoj od modernih rezolucija!


4K, 8K, 1080p, HD i UHD… Ako kupujete novi televizor, vjerojatno ste primijetili ove kombinacije slova i brojeva, koji su navedeni pored riječi “razlučivost”. No, u čemu je razlika između ovih vrsta razlučivosti?

Isplati li se izdvojiti više novca i kupiti 8K TV, u odnosu na 4K TV? Je li rezolucija uopće toliko bitna? Rezolucija možda nije najvažniji čimbenik pri kupnji novog televizora, ali je ipak nešto što biste trebali uzeti u obzir. Iako može biti zbunjujuće, bilo bi dobro znati što točno sve znače ti svi brojevi i kratice.

tv rezolucija

Na što se odnosi rezolucija televizora?

Rezolucija, u smislu televizora, odnosi se na broj piksela ili točkica, koje sačinjavaju sliku na televizoru. Jedan piksel ili diskretni element slike sastoji se od sićušne točke koja je prikazana na zaslonu.

Televizori s ravnim zaslonima mogu doći u više različitih rezolucija. Na primjer, stariji televizori i mnogi modeli od 32 inča koji se danas prodaju imaju oko milijun točkica (720p). Noviji i nešto veći televizori (obično 49 inča i manji) imaju malo više od 2 milijuna točkica, što je ravno rezoluciji od 1080p. Noviji i veći televizori, od obično 50 inča i više imaju 8 milijuna točkica, što odgovara rezoluciji od 4K Ultra HD. Najnoviji, najveći i naravno cjenovno najnepristupačniji televizori imaju više od 33 milijuna piksela, što odgovara rezoluciji od 8K.

Razlučivost je jedna od najčešćih specifikacija koje se koriste za prodaju televizora, djelomično zato što “4K” i “8K” izrazi zvuče jako sofisticirano. No, razlučivost nije najvažniji ”sastojak” koji doprinosi kvaliteti prikaza slike. Samo zato što televizor ima veću rezoluciju od drugih, ne znači da će automatski prikaz slike na njemu izgledati bolje. Može biti tako, ali ne uvijek i to iz razloga koji nemaju puno veze s rezolucijom. Televizor s boljim performansama visokog dinamičkog raspona (HDR), boljim ukupnim omjerom kontrasta ili boljom bojom izgledat će bolje od onog koji samo nudi više točkica.

 

4k rezolucija

4K i 8K rezolucije

Kada je riječ o televizorima, 4K i Ultra HD (ili UHD) odnose se na istu rezoluciju. Ti televizori, zajedno s Ultra HD Blu-ray i gotovo svim UHD streaming sadržajima s Netflixa, Amazona i drugih, imaju rezoluciju 3840×2160. Neki smatraju da se 4K odnosi na nešto drugo i da nije isto kada se govori o 4K televizoru ili 4K projektoru. Tehnički, “4K” znači horizontalnu rezoluciju od 4.096 točkica.

Budući da se filmovi razlikuju u omjeru širine i visine slike, što se odnosi na točan oblik pravokutnika zaslona, okomita razlučivost nije navedena. Dakle, Ultra HD televizori tehnički nisu “4K” prema specifikacijama koje je navela inicijativa ”Digital Cinema”, no kod korisnika se često misli da jest, pa su “4K” televizori 4K televizori iako je njihova razlučivost 3,840×2,160. Većina tvrtki u nazivlje uključuje oboje: Ultra HD 4K.

8K slijedi istu logiku. Ako govorimo o televizorima, to je dvostruko veća vodoravna i okomita razlučivost od 4K televizora: 7680 x 4320. Ovo još nije kino rezolucija. Postoji nekoliko 8K televizora na tržištu, ali će proći još dosta godina prije nego što ova rezolucija postane uobičajena i standardizirana za korisnike.

Ako želite maksimalno iskoristiti svoj 4K TV, potreban vam je 4K sadržaj. Srećom, 4K sadržaja ima posvuda. Većina glavnih usluga za streaming ili strujanje sadržaja, poput Netflixa, Amazona, iTunesa i Vudua, nude sadržaj u 4K rezoluciji. Tu su i Ultra HD Blu-ray playeri i igraće konzole, poput PS5 i Xbox Series X. Ako imate Windows računalo, mnoge grafičke kartice, koje su na tržište izašle u posljednjih nekoliko godina, mogu renderirati igre u 4K rezolucijama, naravno u različitim stupnjevima uspjeha.

 

Što je 2K?

Prije nego što je “4K” postao uobičajen, teško da smo mogli čuti za “2K” standard. Bila je to uglavnom samo kino rezolucija, zbog čega ćemo ponekad vidjeti da se 2K koristi za označavanje “glavnog” ili ”master” formata. Većina digitalnih kino projektora koji se koriste u kinima ima 2K razlučivost. Širina 2K rezolucije iznosi 2.048 piksela, s time da DCI opet ne navodi okomitu rezoluciju.

Što je Full HD ili 1080p?

Televizori su, kroz povijest koristili vertikalu za opisivanje rezolucije. S obzirom na takvo tumačenje stvari, 1080p je vertikalna rezolucija. Gotovo svi HD televizori imaju omjer širine i visine slike 1,78:1, dok je 16:9, tzv. široki zaslon, što znači  da imaju horizontalnu razlučivost od 1920 točkica. Samim time Full HD rezolucija iznosi 1920 x 1080p.

1080i je ista rezolucija kao 1080p, ali nijedan moderni TV nije 1080i. Ipak, većina HDTV sadržaja, uključujući one s CBS-a i NBC-a, još uvijek su postavljene na 1080i.

720p

720p rezolucija

Rezolucija od 720p je otprilike polovica broja točkica od 1080p. Rijetkost je pronaći novi televizor koji ima rezoluciju od 720p. Danas veliki broj novih televizora i monitora dolazi ili u rezoluciji od 1080p ili u 4K rezoluciji, s time da se danas na televiziji može još uvijek pronaći mnoštvo sadržaja koji se prikazuje na rezoluciji od 720p ili u HD rezoluciji. Budući da je 720p ”pola” od 1080p, rezolucija od 1920 x 1080p stoga se naziva ”Full HD”.

Zaključak

Danas na tržištu gotovo svi televizori, koje možete kupiti, dostupni su u rezolucijama od Full HD ili 4K. Postoje neki monitori koji su dostupni u rezoluciji od HD+, ali oni nisu toliko česti i takvi monitori se najviše mogu pronaći na prijenosnim računalima, čija je rezolucija na primjer 1600 x 900p, što bi se kvalificiralo kao HD+. Nekakav standard za televizore danas bi bio Full HD.

Ako ste igrač ili to tek želite postati i ako želite svoje igraće iskustvo dovesti na višu razinu, u tom slučaju ćete sigurno htjeti nabaviti neki od dostupnih 4K monitora. 8K, iako zvuči i izgleda zanimljivo, još je daleko od standardiziranja, što znači da će trebati proći barem još pet godina, ako ne i više, prije nego što taj standard bude postao standardan za široke mase korisnika. Dotad ćemo moći uživati u 4K i 1080p standardima, koji i danas i više nego što zadovoljavaju potrebe korisnika.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

3 Komentari

  1. Treba kupiti android Tv
    Svi ostali OS-ovi su limitirajući smeće za korištenje.
    Tako primjerice novi Samsung Tv …Bilo koji!!!…nema player (niti se može instalirati)..koji podržava resume play. Eto to je politika Samsunga kojom oni pokušavaju usmjeriti na streams servise ili platforme tip Netflix, prime etc

  2. Jos i ovo.
    Zadnji update Samsung TV (QE55Q8FNA…iz 01.2024) je u potpunosti onemogucio rad MaxTv aplikacije!
    Uspio sam preko veza doci do nekoga u Telekomu i oni vele da to znaju (nekakav “security id” vise nije na samsungu podrzan) i da tu oni ne mogu nista odnosno da koristim njihov receiver. Pa onda uzmi Andorid box (jer nemres gledati normalno filmove-pogledaj post prije) te ti se uz 2500 EUR skupi televizor mora skupiti u krevetu jos 2 daljinca za normalna rad. Strasno!
    P.S.
    Vec 4 maila od podrske Samsunga dobivam sa sve ludjim i glupljim odgovorima (zainteresiranima ih mogu predociti) … toliko i o Samsung podrsci.

  3. Prije mi je bio favorite Hisense (odlicna slika, Android OS) ali sada su i oni presli na svoj OS….tako da lista ostaje na Philips ili Sony TV….eto to je moj odabir. Slika Samsunga ne znaci vise nista kada imas problem au normalnom radu kako sam prije naveo.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular