Računalne igre već nekoliko desetljeća predstavljaju jedan od većih izvora zabave koju korisnik može imati na računalu. Mnogi su proveli sate i dane u Arkanoidu, Pac-Manu ili napucavajući vanzemaljce u Space Invadersu. Obzirom da su s vremenom igre kontinuirano unapređivane, od običnih smo geometrijskih oblika i jednostavnih igara danas u mogućnosti zaigrati grafički moćne igre koje odišu realističnim izgledom, fizikalnim pojavama i maštovitim radnjama koje podsjećaju na svijet koji se tek neznatno razlikuje od filmskih animacija.
Gameri jači od Holywooda!
Kako je ova industrija danas jača i od samog Hollywooda, igrači su s vremenom postali jedna od skupina korisnika koja je iznimno važna za kompletno računalnu industriju. Obzirom da su gaming sve više uzimao maha, pojavile su se i neke nove potrebe za prilagođenim hardverom koji bi dodatno unaprijedio samo iskustvo igranja. Tako smo isprva imali moćne grafičke kartice čiji je glavni zadatak bio isporučiti što veći broj sličica u sekundi. Nakon određenog vremena su se zahtjevi preselili na periferiju namijenjenu isključivo igranju (joystici, gamepadi, volani), specijalnim miševima i tipkovnicama koje odlikuje velika preciznost, slušalicama i u konačnici monitorima.
Ovi potonji su nekako posljednji došli na red, no monitor je jedna od komponenti koja ima ogroman utjecaj ne samo na doživljaj, nego i na sposobnost igrača da nadvlada druge igrače u mrežnim igrama i slično. Obzirom na način igranja i velike zahtjeve korisnika, monitor je za ovu kategoriju postao alat, a ne samo ekran za prikaz sadržaja. Premda su proizvođači do sada imali nekoliko načina kako prilagoditi monitor za što kvalitetnije igranje, tek je odnedavno ova komponenta dobila unapređenja koja su donijela značajna poboljšanja u prikazu dinamičkih sadržaja.
Dosadašnji fokus proizvođača monitora je uglavnom bio usmjeren na povećanje brzine odziva piksela, odnosno na smanjenje ulaznog kašnjenja signala. Najbrži monitori danas imaju brzinu odziva od samo 1 milisekundu i malo ulazno kašnjenje koje se u nekim slučajevima spustilo ispod 1 ms!
Brzina i osvježavanje
Ove su odlike doprinijele značajnom poboljšanju prikaza dinamičkog sadržaja i poboljšale brzinu reakcije igrača koja je naročito značajna u multiplayer i online igrama. Međutim, najbrži monitori su u pravilu još uvijek oni koji koriste tehnologiju TN koja nije idealna po pitanju preciznosti prikaza boja, te vidljivog kuta koji dovodi do promjene svjetline i zasićenosti boja prilikom promjene kuta gledanja. Međutim, TN paneli posljednje generacije su znatno unaprijeđeni, tako da se u principu ne možemo previše požaliti na njihovu kvalitetu prikaza.
Kao što smo već spomenuli, brzina odziva je kod ove tehnologije ispred drugih tehnologija zbog čega ih i dalje viđamo u najboljim gamerskim monitorima.
Što se tiče dodatnih poboljšanja koja bi još više zadovoljila okorjele igrače, proizvođači su bili primorani još više unaprijediti brzinu prikaza dinamičkih sadržaja. Tako smo dobili značajno veću brzinu osvježavanja od standardnih 60 Hz. Krenulo se na 120 Hz i konačno 144 Hz, a kod pojedinih novih modela brzina osvježavanja je podignuta na 160 Hz. Premda brzina osvježavanja ima utjecaj na mirnoću i stabilnost objekata u pokretu i dalje je postojao problem periodične pojave određenih anomalija u prikazu koji nastaju uslijed neusklađenosti između osvježavanja monitora koje ima fiksni interval mjeren u sekundi i broja sličica u sekundi koje generira grafička kartica. Posljedica toga je takozvano pucanje slike, zastajkivanje i trzanje koje nastaje kada monitor za vrijeme iscrtavanja jedne već dobije drugu sličicu koju treba prikazati.
G-SYNC i FreeSync
Premda su se ovi problemi nastojali ublažiti pomoću uobičajene sinkronizacije putem vsync-a (vertical refresh sync), pravo rješenje ovog problema je došlo s uvođenjem promjenjive brzine osvježavanja na monitoru koje se usklađuje s brojem sličica koje generira grafička kartica. Drugim riječima, uvedena je sinkronizacija između broja sličica koje šalje grafička kartica i prikaza na ekranu u vidu istovjetne brzine osvježavanja. To znači da osvježavanje kod ovakvih monitora nije fiksno (60 Hz, 120 Hz, 144 Hz) nego se mijenja u skladu s onim što grafička kartica isporučuje.
Nvidia je prva predstavila svoje rješenje u obliku tehnologije G-SYNC, dok je AMD nešto kasnije predstavio svoj odgovor u vidu tehnologije FreeSync. Zanimljivo je da i jedna i druga tehnologija rade samo na grafičkim karticama pojedinog proizvođača, s time da je G-SYNC zatvoren standard koji podrazumijeva ugradnju posebnog hardverskog modula u monitor (što u pravilu znatno povećava cijenu monitora), dok je AMD-ova tehnologija otvorenog tipa koja je temeljna na VESA-inoj tehnologiji Adaptive Sync.
Pored toga što ne utječe na povećanje cijene monitora (barem ne u osjetnoj mjeri), komunikacija se kod FreeSync tehnologije obavlja u jednom smjeru, dok se kod G-SYNC-a obavlja u dva smjera (modul u monitoru). To znači da bi FreeSync trebao pružiti mrvicu bolje performanse s manjom ulaznom latencijom. Ovdje je potrebno naglasiti kako obje tehnologije zahtijevaju korištenje DisplayPorta 1.2a i kompatibilnu grafičku karticu.
U gamerskim krugovima postoje korisnici i čak klanovi koji su privrženi određenom proizvođaču grafičkih kartica koji često vode rasprave da li je bolje odabrati Nvidijine ili AMD-ove proizvode.
Dodatna oprema i mogućnosti
Tako će bez obzira na razliku u cijeni odabir odgovarajućeg monitora prije svega ovisiti o naklonosti korisnika prema Nividijinim ili AMD-ovim grafičkim karticama.
Još jedan segment koji privlači ovakvu vrstu korisnika su gamerski dodaci, dodatna oprema i atraktivan dizajn. Čest je slučaj da monitori za igranje danas imaju vanjske module za prilagodbu postavki i brzu izmjenu profila, držač za slušalice, dodatne priključke i unaprijeđenu ergonomiju.
Ergonomija može značajno utjecati na funkcionalnost, posebice kada je potrebno prilagoditi visinu, nagib ili zakrenuti monitor. Neke od opcija koje smo kod najnovijih primjeraka viđali su mogućnost podizanja ili snižavanja intenziteta boja u slučaju da vam slika izgleda isprano ili previše intenzivno. Osvjetljavanje tamnih područja bez prekomjerne ekspozicije svjetline omogućavajući igračima da lako uoče svoje neprijatelje skrivene u sjenama, mogućnost uključivanja centralnog nišana koji u pojedinim igrama zna biti izostavljen, itd. Gamerski monitori često dolaze s više predložaka slike koji su prilagođeni različitim žanrovima igara (FPS, RTS). Korisnicima je u ovakvim slučajevima ostavljena mogućnost odabit odgovarajućih opcija ovisno o igri.
Često viđamo kako su monitori određenih proizvođača opremljeni tehnologijama za brigu o zdravlju očiju. Flicker free i Low Blue Light neke su od najznačajnijih. Ako monitor za kontrolu intenziteta pozadinskog osvjetljenja koristi takozvanu PWM (pulse-width modulation) modulaciju, velika je šansa da će na takvom monitoru pojaviti treperenje pozadinskog osvjetljenja.
Ima nešto i u detaljima
Nakon izvjesnog vremena provedenog ispred takvog monitora može nastati suhoća, napetost i veće opterećenje očiju koje u konačnici prelazi u glavobolju. Zato se u modernim gamerskim monitorima izbjegava ova vrsta kontrole svjetline i implementira se DC (direct current) modulaciju koja nema problema s treperenjem slike.
Veličina dijagonale i rezolucija također predstavljaju jedne od bitnih odlika koje mogu dosta utjecati na kvalitetu igranja. Full HD rezolucija i 24-inčne dijagonale već neko vrijeme nisu dovoljni za najzahtjevnije igrače. Takozvani Quad HD (2560 x 1440) i osobito Ultra HD koji ima čak četiri puta više piksela od Full HD-a znatno proširuju scenu i podižu razinu detalja. Međutim, igranje na visokim rezolucijama znatno podiže hardverske zahtjeve. To se naročito odnosi na Ultra HD monitore kod kojih će za igranje u native rezoluciji i visokim detaljima biti potrebna iznimno snažna grafička kartica (poželjno je i više njih).
Obzirom da smo prokomentirali neke od bitnih detalja vezanih uz tehnologije koje omogućavaju ultimativno igranje vrijeme je da se pozabavimo i nekim od specijaliziranih modela koji su dostupni kod nas. Među odabranima smo imali po jedan primjerak od Asusa, Acera, BenQ-a, AOC-a, Philipsa i LG-a. Detalje i mogućnosti o svakom ponaosob možete saznati u nastavku.
Acer XB270HU
Posebnost ovog Acerovog monitora nisu samo specifične tehnologije i mogućnosti koje unapređuju samo igranje. Ovaj je model jedinstven po tome jer predstavlja prvi namjenski monitor za igranje koji umjesto standardne TN tehnologije dolazi s IPS (AU Optronics AHVA) ekranom koji donosi bolju preciznost boja i širok vidljivi kut.
Gamerski IPS
Uz to, ovo je jedini pravi IPS monitor koji podržava brzinu osvježavanja od 144 Hz bez uplitanja kojekakvih trikova koje su neki proizvođači ranije pokušali napraviti. Ova odlika ga čini itekako zanimljivim za sve one koji žude za pravim gamerskim monitorom koji će ujedno omogućiti realističan prikaz boja, nešto bolju dubinu crne boje u odnosu na druge gamerske monitore i pružiti širi vidljivi kut. Da stvar bude još bolja, brzina odziva mu je odlična i neusporedivo je bolja u odnosu na standardne IPS monitore (deklarirano na 4 ms). Brzina odziva osobito dolazi do izražaja kada je osvježavanje podešeno na 144 Hz što igranje brzih naslova čini odličnim. Možda nije u potpunosti na razini onog što pružaju najbrži TN monitori, no malo tko će imati većih prigovora na ono što pruža ovaj model. Jedino na što bi trebalo obratiti pozornost jest da opcija za overdrive (OD) bude podešena na Normal. Acer je ovdje implementirao i G-SYNC modul za sinkronizaciju s grafičkom karticom čime nas lišava negativnih pojava pucanja i trzanja. Pored toga, na raspolaganju je i takozvana ULMB (Ultra Low Motion Blur) tehnologija skeniranja pozadinskog osvjetljenja pomoću koje odziv postaje još bolji. No u tom slučaju nije moguće koristiti G-SYNC.
Skupo, ali dobro
Međutim, implementacija G-SYNC-a je ostavila traga na samoj cijeni koja nije baš zanemariva. Za ovaj je monitor potrebno izdvojiti 6500 kuna što ga trenutačno čini najskupljim u klasi.
S druge strane stvar dosta spašava dijagonala od 27 inča i rezolucija od 2560 x 1440 piksela, te iznimno malo ulazno kašnjenje koje ga svrstava u sam vrh. Pored toga, ovaj model pruža solidan broj opcija za podešavanja raznih parametara slike. Zanimljiva mogućnost je uključivanje takozvanog refresh rate bara koji pomoću tanke crvene linije smještene duž lijeve strane vizualno pokazuje trenutačno osvježavanje, što može biti zanimljivo kada želimo vidjeti kako radi G-SYNC.
Osim vizualnih mogućnosti XB270HU odlikuje i funkcionalna ergonomija koja omogućava reguliranje svih smjerova i više nego pristojan dizajn, koji možda nije atraktivan kao kod nekih konkurenata. Od priključaka je dostupan samo obavezni DisplaPort, a tu je i hub s četiri USB 3.0 priključka od koji su dva smještena sa strane, dok se druga dva nalaze na stražnjoj strani. Bez obzira na visoku cijenu, Acerov gamerski monitor zaslužuje toplu preporuku.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27”, rezolucija 2560×1440, omjer stranica 16:9, NVIDIA G-SYNC tehnologija, panel AHVA (IPS), 144 Hz, kontrast 1000:1, svjetlina 350 cd/m2, brzina odziva 4 ms, vidljivi kutovi 178/178 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: DisplayPort, 4 x USB 3.0, dimenzije: 640 x 558 x 182 mm, masa 9,52 kg
USTUPIO
Recro, (01) 36 50 777
www.acer.hr
CIJENA
6499 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
najbolji IPS gamerski monitor, G-SYNC modul, brzina odziva, osvježavanje od 144 Hz, iznimno malo ulazno kašnjenje, jako dobra kvaliteta slike, ergonomija
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena, kvaliteta izrade
OCJENA 5/5
AOC G27700PF
Među relevantnim proizvođačima koji u svojoj ponudi imaju gamerske monitore je i AOC. Po pitanju mogućnosti i performansi, njihov model G2770PF se lako može uvrstiti među vodeća imenima koja dominiraju ovim segmentom tržišta. Uz nekoliko dobrih odlika koja gamerima život znače, ovaj model se može pohvaliti i pristupačnom cijenom zahvaljujući kojoj će biti zanimljiv onima s ograničenim budžetom.
Pristupačan i sposoban
Za iznos koji je nešto manji od 3100 kuna G2770PF predstavlja jedan od najpovoljnijih monitora namijenjenih prvenstveno igračima. No to nikako ne znači da je proizvođač napravio velike ustupke kojima bi se kompenzirala cijena. Tako se, između ostalog, G2770PF može pohvaliti podrškom za FreeSync, dosta dobrom brzinom odziva koja je deklarirana na 1 milisekundu, osvježavanjem od 144 Hz, itd. Jedini ograničavajući faktor koji nam ovdje nije legao je Full HD rezolucija koja predstavlja veći hendikep. Ovo nam još više upada u oko kada uzmemo u obzir da je G2770PF monitor koji ima dijagonalu ekrana od 27 inča. S druge strane, manja rezolucija postavlja i manje zahtjeve pred samo računalo, odnosno ne zahtijeva jako skupu grafičku karticu. Stoga vjerujemo kako će ovaj model naći svoje mjesto među korisnicima.
Kao i većina monitora ovog tipa i G2460FQ koristi TN panel nove generacije koji pruža dosta dobru kvalitetu slike na koju će malo tko imati prigovora. No za optimalan prikaz je potrebno izvršiti manju prilagodbu određenih postavki (svjetlina, gamma, razina plavog kanala).
Opremljenost i ergonomija
Na sreću, monitor raspolaže većim brojem opcija za podešavanje slike, kao i parametara važnih za igranje.
Kao što smo spomenuli, monitor ima dosta dobru brzinu odziva, ali i malo ulazno kašnjenje zavaljujući čemu je pogodan za dinamične, FPS, i mrežne igre. Što se ostalih mogućnost tiče, AOC G2770PF neće razočarati nikoga. Opremljenost mu je više nego adekvatna i za razliku od mnogih konkurenata nudi više videopriključaka od samog DisplayPorta, a za sve su predviđeni odgovarajući kabeli. Pored toga, dostupan je i hub s četiri USB 3.0 priključka (dva na bočnoj i dva na stražnjoj strani) od kojih jedan ima funkciju brzog punjenja.
Uz to, monitor je lišen i problematičnog treptanja pozadinskog osvjetljenja (flicker free) što znači da neće izazvati veći zamor očiju i glavobolju nakon dužeg vremena korištenja.
Jedna pozitivna karakteristika je i funkcionalna ergonomija koja omogućava podešavanje svih smjerova i držanje u položaju portreta.
Dizajn djeluje pomalo jednostavan. Totalnu monotoniju razbijaju crveni držač kabela i poleđina koja je izvedena u imitaciji brušenog aluminija.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27’’, rezolucija 1920 x 1080 piksela, omjer stranica 16:9, panel TN, 144 Hz, kontrast 1000:1, svjetlina 300 cd/m2, brzina odziva 1 ms (GTG), vidljivi kutovi 170/160 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: DisplayPort, DVI, HDMI, VGA, 4 x USB 3.0, dimenzije 642,4 x 556 x 244 mm, masa 8 kg
USTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.aoc-europe.com
CIJENA
3079 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
podrška za FreeSync, osvježavanje od 144 Hz, brzina odziva ekrana, USB hub s četiri priključka, cijena, broja opcija za podešavanje slike
KLJUČNI NEDOSTACI
Full HD rezolucija na dijagonali do 27-inča
OCJENA 4/5
Asus PG278Q
Premda je dobio odgovarajućeg nasljednika (kojeg nažalost nismo uspjeli pribaviti za testiranje), Asus PG278Q je još uvijek poprilično dobar i zanimljiv gamerski monitor kojeg možete kupiti kod nas. Kao dio Asusove ROG (Republic of Gamers) serije, ovaj monitor predstavlja ultimativni gamerski alat za hard-core igrače kojeg krase specifične funkcionalnosti, odlične performanse, atraktivan dizajn i kvalitetna izrada.
Za zahtjevne igrače
Uz to što se može pohvaliti brzinom osvježavanja od samo 1 milisekundu, te malim ulaznim kašnjenjem i osvježavanjem slike od 144 Hz, ovaj se model može pohvaliti i podrškom za prikaz sadržaja u 3D-u (Nvidia 3D Vision), što će određenim korisnicima biti zanimljivo. No opremu, tj. naočale za uživanje u ovom načinu prikaza ćete morati kupiti zasebno. Međutim, posebnost ovog monitora se ogleda u implementiranju Nvidijinog G-SYNC modula koji rješava probleme pucanja slike koji se javljaju kod standardnih monitora.
Asus je ovaj model opremio s dosta zanimljivih mogućnosti među kojima se ističe takozvana GamePlus overlay opcija koja na ekranu prikazuje centralni „nišan“ koji u pojedinim igrama zna biti izostavljen. Izbornicima se upravlja putem joysticka koji je zajedno s četiri tipke od kojih su dvije rezervirane za Gameplus opciju i Turbo key za brzi odabir između 60, 120 i 144 Hz smješten na stražnjoj strani.
Ovaj se Asusov model može pohvaliti 27 inčnim ekranom i viskom rezolucijom od 2560 x 1440 piksela.
Velik i atraktivan
Monitor veće dijagonale i više rezolucije svakako zvuči primamljivo za zahtjevne igrače jer se elementi veći i moguće je prikazati više sadržaja na ekranu. Kao i kod većine naprednih monitora za igranje i ovaj se model oslanja na TN tehnologiju koja za ovu svrhu ima dosta prednosti, ali i poneki standardni nedostatak. No svi ključni parametri slike su poprilično dobri uključujući uniformnost, dubine crne, te prikaz boja općenito.
Pored svega što smo spomenuli, ovaj se monitor može pohvaliti i odličnim vizualnim karakteristikama, naprednom ergonomijom koja omogućava podešavanje svih smjerova i držanje u položaju portreta, odnosno kvalitetnom izradom. Rubovi oko ekrana su dosta tanki, dok je prednja ploha gotovo ravna. Tu su i mnogi sitni detalji poput LED osvjetljenja u bazi monitora koji će oduševiti svakog ozbiljnog gamera. Opremljenost priključcima podrazumijeva samo jedan DisplayPort videoulaz, ali i USB 3.0 hub sa dva priključka. Cijena od 5000 kuna je dosta visoka, naročito ako uzmemo u obzir da plaćamo TN monitor. Međutim, performanse i mogućnosti su mu na visokoj razini.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27’’, rezolucija 2560 x 1440 piksela, omjer stranica 16:9, NVIDIA G-SYNC tehnologija, panel TN, 144 Hz, podrška za prikaz 3D sadržaja, kontrast 1000:1, svjetlina 350 cd/m2, brzina odziva 1 ms (GTG), vidljivi kutovi 170/160 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: DisplayPort 1.2, 2 x USB 3.0, dimenzije 619,7 x 362,9 x 237,9, masa 7 kg
USTUPIO
M SAN Grupa
(01) 36 54 900
www.asus.com
CIJENA
4999 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
integriran G-SYNC modul, brzina odziva ekrana i osvježavanje do 144 Hz, malo ulazno kašnjenje signala, ergonomija, dizajn
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena, uži vidljivi kutovi u odnosu na naprednije LCD tehnologije, dostupan je samo jedan DiplayPort priključak
OCJENA 5/5
BenQ XL2730Z
Posljednji u nizu BenQ-ovih monitora iz XL serije je model XL2730Z koji uz uz brojne specifičnosti karakteristične za njegove prethodnike donosi i podršku za FreeSync koji ga lišava svih negativnosti prilikom igranja brzih igara. Uz to, XL2730Z dolazi u veličini od 27 inča i ima rezoluciju od 2560 x 1440 piksela što korisniku pruža veći komfor i veće vidno polje.
Sve za ultimativno igranje
Kao i ranije i ovaj model krasi napredni overdrive algoritam s odličnom brzinom odziva od samo 1 milisekundu, te već standardno osvježavanje slike do 144 Hz. Tu je i opcija Motion Blur Reduction dodatno potpomaže brzini iscrtavanja slike (nešto poput backlight blinkinga na televizorima), s time da s ovom opcijom trebate računati na gubitak svjetline. Također, još jedna pogodnost koja mu ide u prilog jest i niska latencija ulaznog signala zahvaljujući čemu se slika prikazuje sa malim kašnjenjem.
XL2730Z obiluje mnoštvom korisnih opcija za podešavanja pojedinih parametara slike i nudi nekoliko predefiniranih predložaka posebno prilagođenih različitim žanrovima. Jedna od boljih opcija je Black eQualizer koja poboljšava tamne scene i omogućava igračima da lakše uoče neprijatelje koji su skriveni u sjenama.
Tvornički su definirana dva FPS i jedan RTS predložak koji su specifično podešeni za ove vrste igara. Tu su i tri dodatna korisnička predloška (Gamer1, 2, 3) koji pružaju korisnicima snimanje vlastitih opcija. Pored toga, značajka Auto Game Mode može automatski odrediti vrstu igre koja se igra i aktivirati postavke koje odgovaraju tipu igre.
Odličan dizajn i brdo opreme
Također, Auto Game Mode može preporučiti da se s Interneta preuzmu postavke koje odgovaraju igri. Sve postavke i profile je moguće eksportirati na prijenosnu memoriju i tako omogućiti korisniku da na računalu s drugim ovakvim monitorom dobije istovjetno iskustvo bez potrebe za preuzimanjem predložaka s interneta ili podešavanjem postavki. U izbornicima je dostupan velik broj uobičajenih opcija za podešavanje slike, dok za upravljanje koristimo vanjski modul S Switch Arc koji omogućava brzi odabir nekih od snimljenih predložaka, i slično.
XL2730Z se temelji na TN panelu nove generacije kojeg odlikuje jako dobra kvaliteta slike. Pored svega što smo spomenuli, ovaj se monitor ože pohvaliti atraktivan gamerskim dizajnom, kvalitetnom izrada, velikim brojem videopriključaka, USB 3.0 hubom, izvlačivim držačem za slušalice, te ergonomija koja omogućava podešavanje svih smjerova i držanje u položaju portreta, itd.
Cijena od preko 4600 kuna nije zanemariva. No ne treba zaboraviti da je ovdje riječ o jednom od najboljih monitora dizajniranom isključivo za igranje.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27”, omjer stranica 16:9, rezolucija 2560 x 1440, panel TN 144 Hz, kontrast 1000:1, svjetlina 350 cd/m2, brzina odziva 1 ms (GTG), vidljivi kutovi 170/160 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: D-Sub, DVI, HDMI 2.0, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, 2 x USB 3.0, 3,5 mm priključci za slušalice i mikrofon, dimenzije 557,4 x 663,7x 226 mm, masa 7,5 kg
USTUPIO
Eurotrade
(01) 65 31 230
www.benq.com
CIJENA
4635 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
podrška za FreeSync, brzina odziva ekrana, osvježavanje do 144 Hz, malo ulazno kašnjenje signala, posebno podešeni predlošci slike, odličan dizajn, ergonomija i opremljenost
KLJUČNI NEDOSTACI
uži vidljivi kutovi u odnosu na naprednije LCD tehnologije, cijena
OCJENA 5/5
LG 27MU67
LG je kod ovog modela objedinio neke od posljednjih tehnoloških novotarija koje zaokružuje AMD-ova tehnologija FreeSync. Uz sve prednosti koje donosi FreeSync dodatne pogodnosti koje dolaze s ovim modelom su i Ultra HD rezolucijom, te IPS ekran koji rezultira dobrom kvalitetom prikaza i vjernim bojama.
Pogodnosti za igrače
Uparimo li ga s računalom koje ima odgovarajuću AMD-ovu grafičku karticu ovaj će monitor pružiti gladak prikaz 3D igara bez pojave pucanja i drugih anomalija koje se javljaju kod standardnih monitora. LG je pored FreeSynca uključio i druge mogućnosti za optimizaciju koje će dodatno unaprijediti kvalitetu igranja. Među njima bismo istaknuli funkciju Black Stabilizer koja poboljšava tamnija područja i daje više detalja u mračnim scenama i sjenama tako da igrač može lakše uočiti neprijatelja. Pored nekolicine drugih opcija dostupni su još i FPS i RTS predlošci koji su posebno prilagođeni ovim žanrovima igara, ali i tri korisnička predloška (Gamer 1, 2, 3) koje je moguće konfigurirati po želji i prilagoditi ih određenim naslovima.
Response Time nam omogućava da prilagodimo brzinu odziva koji je dobar čak i za zahtjevne igrače. Međutim, na tržištu ima i bržih monitora koji u pravilu koriste TN ekrane koji, pak, imaju nešto inferiorniju kvalitetu prikaza u odnosu na ovaj model.
Ultra HD rezolucija je još jedan od aduta ovog LG-jevog modela koji će dodatno privući pozornost korisnika. To se u prvom redu odnosi na odličnu oštrinu i velik broj detalja koji na dijagonali od 27 inča još više dolaze do izražaja.
Igranje na 4k!
Jedini je problem što su na ovoj dijagonali elementi sučelja poprilično sitni, tako da je rad bez većeg povećanja elemanata sučelja gotovo nemoguć.
Monitor pokriva 99% sRGB prostora boja, a iznimno nam je drago što slika već pri tvorničkim postavkama izgleda dosta dobro. Ono što pomalo narušava ukupni dojam je nešto slabija dubina crne boje (standardna boljka IPS tehnologije) i pojava ružičastog odbljeska na crnoj podlozi. Na sve ostale odlike nemamo većih prigovora. Za one koji žele izvući maksimum je dostupan velik broj opcija podešavanje raznih parametara poprilično dobar. Pored mogućnosti podjele ekrana na logičke cjeline i korištenja slike pored slike, dosta je i opcija kojima se može prilagoditi sama kvaliteta prikaza. Uz mnoge uobičajene opcije dostupna je i prilagodba gamme, odnosno six color Hue i Saturation opciju za fino podešavanje RGB i CMY kanala.
Dizajn i kvaliteta izrade su dosta dobri, dok ergonomija omogućena je korekcija svih smjerova, prilagodba visine i držanje u položaju portreta. Obzirom na sve pogodnosti i Ultra HD rezoluciju, cijena od 4100 kuna čak i poprilično povoljnom.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27”, rezolucija 3840 x 2160, omjer stranica 16:9, AMD Free Sync tehnologija, panel AH-IPS, 60 Hz, kontrast 1000:1, svjetlina 300 cd/m2, brzina odziva 5 ms, vidljivi kutovi 178/178 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: 2x HDMI 1.4a, DisplayPort, mini Displayport, dimenzije: 643 x 250 x 438,6 mm, masa 7,8 kg
USTUPIO
LG Hrvatska
www.lg.com
CIJENA
4100 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
Ultra HD rezolucija, tehnologija FreeSync, dobra kvaliteta slike, broj opcija za podešavanje slike i prilagodbu za igre, ergonomija
KLJUČNI NEDOSTACI
dubina crne boje bi mogla biti malo bolja, brzina odziva zaostaje za najboljim, nema usb hub
OCJENA 4/5
Philips 272G5DY
Philips je za zahtjevne igrače pripremio monitor s većim brojem tehnologija koje bi trebale značajno poboljšati iskustvo u igrama. Posebnost ovog modela se ogleda u implementiranju specifičnog G-SYNC modula za usaglašavanje broja sličica grafičke kartice s osvježavanjem monitora koje je ujedno deklarirano na 144 Hz. Sve to zaokružuje jako dobra brzina odziva piksela koja je deklarirana na jednu milisekundu.
Brzina kao vrlina
Spomenute karakteristike same po sebi obećavaju puno, a stvar je još bolja kada osjetite kako sve funkcionira u stvarnosti. Svi oni koji preferiraju Nvidijine kartice s ovim će monitorom doći na svoje, dok oni koji su privrženi AMD-u će morati potražiti neko drugo rješenje. G-SYNC daje velik doprinos za ujednačen prikaz bez karakterističnog pucanja slike što sam ugođaj kod igranja čini znatno boljim. Slika se ujedno prikazuje glatko i brzo zahvaljujući čemu će zadovoljiti zahtjevnije igrače brzih FPS naslova.
Pored toga, ovaj se monitor može pohvaliti i dijagonalom od 27 inča i podrškom za prikaz sadržaja u 3D-u (Nvidia 3D Vision – kupuje se zasebno). No monitor je nažalost ograničen na Full HD rezoluciju što u neku ruku predstavlja hendikep za buduće korisnike. Obzirom da su primarna ciljna skupina zahtjevniji igrači, veća rezolucija bi na ovoj dijagonali imala znatno većeg smisla.
Monitor koristi TN ekran koji još uvijek pruža najveću brzinu odziva piksela. No sama tehnologija pati od određenih nedostataka, što se u prvom redu odnosi na nešto uži vidljivi kut.
Ergonomska prilagodljivost
Međutim, gledajući ukupno na kvalitetu prikaza nemamo većih prigovora. Boje su energične i relativno precizne (potrebno je u opcijama prilagoditi gammu), prijelazi između nijansi su glatki, a sivi tonovi prirodni, dok je dubina crne više nego solidna. Dobra odlika ovog monitora je što za kvalitetan prikaz nisu potrebne značajnije korekcije određenih postavki. No za one koji žele izvući maksimum je dostupan dobar set opcija za prilagodbu.
Pored svega, ovaj se Philipsov monitor može pohvaliti dobrom kvalitetom izrade i funkcionalnom ergonomijom koja omogućava prilagodbu svih smjerova i držanje u položaju portreta. Od videoulaza je dostupan samo DisplayPort što ga pomalo ograničava u slučaju da ga želite iskoristiti za priključivanje nekog drugog računala ili multimedijskog uređaja.
Većina korisnika koji ciljaju isključivo na igre ovo mu neće uzeti kao veliku zamjerku, osobito kada svemu dodamo USB 3.0 hub s četiri priključka. Jedna od prepreka prilikom njegova odabira bi mogla biti cijena (gotovo 5300 kuna) na koju je dosta utjecao G-SYNC modul.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27’’, omjer stranica 16:9, rezolucija 1920 x 1080 piksela, panel TN 144 Hz, podrška za prikaz 3D sadržaja, kontrast 1000:1, svjetlina 300 cd/m2, brzina odziva 1 ms (GTG), vidljivi kutovi 170/160 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: DisplayPort 1.2, 4 x USB 3.0, dimenzije 639 x 580 x 273, masa 7,8 kg
USTUPIO
Lost
(01) 30 27 163
www.philips.com
CIJENA
5281 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
brzina osvježavanja do 144 Hz, G-SYNC modul, brzina odziva ekrana, kvaliteta izrade i ergonomija, USB hub s četiri USB 3.0 priključka
KLJUČNI NEDOSTACI
Full HD rezolucija, cijena
OCJENA 4/5
Autor: Dalibor Misaljević