PočetnaHardverTV i monitoriMonitori: Budućnost izgleda jako dobro

Monitori: Budućnost izgleda jako dobro


Monitori i njihove različite tehnologije zaslona ponekad zbunjuju prosječnog korisnika. Bilo da ste gamer ili poslovni korisnik, monitori su jedna od najvažnijih komponenti vašeg PC sustava.

Mnogi od nas više manje vole odigrati koju dobru igricu ili pogledati dobar film, a monitori kao primarno sučelje između nas i svijeta u koji uranjamo, je zapravo jedna od najvažnijih komponenti u cijelom sustavu.

Svi znamo da grafika čini veliki dio iskustva igranja, i na najbolji mogući način pokazuje koliko se to iskustvo igranja zapravo oslanja na monitore visoke kvalitete. Koliko smisla ima spiskati 3000 kn na vrhunsku grafičku karticu, ako ćete na nju spojite jeftine monitore, koji nemogu reproducirati boje onako kako su ih programeri zamislili, ili uzrokuju neugodna zamućivanja slike prilikom velike brzine kretanja?

Monitori se i dalje razvijaju vratolomnom brzinom, a tijekom prošle godine vidjeli smo mnoštvo novih tehnologija i novostvorenih rješenja. No, koje su tehnologije monitora doista važne, i što one zapravo nude?

Probat ćemo objasniti neke od najvažnijih novih tehnologija kod monitora, koje su nedavno stigle na tržište, i nadamo se da ćemo vam time stvoriti jasniju sliku o tome što ti pojmovi znače, i olakšati vam izbor kupovine novih monitora, kad se jednom odlučite.

monitori
Amd-ovo objašnjenje kako HDR oponaša ljudsko oko mnogo točnije od starijih tehnologija prikaza.

 

 

Monitori sa rezolucijom visoke dinamike ili HDR

Inače poznato kao HDR, to je nedvojbeno jedno od najvažnijih poboljšanja kod monitora, u tehnologiji prikaza u posljednjem desetljeću, a sigurno će biti najvažnija tehnologija prikaza i u bližoj budućnosti.

Prvenstveno proizvedena za TV industriju, kod koje je poboljšala kvalitetu boje i donosi živost u slikama kada gledamo filmove, na način daleko važniji od jednostavnog povećanja rezolucije. Sam pojam zapravo obuhvaća brojna poboljšanja u načinu na koji današnji zasloni prikazuju boje, kontrast i svjetlinu.

Prvo poboljšanje HDR-a je drastično poboljšanje boje. Današnji zasloni su sposobni za 6 ili 8-bitnu boju, a potonji je u mogućnosti isporučiti 16,8 milijuna različitih boja. HDR znatno povećava ovu brojku.

monitori hdr dell
Dell je predstavio svoj prvi HDR monitor, 27-inčni 4K sa 100% Adobe RGB

 

Ultra HD Premium standard, povećava boju na 10 bitova, dok rival Dolby Vision ide još jednu stepenicu više, koristeći 12 bitova za pohranu boje. HDR10 omogućuje da zasloni teoretski mogu prikazati do jedne milijarde različitih boja, dok Dolby Vision od 12-bitova to povećava na nevjerojatnih 68 milijardi različitih boja.

Kako ovo čini sliku boljom? Pa, povećanje broja mogućih boja znači da svaka scena može imati daleko prirodniji izgled boja, s glatkim “gradijentima” (prijelazi izmežu različitih boja), a svake boja koja rezultira slikom izgleda življe i stvara dojam trodimenzionalnosti.

To se također naziva širokim spektrom boja, odnosno WCG-om, a trenutno je dostupan samo u svijetu televizora. Izraz WCG se također koristi kod računalnih monitora, ali to nije isto kao HDR, s niti približno toliko informacija o boji.

WCG zasloni su sad već neko vrijeme u uporabi u kreativnim industrijama poput video uređivanja, CAD-a i drugih struka gdje je kvaliteta slike najvažnija, ali HDR će ponuditi još veći napredak u reprodukciji boja.

HDR također uvodi puno veću svjetlinu zaslona, ​​s preporučenim specifikacijama za pravi HDR ekran koje bi imale maksimalnu svjetlinu od oko 1000 cd/m2. Današnji zasloni kod monitora imaju prosječno oko 350 cd/m2, pa HDR praktički ​​utrostručuje ovu brojku.

Na suprotnom kraju spektra, HDR zasloni bi također trebali biti u stanju reproducirati vrlo tamnu crnu boju, svjetline ispod 0.05cd/m2, što je mnogo tamnije od prosjeka ponuđenog na današnjim monitorima. Povećanjem raspona između crne i bijele, HDR također donosi puno bolji kontrast, tako da bi detalji u svakoj sceni trebali postati daleko više vidljiviji, pogotovo kod tamnijih scena.

usporedba HDR slike
Ovdje se vidi vrlo primjetna razlika u bojama kod HDR zaslona

 

Nažalost, i Ultra HD Premium i Dolby Vision su trenutno popularni samo među televizorima. Međutim, s Nvidijom i AMD-om na tržištu, njihovi najnoviji asortimani proizvoda podržavaju HDR, pa možemo očekivati da ćemo vidjeti eksploziju HDR monitora i osobnih računala u ovoj godini.

Dobra vijest je da programeri mogu lako implementirati softver za HDR u igre, tako da će vjerojatno postati standardna značajka u igrama koje nam dolaze. U međuvremenu, najčešći izvor HDR sadržaja su streaming mediji, kao što su Netflix i Amazon, koji oboje imaju HDR filmove u svojim arhivima.

hdr igrice

 

Imajte na umu da će i Ultra HD Premium i Dolby Vision također isporučiti 4K rezoluciju od 3840×2160, a to znači ogroman skok u podacima koji se prenose između grafičke kartice i monitora.

 

Monitori: HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4

Za dostavljanje dodatne propusnosti potrebno je omogućiti HDR plus 4K rezoluciju, a to zahtijeva ubrzanje video veze, pa ovdje HDMI 2.0 ulazi u sliku. HDMI 2.0 donosi nevjerojatnih 18 gigabita u sekundi, a utrostručenje propusnosti je već nudila prethodna verzija – HDMI 1.4.

HDMI 1.4 se mogao nositi s 4K videom zahvaljujući prikazu 30 sličica u sekundi. Novi v2.0 udvostručuje to na 60 sličica u sekundi, a također omogućuje isporuku pune 10 ili 12-bitne boje. PC vlasnici imaju pristup drugom priključku koji je čak i brži nego HDMI 2.0, u obliku DisplayPort 1.4, koji ima teoretsku maksimalnu propusnost od 32.4 Gbps.

To omogućuje da 8K zasloni rade na 60 sličica u sekundi, odnosno da 4K zasloni rade na 120 sličica u sekundi, ali nemojmo brzati, jer je malo vjerojatno da ćemo uskoro vidjeti ekrane s ovim mogućnostima.

S uvođenjem Ultra gejmerskog HD Premium Blu-Raya, HDMI 2.0 upravo je dobio nadogradnju na HDMI 2.0a, koja prije svega uvodi novu zaštitu od kopiranja u obliku HDCP 2.2. Ne uzrujavajte se ako vaš zaslon radi samo na HDMI 2.0, jer, kao i većina hardvera, i firmware je nadogradiv na HDMI 2.0a.

 

Monitori 4K razlučivosti

4K monitori su već neko vrijeme dostupni za stolna računala, ali tek odnedavno su postali i pristupačni običnim smrtnicima. Sada je moguće kupiti lijep 28 inčni 4K monitor za nešto više od 4000, u obliku Acer Predator Gaming XB281HK zaslona.

Za razliku od TV gledatelja, krosinici PC-a sjede znatno bliže monitoru, što je razlog zašto 4K monitori nudi mnogo veću prednost prilikom gledanja, jer dodani pikseli prave primjetnu razliku u kvaliteti slike.

Dok za razliku, u svijetu televizora, potreban vam je ekran od najmanje 70 inča sa 4K, kako bi osjetili veću razliku u iskustvu gledanja. Razlog tome je što se televizori gledaju sa veće udaljenosti pa su i detalji slike mnogo udaljeniji od našeg oka.

Tu je još i pitanje snage grafičke kartice potrebne za pokretanje slike u 4K rezoluciji, ali današnje GeForce GTX 1080 i AMD-ova R9 Rage X2 dual GPU kartice mogu isporučiti igrivi broj sličica u sekundi na 4K rezoluciji, sa najnovijim i najzahtjevnijim igricama… pod uvjetom da smanjite razinu detalja za jedan ili dva nivoa.

Postoji još jedan način za prikaz 4K sadržaja na vašem novom 4K zaslonu – putem streaming medija kao što je Netflix. Ipak, postoji jedna velika kvaka – ako želite gledati Netflix u 4K kvaliteti na monitoru, morat ćete učiniti dvije stvari.

Prvo, morate ga pokrenuti u Microsoft Edge pregledniku, jer je to jedini preglednik koji nudi zaštitu od kopiranja, a koji je Netflix ugradio u svoj 4K streaming za računala. Drugo, trebat će vam jedan od Intelovih novih procesora sedme generacije, tkzv. Kaby Lake, jer ovakva reprodukcija zahtjeva i veliku procesorsku snagu.

oled monitori dell
Dell OLED 4K UHD PC monitor predstavljen još početkom prošle godine na CES 2016

 

OLED monitori

Organic Light-Emitting Diode (OLED) zasloni su već neko vrijeme u upotrebi na pametnim telefonima, ali danas oni su još uvijek rijetkost kod osobnih računala u obliku monitora. Više njih se pojavilo kod prijenosnih računala tijekom prošle godine, a OLED revoluciju kod monitora možemo očekivati tokom ove godine.

Njihova primarna prednost je u tome što svaki piksel emitira vlastitu svjetlost, i na taj način se može kontrolirati osvjetljenje svakog piksela. Za razliku od toga, današnji LCD ekrani se oslanjaju na promjenu svjetline pozadinskog osvjetljenja, a to radi samo na srednjem dijelu ekrana.

Kao rezultat, OLED nudi puno bolji omjer kontrasta, pa je moguće u potpunosti isključiti osvjetljenje piksela, dok LCD ekrani to ne mogu učiniti s pozadinskim osvjetljenjem, tako da crna boja na njima nije ni približno tamna kao OLED crna. To također čini OLED savršenim partnerom za HDR.

Monitori i THUNDERBOLT 3

Svaki proizvođač matične ploče, (uključujući i njihovu daljnju i bližnju rodbinu), su lobirali za implementaciju ovog ulaza na nove matične ploče, a jedna od njegovih glavnih prednosti je sposobnost lančanog povezivanja nekoliko monitora odjednom.

Prema službenim tehničkim podacima, Thunderbolt 3 može nositi jedan 4K zaslon (4096 x 2160) s 30-bitova i 120 Hz, jedan 5K zaslon (5120 x 2880), 30-bitan s 60 Hz, ili dva 4K zaslona od (4096 x 2160), 30-bitova i 60 Hz. Ovo je fantastična vijest za vlasnike nekoliko 4K monitora, ali postoji jedan mali problem.

Budući da se portovi nalaze na matičnoj ploči, oni se napajaju iz integrirane grafičke kartice na vašem procesoru. Zbog toga ne mislim da je ova tehnologija vrlo bitna za gejmere kada je riječ o sustavima, pa je više usmjerena na ostale korisnike koji žele koristiti 2D aplikacije na više ekrana.

Piše: S.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular