Kada ste spremni za novi TV lako je zbuniti se među svim tim specifikacijama i zna biti prava muka odabrati TV koji će vam biti dobar. Je li kontrast dovoljno dobar? Odgovara li veličina? Kakvu rezoluciju želim? Trebam li čekati za Ultra HD ili OLED?
Zaboravite na sve to. Sve što je važno jest da uživate u gledanju filmova, emisija, sporta ili igranju igrica. Kada budete kupovali vaš sljedeći HDTV uzmite u obzir sljedećih 5 stvari i bit ćete zadovoljni vašim izborom.
1. Tražite ono što želite
Ako ne nađete odmah ono što će vam odgovarati ne odustajte dok ne nađete, sigurno negdje ima nešto što će vas zadovoljiti. Morat ćete birati između LCD, LED-LCD ili plasma display tehnologija. Osnovni LCD koji koristi CCFL lampe kao pozadinsko svjetlo je najjeftiniji. No, LED-LCD štedi više energije, proizvodi puniju boji i ima veći kontrast koji pruža više detalja. S druge strane, ako vam je najvažnija kvaliteta slike svakako razmislite o plasma TV uređaju. Iako u mnogočemu nije na razini LED-LCD ekrana, plasma TV proizvodi najdublju crnu boju i najbolji kontrast. Ako imate vrlo svjetlu prostoriju onda će LED-LCD biti najbolji izbor.
2. Tražite nešto veliko
Prvo odlučite gdje želite smjestiti vaš TV i tada odredite koja je najveća veličina ekrana koja će stati na to mjesto. Ako odaberete manji TV jednog dana ćete sigurno to požaliti i bit će vam žao što niste odabrali veći ekran.
3. Tražite pametno
Smart TV ili pametni TV se povezuje s internetom i nudi mnoštvo aplikacija koje vam donose filmove, glazbu i različite druge stvari s interneta direktno na TV. No, pametni TV košta više, puno više. Na primjer, Samsungov LED 8000 Smart TV od 55 inča (140cm) stoji čak $2,500 (14,000 KN), a „gluplji“ model iste veličine, LED 6400, će vas doći $1,400 (7,900 KN)
4. Tražite 1080p
Iako TV stanice još uvijek prikazuju sadržaj u 720p ili 1080i formatu, budućnost je 1080p i više. Sa setom rezolucije 720p možete uštedjeti nešto novca, ali neki važni detalji slike koje možete dobiti s 1080p će nedostajati. Blu-ray filmovi i sav digitalni sadržaj s Apple, Netflix i sličnih servisa dolaze u 1080p formatu.
1080p je dosta? Da, zapravo je. Kada se filmovi počnu objavljivati u formatu sljedeće generacije pod nazivom Ultra HD ili 4K ,rezolucija će biti 4 puta veća, ali će 1080p i dalje izgledati sjajno. Ultra HD set je po cijeni samo za elitu jer čak i oni najjeftiniji modeli poput Sony KD-55X9000A koštaju oko $5,000 (28,000 KN) . A sada je malo sadržaja dostupno u 4K formatu, trebat će neko vrijeme dok ta rezolucija postane česta pojava, možda čak i nekoliko godina.
5. Tražite daljinski
Za nešto što je ključno u konekciji s našim TV ljubimcem, daljinski se prečesto zaboravlja kada razmišljamo o kupnji novog uređaja. Daljinski koji je dobro dizajniran može vam omogućiti jednostavan pristup HDTV značajkama, dok će vas onaj loši zauvijek živcirati. Neki pametni TV uređaji imaju ugrađene glasovne kontrole i navigaciju gestama, ali ta tehnologija još nije dovoljno razvijena da bi se daljinski mogao zaboraviti.
Ako je TV koji kupujete savršen i nema šanse da nađete neki koji će vam bolje odgovarati, a dolazi s lošim daljinskim taj problem možete zaobići kupnjom univerzalnog daljinskog. Nije šteta izdvojiti više novca za univerzalni daljinski pa je tako Logitechov Harmony Touch koji dođe $250 (1,400 KN) dobar izbor. Osim toga, njime ćete moći upravljati i svim drugim uređajima.