Može se reći da je ovo svojevrsno ”zlatno” doba televizora. Danas na tržištu postoje televizori različitih veličina i rezolucija.
Od 2K do 4K pa čak i 8K, postoji cijeli niz modela koje možete odabrati. No iako 4K zvuči impresivno, je li doista to rezolucija televizora koja se može preporučiti svakom korisniku? Je li 4K televizor i za vas?
Kao prvo, većina sadržaja koje možete gledati, nije dostupna u 4K kvaliteti
Gotovo svaki televizor sadrži cijeli niz mogućnosti, kao što su vrhunska kvaliteta slike i dodatne stvari. No ta kvaliteta slikovnog prikaza ovisit će o onome što gledate, to jest o izvoru. Na primjer, ako gledate neki program na televiziji, kvaliteta slike i sadržaja koju vidite bit će ograničena signalom izvora. Većina kanala emitira samo sadržaj u standardnoj i visokoj razlučivosti. Ako gledate 720p prijenos na 4K ili 8K TV-u, vidjet ćete sliku iste kvalitete kao netko tko ima televizor rezolucije od 1080p.
Čak i ako imate 4K TV koji je sposoban povećati razlučivost, on ne može preuzeti emitiranje standardne razlučivosti i preobraziti taj sadržaj u 4K. Slike niže razlučivosti izgledaju jako loše na televizorima veće razlučivosti, jer slika ne može popuniti sve točkice, pa se to pokušava popraviti umjetnim povećanjem rezolucije. No, dok povećavanje sigurno može poboljšati sliku, ono se ne može mjeriti s kvalitetom izvornog sadržaja visoke razlučivosti, poput Blu-raya.
Internetske brzine isto tako mogu utjecati na kvalitetu prikazivanja sadržaja
Mogli biste platiti dodatni novac za 4K Netflix, ali hoćete li s time zaista 4K sadržaj? Možda. Sve ovisi o tome mogu li vaše internetske brzine podnijeti propusnost potrebnu za strujanje u ultra-visokoj razlučivosti.
Važno je upamtiti da će usluge strujanja uvijek dati prednost neprekinutoj reprodukciji u odnosu na međuspremnik. Možete platiti za 4K sadržaj, ali ako ga vaša internetska veza ne podržava, platforma će često smanjiti razlučivost kako bi se izbjeglo zastajkivanje reprodukcije.
Ono što isto tako igra ulogu su i veličina televizora, kao i udaljenost gledatelja od samog televizora
Kada povećate veličinu zaslona, a rezolucija ostane ista, broj piksela po inču (PPI) se smanjuje, što rezultira smanjenjem oštrine slike. Ultra-visoke rezolucije možda neće biti vidljive na manjim ekranima, ali na većim ekranima dodatni pikseli koje nude televizori ultra-visoke rezolucije stvaraju oštriju sliku. Čini se da je opće pravilo da svaki TV s ekranom od 50 inča ili većim treba biti 4K ili bolji.
Koliko ste udaljeni od televizora isto će tako utjecati na percipiranu jasnoću slike. Općenito govoreći, manji zaslon niže rezolucije, poput 1080p, može biti dovoljan za manji prostor. No, što smo bliže televizoru, to lakše možemo vidjeti pojedine piksele. Ako sjedite bliže, moći ćete vidjeti sve detalje za koje je sposoban 4K TV.
Što je s komponentama televizora?
Iako je rezolucija možda najjednostavnija stvar za razmišljati kada se razmišlja o televizorima, ovdje postoji jako puno nijansi. Različite tehnologije integrirane su u novi televizor, što utječe na vaše iskustvo gledanja i percipiranu kvalitetu slike. Na primjer, OLED 4K TV i standardni LED 4K TV imaju istu razlučivost.
S druge strane, OLED paneli imaju piksele koji se pojedinačno uključuju i isključuju, omogućujući precizniju kontrolu nad svjetlinom i zasićenošću boja. To rezultira znatno višom kvalitetom slike. Osim toga, televizor koji podržava HDR može napraviti veliku razliku, jer proširuje raspon između najsvjetlijih i najtamnijih dijelova slike, dajući joj veću dubinu. U konačnici, zapamtite da nisu svi HDMI kabeli jednako napravljeni.
Ako se odlučite za 4K TV, bilo bi dobro i nadograditi kabele. HDMI kabeli velike brzine podržavaju veće stope osvježavanja, pogodne za sadržaj ultra visoke razlučivosti. Nadalje, noviji HDMI standardi poput HDMI 2.1 podržavaju veći broj sličica u sekundi i napredne audio formate.
Kada i u kojim slučajevima 4K zapravo ima smisla?
Kod ”streaminga” ili strujanja sadržaja
Kao što je ranije spomenuto, kvaliteta izvora je čimbenik broj jedan u kvaliteti slike. Nažalost, emitiranje i kabelska televizija, mnoge streaming video platforme nude sadržaj u 4K, HDR (High Dynamic Range), a ponekad čak i 8K.
Ako ste igrač, pogotovo ako ste entuzijast ili ako zarađujete od igranja igara kroz strujanje
Oni korisnici koji koriste svoj TV za igranje, posebno na konzolama sljedeće generacije kao što su PlayStation 5 ili Xbox Series X, mogu imati koristi od 4K TV-a. Uz podršku za 4K rezolucije, mnoštvo drugih vrhunskih mogućnosti isto tako može podići igranje na višu razinu, barem u vizualnom smislu.
Televizori više klase često se mogu pohvaliti bržim stopama osvježavanja koje mogu omogućiti glatko i besprijekorno pokretanje igara. Osim toga, brže stope osvježavanja minimiziraju kašnjenje unosa, što je posebno dobro i korisno kod igranja eSports ili natjecateljskih igara.
Ako želite u svom vlastitom domu imati iskustvo kao da ste u kinu
Vrhunski televizori vrhunske razlučivosti, OLED ili QLED panela, High Dynamic Range i Dolby Atmos ili DTS:X zvuka mogu pružiti impresivno iskustvo gledanja, zbog kojeg možete u vlastitom domu imati iskustvo kao da gledate u kinu. No bez obzira i na to, upamtite da kvaliteta vaše slike uvelike ovisi o izvoru, što znači da bi ponekad bilo bolje odabrati neki fizički medij, poput Blu-raya.
4K: da ili ipak ne?
Danas su 4K televizori prisutniji na tržištu nego što je to bio slučaj prije pet ili deset godina. Ako odete u bilo koji veći trgovački centar, gotovo je sigurno da ćete pronaći barem jedan 4K televizor. No znači li to da su 4K televizori dobri za sve skupine korisnika i da ih se može smatrati svojevrsnim standardom? Još uvijek ne. Ako ne želite imati 4K, još uvijek možete nabaviti sasvim solidan televizor rezolucije 1080p.
Mnogi proizvođači proizvode manje televizore, koji imaju rezolucije od 720p ili 1080p. Osim toga, robne marke kao što su Spectre, Insignia, Westinghouse i TCL još uvijek proizvode Full HD televizore u različitim veličinama. Tehnologija televizora uvijek će biti korak ispred u pogledu onoga koliko je ono što ona nudi zapravo iskoristiva za većinu korisnika.
U konačnici, vjerojatno je da će vaš TV u sebi imati barem neke mogućnosti, koje možda nikada nećete iskoristiti. Ipak, budući da su televizori relativno cjenovno pristupačniji, možda ćete s vremenom vidjeti da bi vam 4K televizor ipak mogao poslužiti. Ako se i ne odlučite na 4K, 1080p je sasvim u redu.
Ivan Hečimović