Tradicija nalaže da za gaming uvijek tražimo brzi monitor koji će nuditi visoke frekvencije osvježavanja, niske vrijedosti odziva, a da uz to podržava i neku od tehnologija ubrzavanja prikaza kao npr Free-Sync premium tehnologiju, koja će Vam pružiti potpuno fluidno iskustvo igranja pri vrhunskim performansama.
AOC C27G2ZE/BK je upravo jedan od takvih monitora; ovaj model podržava odličnih 240 Hz osvježavanja slike uz vrijeme odziva od nevjerovatnih 0,5 ms, što znači da će svakom korisniku omogućiti glatkije i fluidnije iskustvo igranja. Na papiru, ovaj monitor nudi jako puno prednosti, pogotovo ako ste zainteresirani za kompetitivno igranje; munjevito brzo vrijeme reakcije i vrlo visoke razine osvježavanja samo su neke od njegovih prednosti.
Sve u svemu, monitor se nalazi u razini cjenovno pristupačnijih modela tvrtke. Postavlja se pitanje što nam, s obzirom na tu činjenicu, ovaj model sve nudi? U nastavku ove recenzije moći ćete pročitati detalje vezane uz dizajn, specifikacije, performanse i vjerujemo da ćete nakon recenzije moći zaključiti je li ovaj model gaming monitora stvoren za Vas.
Kvaliteta prikaza slike
Pored niza TN i IPS panela, odmah su se vidjele tipične prednosti VA panela, a to su potvrdili i rezultati. Mjerenje omjera kontrasta pokazala su vrhunske rezultate, a uz to, dobit ćete i vrlo dobre kutove pregleda, što je uvijek plus. U odnosu na TN panele, VA paneli nude šire kutove gledanja, bolju reprodukciju boja, bolji kontrast i manje su osjetljivi na “bleed” (slika se neće zamagliti prema rubovima zaslona).
Zadana svjetlina je 300 cd/m2, što je svjetlije od preporučene, i solidno se nosi u svjetlijim okruženjima. Zaslon prikazuje točne boje, s obzirom na prosječan iznos delte E od oko 1,54, što je vrlo dobro, pogotovo u kombinaciji s maksimumom od 2,47. Gama krivulja je malo izvan idealne, ali najbolja je postavka izvan okvira. Dobre rezultate nadopunjuje zadana razina bijele od od 6300K. Ovo je lijepo i blizu je idealnoj vrijednosti od 6500K, a nema koristi od prelaska na ugrađeni sRGB profil (točnost boje zapravo se pogoršava).
Igraće iskustvo
Iako je frekvencija osvejžavanja slike od 144Hz vidljiva i dobrodošla nadogradnja u odnosu na standardnih 60Hz, neki od vas se možda pitaju postoji li očita razlika frekvencije osveježavanja između 144Hz i 240Hz. Odgovor glasi da, postoji. Tako naprimjer pokreti miša postižu novu razinu osjetljivosti, uz još veću fluidnost, ali pravo je pitanje kakvu razliku, takve razine osvježavanja slike čine u igrama?!
Uz uobičajeno upozorenje da je potrebno osigurati podudaranje broja sličica u sekundi, odgovor je definitivno da, posebno s omogućenom prilagodljivom sinkronizacijom. S CS: GO laganom igrom koja prelazi 240 fps u 1080p, testirali smo igru i odmah je razlika bila jasna. Pokreti su bili oštriji i manje mutni, a cijela igra jednostavno je djelovala brže u pogledu reagiranja. Iako ovo ni od koga neće učiniti boljim gamerom, zasigurno će biti vrlo lijepo iskustvo i sve u svemu unaprijedit će iskustvo igranja.
Kao i većina, C27G2ZE ima ugrađene postavke za prekoračenje mogućnosti, no mišljenja sam da će vam srednja mogućnost pružiti najbolju ravnotežu, dok će snažna pomoći oko problema ”ghostinga” smanjujući ga na prihvatljivu razinu.
Što se tiče kompetitivnog načina igranja, AOC C27G2ZE/BK ispunjava sve potrebne specifikacije
Visoka razina osvježenja nije jedini as u rukavu ovog monitora. Tu je također i vrlo kratko vrijeme reagiranja od samo 0.5 ms, što se ponajviše može zahvaliti VA panelu, koji je još k tome i zakrivljen, što je dodatni plus. Podrška za AMD-ovu tehnologiju sinkroniziranja samo je šlag na torti ovog gaming monitora. Budući da je riječ o ZE verziji monitora C27G2, postolje se može podesiti po visini, uz četiri USB 3.2 Gen 1 utora za priključivanje nekih perifernih uređaja.
Za ulaz na zaslonu imate na raspolaganju dva HDMI 2.0 i jedan DisplayPort 1.2. Priloženo podesivo postolje odličan je dodatak, kao i razmak u sredini postolja za usmjeravanje kabela.
Tijekom samog sintetičkog testiranja sRGB rezultat bio je na 98%, što je sasvim u redu za igre. Ovaj zaslon neće osvojiti nikakve nagrade za kvalitetu reprodukcija boja, ali moći će bez problema pratiti brzu akciju na zaslonu. Igre poput Path of Exile, Cities: Skylines, Player Unknown Battlegrounds i The Witcher 3 izgledale su nevjerojatno dobro! Najviše me se dojmila implementacija FreeSync premiuma.
Ono što ćete svakako voljeti u vezi AOC C27G2ZEBK
Postoji i dalje određen broj korisnika koji čvrsto vjeruju da sve ono ispod 300 Hz jednostavno nije vrijedno niti razmatranja za igraći segment. No, stvar je u tome da rasprave na ovu temu ne uzimaju u obzir napredak, koji se definitivno dogodio u pogledu tehnologije, zbog kojeg igrači igara na osobnim računalima imaju sada znatno bolje mogućnosti razine osvježavanja zaslona. Stvar je u tome da danas imamo prilike svagdje vidjeti visoke razine osvježenja, čak i ako one ne iznose baš 300 Hz.
AOC C27G2ZE je jedan od cjenovno pristupačnijih, gaming monitora, koji dolaze po rezoluciji od 1080p i razinom osvježenja od 240 Hz. To znači, pod uvjetom da grafička kartica to dopusti, svaka igra, pa čak i najnoviji i najzahtjevniji naslovi, mogli bi se ”vrtjeti” na više nego fluidnih 240 sličica po sekundi. To bi naravno trebalo rezultirati fenomenalnim iskustvom igranja igara i to je u biti ono što svaki gamer, bio on profesionalac ili povremeni, ”casual” gamer želi i očekuje: visoke razine osvježenja i odlična kvaliteta prikaza na nižim rezolucijama.
Što vam se možda neće svidjeti kod AOC C27G2ZE
Ako želite nešto više od 1080p, AOC C27G2ZE jednostavno nije za vas. To je stvarno glavni nedostatak kod ovog modela, po mom mišljenju. Zbog relativno pristupačne cijene, razumljivo je zašto dizajn nije toliko privlačan kao skuplji AOC modeli, kao ni kvaliteta zaslona.
No to nije toliko loše. Zapravo, radi se o jednom sasvim solidnom igraćem monitoru, ali to je relativno. Ako biste ovaj zaslon smjestili pored skupljeg zaslona tvrtke AOC ili konkurenta, primijetili biste razliku prilikom igranja iste igre na obje ploče. Ne biste trebali očekivati HDR u ovom cjenovnom segmentu, ali VA zaslon pokazuje neka ograničenja u odnosu na IPS. Također je malo zatamnjen u usporedbi s konkurentima.
Isplati li se kupiti AOC C27G2ZE?
Ne trebaju svi korisnici 2K (1440p ili 4K (2160p) monitor, pa je dobro vidjeti Full HD (1080p) zaslone koji se i dalje osvježavaju naprednijim pločama. AOC C27G2ZE je, kada se sve uzme u obzir, ipak jedan vrlo dobar gaming monitor sa svim pravim specifikacijama, koji će poslužiti čak i profesionalnim gamerima.
AOC C27G2ZE je brzi monitor za igre s podrškom za FreeSync premium
Stopa osvježavanja od 240Hz omogućuje vam da sve postavke podignete visoko na svakoj grafičkoj kartici visokog razreda. Vrijeme odziva od samo 1 ms osigurat će vam još bolje iskustvo igranja igara.
Sve u svemu, C27G2ZE je monitor koji nudi poprilično dobar omjer uloženog i dobivenog u usporedbi s konkurencijom, zbog čega je jedan od najboljih u svojoj klasi. Dodatni bonus za mogućnost korištenja ovog monitora s NVIDIA ili AMD GPU-ima i uključivanja sinkronizacije veliki je plus za one koji traže dodatne mogućnosti i kompatibilnost. Više ne morate plaćati premiju za luksuz kompatibilnosti sa G-Sync. Uživate u igranju na 1080p? U tom slučaju ovaj bi se monitor trebao bi naći na vašem užem izboru.
Gaming monitor po pristupačnoj cijeni
Zaključak: AOC-ov C27G2ZE/BK je sve u svemu, cjenovno pristupačan monitor namijenjen prvenstveno za uživanje u gaming segmentu. Monitor dolazi s podrškama i za Nvidia-inu G-Sync mogućnost, kao i za AMD-ovu FreeSync.
Sve specifikacije govore u prilog tomu da se radi o visoko kvalitetnom monitoru, kao što su vrijeme reagiranja od samo 1 ms, razina osvježenja od 240 Hz i rezolucija od 1080p. Najkraće rečeno, monitor sadrži sve ono što bi velika većina igrača i dalje željela vidjeti na svojim gaming monitorima.
AOC C27G2ZE specifikacije:
- Tehnologija zaslona: LED
- Dijagonala ekrana: 27″ / 69 cm
- Maksimalna rezolucija: 1920 x 1080 (Full HD)
- Panel: VA
- Frekvencija: 240 Hz
- Vrijeme odaziva [ms]: 0,5ms
- Svjetlina [cd/m2]: 300
- Kontrast: 80.000.000
- HDMI: 2x
- DisplayPort: Da
- Adaptive Synchronization: Adaptive Sync / FreeSync premium
- Kut gledanja: 178°
-
Pokrivenost Adobe RGB: 89%
-
Pokreivenost sRGB (tipično): 120%
- Potrošnja električne energije (standby): 0.3 W
-
Potrošnja električne energije (tipično): 31 W
- Masa: 5.5 kg
- Cijena: 2.300 kn
Prednosti:
- Razina osvježenja od 240 Hz
- Vrijeme odaziva od 0.5 ms
- Podešavanje visine zaslona
- Odličan kontrast
- Točan prikaz boja
- Podrška za FreeSync premium
- Cijena: omjer uloženo / dobiveno
Nedostaci:
- Dostupna rezolucija u samo 1080p
Piše: Ivan Hečimović