Uz odličnu sposobnost iscrtavanja brzih sadržaja i nisko vrijeme odziva ovaj se Asusov pulen pored velike dijagonale i rezolucije može pohvaliti integriranim G-SYNC modulom
Kako bi zadovoljili najzahtjevnije igrače proizvođači su unazad godinu-dvije počeli razvijati posebno prilagođene, rekli bismo specijalizirane monitore za ovu namjenu koji se po mnogočemu razlikuju od standardnih primjeraka u koje inače gledamo.
Piše: Dalibor Misaljević
G-SYNC ultimatum
Mi smo u više navrata imali priliku isprobati neke od najboljih takvih primjeraka, no sada imamo nešto posebno što bi trebalo natjerati na suze svakog ozbiljnijeg gamera koji konzumira igre dinamičnog sadržaja.
Asusov model PG278Q (punog naziva ROG SWIFT PG278Q) jedan je uređaja koji cilja na specifičnu grupu korisnika – hard-core igrače. Bez previše okolišanja, u pitanju je ultimativni gamerski alat koji spada u najvišu klasu takvih uređaja, uključujući pritom specifične funkcionalnosti, odlične performanse pa sve do dizajna i izrade.
Pored velikog ekrana visoke rezolucije, te niskog vremena odziva i osvježavanja slike od 144 Hz i podrške za prikaz sadržaja u 3D-u (Nvidia 3D Vision), posebnost ovog monitora se ogleda u implementiranju karakterističnog Nvidijinog G-SYNC modula koji rješava probleme nastale uslijed (ne)sinkronizacije sličica (fraemova) koje šalje grafička kartice sa osvježavanjem ekrana. Za razliku od uobičajenih monitora koji najčešće iscrtavaju sliku 60 puta u sekundi, G-SYNC informira monitor kada će točno iscrtati novu sličicu kako bi bili potpuno usklađeni. Drugim riječima, u pitanju je promjenjivi refresh rate monitora. Sinkronizacija između ove dvije komponente ima velike prednosti u odnosu na standardni način prikaza slike na LCD ekranima. Primjerice, standardna vsync (vertical refresh sync) sinkronizacija podrazumijeva usklađivanje prikaza svake sličice generirane od strane grafičke kartice sa ciklusom osvježavanja monitora.
Veliki zaslon i 144 herca
Dok grafička kartica šalje kontinuirani broj sličica u sekundi koji odgovara brzini osvježavanja monitora (standardno 60 sličica) sve je u najboljem redu. Međutim, ako grafička kartica mrvicu zakasni s novom sličicom sustav će morati preskočiti trenutačni i pričekati idući ciklus monitora. Posljedica toga je pad broja sličica sa 60 na 30 u sekundi. Stvar postaje još gora ako grafička kartica iscrta još manji broj sličica. Iz tog razloga mnogi igrači ne drže uključenu ovu opciju tako da grafička kartica neprekidno šalje sličice bez usklađivanja s monitorom. Međutim, tu se javlja problem povremenog „pucanja slike“ koje nastaje kada monitor za vrijeme iscrtavanja jedne već dobije drugu sličicu koju treba prikazati.
G-SYNC tehnologija ovdje donosi potpuni preokret u načinu prikaza slike iscrtavajući i prikazujući sadržaj na monitoru istovremeno. Jedini problem za potencijalnog korisnika može biti ako je već investirao veću sumu novaca u AMD-ovu grafičku karticu iz razloga što je G-SYNC zaštićena tehnologija koja radi samo na Nvidijinim karticama.
Pored G-sync tehnologije Asusov pulen se razmahuje 27 inčnim ekranom i visokom rezolucijom od 2560 x 1440 piksela. Monitor veće dijagonale i rezolucije svakako zvuči primamljivo jer može prikazati više sadržaja na ekranu. No, kao i kod drugih monitora namijenjenih igračima i ovdje je korištena TN tehnologija koja za ovu svrhu ima dosta prednosti.
Gamersko čudovište
Međutim, standardni nedostaci u vidu uskih vidljivih kutova ili manje preciznih boja posljedica su koja prati ovakve monitore. No svi ostali parametri slike su poprilično dobri uključujući uniformnost i dubine crne, kao i prikaz boja općenito.
Specifične pojedinosti ovog monitora uključuju i takozvani GamePlus overlay opciju koja na ekranu prikazuje centralni „nišan“ koji u pojedinim igrama zna biti izostavljen. Izbornicima se upravlja putem joysticka koji je zajedno s četiri tipke od kojih su dvije rezervirane za Gameplus opciju i Turbo key za brzi odabir između 60, 120 i 144 Hz smješten na stražnjoj strani.
Pored svih tehničkih osobina ovaj se monitor može pohvaliti i odličnim vizualnim karakteristikama, naprednom ergonomijom koja omogućava podešavanje svih smjerova i držanje u položaju portreta i kvalitetnom izradom. Gotovo ravna prednja ploha i tanki rubovi te mnogi sitni detalji poput LED osvjetljenja u bazi monitora oduševiti će svakog poštenog gamera.
Opremljenost priključcima će, s druge strane, malo koga impresionirati. Dostupan je samo jedan DisplayPort videoulaz i USB 3.0 hub sa dva priključka. Cijena od 5000 kuna je poprilično paprena, naročito ako uzmemo u obzir da plaćamo TN monitor. No za ultimativno igraće iskustvo, čini se, potrebno je platiti upravo toliko.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 27’’, omjer stranica 16:9, rezolucija 2560 x 1440 piksela, panel TN 144 Hz, podrška za prikaz 3D sadržaja, kontrast 1000:1, svjetlina 350 cd/m2, brzina odziva 1 ms (GTG), vidljivi kutovi 170/160 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: DisplayPort 1.2, 2 x USB 3.0, dimenzije 619,7 x 362,9 x 237,9, masa 7 kgUSTUPIO
M SAN Grupa
(01) 36 54 900
www.asus.comCIJENA
4999 knZA
integriran G-SYNC modul, odlična brzina odziva ekrana i osvježavanje do 144 Hz, velika dijagonala i rezolucija ekrana, malo ulazno kašnjenje signala, dizajn, kvaliteta izrade i ergonomijaPROTIV
cijena, lošija kvaliteta slike u odnosu an IPS monitore, samo jedan DiplayPort priključakOCJENA
4/5