Može se reći kako će 8K rezolucija u naredno vrijeme postati mainstream prilikom kupnje skupih uređaja.
Zapravo možda to već polako i postaje jer u neku ruku nije bitno ako znate da 8K znači rezoluciju od frapantnih 7680×4320 (četiri puta više piksela od 4K), već je mnogo bitnije naglasiti kako uređaj koji ste možda kupili, i za njega izdvojili poveći iznos, ima 8K, što ga odmah svrstava u „premium“ klasu. Oni kojima spomenete navedenu informaciju obično ostaju u čuđenju o kakvom se to zadnjem odjeku tehnologije radi i koje su to nove mogućnosti vizualnog prikaza.
8K već polako postaje pomodan u trenutnoj eri 4K rezolucije koja je sada mainstream, a na tržištu već ima dovoljno uređaja s 8K rezolucijom koji spremno čekaju na svoje kupce.
Mnogi znaju kako za 8K rezoluciju trenutno postoje dvije opcije: reproduciranje u izvornom 8K obliku ili putem izvorno slabije rezolucije sadržaja koja je unaprijeđena na 8K.
Korisnik se, ovisno o sadržaju, tome prilagođava, ali postavlja se pitanje gdje je uopće dostupna 8 K rezolucija i zašto bi se netko odlučio na kupnju uređaja koji ju može reproducirati?
Odgovor na to pitanje pružit ćemo u nastavku prema pojedinim kategorijama medijskih sadržaja.
STREAMING SERVISI I 8K SADRŽAJ
Od ove godine jedine prave opcije za streamanje 8K videosadržaja su YouTube i Vimeo. Slobodno se može reći da je YouTube najbolje mjesto za to jer su novi 8K videoklipovi dostupni zahvaljujući novom AV1 kodeku, pod izlikom da ga vaš uređaj podržava. Na Vimeu također postoje slične mogućnosti. Nažalost, na obje platforme filtriranje 8K videosadržaja nije moguće kao s 4K ili HDR videima.
Ni neki od najpopularnijih streaming servisa kao što su Netflix, Disney+, Apple Tv ili Amazon Prime Video ne nude izvorni 8K sadržaj.
Najbolji način za pretraživanje 8K sadržaja na različitim platformama je da se upiše „8K“ oznaka ili da ona bude dodana na kraju upisanog pojma za pretraživanje. Broj stvaratelja 8K sadržaja trenutno je jako mali zbog slabije prisutnosti 8K kamera na tržištu. Dok je 4K novi standard kvalitete za sve pametne telefone i digitalne kamere, 8K se još uvijek vezuje uz vrlo skupe uređaje.
Ne radi se samo o činjenici da su 8K uređaji visoko na cjenovnoj ljestvici, već dodatni problem predstavljaju iznimno velike videodatoteke. Njihovo pohranjivanje, a pogotovo uređivanje, nije jeftino i ono zahtijeva korištenje skupe tehnologije.
U ovoj kategoriji je trenutno slična situacija kao što je bila s 4K videima i sadržajem prije nekoliko godina. Većina sadržaja u 8K rezoluciji su kratki videoklipovi koji obično prikazuju prirodne pejzaže ili iskustva s putovanja.
Zbog trenutnog statusa i manjka pravog sadržaja, pitanje je koliko se može savjetovati ulaganje u 8K uređaj u ovom trenutku.
8K TELEVIZIJSKI PRIJENOSI
Činjenica je kako se kod većina televizijskih prijenosa u 8K rezoluciji radilo samo o testiranju. Jedino je japanski servis NHK lansirao BS8K krajem 2018. godine gdje se radilo o prvom satelitskom kanalu u 8K rezoluciji. Uspješni prijenos u 8K-u koji je potrebno istaknuti bio je vezan uz Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.
Osim slučaja u Japanu, britanski BT Sport radio je testiranja prijenosa Premier lige u 8K rezoluciji, ali takav sadržaj još uopće nije ponuđen kupcima. Čak ni u SAD-u pružatelji sličnih usluga nemaju u ponudi 8K prijenose.
Činjenica je da je većina tvrtki tek prešlo na 4K rezoluciju s korištenjem novog ATSC 3.0 standarda i neka šira primjena još naprednije 8K rezolucije zasad se ne može očekivati.
8K GEJMING
Najnovije generacije konzola, PlayStation 5 i Xbox Series X, obje obećavaju gejming iskustvo u 8K rezoluciji, no u praksi to još uvijek nije zaživjelo. PlayStation 5 ima praktički jednu igru (The Touryst) u 8K rezoluciji koja proizlazi iz 4K nadogradnje, a to je zato jer konzola još nije dobila potrebni firmware koji dopušta reproduciranje izvorne 8K rezolucije.
Ista situacija je i kod Microsofta. Xbox Series X konzola još uvijek nije dobila ažuriranje za podršku za 8K.
Može se zaključiti kako će morati proći još vremena dok 8K na gejming tržištu postane standard i dok se ne intenzivira kupnja 8K televizora.
Najnovija generacija konzola koristi tzv. „Dynamic resolution scaling“, novu tehniku s kojom se može unaprijediti grafika u videoigrama, no ona uglavnom radi na rezolucijama koje su niže od 4K. Prosječni doseg i cilj ovakvih tehnika je danas na 60 sličica u sekundi, što su nešto veća očekivanja u odnosu na 30 sličica u sekundi koje smo vezali uz Xbox 360/PS3 te Xbox One/PS4 generacije konzola.
Kada pogledamo današnje prosječne standarde u rezolucijama kod gejminga, može se reći kako nove konzole ne mogu u potpunosti iskoristiti mogućnosti koje nudi 8K format. Konzole će ga moći reproducirati u narednom vremenu i gejmeri neprestano ciljaju na veće rezolucije, no još je prerano da se iskoristi puni 8K potencijal.
U ovom trenutku jedina domena u kojoj 8K može dostići veći potencijal je gejming na PC računalima. Hardver na PC-ju nije ograničen postavljenim specifikacijama, a nove tehnologije kao što je DLSS (deep learning super sampling) naprednije su i zrelije za prihvaćanje 8K mogućnosti. Dolazak „ray-tracinga“ u stvarnom vremenu, kao nove tehnike renderiranja, ide prema još realnijem prikazu igara i sigurni smo kako će i ovdje 8K naći plodno tlo za cjelovitu upotrebu.
8K BLU-RAY DISKOVI
Ultra-HD Blu-ray diskovi u ovom su trenutku većinom predviđeni za ljubitelje filmova koji filmski sadržaj vole gledati u najboljoj rezoluciji na tržištu. Trenutno ne postoji medij s boljom kvalitetom prikaza i tek preostaje vidjeti hoće li 8K rezolucija uopće naći svoje mjesto na diskovima. Neki čak tvrde da se to nikad ni neće dogoditi jer je trenutno ograničenje Blu-ray diskova na 100 GB.
Novi standard optičkih diskova nije na vidiku i s današnje pozicije se kao vrlo zahtjevan zadatak čini smještanje određenih formata s 8K rezolucijom na njih.
Zaključno se može reći kako je spominjanje 8K rezolucije u ovom trenutku više odraz pomodnog i avangardnog odnosa prema tehnologiji, a stvarnost i praksa ukazuju na činjenicu kako nema potrebnog sadržaja niti stvarnih proizvodnih procesa koji bi ukazivali na nužnost kupnje uređaja s takvom rezolucijom.
4K je mainstream i uređaji, servisi i usluge polako sve više prelaze na njega.
4K je aktualnost kojoj zapravo treba još vremena da zaživi i ona nije još dostigla svoj vrhunac, a vrijeme 8K rezolucije i uređaja tek nas očekuje u budućnosti.
Piše: Ervin Mičetić