PočetnaHardverRačunaloKupujete AI PC? Sljedeće četiri komponente obavezno morate provjeriti!

Kupujete AI PC? Sljedeće četiri komponente obavezno morate provjeriti!


AI PC danas predstavlja sasvim novu oznaku računala. Korisnici koji žele iskusiti duboku integraciju AI elemenata na računalu moraju gledati ovakve modele jer su kod njih tehničke specifikacije drugačije u odnosu na PC-je na kakve smo navikli.

Također je važno znati odvojiti AI PC od običnog PC-ja jer na tržištu će se sigurno naći ponude koje reklamiraju duboku integraciju AI elemenata kod određenog modela računala, a u stvarnosti je ona u potpunosti izostala.

Najvažnije je prilikom kupnje AI PC-ja točno znati na koje komponente treba obratiti pozornost jer njihova vrsta i snaga zapravo odvajaju ovakve modele računala od onih običnih.

intel Core Ultra

Procesor

Procesor je kod AI PC-ja ključna stvar na koju morate obratiti pozornost. Procesori kod AI PC-jeva imaju oznaku NPU tj. Neural Processing Unit. Radi se o specifičnoj vrsti hardvera koja je dizajnirana da može podnijeti radna opterećenja koja proizlaze iz AI elemenata. Intelova Core Ultra serija i AMD-ova Ryzen 8040 serija trenutno su vodeće u tom segmentu.

Core Ultra procesori s Meteor Lake oznakom mogu odraditi oko 10 tera operacija u sekundi (TOPS) za NPU dok AMD-ova Ryzen 8040 serija ide do 16 tera operacija po sekundi.

Ovdje su jasne razlike u odnosu na uobičajene procesore i radi se o impresivnim brojkama, ali treba navesti da je Qualcomm ovo već ozbiljno nadmašio sa svojim Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus procesorima koji idu i do nevjerojatnih 45 tera operacija po sekundi. Novi Intelovi Lunar Lake procesori navodno će to premašiti i ići do 48 tera operacija po sekundi, a AMD s Ryzenom 9 8945HS obećava 50.

TOPS vrijednost nije jedina na koju treba obratiti pozornost. NPU procesori trebaju biti sposobni i za obavljanje uobičajenih zadataka i multitaskinga pa uvijek gledajte da imaju dobar balans izvedbe gledajući iz perspektive pojedinačne jezgre te više jezgri. Intel Core Ultra 7 i 9 procesori te AMD-ov Ryzen 9 8945HS su ovdje jako dobar izbor.

GeForce RTX 2060

Grafička kartica

Ako ozbiljno razmišljate o AI PC-ju, NVIDIA grafičke kartice trebale bi biti vaš prvi izbor. RTX serija koja ide od RTX 2060 modela do RTX 4090 modela predstavlja zlatni standard za AI izvedbu.

Ono što odvaja NVIDIA modele od ostalih su napredne tehnologije kao što je, primjerice, TensorRT koji pruža veliku mogućnost optimizacije kad su u pitanju AI radna opterećenja.

AMD također ima svoje prednosti sa svojom RDNA arhitekturom, poglavito kod Radeon serije (RX 7000, 6700 XT i druge). Ove grafičke kartice su dizajnom usko vezane uz ubrzavanje AI zadataka pa mogu bez problema podnijeti razna opterećenja i može se reći da su budget opcije u odnosu na NVIDIA-ine modele.

Intelove grafičke kartice još su jedna opcija u kontekstu AI PC-jeva i zanimljive su jer imaju integraciju s Core Ultra procesorima pa nude nešto užu kombinaciju dviju komponenti koja može podnijeti AI zadatke.

Kad govorimo o Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus procesorima, oni imaju integrirane Adreno grafičke kartice za koje se tvrdi da mogu unaprijediti AI procesuiranje.

Korisnici bi kod kupnje grafičke kartice za svoj AI PC također trebali obratiti pozornost na vrijednosti njenog trošenja energije i hlađenja. AI zadaci na računalu mogu dovesti grafičke kartice do svojih limita pa se pobrinite da vaše napajanje i sustav hlađenja isto mogu podnijeti. Nemojte se dovesti u situaciju da vam izvedba AI PC-ja zapinje zbog loših uvjeta u kojima grafička kartica radi.

ram memorija

Radna memorija

AI PC-jevi zahtijevaju mnogo resursa radne memorije i pravo je pitanje koliko vam je RAM-a ovdje potrebno. Dok neki tvrde kako će Microsoft ubuduće tražiti 16 GB RAM-a za svoje AI PC-je kao minimum, imamo primjere nekih računala kao što je Dellovo XPS 13 koje ima samo 8 GB RAM-a.

Ako želimo biti realni i uz dužno poštovanje prema Dell računalima, treba reći da 8 GB RAM-a nije ni približno dovoljno za bilo kakve ozbiljne AI zadatke tako da ipak ovdje budite na oprezu.

Može se zaista reći da je 16 GB RAM-a minimum, a da su vrijednosti od 32 ili 64 GB RAM-a mnogo prikladnije. Sve ovisi o vašem budžetu.

Još jedna stvar na koju je potrebno obratiti pozornost kod radne memorije je vrsta. Najnoviji DDR standardi, točnije DDR5, bi bili ono što vam treba kod AI PC-jeva. DDR5 ima dvostruko bolju izvedbu od ranijeg DDR-a 4 pa se ovdje radi o prilično velikoj razlici.

Windows Copilot

Softver

Obavezno obratite pozornost na vrstu softvera kada kupujete AI PC. Ključna je informacija da vaš AI PC mora imati Windowse 11 koji bi trebali biti u svojoj najnovijoj verziji.

Microsoft ima velika ulaganja u integraciju AI-ja u svoja računala pa alati kao što su Windows Copilot ili Windows Studio Effects polako postaju osnova korisničkog iskustva na Windowsima.

Dodatni savjet je da tražite računala s Copilot tipkom na tipkovnici jer su ona istinski AI PC-jevi.

Provjera računala

Imate mogućnost provjere statusa vašeg računala tj. ako ga pokreće AI tehnologija.

Najlakša metoda za provjeru je da kliknete desnom tipkom miša na traku zadataka i da odabere „Taskbar settings“ opciju. Idite na „Performance“ tab. Ako ovdje vidite oznaku „NPU“ pored „CPU“ i „GPU“ oznaka, imate računalo koje pokreće AI tehnologija.

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular