USB utori i kabeli tehnološki su pribor koji se danas nalazi i koristi u velikom broju uređaja. Bilo da se radi o računalima, pametnim telefonima ili tabletima, USB je neizostavan dio tih uređaja.
Kao što znamo, dosad su najbrži i najnoviji USB-ovi bili oni treće generacije. USB 3.2 i USB-C donedavno su pružali najbrže mogućnosti prijenosa i očitavanja podataka. Ipak, to će se promijeniti i to u vrlo kratkom vremenskom razdoblju. Naime, nova generacija ”Universal Service Bus”, odnosno kraće USB 4.0 prije nekoliko dana izašla je na tržište.
USB 4.0 bit će više reizdanje Intelovog Thunderbolta 3, umjesto da bude nešto potpuno novo
Ono što se moglo saznati i iz prijašnjih najava i vijesti u vezi USB 4.0 jest to da će on više biti reizdanje Intelovog Thunderbolta 3, umjesto da bude nešto potpuno novo. USB 4.0 moći će postizati dvostruko veće brzine prijenosa podataka u odnosu na dosadašnji USB 3.2. Točnije, USB 4.0 moći će dosezati brzine i do 40 GBps.
USB 4.0 moći će u isto vrijeme prenositi podatke kroz dva odvojena toka, gdje će svaki od njih imati brzine do 20 GBps. Samo radi usporedbe, USB 3.2 podržava prijenos od 20 GBps, ali samo od 10 GBps po toku. Korisnici i dalje mogu koristiti USB-C kabel kako bi ostvarili operacije u dva odvojena toka, ali kako bi se dosegnule brzine od 40 GBps, potreban je certificirani kabel.
Brzina je jednaka onoj brzinu koju je Thunderbolt 3 već pružio 2017.
Brzina USB 4.0 je jednaka onome što je Thunderbolt 3 već pružio i što pruža od prije dvije godine. No, prednost USB-a 4.0 je u tome što on predstavlja platformu koja je daleko popularnija od Thunderbolta. Osim toga, USB 4 bit će prisutan na gotovo svakom potrošačkom, elektroničkom uređaju koje trenutno postoji na tržištu. To nije sve.
Nadalje, USB 4 u potpunosti je kompatibilan sa Thunderboltom 3 i koristi istu vrstu USB-C konektora. Osim ”kompatibilnosti prema naprijed”, USB 4 kompatibilan je i ”unatrag”, to jest sa USB 3.0 i USB 2.0.
USB 4 podržava punjenje do 100 W
Brzina nije jedina stvar po kojoj se USB 4 ističe. Osim povećanja u pogledu brzine, USB 4 donosi i nadograđenu verziju ”USB Power Delivery” (ili USB-PD) ekstenzije. Zahvaljujući novoj ekstenziji, novi USB dopuštat će punjenje i do 100 W.
Još uvijek postoji jedan problem – USB-C konektor
Postoje neki problemi koje USB 4 nije riješio. Jedan od njih je problem s USB-C konektorom. Iako USB-C konektor pruža velike prednosti i mogućnosti u odnosu na standardni USB konektor, razlike u USB-C utorima postoje kada se promatraju različiti uređaji. USB-C utor, iako je isti i kod na primjer prijenosnog računala i kod pametnog telefona, ne služi istoj svrsi i istim namjenama.
USB 4 na računalima?
Specifikacije USB-a 4 su dostupne, no znači li to da će proizvođači uskoro početi USB 4 stavljati u računala? Teško. Najranije kada bismo na računalima mogli vidjeti USB 4 bit će iduća godina. Ovo je sasvim OK, jer većina uređaja danas nema niti USB 3.2 utor.
Piše: I.H.