Jeste li ikad imali situaciju da ste stavili svoj pametni telefon na punjenje i kad ste se nakon dužeg vremena vratili baterija je i dalje poluprazna?
Korisnicima se ovakve situacije znaju događati zato što nisu zapravo svjesni koje stvari usporavaju rad punjača. Na određeni dio njih se može utjecati pa ćemo u nastavku navesti što može usporiti punjač telefona te kakve vrste punjača postoje.
Faktori koji utječu na brzinu punjenja
Kvaliteta i brzina punjenja mnogo ovise o samom punjaču, ali postoji cijeli niz faktora koji mogu bitno utjecati na krajnji rezultat punjenja. Navest ćemo ih u nastavku.
Snaga punjača
Formula za izračun vata (snage) je množenje jedinica volta i ampera. Što je veća vrijednost vata, uređaj će imati više snage.
Uzmimo za primjer punjače od 30 W i 15 W. Punjač od 30 W usmjerit će više snage u vaš telefon pa će i samo punjenje biti brže.
Svaki korisnik zna da punjači s više snage pružaju brže i kvalitetnije punjenje, ali pametni telefon koji se koristi mora istu snagu punjača i podržavati.
Kvaliteta kabela kod punjača
Svi kabeli punjača nisu isti. Oni kabeli koji su kvalitetni imaju deblje žice i bolju izolaciju pa zbog toga mogu provoditi struju s manje otpora. To na kraju rezultira s bržim punjenjem.
Kabeli koji imaju podršku za standarde brzog punjenja kao što su USB Power Delivery (PD) ili Qualcomm Quick Charge, imaju dodatne mogućnosti za poboljšanje standarda brzine.
Stanje i kapacitet baterije
Tijekom vremena baterije na pametnim telefonima neće na istoj razini podržavati proces punjenja kao prije. Starije baterije imat će određene zastoje kod punjenja koje neće biti brzo kao što je bilo.
Provjera stanja baterije s vremena na vrijeme može korisniku dati informaciju o tome koliki je utjecaj toga na punjenje te ako je potrebno ići u potencijalnu zamjenu baterije koja više nije učinkovita kao prije.
Temperatura i uvjeti u okruženju
Punjenje tijekom jako visokih ili jako niskih temperatura nije baš dobro za baterije jer se proces punjenja znatno usporava i troši se više snage na uređaju.
Sobe s umjerenom temperaturom su najbolje okruženje u kojem se može postići učinak brzog punjenja.
Pozadinski procesi i korištenje uređaja
Gledanja videa, korištenje aplikacija koje troše dosta resursa, igranje igara ili ostavljanje zaslona uključenim su samo neke od radnji koje će znatno utjecati na brzinu punjenja baterije. Kako bi postigli maksimalnu učinkovitost tijekom punjenja, zatvorite sve otvorene aplikacije i izbjegnite izvođenje radnji koje smo naveli.
Tijekom punjenja jednostavno se mora ograničiti upotreba telefona kako bi on mogao svu svoju energiju usredotočiti na proces punjenja.
Izvor punjenja
Izvor iz kojeg punite telefon, bilo da se radi o utičnici u zidu, USB portu na računalu ili prijenosnoj bateriji, zaista utječe na krajnji rezultat punjenja.
Uključivanje punjača u utičnicu u zidu je u pravilu najbrži način punjenja koji pruža najstabilniji izvor.
Utor za punjenje i stanje kabela
Utor za punjenje koji koristite i stanje kabela utječu na brzinu punjenja vašeg telefona. Ako su neke od tih dviju stavki oštećene, krajnji rezultat punjenja će biti mnogo skromniji nego što bi to bilo u normalnim uvjetima.
Utore za punjenje redovito čistite od prašine i prljavštine, a kod kabela uvijek provjerite ako imaju oštećenja jer ćete na taj način osigurati optimalni proces punjenja.
Ovdje još treba dodati da je USB tip C priključak u današnje vrijeme standard kod punjenja pametnih telefona i ostalih uređaja. U usporedbi sa starijim vrstama USB priključaka ovaj podržava mnogo veće kapacitete snage te brže prijenose podataka.
Kako znati koji mi je punjač potreban?
Nekada su punjači od 5 W bili smatrani naprednom tehnologijom pa je na toj vrijednosti funkcionirao i prvi iPhone iz 2007. godine.
Kako je prolazilo vrijeme, tako su i brzine punjenja postajale sve veće pa u današnje vrijeme postoje različiti standardi kod punjenja telefona.
Govorimo li samo o modernim telefonima od zadnjih nekoliko godina, oni se uglavnom svode na sljedeće standarde:
- USB Power Delivery (USB PD) – Ovo je univerzalni standard koji podržava visoke razine korištenja snage i kompatibilan je s velikim brojem uređaja od pametnih telefona do laptopa.
- Qualcomm Quick Charge – Standard koji je proizvela tvrtka Qualcomm za telefone s njenim Snapdragon čipovima.
- Ostali standardi – Brendovi kao što su Samsung, Apple i Huawei imaju svoje tehnologije za brzo punjenje, a to su Samsung Adaptive Fast Charging, Apple Fast Charge i Huawei SuperCharge. U pravilu su ovi standardi kompatibilni s USB Power Delivery standardom.
U sljedećoj tablici prikazali smo najčešće standarde punjenja, njihove raspone snage punjenja te modele pametnih telefona koji ih koriste:
STANDARD PUNJENJA | RASPON SNAGE PUNJENJA | PRIMJERI MODELA PAMETNIH TELEFONA |
USB Power Delivery (USB-PD) | 5 W – 240 W | Google Pixel 8 (30 W), iPhone 15 Pro (20 W), Xiaomi 13 Pro (120 W) |
Qualcomm Quick Charge | 18 W – 100 W | Xiaomi Mi 12 (67 W), OnePlus 12 Pro (80/100 W), Motorola Edge+ (18 W) |
Samsung Adaptive/Super Fast Charging | 15 W – 45 W | Samsung Galaxy S10+ (15 W), Samsung Galaxy Note 10+ (45 W), Samsung Galaxy S24 (25 W) |
Apple Fast Charge | 18 W – 30 W | iPhone 15 Pro (20 W), iPhone 13 (20 W) |
OnePlus Warp Charge | 30 W – 65 W | OnePlus 9 Pro (65 W), OnePlus 8T (65 W) |
Oppo VOOC/SuperVOOC | 20 W – 240 W | Oppo Find X5 Pro (80 W), Realme GT Neo 5 (240 W) |
Huawei SuperCharge | 22.5 W – 66 W | Huawei P10 (22.5 W), Huawei P50 Pro (66 W), Huawei Mate 40 Pro (66 W) |
Motorola TurboPower | 15 W – 125 W | Motorola Edge 20 Pro (30 W), Motorola Moto Edge+ (68 W), Motorola Edge 30 Ultra (125 W) |
Najbolja situacija za vas kao korisnika pametnog telefona je da punjač odmah dobijete u pakiranju jer su u tom slučaju proizvođači prilagodili njegov rad radu baterije telefona i tehnologiji punjenja.
U drugim slučajevima kad morate kupiti punjač, svakako dobro provjerite specifikacije svog telefona i pronađite koji je najbolji standard punjenja za njega. Web stranice koje vam u tome mogu pomoći su GSMArena ili PhoneArena jer na njima možete naći detaljne informacije o svakom modelu pametnog telefona.
Kod bežičnog punjenja pobrinite se da kupite punjač koji je kompatibilan sa standardom vašeg uređaja. Qi je kao brend vrlo čest, no postoje i brendovi kao Samsung ili Apple koji imaju svoju zasebnu tehnologiju bežičnog punjenja.
Za kraj možemo navesti da vrijednost vata koja je navedena nije uvijek ona koja se u praksi koristi. Primjerice, jeftiniji i time manje kvalitetni punjači od 30 W mogu čak imati slabiju izvedbu od visokokvalitetnih punjača od 18 W. Visokokvalitetni punjači će često imati na sebi označene certifikate koji ukazuju na to da su provedeni razni oblici testiranja. Oznake kao što su EAC, UL, CE, FCC ili MFI znače da je model punjača prošao detaljna testiranja te je siguran za upotrebu na uređaju.
Ervin Mičetić