Soundbar je danas vrlo popularan uređaj za reprodukciju zvuka i predstavlja jednostavan način za unaprjeđenje kvalitete zvuka kod gledanja televizora ili gejminga.
Ovi se uređaji lako mogu instalirati, izgledaju estetski privlačno i ne zauzimaju mnogo prostora.
Jedinu nepoznanicu za korisnike mogu predstavljati njihove specifikacije. Što znače oznake 2.1, 3.1 ili 5.1 kod soundbara? Na koje sve karakteristike moramo pripaziti prilikom njihove kupnje? Provjerite u nastavku.
Što znače brojčane oznake pored naziva soundbara?
Najprije možemo krenuti od objašnjavanja oznaka koje su mogli primijetiti svi koji su se jednom odlučili na kupnju novog soundbara. Ovi uređaji u nazivu često imaju brojčane oznake 2.1, 3.1 i 5.1 koje na prvi pogled izgledaju zbunjujuće, no to zaista nije tako.
U spomenutim oznakama prvi broj odnosi se na broj zvučnika (kanala), a drugi broj na subwoofere (vrsta zvučnika koja je namijenjena za reprodukciju niskih frekvencija).
Tako će soundbar s oznakom 5.1 imati pet zvučnika i jedan subwoofer dok će onaj s oznakom 3.1 u svojoj konfiguraciji imati tri zvučnika i jedan subwoofer.
Važno je napomenuti da će neki soundbari imati i dodatni, treći, broj (npr. 5.1.3). Taj broj označavat će „visinu“ zvučnika koja praktički unaprjeđuje audio iskustvo i širi 3D audio polje.
Soundbar ima poseban oblik i stil pa broj zvučnika neće uvijek predstavljati ono što vidite u fizičkom obliku. Ovi uređaji imaju unutar sebe vrlo specifičan raspored.
Soundbar 2.1 vs. 3.1. vs. 5.1 – koja je razlika u praksi?
Sada kad znate što znače brojčane oznake u nazivu soundbara, potrebno je vidjeti kako svaki od njih utječe na audio iskustvo.
Što je 2.1 soundbar?
2.1 soundbar sastoji se od dva glavna zvučnika te jednog subwoofera. S lijeve i desne strane nalazit će se zvučnici, a subwoofer bit će odvojena jedinica.
Nadogradnja zvuka određenog uređaja s 2.1 soundbarom donijet će bolju odvojenost stereo zvuka i pružiti čišći zvuk bolje kvalitete od bilo koje vrste ugrađenih zvučnika.
S druge strane, od 2.1 soundbara ne možete očekivati visoke razine kvalitete zvuka jer je to karakteristika uređaja s ostale dvije brojčane oznake.
Što je 3.1 soundbar?
3.1 soundbar ima dodatak ekstra zvučnika pa se tako oni nalaze s lijeve i desne strane te u sredini zajedno sa subwooferom. Dodatni zvučnik značajno unaprjeđuje ukupnu izbalansiranost zvuka te je on mnogo čišći, a to se pogotovo osjeti kod reprodukcije vokala ili dijaloga.
Nadogradnja s 2.1 soundbara na 3.1 soundbar upravo u tim situacijama dolazi do izražaja, a možda najviše kod gledanja filmova gdje ćete jasno razabrati govor glumaca te čuti nijanse kod zvukova koje na 2.1 soundbaru ne bi bilo moguće razabrati.
Što je 5.1 soundbar?
5.1 soundbar dodao je još dva zvučnika pa u konačnici imate tri zvučnika (lijeva i desna strane te sredina) u osnovnom rasporedu i dva koji su smješteni sa strane te im je funkcija unaprjeđenje zvučnih efekata.
Prebacivanje na soundbar 5.1 donosi veliko povećanje ukupne kvalitete zvuka i to je za prosječnog korisnika najbliže što može doći do kompletnog iskustva koje će prenijeti i najsitnije audio detalje.
Ljubitelji filmova će kod ovog uređaja dobiti iskustvo mini kina, a gejmeri će uživati prilikom igranja jer će moći razaznati i one najdelikatnije zvukove.
Ukratko, radi se o potpunom audio iskustvu koje je jedno od najboljih na tržištu i pružit će vrhunski zvuk kod svih oblika medija.
Što je s Dolby Atmosom i DTS:X-om?
Soundbar je sjajan uređaj i može pružiti vrhunsko audio iskustvo, no nije sve samo u zvučnicima.
Dolby Atmos i DTS:X su tehnologije koje mogu unaprijediti zvuk te istodobno dovesti soundbar na još veću razinu.
Soundbar koji je opremljen s Dolby Atmos tehnologijom donosi posebne zvučne efekte. Zvučni valovi koji se od takvog soundbara odbijaju od stropa prostorije stvaraju iluziju visine i dubine audio iskustva. Ova tehnologija također omogućuje gledateljima percipiranje udaljenih zvukova (npr. helikopter koji leti u daljini ili kapi kiše koje padaju u okruženju) s nevjerojatnom jasnoćom i realizmom.
Soundbar opremljen s DTS:X tehnologijom nudi vrlo slično iskustvo kao Dolby Atmos, no ono je dizajnirano kako bi bilo fleksibilnije ovisno o konfiguracijama zvučnika. Može se prilagoditi postojećem hardveru i stvoriti multidimenzionalno audio okruženje te dati soundbaru mogućnost dosizanja specifičnih visina zvukova koje će pružiti dinamično audio iskustvo.
Dakle, prilikom kupnje 2.1, 3.1 ili 5.1 soundbara obratite pozornost na to ako podržavaju Dolby Atmos ili DTS:X tehnologije kako bi dobili još jednu dodatnu razinu audio doživljaja.
Koji soundbar na kraju kupiti?
Na tržištu ćete primijetiti da postoji veliki broj različitih konfiguracija soundbara i da su neke još naprednije od 5.1 brojčane oznake pa će imati još veći broj zvučnika, no sve uz mnogo veću cijenu.
Na primjer, Samsung Q990C Q-Series jedan je od najmoćnijih soundbara na tržištu sa sjajnim značajkama i nevjerojatnom 11.1.4 konfiguracijom. Kod njega dobivate zaista veliki broj zvučnika i kolekciju naprednih tehnologija pa možete očekivati nevjerojatno audio iskustvo. Cijena? Oko 1400 eura.
Ono što prosječnog korisnika zanima je najprije cijena pa tako možete kupiti izvrstan 3.1 soundbar kao što je Sonyjev HT-S2000 za 400 eura i imati prvoklasno audio iskustvo. Čak i 2.1 soundbar kao što je Dennon DHT-S217 po cijeni od oko 200 eura s Dolby Atmosom može biti sasvim dovoljan za kvalitetno konzumiranje medijskog sadržaja uz sjajan zvuk.
Ovime želimo reći da vrhunsko audio iskustvo može biti itekako dostupno kod soundbara koji će imati pristupačnu cijenu i ne morate ići u ekstreme te kupovati uređaje čija se vrijednost penje preko 1000 eura i više.
Piše: Ervin Mičetić