PočetnaHardverPeriferijaRecenzija Corsair K65 Plus Wireless 75

Recenzija Corsair K65 Plus Wireless 75


Corsair objedinjuje linearne prekidače koji se mijenjaju tijekom rada i prigušivanje zvuka u kompaktnom rasporedu od 75%, što omogućuje i jamči najbolji kompromis između tipkovnice koja je osmišljena isključivo za produktivnost i igranje igara. K65 Plus Wireless definitivno spada u neke od najboljih 75%-tnih tipkovnica koje postoje na tržištu i da stvar bude bolja, cijena nije pretjerana. Za oko 170 eura možete dobiti jednu solidnu, bežičnu tipkovnicu koja je osmišljena na klasično Corsairov način.

Dizajn i izgled

Dizajn i izrada K65 Plus Wirelessa su solidni, iako možda neće privući veliku pozornsot. Kućište je izrađeno od crne polikarbonatne plastike, s čeličnom unutarnjom pločom, za dodatnu čvrstoću i masu. Bilo bi lijepo vidjeti aluminijsko kućište, ali teško ga je za očekivati ga po ovoj cijeni. Plastika izgleda i djeluje dosta dobro. Tipkovnica teži oko kilograma, što znači da je teška, što je dobro, jer to isto tako i znači da je izdržljiva, iako je izrađena od plastike.

S obzirom na dimenzije od 320 x 136 x 35 mm, Corsairova tipkovnica je nešto manja od na primjer svog konkurenta, Inland MK Pro 75%, koja mjeri 332 x 146 mm. Postoje manje 75% tipkovnice, poput Keychron K2 Wireless, ali takvima nedostaju neke tipke, na primjer tipke za glasnoću i bilo kakvu vrstu razdvajanja tipki. Kod modela K65 Plus Wireless, Corsair je malo pomaknuo tipke sa strjelicama  i izolirao je funkcijski red i tipke Home i Page Up to jest Page Down.

Ove tipke istotako imaju dvostruku funkciju i mogu se na primjer koristiti kao birači Bluetooth kanala, što je još jedan razlog zašto je dobro što ih je lakše pronaći. Ukratko, Corsair se s ovim modelom pobrinuo da su stvari dovoljno kompaktne, ali je relativno dobro iskoristio taj manji prostor kojeg je imao na raspolaganju.

Ipak, nisam baš zadovoljan poklopcima tipki, kako zbog njihovog dizajna tako i zbog konstrukcije. ”Single-shot dye-sub” kape su više nego dobre za jednu ”mainstream” tipkovnicu koja je namijenjena za igranje igara, no glatko podmazani prekidači i dvoslojni prigušivač zvuka, zbog kombinacije pjene i silikonske podloga, jako doprinose tomu da ova tipkovnica djeluje znatno skuplje nego što to zaista jest.

RGB osvjetljenje postaje dovoljno jako da može svijetliti i između tipki.

 

Iskustvo korištenja: tipkanje prilikom svakodnevnog korištenja i tijekom igranja igara

Što se tiče osjećaja tipki i zvuka, K65 Plus Wireless definitivno spada među neke od najboljih bežičnih tipkovnica, koje su osmišljene prvenstveno za igranje igara. Podmazane linearne tipke su vrlo glatke, iako nisu najbolje za tipkanje, pogotovo ako tipkate članak. Prigušivanje zvuka doprinosi tišem zvuku kod tipkanja, zbog čega tipkovnica parira skupljim prilagođenim tipkovnicama. Jedina promjena rasporeda, na koju sam se morao naviknuti, odnosila se na postavljanje tipke za brisanje, koja se nalazi ovdje između F12 i prilagodljive tipke, koja je ovdje smještena u gornjem desnom kutu.

Kako je ovo 75% tipkovnica, nema namjenskih makro tipki za igranje. Što se tiče produktivnosti, malo mi je nedostajala posebna tipka za ispis zaslona. Ali potonja, kao i ostale tipke koje nedostaju, dostupna je preko Fn kombinacije (prečac PrtSc je prikladno odmah iznad tipke Fn). Za mene, barem, ovo su prilično mali ustupci za inače sjajnu tipkovnicu za igranje i rad.

Odlučio sam zamijeniti Corsairove linearne prekidače za nešto taktilnije, kako ne bih pravio toliko ponovljenih pogrešaka u slovu tijekom rada. Mijenjanje prekidača je jednostavno, budući da se tipkovnica može zamijeniti bez isključivanja, a Corsair uključuje i alat za uklanjanje tipki/prekidača. Možete instalirati bilo koje kompatibilne prekidače koje želite.

Iako bi nekim korisnicima mogao nedostajati valjak, koji je poznat sa starijih  Corsairovih većih tipkovnica, malena tipka, Corsair je naziva Control Dial, koja se nalazi u gornjem desnom kutu K65 Plus Wirelessa izrađen je od lijepo izbrazdanog metala i općenito je vrlo kvalitetna i dobra. Prema zadanim postavkama, kontrolira glasnoću. Ali korištenjem Corsairovog iCue softvera ili jedne od mnogih kombinacija tipkovnice, Fn i tipke sa strelicama, također ga možete postaviti da kontrolira okomito ili vodoravno pomicanje, zumiranje/smanjivanje ili da bira svjetlinu tipkovnice.

Što se tiče ostalih hardverskih značajki, treba reći da postoji višenamjensko indikatorsko svjetlo, koje se nalazi u gornjem lijevom kutu tipkovnice, pored srebrno obojene tipke za izlaz s Corsair logotipom. Ono vam pruža grubu procjenu trajanja baterije kada uključite tipkovnicu: zelena za visoku, žuta za srednju, crvenu za nisku razinu, kao i naznaku vrste veze i statusa. Ovo također možete pokrenuti za provjeru baterije nakon što je tipkovnica već uključena pritiskom na Fn i tipku Enter.

Kada govorimo o trajanju baterije, Corsair navodi trajnost od 266 sati s isključenim pozadinskim osvjetljenjem. Koliko ćete dobiti ovisi uvelike o tome koliko često koristite RGB rasvjetu i na koliko svjetlo ste je namjestili. Na temelju moje mješovite upotrebe tijekom tjedan dana, pretpostavljam da bi većina korisnika, koji koriste tipkovnicu satima dnevno s uključenim RGB-om i prilično svijetlim, trebali očekivati da će je morati puniti otprilike jednom tjedno.

Kada mijenjate funkcije kotačića s glasnoće na zumiranje ili pomicanje, svjetlosni indikator označava funkciju: bijelom za glasnoću, zelenom za pomicanje, plavom za zumiranje i crvenom za svjetlinu pozadinskog osvjetljenja. Ipak, čudno, ovo kao i značajka provjere baterije radi samo ako je uključeno i RGB osvjetljenje. I opet, za uključivanje ili isključivanje osvjetljenja postoji tipka odmah ispod svjetlosnog indikatora, na lijevoj strani tipkovnice.

Straga se nalazi USB-C priključak za punjenje ili žičanu upotrebu, trosmjerni prekidač za dva bežična načina ili žično povezivanje i punjenje te prekidač za podršku za Windows ili Mac. Pored toga je malo udubljenje za pohranjivanje bežičnog ključa kada nije priključen na vaš sustav. Također ćete pronaći uobičajene nožice na dvije razine i gumene trake na dnu kako biste spriječili pomicanje tipkovnice po vašem stolu.

Mogućnosti i softver

Najbolji dio Corsairovog iCue softvera u odnosu na ovu tipkovnicu je da ga u većini slučajeva uopće ne trebate koristiti. Loša strana nekorištenja softvera je ta što ćete morati zapamtiti mnogo kombinacija tipki, ako želite promijeniti postavke ili na drugi način prilagoditi kontrole.

Tablice koje objašnjavaju kombinacije za Windows i Mac zauzimaju gotovo tri stranice u Corsairovim materijalima za tisak. Većina jednostavnih stvari, kao što su medijske kontrole (Fn+F7-F12) i unaprijed postavljene postavke osvjetljenja (Fn+bilo koja brojčana tipka) označene su tekstom ili legendama ikona na poklopcima tipki. Ali, naravno, to vam neće pomoći ako odlučite promijeniti tipke.

Ako želite, recimo, ponovno dodijeliti tipke za pokretanje određenih programa, provjeriti ima li ažuriranja firmwarea ili dobiti detaljniju kontrolu nad osvjetljenjem tipkovnice, morat ćete instalirati iCue, Corsair-ovo sveobuhvatno osvjetljenje, praćenje statistike i periferni softver.

Ako vaš sustav nema puno procesora i memorije, možda biste se trebali držati tipkovničkih prečaca. Ili možete instalirati iCue kako biste promijenili i spremili svoje postavke u 1 MB interne memorije tipkovnice i zatim spriječite pokretanje softvera pri pokretanju ili ga možete potpuno deinstalirati. Ako pak volite mijenjati nekoliko profila za različite igre ili zadatke, iCue će vam omogućiti spremanje i razmjenu koliko god želite; interna memorija tipkovnice ograničena je na najviše četiri profila.

Zaključak

Za oko 170-ak eura, Corsairova K65 Plus bežična tipkovnica sve u svemu je izvrsna tipkovnica, jednako dobra i za igraći segment i za svakodnevno tipkanje i rad. To se ponajviše može zahvaliti vrhunskim osjećajem prekidača i zvukom, zbog kojeg je tipkanje na ovoj tipkovnici veliki užitak, čak i kada tipkate nekoliko sati.

Koji su razlozi zašto je dobro kupiti ovu tipkovnicu?

Više ih je. Kao prvo, radi se o tipkovnici koja je dimenzije 75% u odnosu na klasičnu tipkovnicu, što znači da je ova tipkovnica manja od standardnih. Ako volite i tražite takve modele, ovaj Corsairov model definitivno biste trebali uzeti u obzir. Drugo jest što je zbog koncepcije tipki i prekidača iskustvo tipkanja iznimno ugodno na ovoj tipkovnici, čak i kada tipkate više sati, bilo da se radi o igranju omiljene igre ili tipkanju nečega što morate odraditi za posao.

Tu je i RGB osvjetljenje koje dodatno doprinosi na ”premium” obilježju tipkovnice. Naravno da ovo nije nužno potrebno za jednu kvalitetnu tipkovnicu, ali je uvijek dobro za vidjeti. Softver kojeg korisnik može, ali i ne mora instalirati i koristiti odradit će posao na dovoljno dobar način u slučaju da se odlučite koristiti ga, a tu je i mogućnost spremanja korisničkog profila, zahvaljujući memoriji za spremanje od 1 MB. Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, može se reći da je Corsair napravio jako dobar posao s ovom tipkovnicom. Ako volite kvalitetne tipkovnice, koje su osmišljene prvo i najprije za igranje igara, definitivno uzmite u obzir ovaj model.

 

Tehničke specifikacije Corsair K65 Plus:

  • Veličina: 75%
  • Broj tipki: 81
  • Prekidači: Corsair MLX Red (linearni)
  • Pozadinsko osvjetljenje: RGB po tipkama
  • Ugrađena pohrana: 1 MB (do 4 profila)
  • Namjenske medijske tipke: Da
  • Game Mode: Da (preko Fn prečaca)
  • Dodatni priključci: 0
  • Povezivanje: bežično 2,4 GHz, Bluetooth, USB 3.0 Type-A
  • Kabel: 1,8 m, pleten, odvojiv
  • Poklopci: tipki Dye-sub, single-shot PBT
  • Konstrukcija: polikarbonatno plastično kućište i gornja ploča
  • Softver: iCue
  • Dimenzije: 320 x 136 x 35 mm
  • Masa: 0,918 kg
  • Cijena u hrvatskim trgovinama: oko 170 eura

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular