PočetnaHardverPeriferijaPokazatelji koji ukazuju na to da morate zamijeniti svoj usmjerivač ili router!

Pokazatelji koji ukazuju na to da morate zamijeniti svoj usmjerivač ili router!


Nitko od nas ne želi imati problema lošom internetskom povezanošću. No, do nje zna ponekad doći. Ponekad uzrok loše povezivosti može biti u pružatelju usluga. Ponekad uzrok može biti neki štetan program. No u nekim situacijama uzrok lože povezivosti može biti i usmjerivač ili ”router”. Ovo pogotovo zna biti slučaj ako je usmjerivač stariji i ako se ne može nositi s modernim zahtjevima. No koji su pokazatelji koji ukazuju na to da je vrijeme za zamjenu routera?

Advertisement

  1. Smanjena brzina interneta i neprestano ”pucanje” veze

Smanjene brzine interneta i česti prekidi veze jasni su pokazatelji, koji ukazuju na to da nešto nije u redu s routerom. Ovo osobito vrijedi ako se ni nakon uobičajenih postupaka za rješavanje problema ništa nije promijenilo. Ako imate problema s učitavanjem web stranica, ako ”streaming” nailazi na česta učitavanja i zastajkivanja, ako dolazi do ”pucanja” veze kod igranja igara preko interneta ili kada imate video-pozive, uzrok svih tih problema mogao bi biti vaš router. Kako na internetsku vezu koju koristite dodajete više uređaja i kako njihova tehnologija napreduje, tako vaš router postaje sve više neadekvatan za obavljanje zadataka koje mora obaviti. Ovo pogotovo vrijedi ako se radi o starom usmjerivaču.

Kupnja novog usmjerivača riješit će sve ove probleme. Osim toga, novi usmjerivači lakše i na bolje načine mogu se nositi s višim brzinama interneta, pružit će vam stabilniju internetsku povezivost i nećete imati problem ako je na tu internetsku vezu, koju pruža vaš usmjerivač, spojen i veliki broj uređaja.

router d-link

  1. Doseg veze je smanjen i postoje takozvane ”mrtve zone”

Tijekom vremena doseg i snaga signala oslabe. Ovo se pogotovo osjeti kod starijih usmjerivača. U konačnici to rezultira time da ćete se morati približiti jako blizu usmjerivaču kako biste dobili ”dobar” signal, a isto tako može rezultirati i takozvanim ”mrtvim zonama”. ”Mrtva zona” je područje unutar kojeg gotovo da i nema signala za Wi-Fi ili ako on postoji, jako je slab. Kako vrijeme prolazi i kako usmjerivač postaje sve stariji, tako postoji sve veća mogućnost od ”mrtvih zona”.

Advertisement

Ako ste se nedavno preselili u veći dom i ako vaš usmjerivač ne uspijeva pokriti prostor, vrijeme je za kupovinu novog.

 

  1. Usmjerivač vam ne može pružiti brzinu koju plaćate svom pružatelju usluga

Stariji usmjerivači još uvijek rade na temelju starijih Wi-Fi standarda i osim toga nemaju tehnologiju, koja je potrebna kako bi pružili više brzine. Ako ste se nedavno prebacili na brži internet, ali vam vaš stari usmjerivač ne daje brzine na koje ste se pretplatili, nemate izbora nego kupiti novi usmjerivač. Točnije, ne morate kupiti novi usmjerivač, ali trebate imati na umu da nećete moći koristiti onu brzinu koju plaćate.

  1. Usmjerivač više ne dobiva mogućnosti ažuriranja firmwarea

Firmware je važan program, kojeg koriste neki uređaji za svoj rad i pravilno funkcioniranje. Ukoliko na uređaju firmware nije instaliran ili ako nije ažuriran na najnoviju moguću verziju, postoji velika mogućnost da taj uređaj neće raditi kako treba. No to nije sve. Nemogućnost ažuriranja firmwarea znači da taj uređaj neće dobiti najnovije mogućnosti i nadogradnje, kao i mogućnosti obrane od različitih oblika internetskih prijetnji.

U slučaju da za vaš usmjerivač više ne izlaze nove verzije firmwarea, to je još jedan od pokazatelja koji ukazuju na to da je usmjerivač zastario i da ga trebate zamijeniti novim. Nemogućnost ažuriranja ne samo da će dovesti do različitih rizika po pitanju sigurnosti vas kao korisnika i vašeg usmjerivača, nego će dovesti i do toga da vaš usmjerivač neće moći pružati onakvu kvalitetu usluga kakvu bi trebao.

router

  1. Usmjerivač se jako brzo zagrijava, do točne pregrijavanja

Svaki se elektronički uređaj, s korištenjem i upotrebom, zagrijava. Što je opterećenje veće, to će se uređaj više zagrijavati. Ako je radno opterećenje slabo i ako uređaj radi onako kako bi trebao, ne bi trebao biti jako zagrijan.

Ako se vaš usmjerivač jako zagrijava, do točke da mislite kako će se samozapaliti i to samo ako na njega spojite nekoliko uređaja, to je očigledan pokazatelj da nešto nije u redu. Vrlo vjerojatno je prestar i zbog toga što ne može držati korak s novom tehnologijom, ne može izdržati napor i jako se zagrijava. Obično, ako ne usmjerivač nov i ako radi ispravno, ne bi se trebao zagrijavati, čak i ako je na njegovu internetsku vezu spojeno desetak uređaja različite vrste.

Pretjerano zagrijavanje jasan je pokazatelj koji ukazuje na to da s vašim usmjerivačem nešto ozbiljno nije u redu. Ako je star, onda je vrlo vjerojatno riječ o tome da je prestar i da ga trebate zamijeniti. No jednu stvar trebate imati na umu i kada kupite novi usmjerivač: nemojte ga nikada držati na mjestima koja zadržavaju toplinu. Neka oko usmjerivača bude zraka, odnosno neka ventilacija bude dobra.

 

  1. Usmjerivač nema neke napredne funkcije, koje inače dolaze u paketu s novim usmjerivačima

Ako vašem usmjerivaču nedostaju neke od naprednih mogućnosti, kao što su prostorno filtriranje, MIMO (višestruki ulaz, višestruki izlaz) i takozvana ”isprepletena mreža”, to je još jedan razlog za razmisliti o nadogradnji usmjerivača. Nadogradnja tako da možete koristiti najnovije sigurnosne protokole, poput WPA3, također je korisna.

Dok MU-MIMO omogućuje primanje podataka za više uređaja istovremeno, smanjujući vrijeme čekanja učinkovitim prijenosom podataka, prostorno filtriranje poboljšava snagu signala usmjeravanjem emitiranja izravno prema uređajima, što znači da je disperzija manja. QoS daje prioritet kritičnim aplikacijama poput igranja igara preko interneta, kako bi osigurao dovoljnu propusnost u odnosu na manje zahtjevne zadatke.

  1. Vaš usmjerivač je stariji od 10 godina

Iako bi vaš stari usmjerivač mogao raditi još nekoliko godina, korištenje zastarjelog modela ograničit će vas kao korisnika na mnoge načine.

Problemi koje sam gore naveo jako su prisutni kod starih usmjerivača, odnosno kod onih koji su stariji od 10 godina. Za one koji nisu znali, 10 godina je najčešći rok trajanja prosječnog usmjerivača, što znači da iako se nije sam ugasio, vrijeme je da ga zamijenite što je prije moguće.

Tako stari usmjerivači možda ne podržavaju najnovije standarde, njihove unutarnje komponente mogu biti istrošene, nedostaju im napredne mogućnosti i naravno, nemaju mnoge sigurnosne protokole, koji osiguravaju sigurnu vezu. Ako je vaš usmjerivač star 10 i više godina, bez obzira na njegovo stanje, ako želite iskusiti maksimum internetske brzine i mogućnosti, promjena usmjerivača, odnosno kupovina novoga nešto je što biste morali učiniti.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular