PočetnaHardverPeriferijaNovi prijenosni Seagate SSD-ovi možda potvrđuju tezu o skoroj smjeni USB stickova

Novi prijenosni Seagate SSD-ovi možda potvrđuju tezu o skoroj smjeni USB stickova


USB stickovi i dalje se jako često koriste u privatne i poslovne svrhe te već su niz godina nezaobilazni način pohranjivanja dokumenata i podataka.

SSD-ovii su sve popularniji kao medij za pohranu i s razvojem tehnologije postaju sve manji, kompaktniji i lakši za prijenos.

Nedavno je tvrtka Seagate plasirala na tržište nove Ultra Compact SSD-ove pa se s pravom možemo pitati ako su slični proizvodi uvod u buduću smjenu USB stickova.

usb stick na laptopu

Razlika USB sticka i SSD-a

Možemo za početak krenuti od teorije te definirati o kakvim se uređajima radi.

USB stickovi tj. USB Flash Drive je kompaktni uređaj za pohranu koji se spaja na računalo ili drugi uređaj putem USB porta. Ova vrsta uređaja temelji se na NAND flash memoriji koja omogućuje operacije brzog pisanja i čitanja. Radi se o uređajima poznatima po plug-and-play načinu korištenja i zbog svoje male veličine su praktični kod prijenosa podataka među različitim uređajima.

SSD-ovi su vrsta uređaja za pohranu koja također koristi NAND flash memoriju kao i USB stick, no razlika je u tome što su oni mnogo veći te imaju mogućnost korištenja znatno većih količina podataka s bržim prijenosom.

samsung nand

Mogu se koristiti kao interni uređaji za pohranu na računalima gdje zamjenjuju tvrde diskove, a dolaze u raznim oblicima kao što su 2.5-inčni SATA diskovi ili M.2 diskovi pa su prikladni za razne sustave, od laptopa do servera. Idealni su za korištenje kod složenih zadataka koji zahtijevaju veće brzine prijenosa podataka kao što su uređivanje videa ili složene analize.

 

Usporedba glavnih značajki

Nakon što smo iznijeli definicije oba uređaja, usporedit ćemo njihove glavne značajke.

USB stickovi su lagani, malih dimenzija i prenosivi, brzine prijenosa dovoljne su za osnovne zadatke kao što su prijenos datoteka ili backup podataka, kapacitet im u današnje vrijeme ide od 2 GB pa sve do 256 GB i cjenovno su pristupačni.

SSD-ovi su u pravilu veći i teži od USB stickova, imaju mnogo veće brzine prijenosa podataka i mogu čitati i pisati mnogo veće količine podataka u kratkom vremenu, kapacitet je u rasponu od 128 GB do nekoliko TB te su im cijene znatno veće.

Govorimo li o upotrebi u praksi, USB stick i SSD imaju znatne razlike.

USB stick

USB stick uglavnom se koristi za:

  • prijenos datoteka
  • prezentacije
  • spremanje statusa kod videoigara
  • glazbu i fotografije.

 

SSD uglavnom se koristi za:

  • instalaciju operativnog sustava
  • analizu podataka
  • stvaranje sadržaja
  • pokretanje videoigara
  • smještanja velikih video datoteka.

 

Seagate Ultra Compact SSD
Seagate Ultra Compact SSD

Seagetov prijenosni SSD

U prethodnom odlomku pokušali smo na jednostavniji način prikazati razlike između USB sticka i SSD-a koje su prilično velike.

Saznanja o očitim razlikama između dvaju medija za pohranu mogu se donekle staviti pod upitnik kada obratimo pozornost na nove Ultra Compact SSD-ove iz Seagatea.

Radi se o uređajima čije su dimenzije 70 mm x 20.40 mm x 12.50 mm i teški su samo 24 grama pa ih je vrlo teško razlikovati od običnog USB sticka. Dolaze u varijanti od 1 TB ili 2 TB, imaju vrlo moderan dizajn i vrlo su čvrste građe pošto su izrađeni od 35 posto recikliranih materijala. Još jedan argument u kontekstu čvrste građe je njihov IP54 standard koji čini ovaj uređaj otpornim na prašinu i vodu, a također imaju otpornost na padove s do 3 metra visine.

 

Seagate Ultra Compact SSD

Izvedba uređaja

Ultra Compact SSD izravno se spaja na USB-C port i zaista se radi o uređaju koji ima plug & play upotrebu jer je kompatibilan s različitim platformama kao što su Windowsi i Mac te ostali uređaji poput Android i iPhone telefona, tableta i igraćih konzola. Brzine čitanja i pisanja idu do izvrsnih 1.000 Mbps, a važno je spomenuti da se također dobiva Seagate Rescue Data Recovery softver koji se može koristiti do 3 godine.

Ultra Compact SSD radi s različitim standardima kao što su USB 40 Gbps, USB 20 Gbps, USB 10 Gbps, USB 5 Gbps, Thunderbolt 5, Thunderbolt 4 i Thunderbolt 3. Dodatne pogodnosti koje još ima za korisnike su trogodišnja garancija te šestomjesečne pretplate za Dropbox Backup Plan i Myllo Photos servise.

Testiranja su pokazala da postoje SSD-ovi koji su u prijenosu podataka znatno brži od Ultra-Compact SSD-a, no ono što je fascinantno je njegova kompaktnost. Gotovo ga se ni ne može razlikovati od USB sticka, a pruža nevjerojatne brzine za tako mali uređaj.

Zadnji važan detalj u vezi Ultra Compact SSD-a su njegove cijene. Za varijantu od 1 TB izdvojit ćete oko 100 dolara, a za varijantu od 2 TB 180 dolara.

Više o specifikacijama Ultra Compact SSD-a možete naći na sljedećoj poveznici.

Mislite li da USB stickove čeka sudbina CD-a i DVD-a?

 

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular