PočetnaHardverPeriferijaNekoliko načina na koje možete iskoristiti stari router

Nekoliko načina na koje možete iskoristiti stari router


Kad je došao trenutak da prestajete koristiti svoj stari router, prva asocijacija ne mora biti njegovo bacanje na otpad jer se radi o starom uređaju.

Advertisement

Stari routeri itekako mogu naći novu funkciju i može ih se iskoristiti u situacijama gdje zaista dobivaju drugačiju ulogu, no sve s određenim ciljem.

Pročitajte u nastavku na koje sve načine možete iskoristiti stare routere.

wi-fi

  1. Proširite svoju Wi-Fi mrežu

Mogućnost proširenja Wi-Fi mreže varirat će ovisno od proizvođača do proizvođača, no neki stariji routeri imaju „mesh“ značajke i još uvijek su kompatibilni s novijim sustavima.

Uzmimo za primjer Asus. Ovaj proizvođač ima prilično velik broj starijih routera koji su kopatibilni s „AiMesh“ značajkom pa nadogradnja na novi Asus router neće imati toliko velike posljedice. U toj situaciji stari router može se iskoristiti za poboljšanje pokrivenosti mreže u vašem domu.

Advertisement

Slično je i kod ostalih proizvođača kao što su Eero, TP-Link Deco ili Linksys koji na isti način mogu skladno raditi sa svojim novijim verzijama.

Na stari router „mesh“ sustav neće utjecati u tolikoj mjeri da poveća brzinu interneta, no mogli biste na lak način riješiti prostorije u kojima je slab signal. To može biti idealno rješenje za udaljene prostore kao što je, na primjer, garaža gdje vam sigurno treba dodatna pokrivenost kako bi se mogli spojiti na Wi-Fi.

Još jedna mogućnost je stvaranje odvojene mreže od 2.4 GHz koju možete koristiti za točno određene uređaje (npr. pametni uređaji). Kad se signali od 2.4 i 5 GHz kombiniraju na istom SSID-u, stariji routeri mogu imati problema s održavanjem priključka na mreži pa je ovakvo izdvajanje poželjno.

VPN router

  1. Napravite VPN router

Ako vaš stari router ima podršku za tzv. VPN Client mod, moći ćete postaviti zasebni VPN router.

Ovdje treba istaknuti da stariji routeri možda neće imati podršku za novije VPN protokole kao što su OpenVPN ili Wireguard i neke od posljedica mogu biti manje brzine interneta, no u suprotnom zaista možete na praktičan način organizirati mreže koje koristite.

S postavljanjem VPN Client moda na zasebni stari router spajanje na VPN bit će odvojeno i olakšat će vam stalne tranzicije na mrežu koju u pravilu koristite.

 

routerov firmware

  1. Iskoristite routerov firmware

Vaš router također se pokreće od strane operativnog sustava koji je poznat kao firmware i svakom pojedinačnom uređaju dodijeljena je određena vrsta firmwarea.

Neki korisnici vole koristiti routerov firmware jer donosi sa sobom dodatne značajke. Za primjer se može dati OpenWrt firmware koji se zapravo temelji na Linux distribuciji i dolazi s paketom funkcija. U tim situacijama OpenWrt može se iskoristiti za instalaciju jednostavnih webova, VPN-a ili SSH servera na routeru. Zadani firmware na routeru se čak može iskoristiti u kontekstu stabilnosti kad govorimo o redovnim rebootanjima.

Sve ovisi o tome od kojeg je proizvođača vaš stari router te koji ima čipset. Iskorištavanje firmwarea iz ove pozicije može djelovati zahtjevno za mnoge korisnike, no isto možete proučiti online te na kraju i samostalno dodavati značajke kao što je podrška za „mesh“ sustave.

 

bridge mode

  1. Koristite „bridge mode“ starog routera

Većina starih Wi-Fi routera ima na stražnjoj strani Ethernet portove. Njihovi softveri najčešće dopuštaju da onemogućite „wireless“ opciju kako bi se uređaj prebacio u tzv. „bridge mode“ gdje dobiva jednostavnu ulogu prekidača za mrežu na koji se može spojiti.

Najprije u postavkama morate provjeriti kako se omogućuje „bridge mode“ i na taj ćete način postići da se stari i novi router zajednički ponašaju kao da su na jednoj mreži. Jedan će router dobiti oznaku primarnog i bit će odgovoran za dodjeljivanje IP adresa uređajima na mreži.

Tako ćete proširiti raspon svoje mreže, a vaš stari router će prebacivati promet na novi router koji će se postaviti kao primarni. Ovo može biti idealno za uredska okruženja gdje želite postaviti pojedinačne Ethernet kabele.  Na isti način se stari router može iskoristiti za spajanje igraćih konzola kad ne želite previše razmišljati o tome kolika je pokrivenost Wi-Fi mreže.

Postavljanje „bridge modea“ radi se na sljedeći način:

  1. Spojite svoje računalo na stari router koji ćete staviti u „bridge mode“.
  2. Otvorite routerov izbornik za konfiguraciju.
  3. Odaberite „bridge mode“ opciju.
  4. Uredite bežičnu mrežu i SSID starog routera na način da su ove vrijednosti identične onima koje su navedene kod novog, primarnog, routera.
  5. Kada pokrećete stari router u „bridge modeu“, oba routera moraju koristiti iste detalje bežične mreže kako bi postupak bio uspješan.

Za isključivanje „bridge modea“ jednostavno ga je potrebno onemogućiti i postavke će se vratiti na staro.

U tekstu smo pokušali sugerirati nekoliko načina na koje stari routeri mogu dobiti svoju novu ulogu u vašem domu. Dobro razmislite prije odluke o bacanju starog routera i pokušajte iskoristiti neki od prijedloga koje smo naveli.

Možda je i prva korisna upotreba starog routera širenje raspona Wi-Fi mreže i vjerujemo kako kod kuće sigurno imate neke prostore kojima je potrebna dodatna pokrivenost. Ostale varijante nove upotrebe starog routera također su vrlo praktične i uz malo truda možete si postaviti mrežu na način koji pruža nove mogućnosti.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Mala opaska oko VPN-a što nitko ne daje potpunu informaciju, VPN ne usporava internet već slabi ruter, jer VPN treba procesor i memoriju.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular