Eksterni SSD-ovi trebali bi pružiti praktičnost zbog mogućnosti prenošenja te predstavljati brzo rješenje za spremanje većih količina podataka kad nestane prostora za pohranu na računalu.
Bolji eksterni SSD-ovi obično su mnogo skuplji od eksternih tvrdih diskova, no njihova je prednost da nemaju mehaničkih dijelova koji se miču pa su manje skloni oštećenju, tanje su građe, lakši te imaju mnogo brži prijenos podataka.
Kad kupujete eksterni SSD, trebate se fokusirati na njegovu brzinu, vrstu porta, kapacitet, cijenu te trajnost. Potrebno je uzeti u obzir sve ove komponente prilikom odlučivanja o kupnji.
Kako bi vam u tome pomogli, u ovom smo tekstu prema kategorijama izdvojili najbolje eksterne SSD-ove koje možete naći na aktualnom tržištu.
-
Najbolji all-round eksterni SSD – Samsung T7 Shield
Samsung je utvrdio T7 kao novu liniju svojih SSD-ova te su uslijedili modeli T7 Touch i najnoviji T7 Shield. Pošto je u zadnje vrijeme cijena T7 Shield modela pala, svakako ga preporučujemo kao najbolji all-round uređaj u ovoj kategoriji.
Njegovo hrapavo kućište garancija je čvrstog eksterijera koji je otporan na udarce, a sjajno je kako teži samo 98 grama. Dodatna prednost ovog eksternog SSD-a je što ima IP65 rejting i zaštitu od vode i prašine.
Brzine čitanja idu do 1,065 MB/s, a brzine pisanja do 960 MB/s što su zaista izvrsni rezultati. Dodatni bonus koji dolazi s ovim uređajem je ugrađena 256-bitna AES enkripcija koja će pomoći u osiguravanju vaših podataka.
Samsung T7 Shield koristi USB-C 3.2 (Gen2) port, a dolazi u varijantama od 1, 2 ili 4 TB. Cijena mu se na hrvatskom tržištu kreće oko 160 eura.
Za one koji žele još bolji Samsungov eksterni SSD, Samsung Portable SSD T9 je najnoviji model za kreatore sadržaja, a našu recenziju možete pročitati ovdje.
-
Eksterni SSD s najboljom vrijednosti za uloženi novac – Crucial X6
Brend Crucial ima na tržištu neke od najpristupačnijih uređaja, a pogotovo su njegovi eksterni SSD-ovi dobra vrijednost za uloženi novac.
Crucial X6 je kompaktni eksterni SSD koji dolazi u varijantama od 500 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB po izvrsnoj početnoj cijeni od samo 80 eura na hrvatskom tržištu.
Crucial X6 je vrlo lagani uređaj i iznimno čvrst pošto je u testiranjima mogao izdržati padove s visine od 2 metra. Njegove brzine prijenosa podataka idu do 800 MB/s što je nešto sporije, ali za obične korisnike to neće predstavljati veliki problem.
Crucial X6 radi na raznim vrstama uređaja (PC, Mac, Android i konzole) te ima USB-C 3.1 (Gen 2) port koji je kompatibilan i sa starijim verzijama (npr. USB-A).
Ono što bi baš mogao biti razlog da se odlučite na njegovu kupnju je sjajno jamstvo od 3 godine koje se rijetko može naći na tržištu.
-
Najbolji premium eksterni SSD – WD Black P50
WD Black P50 je eksterni SSD koji je izvrstan izbor za gejmere i profesionalce koji trebaju dugotrajni i kompaktni uređaj. Western Digital je toliko uvjeren u kvalitetu svojih proizvoda da je garancija na ovaj uređaj pet godina.
Modeli s 500 GB na hrvatskom tržištu imaju cijenu oko 150 eura, modeli od 1TB oko 280 eura, modeli od 2 TB oko 430 eura dok oni od 4 TB mogu ići i do više od 700 eura. Svakako se preporučuje čekanja akcija kada ovi iznosi mogu biti znatno niži.
WD Black P50 ima brzine čitanja koje idu do 2000 MB/s, no to je moguće samo ako i vaše računalo ima USB-C 3.2 (Gen 2×2) port. Nikako ga nemojte miješati s uobičajenim USB-C 3.2 (Gen 2) portom koji je prisutan kod većine modernih računala pošto se radi o različitim standardima. Koristite li standardnu konekciju za računala kao što je spomenuta USB-C 3.2 (Gen 2), brzine WD Black P50 SSD-a i dalje će biti znatno brže od konkurencije i kretat će se preko 1000 MB/s.
-
Najbolji eksterni SSD za prenošenje – Kingston XS2000
Kingston XS2000 je još jedan eksterni SSD koji ima kompatibilnost s USB-C 3.2 (Gen 2×2) portom te može doseći brzine čitanja do 2000 MB/s. Ako koristite uobičajeni USB-C 3.2 (Gen 2) port, brzine će ići do 1000 MB/s.
Ovaj eksterni SSD je trenutno najbolja opcija u kontekstu prenosivosti jer ima debljinu od samo 13.5 mm i teži skromnih 28.9 g. Kućište je napravljeno od plastike i aluminija te dolazi s IP55 rejtingom sa zaštitom od vode i prašine.
Dolazi u varijantama od 500 GB, 1 TB, 2 TB te 4 TB, a njegova početna cijena na hrvatskom tržištu je oko 50 eura.
-
Najbolji eksterni SSD za gejmere – Lexar SL660 Blaze
Lexar SL660 Blaze je od početka dizajniran kako bi trajao, no sa stilom. Aluminijsko kućište osigurava da je uređaj otporan na moguća oštećenja ili ogrebotine i vrlo je tanak pa zapravo može bez problema stati u džep ako ga prenosite. Može se također spomenuti da dolazi sa stalkom koji možete koristiti pored računala.
USB-C 3.2 sučelje omogućuje brzine do 2000 MB/s, a posebno treba istaknuti brzinu pisanja koja se približava impresivnoj vrijednosti od 1900 MB/s. Naravno, vaše računalo mora podržavati ovaj standard kako bi se iskoristio puni potencijal diska.
Dodatna prednost je što ovaj SSD ima 265-bitnu AES hardversku enkripciju kako bi vaši podaci bili sigurni. Na njega ćete moći smjestiti do 1 TB podataka, što zapravo je kapacitet koji se preporučuje za gejming modernog doba. Oni koji ipak žele malo uštedjeti mogu se odlučiti i na varijantu od 512 GB. Cijena ovog diska na hrvatskom tržištu je oko 200 eura.
Piše: Ervin Mičetić