PočetnaHardverPeriferijaKupujete Wi-Fi adapter za računalo? Svakako pripazite na sljedeće stvari

Kupujete Wi-Fi adapter za računalo? Svakako pripazite na sljedeće stvari


Wi-Fi adapteri su vrlo koristan dio hardvera i korisnici s njima često žele poboljšati brzinu i izvedbu mreže. Oni su također izvrsna opcija kad je potrebno povezati starija računala s mrežom kako bi se izbjegle složene izmjene postavki unutar sustava.

Ono o čemu se često ne razmišlja je zapravo složenost informacija koje je potrebno znati prije odluke o kupnji određenog modela Wi-Fi adaptera.

Wi-Fi standard koji koristite nije jedino na što morate obratiti pozornost pa u nastavku navodimo što je sve potrebno znati o Wi-Fi adapteru i na koji se način određuje koji model odgovara vašem računalu.

Koja vam je vrsta Wi-Fi adaptera potrebna?

Ovisno o računalu za koje ga kupujete, Wi-Fi adapter dolazi u tri oblika:

  • USB – ovaj model je općenito najkompatibilniji, a za uspješnu instalaciju morate osigurati USB port te instalirati drivere.
  • PCIe – ovaj model se može koristiti kod desktop računala sa starijim matičnim pločama koje imaju PCIe slot viška ili kod novijih računala.
  • M.2 – ovaj model je prikladan za većinu laptopa i računala s modernim matičnim pločama na kojima se Wi-Fi može nadograditi.

Možemo napomenuti da kod USB Wi-Fi adaptera instalacija drivera možda ni neće biti potrebna pošto ih moderni operativni sustavi mogu koristiti kao plug-and-play uređaje. Vrlo lako se koriste, no u pravilu su nešto sporiji i imaju ograničeniji doseg.

U tehničkom smislu, PCIe i M.2 Wi-Fi adapteri koriste isti protokol za spajanje, no među njima postoji razlika u slotu na koji se spajaju. Sve ovisi o vašem modelu računala, matičnoj ploči i slotovima koji su dostupni.

WI-FI 7

Koju Wi-Fi verziju koristite?

Wi-Fi 5 standard je s nama već dugi niz godina, no u 2025. bi trebali razmišljati o nadogradnji.

Ukratko možemo predstaviti koji su standardi danas aktualni:

  • Wi-Fi 6/6E – Wi-Fi 6 koristi raspon od 2.4 do 5 GHz i pruža značajnu nadogradnju brzine, posebno u okruženjima s velikim brojem korisnika. Wi-Fi 6E otišao je korak dalje pa njegov raspon ide do 6 GHz i, osim dodatne brzine, donosi bolje upravljanje mrežom te nižu latenciju.
  • Wi-Fi 7 – Ova verzija također koristi raspon od 4 do 5 tj. 6 GHz i fokusira se na povećanje brzine, efikasnost i uspješnije upravljanje latencijom. U odnosu na Wi-Fi 6E pruža dvostruko veće brzine po uređaju i radi se o novom standardu čije se korištenje tek treba proširiti u praksi.

Za većinu ljudi Wi-Fi 6E standard je i više nego dovoljan pa bi redovni korisnici definitivno trebali ciljati na Wi-Fi adaptere koji ga podržavaju.

Oni koji žele biti u trendu i koristiti najnoviju tehnologiju, mogu se odlučiti na Wi-Fi adapter s podrškom za Wi-Fi 7.

Važno je istaknuti da kompatibilni standard vašeg Wi-Fi adaptera mora biti popraćen s routerom koji ga podržava pa se uvijek može razmisliti da istodobno kupite oba uređaja. Ako ostajete pri starom routeru, svakako provjerite njegove specifikacije i podržane standarde kako bi bio kompatibilan s Wi-Fi adapterom.

M.2 Wi-Fi adapter
M.2 Wi-Fi adapter

Kakva je kompatibilnost računala?

Wi-Fi standardi dizajnirani su da imaju podršku za ranije verzije pa će oni najnoviji još uvijek raditi sa starijim uređajima.

Kad govorimo samo o kompatibilnosti računala, ovdje se stvari već mijenjaju. USB Wi-Fi adapteri bi trebali raditi na svakom sustavu, neovisno o tome koji se procesor, matična ploča ili ostali hardver koristi.

Kod PCIe Wi-Fi adaptera to nije tako i oni dolaze samo s jednom Wi-Fi verzijom. Kad ovdje uđemo u detalje, vide se dodatne poteškoće koje mogu nastati. Većina PCIe Wi-Fi adaptera koji su trenutno dostupni za Wi-Fi 7 standard uglavnom su kompatibilni s Intelovim sustavima. Znatno manji broj je kompatibilan s AMD-ovim sustavima. Kod PCIe Wi-Fi adaptera koji koriste Wi-Fi 6 ili 6E standard je znatno bolja situacija i mogu se koristiti na gotovo svakom računalu.

Također treba istaknuti situaciju kada kupujete Wi-Fi adapter za laptop. AMD-ove i Intelove matične ploče na laptopima mogu koristiti M.2 ili PCIe Wi-Fi adaptere, no postoji jedna važna informacija. M.2 Wi-Fi adapteri rade se na temelju Intelovih CNVio ili CNVio 2 standarda koji su kompatibilni samo s određenim Intelovim procesorima.

Ako ne želite ulaziti u ovakve detalje, odlučite se na Wi-Fi adapter kod kojeg će vam utvrđivanje kompatibilnosti biti jednostavnije.

 

Jesu li potrebni driveri?

Većina dijelova hardvera na računalu u nekom obliku traži instalaciju drivera kako bi radili. Iz tog razloga nije iznenađenje da kod Wi-Fi adaptera vrijedi isto pravilo.

Osim određenih USB Wi-Fi adaptera koji koriste generičke Microsoftove drivere kad ih se uključi, kod većine ostalih Wi-Fi adaptera potrebna je instalacija paketa drivera koje će koristiti.

Uglavnom će Wi-Fi adapter u današnje vrijeme samostalno odraditi instalaciju, no kod nekih ćete isto odraditi samostalno pa pripazite da se oni preuzimaju sa službenih proizvođačevih stranica.

 

Želite li koristiti i Bluetooth?

Bluetooth je prilično zgodna stvar na modernim računalima i njime često upravlja već ugrađeni Wi-Fi adapter na matičnim pločama. Kod Wi-Fi adaptera koje ćete kupiti, to nije uvijek slučaj.

USB Wi-Fi adapter nema dovoljno mjesta za smještanje dodatne elektronike pa vjerojatnije je da neće imati podršku za Bluetooth.

PCIe Wi-Fi adapteri, s druge strane, često uključuju Bluetooth, no potreban je dodatni kabel koji se spaja na interni USB kako bi se koristio.

M.2 Wi-Fi adapteri su ovdje svakako najbolja opcija jer koriste jedan od tri seta iglica (pinova) putem kojih se upravlja Bluetoothom i nema potrebe za dodatnim kabelima.

Kod Bluetootha je dobro da je prisutan, premda se ne koristi, jer će se uvijek naći situacije kad će zatrebati. Zato uvijek savjetujemo da kupite Wi-Fi adapter koji ima ugrađeni Bluetooth jer se takvi modeli cjenovno uopće ne razlikuju u odnosu na one koji ga nemaju.

Kupnja novog Wi-Fi adaptera za računalo ili nadogradnja postojećeg koji se koristi će uvijek unaprijediti vašu Wi-Fi vezu, no prije toga provjerite svih pet stavki koje smo naveli. Vrlo je važno znati sve informacije o tome kakav vam Wi-Fi adapter treba jer ćete jedino tako dobiti iskustvo bežične veze kakvo vam je potrebno i koje odgovara vašem računalu.

 

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Advertisement

Most Popular