PočetnaHardverPeriferijaGarmin Forerunner 955 - prvi pogled!

Garmin Forerunner 955 – prvi pogled!


Garminovo ažuriranje deluxe multisport 9xx linije uglavnom je predvidljivo, ali to ne čini Forerunner 955 manje zanimljivim.

Sljedeći stupanj napretka Garminovog Forerunnera 945 ima sve iste mogućnosti kao i 945 model, plus sada zaslon osjetljiv na dodir, sat ima solarnu opciju, dolazi sa širim mogućnostima za varijabilnosti otkucaja srca i s nekim novim načinima prezentiranja informacija o treninzima.

Triatlonci već dugo vremena vole Garminovu Forerunner liniju satova. Dok njihova linija Fenix, sada linija Instinct, dobro funkcionira za korištenje u više sportova, što znači plivanje na otvorenom, plivanje u bazenu, bicikl, trčanje, triatlon i sportski načini, Forerunner ima tanji, lakši faktor oblika i obično je optimiziran uz vrstu fizio-analitike i programa treninga, koje vole triatlonci. Dakle, ako je Forerunner za triatlonce, onda će triatlonci itekako voljeti novi Forerunner 955 sat.

Forerunner 955 i 255

Osnovne mogućnosti sata

Ako niste upoznati s nekoliko najnovijih iteracija Forerunnera, evo kratkog uvoda: poput 945, 955 ima izvrsno mogućnosti plivanja, otvorena voda i bazen, bicikla, s dinamikom vožnje bicikla s kompatibilnog Bluetooth/ANT+ mjerača snage i funkcije za mjerenja statistika trčanja. Također ima izvanmrežnu pohranu glazbe (32 GB za glazbu, karte i aplikacije) koja je kompatibilna s Bluetooth slušalicama kao i sa Spotifyjem. GPS na najnovijem modelu ima nadograđen GPS s GNSS-om i višepojasnim, zajedno s izvanmrežnom pohranom karte u boji za navigaciju na 1,3-inčnom zaslonu. Kao i prethodni model, 955 također ima triatlonski način rada, način rada s kockama, plivanje i multisport način rada (koji vam omogućuje promjenu u bilo koji sport bilo kojim redoslijedom dok idete). 955 također još uvijek ima metrike performansi kao što su opterećenje treninga, stanje izvedbe, učinak treninga, status i metrika spremnosti kao što su vrijeme oporavka, baterija tijela, napredno praćenje spavanja (955 također uključuje naprednije HRV u praćenju spavanja) i praćenje zdravlja žena.

Osim ažuriranih GPS i HRV funkcija, novi 955 ima otprilike isto trajanje baterije kao i posljednja verzija (14 dana u načinu rada pametnog sata/42 sata GPS bez glazbe), ali novo izdanje 955 Solar dodaje gotovo tjedan dana korištenja pametnog sata i 49 sati GPS-a bez glazbe; svi modeli Forerunner 955 također imaju zaslon osjetljiv na dodir, nešto sasvim novo za liniju Forerunner. 955 također ima različita ažuriranja softvera i preuređivanje prezentacija podataka koji se kreću od zanimljivih, (dnevno jutarnje izvješće) preko korisnih (značajka pripravnosti za trening), do novih (izdržljivost u stvarnom vremenu) do gotovo neprimjetnih (praćenje HRV-a tijekom spavanja), do kvazi korisnih (trka pripremno odbrojavanje). Međutim, vrijedno je spomenuti da je Garmin u potpunosti ukinuo LTE značajku i neizvjesno je hoće li se ikada vratiti na Forerunner liniju.

Forerunner 955

Novi Garmin Forerunner 955 dostupan je po nižoj, početnoj cijeni

Ovo je zanimljiva nadogradnja u Forerunner liniji, jer se radi o tome da je cijena zapravo niža kod novog uređaja. Da je 955 bio ponuđen po cijeni od 600 dolara za isto trajanje baterije, ali s novim zaslonom osjetljivim na dodir, solarnom opcijom i nekim manjim ažuriranjima softvera, to bi bila greška. Ali za 500 dolara ili 500 eura u Europi, 955 se ne natječe s Coros Vertixom 2 (koji košta oko 700 dolara) ili Fenixom 7 (ista cijena otprilike), s dužim vijekom trajanja baterije i čvršćom konstrukcijom i skupom značajki na otvorenom za oba modela. Umjesto toga, natječe se s Vertixom 1, Polar Grit X Pro i Suuntom 7/9, a to je poštenija borba.

Zaslon osjetljiv na dodir na Forerunneru 955 pomaže s njegovim prethodno nezgrapnim programom karte/navigacije, a masivnih 32 GB prostora za pohranu znači da ćete moći pohranjivati više karata u izvanmrežnom načinu rada, kao i glazbe. Na mnogo načina, ovo stavlja 955 na isto polje kao i Fenix 7 Sapphire Solar, bez obzira na trajanje baterije.

 

Isplati li se kupiti Garmin Forerunner 955?

Nema se puno toga za zamjeriti ovom satu, sve dok se niste nadali LTE-u ili nekim super-nadogradnjama. Početna cijena također pomaže prvom dojmu i definitivno će privući velik broj potencijalnih korisnika.

Što se tiče neki minusa, onda se može reći da je minus taj što solarna verzija ne produžuje trajnost baterije za puno, čak i pod najboljim uvjetima, a standardna baterija ostaje praktično nepromijenjena u odnosu na 945. Jedan od problema s kojim se triatlonci susreću s vrhunskim Forerunnerima jest da pametni sat od 500 dolara/eura treba imati bateriju koja odgovara visokoj razini vježbanja, a može se reći da ova baterija ne zadovoljava te zahtjeve.

Postoji i određen broj triatlonaca, odnosno korisnika ovakvih satova, kojima vjerojatno nije drago za vidjeti da LTE, polako ali sigurno nestaje sa ovih satova, no siguran sam da takvih nema puno. Vrlo je vjerojatno da Garmin nije imao dovoljnu količinu pretplatnika na LTE modele jer je, iskreno, ove mogućnosti nisu baš tako raširene, s obzirom na to koliko ljudi trenira sa svojim telefonima u džepovima. Uz to, triatlonci na dugim stazama se ne utrkuju sa noseći svoje pametne telefone u džepovima, što je vjerojatno još jedan od razloga zbog čega je Garmin odustao od LTE-a.

 

Zaključna riječ

Po prvi put nakon dugo vremena, Forerunner 955 je sat serije 9xx na koji bih vjerojatno potrošio svoj teško zarađeni novac, znajući da ću ga koristiti cijeli dan, svaki dan. Ne mogu mu dati savršenu ocjenu, jer sat ostaje bez nekih važnih mogućnosti, kao što je LTE i činjenice da je trajanje baterije još uvijek malo razočaravajuće, no ono što je dobro za vidjeti jest to da je početna cijena sata oko 500 eura, a ne 600, kao što je to slučaj kod mnogih konkurenata.

Velike pohvale za Garmin što nije stavio čudne, nejasne, ne-svakodnevne značajke i što zbog toga nije dodatno napumpao cijenu, iako se ne može reći da je i ova cijena niska, no opet, znajte da ćete za oko 500 eura dobiti vrhunski sat, odličnih performansi, čija se serija i u prošlosti dokazala po kvaliteti, što je jedan od razloga zbog čega je renome Garmina ovako visok.

Plusevi uređaja:

  • Zaslon osjetljiv na dodir je dugo čekan za karte i navigaciju
  • Solar pomaže kod mogućnosti baterije
  • Jutarnji izvještaj je zapravo jako dobar
  • Velika pohrana dobra je vijest za karte

 

Minusi uređaja:

  • Widget utrke se koristi samo za trčanje i vožnju bicikla
  • Vijek trajanja baterije i dalje zaostaje za usporedivim modelima u ovom cjenovnom rangu, čak i sa solarnim
  • Ugrađene informacije o snazi za trčanje samo su za Garmin Running Dynamics Pod ili HRM-Pro

Cijena uređaja: oko 500 eura

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular