Originalni Fitbit Sense, to jest ”jedinica”, pojavio se 2020. godine kao najnapredniji pametni sat tvrtke, nakrcan novim senzorima i tada najvišom cijenom. Iako možda ne izgleda ili funkcionira previše drugačije od Fitbit Versa 3, izvorni Sense donio je nove značajke koje do sada nisu viđene ni na jednom od njegovih trackera. Imajući to na umu, možemo li očekivati isto s Fitbit Sense 2?
Fitbit Sense 2 je prema sve većem broju najava i glasina, iza ugla. Već se mogu napraviti narudžbe, a isporuka bi trbeala krenuti krajem rujna. S obzirom na to, prikupili smo informacije o tome što bismo mogli vidjeti na novom pametnom satu renomiranog proizvođača. O čemu se točno radi, pročitajte u nastavku!
Fitbit Sense 2 potvrđen?
Teško je zamisliti da će Fitbit otkazati seriju Sense, čak i ako je prvo izdanje modela bilo blago nadograđeni Versa model. Također postoje dokazi da je Sense 2 na putu. Analiziranje APK-a, koje je izvršio 9to5Google, sugerira da bi pametni sat pod kodnim imenom Hera ili Rhea mogao biti novi vodeći model tvrtke. Drugi bi vjerojatno bio Fitbit Versa 4. Fitbit nije potvrdio da radi na nastavku Sense satova, ali u intervjuu za CNET, izvršni direktor Fitbita James Park napominje da će i linije Versa i Sense “i dalje biti vrlo važne” u budućnosti.
Potencijalni datum izlaska Fitbit Sense 2
Tvrtkin originalni vodeći model lansiran je još u rujnu 2020., tako da je logično da će i novi model biti dostupan krajem ovog mjeseca. Imajte na umu da se Google Pixel Watch očekuje u listopadu. S obzirom da Google posjeduje Fitbit, malo je vjerojatno da bi Google želio lansirati dva uređaja u istom mjesecu.
Mogućnosti Fitbit Sense 2
Dizajn
Navodni renderi Fitbit Sense 2 pušteni su u javnost početkom kolovoza. Njih je objavio poznati ”procuritelj” informacija Steve Hemmerstoffer, uz pomoć 91Mobilesa. Renderi ne otkrivaju previše iznenađenja. Utonula EKG tehnologija malo je vidljivija, dok je fizički gumb o kojem se priča još vidljiviji. Tu je i novi brojčanik sata koji prikazuje četiri pokazatelja fitnessa, uključujući rezultat spavanja i minute aktivne zone. Izložene su i tri boje remena, uključujući tamno sivu, toplu bijelu i puno svjetliju sivu. Vjerojatno će se raditi o grafitnoj, zlatnoj i platinastoj.
Novi renderi ne uključuju dobar pogled na senzorsku ploču Sense 2, ali srećom, raniji skup slika uključuje. U fotografijama iz stvarnog života, Sense 2 naizgled uključuje niz senzora sličan svom prethodniku, ali manje istaknuti okvir od nehrđajućeg čelika.
Što još znamo? Detalji prikupljeni iz gore spomenutog rastavljanja 9to5Googlea upućuju na rezoluciju zaslona od 336 x 336; to je ista ploča rezolucije korištena na originalnom Senseu i Versa 3. Ovaj detalj također nagovještava da će Sense 2 dijeliti slične dimenzije sa svojim prethodnikom. U lipnju je jedan videozapis pokazao kako bi korisnici mogli staviti zaštitu zaslona na Versa 4 ili Sense 2 (putem 9to5Google). Videozapis nije razlikovao dva uređaja, što sugerira da bi ova dva mogla dijeliti dizajnerske temelje s izvornim Senseom. Ovo uvelike potvrđuje sve što do sada znamo o uređaju, uključujući i razlučivost zaslona.
Specifikacije
Što se tiče specifikacija, očekujemo da će Fitbit Sense 2 nastaviti svoj “napredni” pametni sat. Izvorni Sense donio je EKG, EDA i senzore za temperaturu kože i očekujemo da će se sva tri vratiti na Sense 2. Ali što bi se još moglo dodati?
Godine 2021. Fitbit je započeo javnu studiju koja istražuje jesu li podaci o pulsu održiva metoda za praćenje krvnog tlaka na izvornom Senseu. Malo je naznaka da će Fitbit predstaviti svoju tehnologiju za praćenje krvnog tlaka na Fitbit Sense 2. Dok Samsung Galaxy Watch 4 uključuje značajku za praćenje krvnog tlaka, nejasno je je li Fitbit spreman ponuditi njegovu implementaciju. Nakon detaljnijeg proučavanja rendera koji su do sada procurili, čini se da nema novih senzora smještenih na stražnjoj strani Sense 2.
Cijena uređaja?
Fitbit naplaćuje Sense kao svoj vrhunski pametni sat i očekujemo isto premium pozicioniranje sa Sense 2. Tako je i očekivano Fitbit ponudio Sense 2 po istoj cijeni od 299 USD kao i za svog prethodnika, što je oko 100 USD manje nego konkurencija poput Watch Series 7 i Garmin Venu 2.
Hoće li sat dolaziti sa LTE mogućnostima?
Fitbit je uvijek izbjegavao značajke čistih pametnih satova, umjesto toga fokusirajući se na praćenje zdravlja i fitnessa. To je formula koju su korisnici cijenili, ali ostavila je inače vrhunski Sense bez značajki koje nude suparnički uređaji; jedna od njih je LTE podrška.
Podrška za LTE nipošto nije značajka koju morate imati, ali bi omogućila pamet koju bi aktivni korisnici cijenili. LTE model omogućio bi ”streaming” glazbe bez telefona sa Spotifyja i Deezera i omogućio Fitbitu implementaciju sposobnih i pouzdanih značajki za hitne slučajeve s detekcijom pada. Realno, ne bi vam trebao LTE model da postignete potonje, ali bi korisnicima koji treniraju bez svojih pametnih telefona pružio barem malo mira.
Dobro bi bilo kada bi sat sadržavao fizičku tipku
Još jedna stvar koju bi mnogi željeli vidjeti na Fitbit Versa 4 je fizička tipka. Iako induktivni utor čini kućište elegantnijim i naviknete se na njegove karakteristike s vremenom, može biti dosta nezgodno pronaći ga i tipkati dok ste u pokretu. Procurjeli renderi Versa 4 modela sugerira da bi se fizička tipka mogla vratiti, tako da se imamo pravo nadati da bi ova mogućnost mogla doći i na Sense 2.
Poboljšane Fitbit OS značajke
Osvježenje Fitbit OS ili operativnog sustava, kao što se vidi na Versa 3 i originalnom Senseu, omogućilo je ugodnije korisničko iskustvo, ali sam operativni sustav i dalje odaje dojam nespretnosti, pogotovo kada korisnik pomiče kroz izbornike i kada otvara aplikacije.
Kao što smo spomenuli na našoj listi želja Versa 4, želimo vidjeti kako Fitbit uklanja zastajkivanja koja prevladavaju u njegovom OS za pametne satove. Ovo nije veliki problem, a Fitbit OS nudi mnoštvo prednosti u odnosu na konkurentske operativne sustave, od jednostavnosti do izdržljivosti baterije, ali postoji prostor za poboljšanja.
Bolja implementacija mogućnosti već postojećih senzora
Aplikacija Fitbit ne obavlja dobar posao informiranja o tome kako prikupljeni EDA podaci utječu na vaše cjelokupno zdravlje, niti zašto je određeno očitanje značajno. Nedostaje kontekst. Dok brojka EDA daje informaciju o ukupnom rezultatu mjerenja opterećenja, u kombinaciji s varijabilnošću otkucaja srca, njegovo uključivanje ne dodaje mnogo ukupnom iskustvu praćenja opterećenja.
Očitavanje EKG-a također je previše zamršeno, što tjera korisnike na klik na aplikacije Fitbit prije nego što mogu dobiti očitanja. Na samom satu nisu vidljivi rezultati EKG-a, a ti se rezultati skrivaju unutar PDF-a u aplikaciji Fitbit. Cjelokupno iskustvo djeluje pomalo nezgrapno, ali to nije ništa što Fitbit ne može popraviti dodatnim ”tweakovima” i doradama.
Piše: Ivan Hečimović