Appleova formula ne ostavlja puno prostora za razmišljanje i ideje koje bi mogle biti izvan određenih okvira. Svaka nova generacija Appleovih satova ima tendenciju izgledati, koštati i funkcionirati u biti isto kao ona od godinu dana prije. Međutim, tvrtka dosljedno radi poboljšanja, velika i mala i očekujemo da će serija 8 također donijeti svojevrsna poboljšanja. Od načina rada s niskom potrošnjom energije o kojem se priča do mogućeg robusnog modela, ima mnogo toga na što se može obratiti pozornost u nadolazećim mjesecima. Pogledajmo sve što do sada znamo o Apple Watch Series 8 i nabrojimo neke značajke za koje se nadamo da ćemo ih vidjeti na novim satovima.
Kao što je bilo i za očekivati Apple Watch 8 je predstavljen zajedno s iPhoneom 14 na Appleovom događaju 7. rujna. No, 07. rujna je više od mjesec dana ranije od datuma prošlogodišnjeg predstavljanja i nadmašuje Seriju 6 za više od tjedan dana. Trenutačni vodeći uređaj, Apple Watch Series 7, lansiran je 15. listopada 2021. Serija 6 predstavljena je 18. rujna 2020.
Kakve će nove mogućnosti dolaziti sa Apple Watch 8 generacijom?
Za početak, najavljeno je da obožavatelji Apple Watcha mogu očekivati tri modela umjesto dva. Apple Watch Series 8 po cijeni od 399 eura, Apple Watch SE po cijeni od 249 eura i najjači model Apple Watch Ultra po cijeni od 799 eura.
Što se tiče standardnog dizajna serije 8, najnovije spekulacije sugeriraju da će uređaj odražavati izgled Apple Watch serije 7 uz minimalne promjene. Ako je to slučaj, nadamo se da malo vanjskih promjena jednostavno znači da će biti mnogo toga što će zadržati našu pozornost iznutra. Međutim, uvijek je moguće da će Apple uvesti dodatne boje i dizajn remena. Glasine koje navodi MacRumors sugeriraju da će se nova nijansa koristiti za Product Red boju. U isto vrijeme, Midnight, Starlight i Silver također mogu biti uključeni kao opcije za aluminijski model.
Što se toga tiče, Bloombergov Mark Gurman je 26. lipnja tvrdio da će novi model SE zadržati istu veličinu zaslona kao prethodni SE uređaj.
Prema Gurmanu, kupci bi trebali očekivati niz softverskih značajki koje će stići u liniju Apple Watcha, od kojih će neke biti lansirane s uređajem serije 8. To uključuje novi način rada s niskom potrošnjom energije koji će raditi s aplikacijama i drugim značajkama, umjesto da prikazuje samo brojčanik sata. Uz to, satelitsko povezivanje za određene situacije također može biti neizbježno.
Navodno će Apple koristiti satelite za kratke poruke i hitna upozorenja u područjima bez mobilne veze. Ove su nadogradnje, kaže Gurman, dodatak AFib otkrivanju opterećenja za mjerenje koliko je često netko u stanju fibrilacije atrija, kao i nove vježbe i brojčanici sata. U međuvremenu, aplikacija iPhone Health vidjet će poboljšanja u vezi s praćenjem sna, zdravljem žena i upravljanjem lijekovima. Ostajući uz softver, Serija 8 nudit će mogućnosti mjerenja treninga za još više sportova, kao i neprimjetno prebacivanje između sportova te nova iskustva treninga, metrike i preglede treninga s watchOS 9.
Što se tiče tradicionalnijih specifikacija, novinar Bloomberga tvrdi da će čip serije 8 biti isti kao čip unutar serije 7. Srećom, očekuje se da će novi model SE dobiti isti čip kao i serija 8, što bi bila nadogradnja preko S5 čipa korištenog u originalnom SE modelu.
Nove mogućnosti mjerenja tjelesne temperature
Jedna od najdosljednijih glasina vezanih uz Apple Watch Series 8 je moguće uvođenje senzora tjelesne temperature. Ovaj bi alat upozorio korisnike ako se njihova temperatura registrira kao viša od normalne. Ako bude uključen u Apple Watch Series 8, uređaj bi mogao biti od posebne pomoći ženama koje prate svoju plodnost. Iako noviji detalji upućuju na to da se senzor također može koristiti za otkrivanje ima li nositelj temperaturu, ova funkcija možda neće biti dostupna pri lansiranju.
Dana 10. kolovoza, MacRumors je izvijestio o novo-dodijeljenom Appleovom patentu pod nazivom “Osjetljivost temperaturnog gradijenta u elektroničkim uređajima”. Opisuje različite moguće oblike temperaturnog senzora i sonde diferencijalne temperature i opisuje kako bi senzor radio. Najznačajnije je da je Apple Watch ispred i u središtu ilustracija patenta.
Ultra inačica
Prema Marku Gurmanu iz Bloomberga, Apple Watch Ultra koristi titanij u svojoj konstrukciji, imati malo revidirani dizajn i veći zaslon koji bi mogao biti veličine gotovo dva inča od kuta do kuta. Zaslon ima raspon od 49 mm, što ga čini najvećim Apple Watchom do sada i jednim od najvećih pametnih satova na tržištu. Otpornost na vodu nudi do čak 100 m dubine uz IPX6 zaštitu od prašine. Baterija bi trebala trajati do 36 sati normalnog rada ili do 60 sata u štedljivom režimu rada.
Upotreba čvršćih materijala trebala bi učiniti uređaj izdržljivijim od standardne braće od aluminija i nehrđajućeg čelika. Izgleda da se Apple svojim Ultra modelom odlučio ugoditi planinarima, trkačima i biciklistima uz mnoštvo značajki usmjerenih upravo na ove sportove.
Što bismo željeli vidjeti na novoj Apple Watch 8 seriji sata?
Duži vijek trajanja baterije
Ovdje vjerojatno ponavljamo ono što svi ponavljaju iz godine u godinu, ali trajanje baterije na Appleovim nosivim uređajima ima jako puno mjesta za popravak. Već nekoliko generacija vidjeli smo dosljednu ponudu od 18 sati između punjenja. Glasine da će baterija Serije 7 trajati dulje između punjenja ostale su neispunjene, tako da se ponovno nadamo. Moguće je da bi s poboljšanim procesorom Serija 8 mogla biti ta koja će razbiti kalup. Uz novu konkurenciju iz masivne baterije koja je sada dostupna u Galaxy Watch 5 Pro, nadamo se da Apple ima nešto u rukavu, i da će deklariranih 36 sati trajanja biti na Ultra modelu biti realnost. Kod ostala dva modela vijek trajanja baterije je 18 sati kao i kod predhodnih modela.
Dodatne mogućnosti mjerenja zdravlja
Kao što je gore spomenuto, kruže glasine o senzoru tjelesne temperature, ali postoji određena zabrinutost oko njegove održivosti. Poznato je da Apple suzdržava značajke dok se ne mogu točno implementirati, a to bi moglo biti slučaj s ovim senzorom. Nadamo se da neće. Pouzdano praćenje tjelesne temperature donijelo bi velike koristi korisnicima Apple Watcha, od praćenja bolesti do plodnosti žena. Također smo pratili glasine vezane uz moguće praćenje glukoze i krvnog tlaka. Ovi alati za praćenje zdravlja ovaj se put čine mnogo manje vjerojatnim, ali zadržat ćemo ih na našem popisu želja za buduće generacije.
Poboljšane mogućnosti praćenja stanja spavanja
S tim u vezi, trenutni Apple satovi zaostaju u praćenju spavanja u usporedbi s konkurentima poput Garmina i Fitbita. Bilo nam je drago vidjeti da je Apple dodao mogućnost mjerenja brzine disanja u watchOS 8. Međutim, iako ova metrika može pomoći korisnicima u otkrivanju znakova apneje za vrijeme spavanja, nije odobrena za medicinsku upotrebu. Nadamo se da ćemo vidjeti kako Apple preko noći pojačava svoju ponudu s više metrika i uvida. Naravno, ovo nas vraća na trenutno ograničeno trajanje baterije. Poboljšanja u tom segmentu učinila bi praćenje spavanja još korisnijim na 8. generaciji Appleovih satova.
Piše: D.Z.