Ako imalo imate potrebu za dobrom tipkovnicom (radite na računalu više od par sati dnevno, pišete, programirate, igrate igre …), možda je vrijeme da razmislite o mehaničkoj tipkovnici. Odnosno, ako imalo brinete o periferiji koju koristite, vrijeme je da uložite nešto novaca u dobru tipkovnicu. Danas na tržištu ima stvarno dobrih tipkovnica ove vrste i cijene više nisu toliko visoke koliko su bile.
Današnje jeftine membranske tipkovnice su loše kvalitete, tipke su neprecizne i tvrde bez razloga, vijek trajanja im je jako kratak i ne nude gušt tipkanja na njima. Mehaničke tipkovnice su sve suprotno, o čemu ćemo pisati u nastavku teksta.
Nadalje, ako imate 35 ili više godina, onda se vjerojatno sjećate onih tipkovnica iz osamdesetih i devedesetih koje je radio IBM (Model M). To su tzv. “buckling spring” tipkovnice. Nisu baš čiste mehaničke, ali jedna podvrsta istih. To su one tipkovnice koje su bile dosta glasne, ali izuzetno kvalitetne. Neke još dan-danas rade.
Mehaničke tipkovnice
Kao što smo rekli, postoje dvije glavne vrste tipkovnica – membranske i mehaničke. Tako da se morate odlučiti između te dvije vrste. Membranske su one jeftine, dok su mehaničke skuplje i kvalitetnije. Ako se odlučite na ovu drugu vrstu, onda trebate vidjeti koju tipkovnicu odabrati, koje mehaničke switcheve koristiti i slično. Puno je opcija, no nije tako strašno kao što se čini.
Glavna razlika između ove dvije vrste tipkovnica je što mehanička tipkovnica ispod svake tipke ima zapravo mehanički switch. To znači da kada pritisnete tipku, stišćete mehaničku sklopku (switch) i ona kaže računalu što se dogodilo. Naposljetku, na ekranu vidite slovo koje ste stisnuli.
Ukratko, stiskanjem tipke, stišćete switch. Reći ćete – “Isto se dogodi i na membranskim tipkovnicama”. I to je točno.
No, membranske tipkovnice rade malo drugačije. One imaju ispod tipki gumene switcheve (op.a. zato se i zovu rubber dome tipkovnice). I kada stisnete tipku, taj gumeni switch će proći kroz rupu u membrani koja se nalazi ispod tipkovnice. Kada se to sve spoji, zatvarate strujni krug i računalo zna da ste stisnuli određenu tipku i reagira sukladno tome.
Prva razlika koju ćete primijetiti je zvuk. Membranske tipkovnice nemaju gotovo nikakav zvuk ili čujete samo tupi udarac plastike o podlogu. Mehaničke tipkovnice imaju mnogo jači i bolji zvuk. Pogledajte video:
Kad god čujete zvuk, znat ćete da ste stisnuli tipku, te ćete dobiti određeni “feedback”. U dužem periodu vremena, počet ćete brže i lakše pisati. Da ne govorimo da ćete biti precizniji i zadovoljniji radom na računalu. Jednom kada probate mehaničke tipkovnice, teško ćete se vratiti na membranske.
Zašto su mehaničke tipkovnice bolje i zašto ih kupiti
Još uvijek niste uvjereni da se isplati uložiti 800 kuna u dobru mehaničku tipkovnicu? Mislite da nećete osjetiti razliku? Prevarili biste se. Postoji mnogo prednosti mehaničke tipkovnice nad membranskom, a evo 4 glavna razloga koja smo izdvojili.
1. Mehaničke tipkovnice nude drugačiji osjećaj prilikom tipkanja
Kada pišete/tipkate/kodirate na ovim tipkovnicama, nekako imate mnogo bolji i zadovoljavajući osjećaj. Dobiti ćete i super zvuk od njih, mada se on razlikuje od switcha do switcha. Kada se naviknete na to sve, imat ćete osjećaj da ste mnogo precizniji u pisanju, dok će vam pisanje na membranskim tipkovnicama postati dosta loše i frustrirajuće. Nema tog feedbacka i zvuka na koji ste se naviknuli.
2. Mehaničke tipkovnice su mnogo bolje od onih na laptopu
Mnoge osobe vole tipkovnicu na laptopu jer su one često dosta plitke i lako se stišću. I mislite da zato brzo i precizno pišete. I onda pogledate tekst koji ste napisali i vidite da ima puno grešaka i slova koja vam nedostaju. Pisanjem na mehaničkoj tipkovnici taj ćete problem eliminirati gotovo u potpunosti. Uvijek ćete znati da li ste stisnuli tipku ili ne. Možda će to biti poneko krivo slovo, ali vam slova neće nedostajati kao što je ponekad problem na laptopima jer se tipka koju stisnete ne registrira pravilno.
3. Bolji feedback
Već smo par puta spomenuli dobar feedback, ali ne možemo naglasiti koliko je ovo važan aspekt mehaničkih tipkovnica. Za svaku tipku koju stisnete ćete 100 posto dobiti feedback. Uz taj feedback ide i zvuk, pa ako ga ne čujete, znat ćete da niste stisnuli tipku. Pogledajte gore navedeni video ako niste.
4. Duži vijek trajanja
Još jedna važna stavka kod mehaničkih tipkovnica je životni vijek. Dok membranske tipkovnice traju cca. Godinu ili dvije, odnosno mogu podnijeti 2 milijuna klikova, mehaničke tipkovnice mogu podnijeti 50-60 milijuna klikova i često tipkovnice traju preko 10 godina. Mi u svojoj kolekciji imamo tipkovnice stare 5-6 godina i još rade kao nove.
Čak i da se pokvari switch ispod određene tipke, možete ga izvaditi, zamijeniti novim i nastaviti raditi kao da se ništa nije dogodilo. Kod membranskih tipkovnica kad jedna tipka prestane raditi, morate baciti istu u smeće i kupiti novu.
Piše: B.P.
Postoje i membranske koje vrede, uz sve to nisu bučne i ne koštaju toliko.