Protekla je godina donijela mnoštvo zanimljivosti po pitanju računalnog hardvera i pokazala kako PC definitivno još nije za staro željezo i kako je i dalje riječ o najmoćnijoj platformi kako po pitanju produktivnosti, tako i za igre i multimediju. Prijenosnici, a pogotovo tableti ili pametni telefoni ne mogu u potpunosti zamijeniti klasično stolno računalo jer svaki, uz sve svoje prednosti i mogućnosti, ipak ima i neke nedostatke koji ga čine ograničenim u određenim slučajevima u usporedbi s klasičnim računalom.
Sve manja i sve moćnija računala
Stolno računalo je i dalje alat koji se nalazi u gotovo svakom kućanstvu i koji iz godine u godinu evoluira kako bi korisnicima donio sve bolje iskustvo korištenja. 2015. je svakako bila godina minijaturizacije, odnosno prijelaza sa velikih tower kućišta na znatno manja koja omogućavaju ugradnju Micro ATX ili Mini ITX ploča, a koje pritom omogućava slganje sve moćnijih računala manjeg formata. Tako smo svjedočili izlasku Mini ITX ploče opremljene s X99 chipsetom koja je u stanju udomiti najjače Intelove desktop procesore (Haswell E) i na malenoj površini donijeti ogromnu snagu koju možemo iskoristiti u profesionalne svrhe, ali i za igranje.
To prate i pojave novih, malenih kućišta koja su sve maštovitija, funkcionalnija, ali i u stanju udomiti sav taj moćan hardver a da je pritom osigurano kvalitetno hlađenje. SFF napajanja su također sve jača, a od ove godine po prvi puta imamo i grafičku karticu ITX dimenzija koja spad au najviši tržišni razred i koja je u stanju „potjerati“ najmodernije igre u Ultra HD rezoluciji Radeona R9 Nano. Općenito je pojava novih AMD-ovih grafičkih kartica koje donose posve novi memorijski standard HBM otvorila sasvim novu eru igranja na PC-u, a R9 Nano je tehnološki dragulj u toj AMD-ovoj kruni.
Po našem je skromnom mišljenju to ujedno i najvažniji komad hardvera ove godine, i onaj koji najbolje predstavlja nadolazeće trendove u industriji osobnih računala.
Skylake i DDR4 u mainstreamu
Kao drugi najvažniji događaj ove godine možemo izdvojiti i pojavu Intelove platforme Skylake koja uključuje chipsete Z170, Q170, H170, Q150, B150 i H110 i matične ploče bazirane na njima, te procesore Core šeste generacije. Ova je platforma značajna i zbog postepenog napuštanja DDR3 radne memorije koja nas prati još tamo od 2008. godine, X48 i P45 chipseta i prvih procesora Core. Baš kao i ta 2008. i 2015. će godina ostati zapamćena po pločama i chipsetima koji podržavaju i DDR3 i DDR4 memoriju.
DDR4 se najprije krajem 2014. dodine pojavio u četverokanalnim izvedbama namijenjenim X99 pločama. Tek mu je s pojavom Z170 platforme cijena pomalo počela padati i dostupnost rasti. Novi tip memorije donosi veću gustoću po modulu (duplo povećanje u odnosu na DDR3), višu propusnost od 1600 do otprilike 4000 Mbps, te niži radni napon od 1.2 do 1.35V. Danas se s dvokanalnim kitovima skidaju svjetski rekordi u brzini, pa se tako već približavamo i efikasnim brzinama od 5000 MHz.
Šesta generacija procesora Core je donijela nekoliko zanimljivih stvari. Uklonjen je kontroler napajanja sa procesora i vraćen na matične ploče, procesor paralelno podržava DDR3L i DDR4 memoriju, ima novu DMI 3.0 sabirnicu za komunikaciju, donosi tri zasebna takt generatora pa je moguć overclocking i putem baznog takta, a promjene je doživjela i sama mikroarhitektura, pa su i IPC performanse nešt malo porasle.
Pojavu novih procesora su pratili i svi Intelovi partneri s matičnim pločama pa je tako na tržište izašlo mnoštvo matičnih ploča koje donose veći broj SATA Express priključaka, M.2 Socket 3 konektore s RAID podrškom, USB 3.1 povezivost s Type A i Type C priključcima.
DX12 i VR su budućnost
Kao alternativa Intelu, AMD već dugo vremena nije predstavio nešto stvarno novo i zapravo se čeka najavljena nova arhitektura Zen, a prve primjerke AMD-opv procesora temeljenih na ovoj novoj arhitekturi očekujemo tijekom 2016.godine. Od poznatih APU-a predstavljeni su osvježeni Kaveri modeli kodnog imena Godavari koji su donijeli nešto više taktove i samim time nešto više performanse. FX serija nije doživjela nova izdanja, osim jednog FX-6330 Black Edition modela za Azijsko tržište.
Svijet SSD-a nije mirovao i došlo je do smanjenja cijena po kapacitetu, pojave nekih novih uređaja i kontrolera, a i NVMe standard je zaživio. Ove je godine najavljen i novi tip memorije 3D Xpoint. Intel i Micron, koji je zajedno razvijaju najavljuju veću izdržljivost, nižu latenciju i veće kapacitete.
I ostatak računalnog hardvera se konstantno mijenja i unapređuje, pa je 2015. bila godina u kojoj smo vidjeli mnoštvo novih napajanja koja su sve efikasnija, zatim kućišta koja su sve funkcionalnija, ali i sve bolju periferiju. Definitivno smo uživali testirajući nove tipove mehaničkih tipkovnica, gamerskih miševa, te novih G-Sync i FreeSync monitora. Uz to, svijet PC igranja se okreće VR gamingu, odnosno virtualnoj stvarnosti koja zahtijeva sve jači hardver i koja polagano postaje sve bolja i sve uvjerljivija.
Prošle su godine na tržište izašle i mnoge dobre igre od kojih svakako treba izdvojiti GTA V, a stigli su nam i novi Windowsi u svom desetom izdanju koji su donijeli DirectX 12 API. Tek će sada u 2016. godini na tržište početi pristizati sve više DX12 igara, no eto prošla je godina bila ta koja je donijela prekretnicu.
Naš izbor
U našem pomno pripremljenom odabiru ponajboljih hardverskih komponenti koje su obilježile proteklu godinu su se našli Intel Core i7-6700K procesor, impresivna Gigabyte Z170X-Gaming G1 ploča, G.Skillova F4-3200C16D memorija, AMD-ova Radeon R9 Nano kartica i Intelov SSD 750 o kojima ćete moći detaljnije čitati na sljedećim stranicama.
AMD Radeon R9 Nano
Kao što smo u uvodnom dijelu napisali, smatramo kako su nove AMD-ove grafičke kartice koje po prvi puta donose novu vrstu ultrabrze memorije HBM (High Bandwith Memory)i te tehnologiju interposera, definitivno najzanimljiviji i najznačajniji komadi hardverskih komponenti koji su predstavljeni u prošloj godini.
Mala i moćna
Od njih najviše iskače R9 Nano model koji je tehnološka demonstracija onoga što je moguće napraviti s interposerom, pri čemu je u samo 15,24 cm dužine smještena grafička kartica koja je brža od Radeona R9 390X ili GTX980,a koje su dvostruko veće, točnije duže.
Sa R9 Nano smo dobili karticu koju je moguće smjestiti u svega dvadesetak centimetara duboko kućište (Mini-ITX standard propisuje veličinu ploče 17 x 17 cm) i ostvariti grafičke performanse o kakvima se do sada moglo samo sanjati.
Uz tehnologiju interposera se usko veže i HBM odnosno High bandwidth memory. Riječ je o novom tipu memorijskih čipova koje je AMD razvio u suradnji sa SK Hynixom koji imaju nisku potrošnju energije i iznimno široku sabirnicu. Takvi su memorijski čipovi posloženi vertikalno jedan na drugi, a spojeni su novim tipovima veza. To je omogućilo njihovo smještanje zajedno sa grafičkim procesorom, na puno manju površinu nego što je to bio slučaj do sada.
R9 Nano na sebi ima interposer od 1000 mm kvadratnih koji udomljuje punokrvni Fiji XT grafički procesor i 4 GB High Bandwidth memorije. Fiji XT čip posjeduje 4096 shadera u 64 računske jedinice, 256 teksturnih jedinica i 64 ROP-a. Radni takt je deklariran na maksimalnih 1000 MHz, uz maksimalnu računsku snagu od 8.19 TFLOPS-a. U našem smo testu kartice vidjeli kako je rijedak slučaj da čip pod opterećenjem radi na tih 1000 MHz, i kako je prosječan takt u pravilu oko 860 MHz. Ipak, i to je donijelo performanse koje su vrijedne pažnje i koje spadaju u high end.
Nagovještaj budućnosti?
Kartica je brža od R9 390X i GTX980 modela, a izjednačena je sa R9 Fury karticom. To u pravilu znači kako je sposobna za 4K gaming, a sve rezolucije ispod toga donose više nego odličnu igrivost.
R9 Nano ima četiri video izlaza, od kojih su tri su Display Porta v1.2 a jedan je HDMI 1.4a (mnogi tu zamjeraju nedostatak HDM 2.0 standarda). Ipak, uz ovoliki broj izlaza podržava maksimalnih šest monitora u Eyefinity-u. Standardno kartica podržava i FreeSync, CrossFire, Virtual Super Resolution i Frame rate targeting control. Ne moramo ni spominjati kako podržava DirextX 12 i sve nadolazeće igre u ovoj godini.
Ipak, sva ova moć u malenom pakiranju donosi i pitanje rashladnog sistema i buke. Premda je riječ o modernom i naprednom hladnjaku, buka se ne može izbjeći i to je realna mana ovakve kartice. No, to ćemo joj oprostiti zbog visokih performansi. Ono što će ju pak učiniti nedostupnom većini kupaca je cijena. Činjenica je kako je vrlo visoka, no sasvim je opravdana tehnološkim napretkom koji donosi. I upravo je zato ona naš izbor za najinovativniju grafičku karticu u 2015. godini.
SPECIFIKACIJE
PCI-E 3.0, podrška za DX 12 i OpenGL 4.5, grafički procesor Radeon R9 Nano (Fiji XT), 4096 stream procesora, radni takt grafičkog procesora 1000 MHz, 4096-bitna memorijska sabirnica, 4 GB HBM memorije radnog takta 500 MHz (1 Gbps efektivno), priključci: 3x DisplayPort 1.2 i 1x HDMI 1.4a, jedan 8-pinski naponski priključak
USTUPIO
AMD
www.amd.com
CIJENA
oko 5400 kn
DOJAM
najinovativnija grafička kartica koju smo vidjeli u posljednjih nekoliko godina i daleko najjača mini-ITX kartica na tržištu
Intel Core i7-6700K
Procesor kojeg bismo izdvojili kao najvažnijeg i najzanimljivijeg u prošloj godini je najjači Intelov mainstream model Core i7-6700K. On po nama donosi respektabilnu snagu za profesionalnu primjenu sa svojih osam logičkih jezgri, a opet je i savršeni procesor za računalo za igranje, jer će bez problema izvući maksimum iz bilo koje grafičke kartice, čak i ukoliko ih stavimo nekoliko u CrossFire ili SLI konfiguraciju.
Moćni Skylake
Smatramo kako je ovo odličan izbor jer donosi vrlo visoki osnovni radni takt od 4 GHz, uz maksimalni Turbo takt od 4,2 GHz. Množitelj mu je potpuno otključan, pa je moguć overclocking koji s boljim zračnim ili vodenim hlađenjem bez problema može dosegnuti oko 4,7 GHz. Naravno, postoji i veliki broj onih koji se koriste ekstremnim oblicima hlađenja pa je trenutni svjetski rekord za ovaj procesor tek 2 MHz ispod granice od 7 GHz. Sasvim solidan potencijal.
Iako nešto manje značajno no spomenimo kako ovaj procesor ima i integriranu grafičku jezgru, koja je GT2 konfiguracije, s 24 izvršne jedinice a maksimalni turbo takt iznosi 1150 MHz. Zanimljivo je kako ta deveta generacija Intelove integrirane grafike dolazi s podrškom za DirectX12 API, pa je spremna za Windows 10, uz podršku za OpenGL 4.4 i OpenCL 2.0. S multimedijalne strane Skylakeov video dekoder uz sve standardne codec-e podržava i HEVC te VP8 dekodiranje i kodiranje, a podržano je i dekodiranje za VP9.
Memorijski kontroler Skylake arhitekture podržava i DDR3L memoriju brzine do 1600 MHz i DDR4 brzine do 2133 MHz. Naravno, ovo su samo službene brojke, jer procesori sretno rade sa svim memorijama koje se mogu naći na tržištu, a kod DDR4 tipa to već prelazi 4000 MHz.
Izvrsne performanse
Pravilo kaže i kako će propusnost biti bolja s otpuštanjem latencija i povećanjem brzine, a granulacija brzina je znatno bolja zbog neovisnog množitelja pa je i izvlačenje dodatnih performansi, odnosno overclocking zabavniji nego na ranijim platformama.
Općenito je Core i7-6700K donio povećanja performansi u odnosu na svoje prethodnike, poglavito Core i7-4970K. Ukoliko se prisjetimo, taj je procesor radio na 4,4 GHz, dok 6700K radi na 4,2 GHz, pa se bolje performanse mogu pripisati povećanju IPC performansi (instructions per clock/cycle) koje je donijela Skylake arhitektura u odnosu na Haswell (i kratko živući Broadwell). Ovdje smo uočili i kako je omjer potrošnje i performansi poboljšan u odnosu na stariju arhitekturu, a jedina mana je povećano zagrijavanje zbog ponovno lošije paste korištene između jezgre i IHS-a procesora.
Cijena i7-6700K procesora je u prosjeku za trećinu viša od slabijeg Corea i5-6600K, koji je također sasvim solidan izbor. Mi prednost ipak dajemo i7 procesoru zbog boljih performansi u multithreaded aplikacijama i samim time bolje iskoristivosti u širem području primjene.
SPECIFIKACIJE
četverojezgreni procesor (s podrškom za Hyper Threading – 8 logičkih jezgara), Osnovni radni takt: 4.0 GHz, Turbo takt: 4.2 GHz, L3 cache: 8 MB, TDP: 91 W
USTUPIO
Intel
www.intel.com
CIJENA
oko 3200 kuna
DOJAM
najbrži procesor iz serije Skylake omogućava vrhunske performanse za posao, multimediju ili igre
Gigabyte Z170X-Gaming G1
Gigabyteova je Z170X-Gaming G1 ploča ostavila najjači dojam na nas u protekloj godini jer je donijela punu demonstraciju svih mogućnosti Z170 chipseta, te naravno mnoštvo dodatnih kontrolera, opreme i značajki. Uz to, dizajn je odličan i ploča se stvarno ističe. Naravno, cijena je visoka i nedostižna većini prosječnih hrvatskih kupaca, no ovo je ipak pregled top hardvera u protekloj godini, pa imamo pravo „sanjati“.
Raskošna u svakom pogledu
Ploča dolazi u vrlo raskošnom pakiranju, a i količina dodatne opreme koja s njom dolazi je impresivna. CrossFire i SLI konektori otkrivanju njenu pravu narav, a to je multi-GPU gaming pri čemu je spremna „ugostiti“ čak četiri kartice na sebe. Tu su MiniSAS adapter, antene za integriranu WiFi karticu, zaseban 5.25“ USB 3.1 BAY za kućište kojeg spajamo putem SATA Express kabela itd.
Gaming G1 svakako izgleda vrlo impresivno i vjerujemo kako će rijetki naći neku zamjerku po tom pitanju. Ploča je crne boje, s crvenim, crnim i bijelim konektorima. Efekt dizajna je pojačan i osvijetljenim trakama i to oko odvojene audio jedinice, te s gornje desne strane ploče gdje su dvije trake i osvijetljeni Gaming G1 logo.
Hlađenje je izvedeno uz pomoć četiri masivna aluminijska hladnjaka crne boje s bijelo crvenim ukrasnim elementima. Svi su hladnjaci međusobno povezani cijevima – onaj na chipsetu i PLX čipu su povezani toplovodnom cijevi a gornja dva na VRM-u šupljom jer je ploča spremna za integraciju u sistem vodenog hlađenja sistem čime efektivno poboljšavamo i overclocking potencijal zbog aktivnog hlađenja 22-fazne VRM jedinice. Zaokruženu cjelinu naglašava i bijela plastična zaštita za stražnji I/O i dio audio jedinice.
Impresivna i vraški skupa
Ploča je krcata različitim kontrolerima, pa tako na gornjem dijelu nalazimo Renesasov USB 3.0 hub, Megachipsov MCDP2800 kontroler, Intelov Thunderbolt 3 kontroler, te dva Qualcommova Atheros Killer E2400 LAN kontrolera. Donja je strana ploče također prepuna različitim konektorima, prekidačima i kontrolerima. Četiri su oklopljena PCIe 3.0 X16 utora najdominantnija od čega su dva x16 a dva x8 brzina. Ploča je opremljena PLX PEX8747 PCIe Gen 3 switch-em sa 48 stazica, pa je podrška za 4-way Crossfire i SLI standardna. Tu su i dva M.2 Socket 3 konektora s podrškom za uređaje dužine do 80 mm a podržan je i RAID.
Audio jedinica je kao i uvijek posebna priča a tu se sve se vrti oko Creativeovog Sound Core 3D kontrolera, jednog Burr-Brown 127dB DAC-a i dva JRC NJM2114 izmjenjiva operacijska pojačala. Sve je „začinjeno“ Nichiconovim Fine Gold i WiMA audio kondenzatorima, te se sve nalazi na odvojenom dijelu PCB-a. Sa softverske strane sve prati Creative SBX Pro Studio.
Overclocking mogućnosti ploče su također izvrsne za sve tipove hlađenja, a i UEFI sučelje te softverska podrška su na visini zadatka. Gaming G1 je svakako vrlo impresivan proizvod, a takva mu je i cijena.
SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket LGA1151 procesore šeste Core generacije; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 3866 MHz; 4x PCIe 3.0/2.0 x16; 3x PCIe x1; 2x M.2 Socket 3, 2x Gigabit LAN kontroler Intel I219-V + Killer E2400; Creative Sound Core 3D 8-kanalni zvuk; 10x SATA 6Gb/s; 3x SATA Express; 1x USB3.1 (Type C), 1x USB3.1 (Type A), 11x USB3.0, 6x USB2.0; E-ATX Form Factor (30.5 x 26.4 cm).
USTUPIO
Microline (01) 27 97 700
www.gigabyte.com
CIJENA
5299 kn
DOJAM
jedna od najkompletnijih i najbolje opremljenih matičnih ploča koje smo ikada vidjeli
Intel SSD 750
I premda smo ove godine testirali puno SSD-ova, dva su nam se ponajviše dojmila Intelov SSD 750 i Samsungov SM951. Svaki je poseban na svoj način, oba ih vežu visoke brzine transfera, a razdvajaju načini priključka na matične ploče.
Težak je izbor bio između ova dva proizvoda no na kraju smo se odlučili ipak za moćni SSD 750.
NVMe
Priča o tom proizvodu kreće od sredine 2014. godine i Intelovog lansiranja enterprise DC P3700, P3600 i P3500 SSD-a koji su donijeli unaprijeđene kontrolere iz starijih S3700/3500 SSD-ova, u pogledu proširenja broja kanala, snižavanje latencija, ali i vrlo bitne NVMe podrške koja je donijela značajan napredak u odnosu na već davno zastarjeli AHCI protokol komunikacije stvoren za tvrde diskove.
NVMe (Non-Volatile Memory Express) je komunikacijsko sučelje, nativno podržano od strane Windowsa 8.1 (i Server-a 2012R2), koje donosi nisku latenciju i smanjuje broj overhead ciklusa. DC SSD-i su kao što smo napisali enterprise modeli, koji su jasno vrlo skupi pa se do proljeća ove godine čekalo na klijentsko rješenje koje smo dobili u obliku SSD 750 diskova koji dolaze u dva formata kao PCIe dodatna kartica, te klasični 2.5-inčni disk ali sa U.2 sučeljem (SF-8639), koje je zapravo SATA Express, ali sa četiri stazice.
SSD 750 koristi Micronove (IMFT) 20nm 128 Gigabitne MLC NAND-ove, te 1GB DDR3 memorije brzine 1600 MHz koja služi kao međuspremnik. Kontroler ima 18 kanala, radi na 400 MHz i nalazi se ispod podebljeg aluminijskog hladnjaka. Općenito je hlađenje kartice dosta masivno jer uređaj troši dosta električne energije (oko 12 vata u aktivnom, i oko 4 W u stanju mirovanja).
Kralj SSD-ova
Komunikacija s procesorom se odvija putem PCIe NVMe 3.0 x4 sučelja. SSD 750 donosi i anti power-loss tehnologiju, u obliku dva Nichiconova kondenzatora koji omogućavaju adekvatno napajanje ukoliko dođe do pada napona ili kratkotrajnog nestanka struje.
Deklarirane performanse az 400 GB model iznose 2200 MB/s za sekvencijalno čitanje, 900 MB/s za sekvencijalni zapis, odnosno 430 000 IOPS-a za nasumično čitanje (preko 8 GB prostora) i 230 000 IOPS-a za nasumični zapis. Latencija čitanja i zapisa je 20 mikrosekundi. Jamstvo na uređaj iznosi 5 godina, odnosno 70GB zapisa po danu u tom periodu (otprilike 128 TB).
Testovi su pokazali kako je riječ o iznimno brzom SSD-u koji će se izvrsno snaći kako u klasičnom kućnom, tako i u workstation okruženju, te kako je ipak nešto brži od ranije spomenutog, konkurentskog Samsungovog SM951 diska. Cijena bi mogla biti ograničavajući faktor pri nabavci, no u ovom pregledu najboljeg hardvera 2015. godine je SSD 750 apsolutni kralj.
SPECIFIKACIJE
Kapacitet 400, 800 i 1200GB, MLC NAND, 18-kanalni kontroler (400 MHz), 1 GB DDR3 buffer (1600 MHz), 12 W potrošnja.
USTUPIO
Intel
www.intel.com
CIJENA
oko 3600 kn
DOJAM
trenutno jedan od ponajboljih uređaja za pohranu podataka koje možete kupiti i svojevrsna demonstracija napretka tehnologije u tom dijelu hardverskog tržišta
G.Skill F4-3200C16D
U poplavi različitih memorijskih kitova se G.Skillovi izdvajaju kvalitetom, brzinom te overclocking mogućnostima. Kao nekakvu zlatnu sredinu u ovom našem izboru uzeli smo F4-3200C16D kit koji nudi dovoljan kapacitet, visoku brzinu, te dobar overclocking potencijal.
Posebno za Skylake je G.Skill izbacio Ripjaws V i Trident Z serije s velikim izborom modela. Brzine se kreću od 2133 MHz pa do brzih 4133 MHz, a kapaciteti od po 2x 4 GB sve do 4x 16 GB.
Mi smo izabrali nekakvu zlatnu sredinu F4-3200C16D-8GVK kit koji radi na 3200 MHz pri naponu od 1.35V i CL16 latencijama. Ripjaws V donosi nešto redizajnirani hladnjak u odnosu na Ripjaws 4 seriju. Hladnjak je aluminijski visine 42 mm i dolazi u nekoliko boja, a dovoljno je učinkovit čak i kada overclockingom prelazimo maksimalnih 1.35V po XMP-u 2.0.
Brzina je sve!
Naš kit su dva modula po 4GB brzine 3200 MHz i latencija CL16-16-16-36-2N pri 1.35V po XMP profilu. SPD govori o brzini od 2133MHz i 1.2V. Riječ je o unbuffered, non-ECC memoriji s po devet čipova na svakoj strani crnoga PCB-a.
Kit smo isprobali na nekoliko različitih ploča i na svima je radio po specifikacijama i stabilno (Gigabyte, Asus, ASRock i MSI ploče). Kit je donio visoke propusnosti sa Core i7-6700K i i5-6600K procesorima s kojima smo ga testirali na svim ovim pločama. I overclocking potencijal mu je vrlo visok pa smo sa XMP postavkama uspjeli doći do 3333 MHz, a kada smo latencije otpustili i do 3466 MHz pri 1.35V naponu memorije i 1.2 V Vccio naponu.
SPECIFIKACIJE
Kapacitet 2 x 4GB (8GB), DDR4 memorija brzine 3200MHz, XMP profil (16-16-16-36-2T), radni napon 1.35V.
USTUPIO
G.Skill
www.gskill.com
CIJENA
oko 920 kn
DOJAM
kvalitetan DDR4 memorijski kit koji omogućava iznimno visoke radne taktove i samim time odlične performanse
Corsair RM750i Gold
Napajanje je ključna komponenta svakog računala jer je kvalitetan izvor električne energije posebno značajan kod high end sistema. Napajanje koje smo mi izabrali u ovome pregledu je Corsairovo iz RM serije snage 750 W. RM karakterizira 80Plus Gold standard efikasnosti, ali i puni modularni dizajn kabela, ATX12V 2.4 i EPS12V 2.92 kompatibilnost, te mogućnost korištenja C-Link aplikacije za nadzor parametara rada.
Bazirano je na potpuno novoj platformi razvijenoj od strane CWT-a i Corsaira. Ta nova tzv. half-bridge platforma uključuje LLC konverter, DC-DC konvertere, poboljšani PCB, Nippon Chemi-Con 105°C elektrolitske kondenzatore, APAQ polimer kondenzatore, te poboljšano hlađenje.
Snaga i efikasnost
Za efikasno se hlađenje brine 135 mm rifle bearing ventilator koji ima Zero RPM Fan mod u kojem se ventilator ne okreće do otprilike 300 W opterećenja a i nakon toga ostaje relativno tih u radu.
Efikasnost je vrlo bitna kod napajanja kod ovoga je to u svim režimima rada iznad 90% pri 50 i 100% opterećenju. Napajanje ima jedan +12V vod koji je u stanju dati 62.5 A struje, uz sve moderne zaštite. Napajanje smo opteretili do maksimuma pri čemu je pokazalo vrlo uzorno ponašanje, uz malene padove napona debelo unutar tolerancija, nizak ripple te relativno nisku maksimalnu radnu buku. RM750i se prodaje po dosta visokoj cijeni, no zbog svih svojih dobrih karakteristika, visoke kvalitete izrade i odličnih performansi smatramo kako vrijedi te kako je zaslužilo svoje mjesto u ovom izboru.
SPECIFIKACIJE
Snaga 750 W, efikasnost – 80 Plus Gold certifikat, potpuni cable management, 135 mm ventilator, +12V rail (62.5A), zaštite: OVP, OCP, UVP, OTP, SCP i OPP; MTBF 100.000 sati
USTUPIO
Corsair
www.corsair.com
CIJENA
oko 1145 kn
DOJAM
zahvaljujući adekvatnoj snazi i iznimnoj efikasnosti ovo je vrhunsko napajanje s podrškom za sve moderne tehnologije