Ultra HD rezolucija je u svijet računalnih monitora donijela dobrobiti u svim segmentima primjene. Na dodatnu razinu detalja u računalnim igrama su odmah zalijepili okorjeli igrači koji uvijek imaju razlog tražiti više i bolje. Osim toga, veća radna površina omogućava korištenje više aplikacija istovremeno, te pruža odličan potencijal za organizaciju i smještaj većeg broja alatnih traka u raznim aplikacijama za dizajn i slično.
Ultra HD za igre
Jedan od Samsungovih monitora koji dolaze sa Ultra HD rezolucijom je model s oznakom U28E5590. Oni koji poznaju nomenklaturu ovog proizvođača će prepoznati da je u pitanju monitor s dijagonalom od 28 inča. Pored veće slike ovakva dijagonala ima i praktičnu stranu, osobito kada je UHD rezolucija u pitanju. Možemo reći kako je to zapravo nekakav minimum koji nam omogućuje komforan rad na ovoj rezoluciji rad velikog skaliranja sučelja. Na manjim je dijagonalama (primjerice 24 inča) potrebno primijeniti veliko skaliranje sučelja zbog čega se u određenoj mjeri gubi prednost velike radne površine.
Osim same rezolucije, prednost ovog monitora se ogleda i u njegovim dodacima zahvaljujući čemu će biti zanimljiv široj publici.
Kako je Samsung uključio i podršku za AMD-ovu tehnologija FreeSync, velik fokus je pored multimedijalnih mogućnosti stavljen na kvalitetno igranje igara. Tu je i dosta dobra brzina odziva ekrana koja će dodatno poboljšati igraće iskustvo. Deklarirana brzina monitora iznosi samo 1 milisekundu što je odlika koja sama po sebi obećava jako puno. Opće je poznato kako su najbrži paneli temeljeni na TN tehnologiji, što je i kod ovog monitora slučaj. Brzinu odziva (Response Time) je u opcijama moguće prilagoditi, a potrebno je odabrati „faster“ postavku koja donosi optimalnu brzinu bez pojave nuspojava oko objekta u pokretu (Fastest opcija rezultira s određenim anomalijama).
Dobar TN-ac
Uparimo li ga s računalom koje ima odgovarajuću AMD-ovu grafičku karticu ovaj će monitor pružiti gladak prikaz slike u igrama bez pojave određenih anomalija koje se kod „običnih“ monitora javljaju u vidu takozvanog pucanja slike koje nastaje kao nesrazmjer između broja sličica koje dolaze s grafičke kartice i onog što monitor u tom trenutku može prikazati. FreeSync tehnologija usklađuje brzinu osvježavanja monitora s brojem sličica koje grafička kartica u svakom trenutku generira.
Što se kvalitete prikaza tiče s ovim smo Samsungovim modelom u principu zadovoljni. Svima su poznati nedostaci TN tehnologije koji se najviše očituju u kvaliteti prikaza prilikom promjene kuta gledanja i samoj preciznosti boja. No posljednje generacije TN ekrana su ove nedostatke dosta ublažile, dok je s druge strane njihova prednost nešto pristupačnija cijena.
U28E590 ima potencijal prikazati paletu od milijardu nijansi, što implicira da je riječ o 10-bitnom panelu (vjerojatno 8 bita + FRC). Međutim, taj podatak nismo potvrdili, no to i nije previše značajno. Jedna od njegovih prednosti jest da slika pri tvorničkim postavkama izgleda više nego korektno. Ono što je potrebno napraviti je reducirati svjetlinu i malo prilagoditi razinu kontrasta kako bismo poboljšali dubinu crne boje, ublažili zamor očiju i unaprijedili prikaz u jako svijetlim nijansama.
Dobar dizajn i ograničena ergonomija
Dubina crne boje je više nego solidna, bez prisustva ozbiljnijeg probijanja pozadinskog osvjetljenja. Također, razina detalja u tamnim nijansama je jako dobra, tako da filmovi i igre s takvim scenama izgledaju dosta dobro. Boje su živopisne, ali ne i najpreciznije, dok sive nijanse izgledaju prirodno. Prisutan je određeni problem u vrijednostima gamme koji korigirajući postavke (dostupna su 3 stupnja korekcije gamme) nije moguće kvalitetno riješiti. Za to je potrebna kalibracija i izrada profila.
Kada već spominjemo, reći ćemo kako je broj opcija za podešavanja određenih parametara slike i drugih mogućnosti više nego solidan. Pored već spomenute gamme izdvojili bismo Samsung Magic angle, Eye Saver mod, Game mod, te mogućnost korištenja slike u slici i slike pored slike s dobrom mogućnošću prilagodbe.
Dizajn monitora je dosta dobar, kao i kvaliteta izrade. No ergonomija je ograničena samo na reguliranje nagiba, dok su od priključaka dostupni DisplayPort i dva HDMI-ja. Ovdje bismo istaknuli kako HDMI dolazi u verziji 2.0, što znači da može prikazati punu 4K rezoluciju s osvježavanjem slike od 60 Hz. Cijena ovog modela iznosi gotovo 4000 kuna što svakako nije malo, osobito jer plaćamo TN tehnologiju. No s druge strane Ultra HD rezolucija i podrška za FreeSync i dobar odziv ga čine potencijalno zanimljivih za igranje, ali i za druge potrebe.
Infobox
SPECIFIKACIJE
dijagonala 28”, rezolucija 3840 x 2160, omjer stranica 16:9, AMD Free Sync tehnologija, panel TN, kontrast 1000:1, svjetlina 370 cd/m2, brzina odziva 1 ms, vidljivi kutovi 170/160 stupnjeva (h/v), 1 milijarda boja, priključci: 2 x HDMI, DisplayPort, dimenzije: 660,6 x 186,9 x 468,3 mm, masa 4,69 kg, jamstvo 24 mjeseca
USTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.samsung.com
CIJENA 3977 kn
ZA
UHD rezolucija, FreeSync tehnologija, dobra kvaliteta slike za TN tehnologiju, brzina odziva ekrana
PROTIV
dubina crne boje bi mogla biti malo bolja, ergonomija, određena odstupanja u vrijednostima gamme
OCJENA 4/5
Autor Dalibor Misaljević