Odlična pametna olovka za korisnike dubljeg džepa koja će vam definitivno olakšati život ako radite puno bilješki
U današnje vrijeme prijenosnika, mobitela i tableta, neki još ipak preferiraju koristiti olovku za izradu bilješki, a pametni Echo donosi spoj svakodnevnog olovke i moderne tehnologije, sa idejom da bilješke pisane na papiru lako možete prenijeti u računalo i kasnije pregledati i podijeliti.
Računalo koje piše
Osim prijenosa rukom pisanih bilješki u digitalni oblik, Echo posjeduje i mikrofon koji zvučni sadržaj pohranjuje na internu memoriju od 8 GB, te povezuje zapisani tekst sa zvučnim informacijama koje je u tom trenutku snimio. Primjerice, ako početkom predavanja ili sastanka na uređaju uključite snimanje zvuka, tekstualne bilješke koje napravite bit će sinkronizirane sa audio snimkom, te ćete kod pregledavanja bilješki klikom na riječ ili natuknicu aktivirati onaj dio snimke koji je zabilježen u trenutku kada je ta natuknica napravljena. Za ovo vam nije potrebno niti računalo već će olovka pritiskom na riječ putem ugrađenog zvučnika reproducirati određen dio snimke. U slučaju potrebe za tihim preslušavanjem sadržaja, na vrhu Smartpena nalazi se standardni 3,5 milimetarski utor za slušalice.
No zna Echo i druge trikove. Pogonjen procesorom radnog takta 600 MHz, Echo Smartpen ima i mogućnost instaliranja aplikacija iz rastućeg App Storea. Neke, kao Sudoku, služe za zabavu, dok bi aplikacije kao što su Prevoditelj mogle biti prilično korisne. Aplikacije se plaćaju i uglavnom koštaju dolar ili dva. Prethodno instlirana sa Smartpenom dolazi aplikacija Kalkulator, i to prilično sposoban, koji će bez problema računati sinuse, kosinuse, faktorijele i ostale naprednije zadatke. To može činiti na način da pritiskom na odgovarajuću tipku kalkulatora otisnutog u bilježnici upisujete informacije, a rezultat Echo pokazuje na svom OLED ekranu ili na način da penkalom na papiru napišete kraticu ‘calc’ i ispod natpisa podvučete crtu u jednom pa u drugom smjeru što će penkalu dati znak da otvori aplikaciju, a vama dopustiti da na papiru ispisujete matematički problem, te će nakon znaka jednakosti penkalo na ekranu ispisati rezultat.
Ništa bez papira
Da bi Echo uspješno radio morate pisati po posebnom ‘točkastom papiru’ koji mu pomaže kako bi zapamtio gdje se na papiru nalazi pojedina riječ ili crtica, te kako bi ih uspješno prenio u digitalni oblik i povezao sa audio zapisima. Naime, Echo sadrži infracrvenu kameru skrivenu na dnu koja brzinom od preko 75 slika u sekundi snima svaki pokret i putem sitnih točkica na papiru određuje položaj zapisanog teksta na svakoj stranici kako bi ga se kasnije prenio u digitalni oblik.
Baterija traje oko 5 sati kod intenzivnog pisanja i snimanja, a poteškoća u radu nema i Echo svoju zadaću ispunjava savršeno. Bilješke se u računalo prenose putem besplatnog programa koji je potrebno preuzeti sa LiveScribe-ove web stranice, a jednom kada su unesene izgledaju kao skenirane stranice iz bilježnice. Tekst, crtež, graf ili što god ste zapisali u bilježnicu, na računalu se vidi odlično, a razlika između ovakvog digitaliziranja bilješki i jednostavnog skeniranja stranice jest što će Echo zabilježiti i snimljene audio zapise, a posebno će označiti i dijelove teksta zapisane u isto vrijeme sa snimanjem zvuka i jednim klikom će reproducirati audio zapis nastao u trenutku pisanja pojedine bilješke. Povrh toga, Echo pamti lokaciju svake stranice u bilježnici sa pripadajućim bilješkama koje je moguće pretraživati po ključnim riječima. Postoji i aplikacija koja će rukopis prepoznati i pretvoriti u tekstualni format, no za nju je potrebno izdvojiti 30 dolara više.
Kupiti ili ne?
Osim visoke cijene, bitno je imati na umu da kako bi funkcionirao kako treba, Echo mora koristiti poseban papir. Sa uređajem dolazi bilježnica od 50 papira, a dodatne bilježnice moguće je kupiti ili isprintati, ali samo na laserskim printerima sa minimalno 600 DPI-ja sa podrškom za Adobe PostScript. Ergonomija olovke također nije savršena, te se čini više kao pisanje markerom i zahtjeva malo navikavanja. Ipak sve što Echo obećaje da radi, doista radi i to savršeno.
Specifikacije
ARM 9 procesor, 96×18 OLED ekran, 8 GB memorije, ugrađeni mikrofon i zvučnik, 3,5 mm audio utor, micro-USB utor za prijenos podataka, dimenzije: dužina 158 mm, širina pri vrhu 19.7 mm i pri dnu 11.5 mm, masa: 36 grama
Ustupio
Lost
(01) 30 27 163
www.livescribe.comCijena
1654 kn
Za
funkcionalnost, mogućnost napredne digitalizacije zabilješkiProtiv
cijena, koristi poseban papirOcjena
4/5