PočetnaHardverKomponenteX99 matična ploča: MSI X99A Raider

X99 matična ploča: MSI X99A Raider


Osvježena MSI-jeva X99 ploča koja donosi podršku za nadolazeće procesore Broadwell-E i USB 3.1, a pritom je i cjenovno nešto pristupačnija u odnosu na konkurenciju…

 

Intelov high end chipset X99 i ploče bazirane na njemu neće u mirovinu niti godinu i pol nakon prvog predstavljanja. Razlog tome je što će i nadolazeći Broadwell-E procesori, koje je Intel predstavio u lipnju ove godine, biti kompatibilni sa X99 pločama.
Intel je tijekom Computex sajma na Tajvanu predstavio Core i7 6950X, 6900K, 6850K i 6800K modele od kojih je najjači imao deset jezgri i dvadeset threadova, a dva slabija su imali 8/16 omjer jezgri i threadova a najslabiji 6/12. Svi ovi HEDT (high end desktop) procesori rade na postojećim i novim X99 pločama koje proizvođači spremaju a nativno podržavaju DDR4-2400 MHz memoriju.

Spremna za Broadwell-E

U svjetlu toga se i proizvođači pripremaju te već sada izdaju nove revizije ploča. Jedan od njih je i MSI koji je osvježio ponudu upravo s modelom kojeg testiramo u ovom broju – X99A Raider. Najveća novost ovoga osvježenja je dodatak podrške za USB 3.1 tehnologiju kako bi i high end ostao konkurentan po pitanju najnovijih tehnologija.

Raider je ploča crne boje i pretežito crnih komponenata koja je napravljena na Military Class 4 standardu koji MSI donosi već duže vrijeme. To znači kako je opremljena Super Ferrite prigušnicama, japanskim Low-ESR solid kondenzatorima i moćnom napojnom jedinicom. Tu je i Guard Pro tehnologija zaštite strujnih krugova, sa zaštitom protiv vlage, visoke temperature, te ESD i EMI zaštitama.

Raspored komponenata ploče je klasičan za X99, s gornjom stranom popunjenom LGA2011-3 socketom, osam DIMM utora te napojnom jedinicom i masivnim aluminijskim hladnjakom na njoj. Raspored komponenata je dobro promišljen i ništa neće ničemu smetati, a jedinu zamjerku imamo na SATA Express utor koji je postavljen vertikalno na donji dio ploče.

x99-maticna-ploca

Svi važni konektori su pomaknuti na rub ploče, što uključuje EPS i ATX konektore, četveropinske konektore za ventilatore, interne USB 3.0 i 2.0 konektore, horizontalno orijentirane SATA konektore itd. Hladnjak na naponskoj jedinici, baš kao i onaj na chipsetu svoj posao odrađuju solidno i ne pregrijavaju se.

Pristupačniji high end

S druge strane nešto starija audio jedinica i izostanak USB 3.1 Type-C priključka ponešto kvare ukupan dojam.

Ploča sa svoja tri PCIe 3.0 x16 utora podržava 3-way CrossFireX i SLI polja grafičkih kartica pa je moguće složiti moćnu gamersku mašinu ili pak radnu stanicu pri čemu će tri kartice raditi u x8/x8/x8 modu kod procesora s 40 PCIe stazica (novi će svi biti takvi). Uz to na ploči nalazimo još dva PCIe 2.0 x1 slota.

maticna-ploca-msi

 

Za diskove se na ploči nalazi čak deset SATA 6 Gbps priključaka, pri čemu dva čine spomenuti SATA Express priključak. Tu je i standardna podrška za RAID 0,1,5 i 10 polja diskova uz Smart Response tehnologiju. Jedan je i M.2 Socket 3 utor s podrškom za 80 mm uređaje brzine do 32 Gbps, a smješten je tik iznad najnižeg PCIe x16 utora.
Za dobar se zvuk brine malo zastarjeli ALC892 kontroler koji je mogao biti nadograđen i modernijim ALC1150, no i dalje je riječ o kvalitetnom audio rješenju. LAN kontroler je Intelov i218.

Uz ploču dolazi i izdašna količina softvera koja uključuje Command Center putem kojeg nadziremo parametre rada računala, a koji sadrži i korisnu Unlimited RAM Disk aplikaciju, ECO Center za uštedu energije i Live Update 6 za nadogradnje upravljačkih programa i softvera.
Click BIOS 4

x99 ploča

 

UEFI sučelje je Click BIOS 4, dakle malo starije od onoga što vidimo na Z170 pločama no i dalje je riječ o preglednom i zadovoljavajuće brzom sučelju koje nudi OC Genie 4 profil za automatski overclocking, dok naravno ima i izdašne ručne postavke za sve ključne funkcije, pa tako i overclocking.

Ploču smo isprobali s i7 5820K procesorom s kojim je imala odlične performanse, a bez problema ga je i držala overclockiranog na 4.5 GHz. Kod overclockinga je i zagrijavanje hladnjaka nešto veće pa je potrebno osigurati dobru zračnu struju preko ploče, tj. izabrati prostrano i dobro prozračeno kućište pogotovo ako ćemo koristiti i više od jedne grafičke kartice. Isprobali smo i nekoliko različitih memorijskih modula s kojima je bila u potpunosti kompatibilna, a i overclocking potencijal za DRAM je sasvim solidan.

X99A Raider možda nije najopremljenija X99 ploča koju smo vidjeli i koju ćemo tek vidjeti, no riječ je o sasvim solidnom proizvodu koji je osvježen s USB 3.1 tehnologijom kako bi izdržao još dugo vremena na tržištu. Uz to, riječ je o jednoj od najpovoljnijih X99 ploča na tržištu koja će zbog toga i biti česta meta kupaca. Jedino što po nama nedostaje i što bi voljeli vidjeti je USB 3.1 Type-C priključak, a bilo bi dobro i da je ugrađera nešto novija i modenija audio jedinica.

SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket LGA2011-3 procesore pete Core generacije – i7; podrška za 4x DIMM utora za DDR4 memoriju, maksimalnog kapaciteta 128GB, i maksimalne brzine 3333 MHz (OC); 3x PCIe 3.0 x16; 2x PCIe 2.0 x1, 1x SATA Express; 1x M.2 Socket 3, Gigabit LAN kontroler I218V; Realtek ALC892, 10x SATA 6Gb/s; 2x USB3.1 (Type A), 6x USB3.0, 6x USB2.0; ATX Form Factor.

USTUPIO: Microline, (01) 27 97 700, www.msi.com
CIJENA 1700 kn
ZA: dobar omjer cijene i mogućnosti, dobra kvaliteta izrade, solidan overclocking potencijal, podrška za USB 3.1
PROTIV: izostanak Type-C USB 3.1 priključka, pomalo zastarjela audio jedinica
OCJENA 4/5

Piše: K.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular