PočetnaHardverKomponenteUparivanje procesora i grafičke kartice – koje najčešće pogreške ovdje radimo?

Uparivanje procesora i grafičke kartice – koje najčešće pogreške ovdje radimo?


U idealnoj situaciji mi možemo izgraditi savršeno izbalansirano računalo s besprijekornom kombinacijom procesora i grafičke kartice. Kakva su iskustva korisnika po tom pitanju? Slobodno možemo reći da su u pravilu prilično suprotna.

Danas kada baratamo s ogromnom količinom podataka i raznih vrsta informacija koje mogu biti točne, ali i potpuno pogrešne, događa se da radimo greške tijekom slaganja komponenti računala. Jedna od najčešćih je uparivanje procesora i grafičke kartice koje redovito ima nedostatke pa računalo ne može doseći svoj puni potencijal.

Možda toga niste ni svjesni, no uparivanje procesora i grafičke kartice može poći po krivu na više načina. Srećom, slične pogreške se lako mogu izbjeći uz poznavanje nešto više informacija.

U tekstu ćemo opisati koje su najčešće pogreške koje radimo kod uparivanja procesora i grafičke kartice te kako ih otkloniti.

GRAFIČKA KARTICA

  1. Uparivanje jeftine grafičke kartice s moćnim procesorom

Kao korisnik zaista možete imati više razloga zašto kupujete jeftiniju grafičku karticu, a osnovni je ušteda. Ponekad ste možda potrošili više financijskih sredstava od planiranog na ostale komponente računala pa sad raspolažete smanjenim budžetom kod kupnje grafičke kartice. Možda uopće ne želite gejming računalo ili tražite jeftinu grafičku karticu jer će vam računalo trebati za povremeno surfanje internetom i uredski posao. Situacije mogu biti razne i kod opisanih možemo preporučiti da se odlučite na računala koja imaju tzv. APU ili Accelerated Processing Unit – vrsta procesora koji kombinira grafičku karticu i procesor na istom čipu.

Kod ostalih situacija je stvar malo drugačija. Kada pokušavate izgraditi računalo za osnovni gejming ili neke srednje zahtjevne radne zadatke, mnogo je bolja opcija da kupite solidnu grafičku karticu umjesto da radite uštede na njoj. Zaista se ne isplati prakticirati veliku uštedu na grafičkoj kartici da bi kasnije bili prisiljeni potrošiti još više novaca za prelazak s 1080p rezolucije do 1440p rezolucije.

Osim toga, ako već imate računalo sa snažnim procesorom od šest jezgri, nema smisla u takav uređaj ubacivati slabu grafičku karticu. Uparivanje tih dviju komponenti mora imati pravi zajednički nazivnik i ne bi smjelo biti odstupanja u njihovoj kvaliteti jer na taj način dobivate računalo koje nije dobro izbalansirano.

pregrijavanje intelovih procesora

  1. Uparivanje jeftinog procesora s moćnom grafičkom karticom

Logika nalaže da ni obrnuta situacija također ne donosi dobre rezultate. Možda mislite da je za gejming na rezoluciji od 1440p važno većinu financijskih sredstava potrošiti na vrhunsku grafičku karticu te kupiti bilo kakav procesor nižeg ranga.

Prava istina je da na ovako visokim rezolucijama vi itekako trebate prihvatljivu razinu rada procesora. U 2024. godini imate situaciju da je potrebna nadogradnja na procesor od osam jezgri koji vam zaista mnogo donosi po pitanju multitaskinga, produktivnosti i kvalitete gejminga.

Uzmimo za primjer da radite uparivanje nekog jeftinog procesora s RTX 40 ili AMD RX 7000 serijama grafičkih kartica. Nećete toga biti svjesni, ali s ovom kombinacijom ostavljate previše neiskorištenog potencijala svoje grafičke kartice, a sve se na kraju svodi na uzaludno potrošen novac.

Neke moderne igre kao što su Cyberpunk 2077 ili Alan Wake 2 počele su pokazivati 90 posto iskorištenog potencijala tek na osmojezgrenim procesorima što je dovoljan pokazatelj koliko je važno da ista komponenta bude kvalitetna.

AMD Ryzen 5 5600X

  1. Kupnja procesora koji nema mogućnost nadogradnje

Idemo uzeti za primjer da koristite Ryzen 5 5600 X procesor i da ste ga uparili s RTX 4070 grafičkom karticom. Na prvi pogled ovo izgleda kao izvrsna kombinacija, no postoji jedan problem.

Ryzen 5 5600 X je procesor s AM4 platformom kojoj su, možemo reći, odbrojani dani. Budućnost procesora nalazi se u novoj AM5 platformi tj. novoj vrsti socketa koji ima specifičnu arhitekturu i predstavlja novu tehnologiju. AM4 platforma bit će podržana do 2025. godine tako da kupnja takvih procesora se nikako ne isplati i nije zalog za budućnost.

Dakle, s kupnjom procesora koji imaju starije AM platforme (obično traju od 6 do 7 godina) napravit ćete veliku grešku i obratite pozornost na ovu stavku kada slažete novo računalo te odbacite mogućnost štednje jer dugoročno ćete imati još veći trošak.

 

  1. Kupnja previše kvalitetnog procesora

Procesor je svakako važna komponenta za gejming, no nikad nemojte pretjerivati s njim. Kupnja skupog i kvalitetnog procesora neće čarobno povećati broj sličica u sekundi i može vam se dogoditi da uloženi novac propada ako niste dobro sinkronizirali specifikacije.

Ako je vaše računalo namijenjeno samo za gejming, trebali bi kupovati one procesore koji imaju šest ili osam jezgri. Svaki procesor koji je moćniji od toga bit će izvrstan kod zahtjevnijih radnih zadataka kao što su kompleksno uređivanje videa, 3D renderiranje ili virtualizacija, ali ne gejming.

Ako imate grafičku karticu srednje ili više klase, vaš gejming će biti na 1440p rezoluciji. Pravilo je da igre na ovim rezolucijama postaju limitirane zbog grafičke kartice tako da je i to još jedan razlog zašto nema nikakvog smisla kupovati najmoćnije procesore.

Naša je preporuka da mudro birate procesor i za vrlo dobar gejming sasvim je poželjna kombinacija procesora od šest jezgri te moćne grafičke kartice.

Asus GeForce RTX 3070 Noctua Edition

  1. Kupnja grafičke kartice visoke kategorije koja ima ograničen VRAM

VRAM je pojam koji se odnosi na specifičnu vrstu radne memorije koja se koristi za pohranjivanje slikovnih podataka tj. podataka o grafičkom i video procesuiranju u računalo.

Proizvođači grafičkih kartica (poglavito Nvidia) zadnjih godina štede na vrijednostima RAM-a čak i kod skupljih modela. Zaista se ne radi o dobroj tržišnoj praksi jer ponekad grafičke kartice u modernim igrama ostaju bez VRAM-a već kod rezolucije od 1080p.

Možemo dati primjer RTX 3000 ili 4000 modela s kojima bi na prvi pogled mislili da će vam biti aktualni sljedećih nekoliko godina. Nažalost, model kao što je RTX 3070 plasirao se na tržište sa samo 8 GB VRAM-a i već je prošle godine pokazao da je u određenom smislu zastario.

Gledamo li situaciju na tržištu, problem će biti još gori jer RTX 4070 Ti ili RTX 4080 Super imaju 16 GB VRAM-a, a gejmeri se polako prebacuju na rezoluciju od 1440p i 4K.

Obratite pozornost na vrijednost VRAM-a ako ste u situaciji da kupujete grafičku karticu jer one koje imaju manjak u tom segmentu sigurno ne mogu činiti zadovoljavajuću kombinaciju s kvalitetnim procesorom. Ovdje posebno pripazite na cijenu grafičkih kartica jer bi one skuplje trebale svoj status opravdati s adekvatnom količinom VRAM-a.

ASUS ROG Strix GeForce RTX 4060 8GB OC Edition

  1. Kupnja nekompatibilne grafičke kartice

Zadnja stvar na koju je potrebno obratiti pozornost je da grafička kartica fizički odgovara kućištu.

Mnoge nove kartice s tri utora znaju biti prevelike za manja kućišta pa će se dogoditi da jednostavno ne stanu. Ovo je posebno važno za korisnike koji nadograđuju svoje računalo jer vjerojatno zaboravljaju na dimenzije.

Još jedan vid nekompatibilnosti grafičke kartice zna biti vezan uz napajanje koje može biti preslabo za nju. Pretpostavimo da računalo nadograđujete s RTX grafičkom karticom iz serije 40, no vaše staro napajanje nema dovoljno snage kako bi podržalo ovaj model koji crpi prilično mnogo resursa. Ostaje vam da napravite ili mijenjanje napajanja ili kupnju nešto slabije grafičke kartice, a obje varijante ne idu baš u vašu korist.

Napajanje je također važno za uspostavljanje balansa između trošenja resursa procesora i grafičke kartice pa obje stavke uzmite u obzir jer se lako može dogoditi nekompatibilnost u tom segmentu koja vodi do pogrešnog rada i kasnijih kvarova.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular