DDR5 praktički je postao standard kod svih novih računala, a brzina RAM memorija je dosegla visine kakve dosad još nisu viđene.
Korisnici ponekad radnu memoriju gledaju samo iz perspektive njene vrijednosti i kapaciteta te se ne osvrću toliko na brzinu.
Važnost brzine RAM-a počinje se primjećivati tek kod određenih situacija, a njih ćemo prikazati u nastavku teksta.
-
Korištenje starijeg računala
Kada se pristupa sastavljanju računala, novi DDR5 već ima brzine prijenosa podataka mnogo više od starijih platformi.
Ako koristite stari hardver, vrlo važna stavka je da nađete čim bržu radnu memoriju kako bi i ukupna izvedba bila bolja. To svakako nije lak zadatak.
Uzmimo za primjer da koristite DDR3. Pronalaženje novih i bržih modula bit će mnogo teže zato što se više ne proizvode. Uvijek možete napraviti overcloking svoje radne memorije, ali kod starijih modula očekujte jako skromne rezultate za današnje potrebe.
Oni koji koriste DDR4 ne moraju toliko brinuti o brzinama jer su one na visokoj razini, ali sve ovisi o vrstama modula. Usporedna testiranja modula s jednim i dva kanala dala su rezultate kako među njima postoji razlika od solidnih 20 posto u izvedbi pa nije isto ako koristite DDR4 – 2400 i DDR4 – 3600.
-
Uređivanje videa i 3D renderiranje
Ako ste korisnik koji se bavi uređivanjem videa ili 3D grafikom, vrlo dobro znate da svako malo poboljšanje izvedbe može dati vidljive pomake u produktivnosti.
Iz tog razloga je brzina RAM-a ovdje prilično važna uz same softvere koje koristite te vrstu procesora koji pokreće vaše računalo.
Programi kao što je Adobe Premiere Pro imaju velike koristi od bržih RAM-a kada koriste Intelove procesore. Primjera radi, promjena s DDR5 – 4400 modula na DDR5 – 6000 modul donosi, prema testiranjima, poboljšanje od 13 posto.
Korištenje DDR-a 5 od strane AMD-ovih procesora je nešto drugačije. Testiranja su pokazala da kod njih ovakvi prelasci ipak ne donose toliko zamjetan napredak u izvedbi.
S druge strane, neki programi ne pokazuju takvu korelaciju između brzine RAM-a i izvedbe kao što je to slučaj s Adobe Premiereom Pro. Adobe After Effects ima skromnije poboljšanje rada od 7 posto.
Neovisno o tome koji softver za uređivanje videa ili 3D renderiranje koristite, veća brzina RAM-a donijet će sigurno poboljšanja u izvedbi, makar ona bila i skromna.
-
Uređivanje fotografija i upravljanje zbirkama
Veća brzina RAM-a poboljšat će rad u programima za obradu fotografija kao što su Adobe Photoshop ili Lightroom Classic i može se usporediti s onim kakvo je kod programa za obradu videa i 3D renderiranje.
Jednostavno se radi o tome da ćete svoje fotografije obrađivati i indeksirati brže, upravljanje zbirkama bit će fluidnije, korištenje alata i ostalih vrsta prilagodbi tražit će manje vremena i izvoz fotografija procesuirat će se brže i uspješnije.
Kada imate brže RAM-e, dugoročno ćete vidjeti znatne učinke i poboljšanja u svakodnevnom uređivanju fotografija i upravljanju zbirkama.
-
Gejming uz slabije procesore
Gejming se kao aktivnost razlikuje od prijašnjih situacija koje smo naveli jer se kod njih radni zadaci oslanjaju na sekvencijalni pristup memoriji koji uvijek ima koristi od bržih RAM-a.
Kod gejminga je procesor taj koji dobiva cijeli niz različitih naredbi unutar manjih podatkovnih paketa pa tako grafičke kartice imaju veći utjecaj na ukupnu izvedbu. Jedini slučaj kada to nije tako je situacija u kojoj su upareni procesor skromne izvedbe te moćna grafička kartica.
Ovdje se događa da procesor brzo dolazi do svog limita, no veća brzina RAM-a može popraviti stvari i poboljšati ukupnu izvedbu.
Vrlo je zanimljivo testiranje koje je proveo poznati youtuber Hardware Unboxed. U testiranju je koristio Intel i9 – 13900K, AMD Ryzen 9 7950X3D te AMD Ryzen 7 7700X zajedno s raznim RAM brzinama. Ukupno gledano, Ryzen 7 7700X profitirao je od korištenja bržih RAM-a te je zbog prelaska s DDR5 – 4800 modula na DDR5 – 6000 modul povećao broj sličica u sekundi za 11 posto te dobio 9 do 12 posto bolju izvedbu uz nižu latenciju.
Kod dva flagship modela procesora malo su bili drugačiji rezultati jer je kod njih grafička kartica bila ograničavajući faktor.
Zaključak je da procesori niže i srednje klase mogu samo profitirati od bržih RAM-a te tako značajno poboljšati svoju izvedbu.
Odlučite se za brže RAM memorije
Sada je DDR5 RAM praktički standard za nova računala. Čak i ako se odlučite na najsporiji modul DDR-a 5, radit će brže nego DDR3 ili DDR4.
Još uvijek nisu ograničenja DDR-a 5 do kraja testirana i tek treba vidjeti koje su njegove granice, ali na starije module se nemojte vraćati.
U slučaju da koristite starije generacije RAM-a, ciljajte na veće brzine ili pristupite overclockingu da ipak izvučete mala poboljšanja koja su vam potrebna.
Brzinu RAM-a nikako nemojte zanemarivati jer su četiri prikazane situacije pokazale da se radi o itekako važnoj vrijednosti koja može dati od manjih do vrlo primjetnih poboljšanja, a to je sasvim dovoljno da se vaša produktivnost kod starijeg računala, korištenja određenih programa ili gejminga podigne na stepenicu više.
Ervin Mičetić