PočetnaHardverKomponenteTestirali smo Lenovo IdeaCentre Stick 300

Testirali smo Lenovo IdeaCentre Stick 300


Minijaturno x86 računalo u obliku sticka s Windows operacijskim sustavom koje uvijek možemo imati pri ruci kad god nam zatreba

Era minijaturnih računala započela je pojavom iznimno malih računala u obliku nešto krupnijih klasičnih USB „stickova“ koje koristimo za pohranu podataka. Prvobitna ideja je nastala na Android platformi, odnosno SoC-ovima baziranim na ARM-ovim arhitekturama koji troše malo energije i ne griju se. Premda su u ponekim slučajevima bila dostupa i sa Linuxom, ova vrsta računala je postala popularna prvenstveno zahvaljujući Android platformi i ogromnoj količini dostupnih aplikacija koja dolazi s njom.

PC u sticku

No zahvaljujući unapređenju tehnologije danas su nam pored spomenutih dostupna i prava x86 računala ovog oblika i veličine koja umjesto Androida i Linuxa rade s Microsoftovim Windowsima. Doduše u nešto drugačijem obliku, ali su i dalje u pitanju pravi Windowsi, a ne Windows RT koji se osjetno razlikuje od standardnih verzija.

Lenovo je pored Intela među prvim proizvođačima osmislio jedno takvo računalo koje je simbolično nazvano Ideacentre Stick 300. U pitanju je malo, kompaktno prijenosno rješenje kojemu su najveće prednosti mobilnost, jednostavnost korištenja i pristupačan cjenovni predznak.

Za svega 1100 kuna ćete dobiti punokrvno x86 računalo koje možete strpati u džep i ponijeti sa sobom bilo gdje. Operacijski sustav koji dolazi s njim je 32-bitni Windowsom 8.1 with Bing u reduciranom izdanju. Dugačko je 100, široko 38 i debelo svega 15 milimetara. Sa svojih 65 grama mase iznimno je lagano što prenošenje čini posve jednostavnim. Kao i prvobitni modeli sa samih početaka i Lenovov uradak izgleda poput malo veće USB prijenosne memorije koja umjesto USB-a na vrhu ima HDMI priključak za povezivanje s monitorom ili TV-om. Čak je prisutan i poklopac koji čuva priključak od eventualnih oštećenja prilikom nošenja.

Sloboda korištenja

Obzirom da danas svaki televizor i najveći broj monitora ima barem jedan HDMI priključak to znači da ćete ga moći koristiti na mnogim lokacijama gdje vam je dostupan odgovarajući ekran, primjerice u hotelskim sobama, javnim mjestima i slično. S druge strane jednostavno ga možete koristiti u vlastitom domu kao klasično računalo za manje zahtjevne poslove poput editiranja uredskih sadržaja, pregledavanja internetskih stranica, komuniciranja putem Skypea, reproduciranja multimedijskih sadržaja i slično. U pakiranju se isporučuje i produžni HDMI kabel koji dobro dođe ako računalo nije moguće direktno priključiti na ekran (primjerice, ako nema dovoljno mjesta).

Samo kućište je solidne kvalitete izrade, a za hlađenje komponenti su ostavljene rupice na kućištu. Kada se dobro pogleda u unutrašnjost može se zapaziti minijaturni ventilator koji je vrlo tih u radu.
Osnovu konfiguracije ovog PC sticka čini Intelova BayTrail platforma s Atom procesorom Z3735F na njezinom čelu.

Obzirom da od ranije znamo koje su mogućnosti ovog procesora u startu smo mogli zaključiti kako će i u ovom slučaju biti više nego adekvatan za sve operacije koje na ovakvom računalu možemo obavljati. Procesor raspolaže s 2 MB L2 cachea i ima četiri fizičke jezgre s radnim taktom od 1,33 GHz i takozvani Burst takt od 1,86 GHz koji dobro dođe u slučajevima kada određene aplikacije zatraže nešto više resursa.

Malo, ali funkcionalno

Grafički podsustav je Intel HD Graphics s osnovnim taktom od 311 MHz i Turbo taktom od 646 MHz. Premda ima četiri jezgre ovaj se Atom može pohvaliti učinkovitim SDP-om (Scenario Design Power) od samo 2,2 vata koji garantira odličnu energetsku učinkovitost. Zahvaljujući tome Ideacentre Stick 300 u stanju mirovanja troši samo 1 vat energije, dok pod punim opterećenjem procesora potrošnja iznosi 9 vata! Prosječna potrošnja iznosi 4 vata što je doista odlično. Ako uzmemo da svakodnevno na njemu radimo 8 satni ovo će računalo za godinu dana potrošiti oko 11,5 kilovat sati električne energije, što je otprilike trošak od 12 kuna.

Radna memorija je DDR3 s taktom od 1333 MHz u kapacitetu od 2 GB (maksimum koji procesor podržava) što je za ovu konfiguraciju više nego dovoljno. Kapacitet za pohranu dolazi u vidu brze eMMC memoriju od 32 GB. Od te količine korisnik na raspolaganju ima svega 14,3 GB. Sam Windows i recovery particija su zauzeli ostatak. Srećom, prostor za pohranu je moguće proširiti putem microSD kartice. Što se tiče povezivanja tiče dostupni su Bluetooth 4.0, 802.11n WiFi, te jedan micro USB za napajanje i standardni USB 2.0 priključak za vanjske uređaje. Ako planirate koristiti standardni miš i tipkovnicu preporuka je nabaviti USB hub. No za ovakvo je računalo znatno bolja opcija Bluetooth komplet kako bismo mogli iskoristiti USB priključak za vanjski disk, pisač ili drugu periferiju.

SPECIFIKACIJE
Intel Atom Z3735F, 1,3 GHz (1,86 GHz Burst), 2 GB DDR3, Intel HD Graphics, eMMC 32 GB, 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0, čitač micrSD kartica, priključci: 1 x USB 2.0, 1 x micro USB (napajanje), HDMI izlaz, Windows 8.1 with Bing, dimenzije: 100 × 38 × 15 mm, masa: 65 g, jamstvo 12 mjeseci

USTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.lenovo.com/hr/

CIJENA
1099 kn

ZA
pravo x86 računalo u minijaturnom izdanju, odlična mobilnost, napajanje putem USB-a, Windows 8.1

PROTIV
performanse procesora dostatne su samo za osnovne zadaće, samo jedan USB priključak za vanjske uređaje
OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular