PočetnaHardverKomponenteŠto je NVIDIA Reflex? Sve što trebate znati

Što je NVIDIA Reflex? Sve što trebate znati


Ako profesionalno igrate video igre, odnosno igrate na “visokim razinama”, latencija igra veliku ulogu u vašim performansama. Stoga, ako ste kompetitivni gamer, Nvidia ima rješenje za vas, a to je “Nvidia Reflex”. Ona obećava minimizirati sistemsku latenciju na minimalne razine kakva do sada nije postignuta.

Nvidia Reflex je prvi puta najavljen zajedno s Ampere GPU-ima prošle godine. Znači da ste spremni srezati latenciju ako posjedujete grafičku karticu GTX 900-series. Pa idemo vidjeti u nastavku teksta što je Nvidia Reflex i kako to funkcionira.

Što je sistemska latencija (eng. System latency)?

Prije nešto što se pozabavimo Nvidia Reflexom, vrlo je važno da shvatite osnove sistemske latencije. U kratkim crtama, to je ono vrijeme (kašnjenje) između trenutka kada stisnete tipku na mišu ili tipkovnici do trenutka kada vidite promjenu na monitoru. Mnogi će brzo zaključiti da se radi o tzv. “input lagu”, ali se zapravo radi o sistemskoj latenciji.

Vaši ulazni uređaji (miš, tipkovnica, joystick …) i izlazni uređaji (monitor …) ne određuju latenciju sami. Vaš interni hardver, pa čak i game engine, utječu na latenciju. Evo kako.

U nekoj tipičnoj situaciji, kada igrate grafički intenzivnu igru, vaš CPU priprema frameove (slike) koji će se renderirati putem grafičke kartice i stavljaju ih u tzv. “Render queue”. Odnosno u red za renderiranje. To omogućava GPU-u da maksimizira frame rate jer uvijek ima dostupne frameove u redu i može ih uzimati jednog po jednog, te ih renderirati. To naravno dolazi s “penalima”, jer dobivate sistemsku latenciju dok čekate da se slike renderiraju, odnosno obrade.

Nvidia Reflex cilja da minimizira sistemsku latenciju tako da se riješi maloprije spomenutog “render queuea”. Pa pogledajmo kako oni to misle riješiti.

Kako radi tehnologija koja stoji iza Nvidia Reflexa?

Nvidia Reflex drži CPU u savršenoj sinkronizaciji s GPU-om kako bi se izbjegao “render queue”. To znači da vaša grafička kartica renderira slike kako mu ih CPU isporučuje, te tako minimiziraju latenciju kod renderiranja.

Pošto “render queue” više ne postoji, on više nije problem, te se tako smanjuje i pritisak na CPU. I samim time se dobiva minimalna latencija koju imate od miša ili tipkovnice, ali je ona znatno manja od sistemske latencije koju ste do sada imali.

Jer ako pogledate slike malo više u tekstu, vidjet ćete da kroz sustav imate hrpu komponenti koje stvaraju latenciju. Kada “sredinu” smanjite na minimum, ostaje vam latencija input uređaja (miša, tipkovnice), te one izlazne (monitora).

Naravno, ovdje govorimo o nekom prosječnom scenariju i mašinama koje su limitirane GPU-om, te PC ne “gura” na stotine frameova u sekundi. Na tom velikom broju frameova i dalje ćete biti limitirani jer tada vam limit ne postavlja GPU, nego CPU.

Da li sve igre podržavaju Nvidia Reflex?

Nvidia Reflex je SDK (Software Development Kit), što znači da ga programeri igara moraju integrirati u svoje igre kako bi iskoristili prednosti ove tehnologije. Ako imate kompatibilnu grafičku karticu, sve što trebate je Reflex-supported igru. Naslovi koji podržavaju ovu tehnologiju nalaze se na službenim stranicama Nvidije.

U trenutku pisanja ovog teksta, na tom popisu se nalazi svega 17 igara, te su još tri potvrdile da će u bližoj budućnosti imati podršku za Reflex. To ne zvuči obećavajuće, zar ne?

Ipak, to treba gledati iz jedne druge perspektive. Nvidia Reflex cilja na esportove i kompetitivni gaming. Dobra vijest je što popularni esport naslovi podržavaju Reflex, a mnoge igre koje se igraju na turnirima će implementirati ovu tehnologiju u jednom trenu. Ono što bismo mi voljeli vidjeti na ovom popisu je igra CS: Global Offensive. Nažalost, to je igra stara skoro jedno desetljeće, tako da nemamo prevelika očekivanja oko dotičnog naslova.

S druge strane, velika imena u industriji poput Valoranta, Call of Duty: Warzone, Apex Legends, Fortnite, Overwatch i Rainbow Six: Siege su podržana.

Da biste iskoristili ovu mogućnost u igri koja podržava Reflex, sve što trebate napraviti je otvoriti in-game grafičke postavke ili video postavke, te “Reflex” opciju staviti na “ON”.

Koji je najbolji način za umanjiti sistemsku latenciju?

Osim korištenja Reflexa, Nvidia sugerira da overclockate vašu grafičku karticu i koristite generalno brži hardver ako želite smanjiti sistemsku latenciju. Drugi način je da igrate igre na manjem broju frame ratea, te da isključite nepotrebne mogućnosti kao što su V-Sync i slične, jer one dodaju “lag”.

Nadalje, ako igrate na visokom broju FPS-a, onda je od presudne važnosti imati, kao što smo rekli, moćan hardver i po mogućnosti monitor s (minimalnom) frekvencijom od 144 Hz. To je i jedan od razloga zašto Nvidia gura tehnologije koje će povećati frekvenciju monitora na 360 Hz. Ipak, bit ćete dobri i sa 144 Hz.

Kada igrate na kompetitivnoj razini, svaka milisekunda je važna. To ponekad može biti faktor hoćete li u igri nekog ubiti ili će on ubiti vas. Za razliku od mrežne latenciju, na koju ne možete previše utjecati, možete utjecati na sistemsku latenciju s pravom kombinacijom grafičkih postavki i hardvera.

Ako možete u igri osposobiti Nvidia Reflex, bit ćete sigurni da sistemska latencija neće biti ono što vas sprječava da pokažete svoj puni potencijal i pokažete prijateljima kako se igra određena igra.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular