Kao što znate slaganje dobrog gamerskog računala bez problema može biti prilično skupo. Stavite novi i7 procesor, 32 GB RAM memorije, high-end grafiku, SSD disk, HDD disk za pohranu podataka, monitor ili dva, te periferiju i doći ćete do cifre od 2 do 3 tisuće eura.
Samo za dobru grafičku karticu (čitaj: high-end, najbolje od najboljeg) ćete dati jedno 5500 do 7000 kuna. Plus ovo sve nabrojano i evo nas na spomenutoj cifri. No, ne mora sve biti tako skupo. Dapače, može se složiti solidan gaming stroj za puno, puno manje novaca.
Ako odbacite najnovije komponente (op.a. Koje su uvijek 20-30 posto preskupe) i ne patite od toga da sve nove naslove igrate na ultra high rezoluciji, možete proći s 4-5 tisuća kuna. Možda i manje ako stvarno “stisnete” budžet i ne kupujete nove monitore i gaming periferiju. Mi smo za vas složili jednu konfiguraciju, pa pogledajmo što smo sve odabrali.
CPU: Intel Pentium G4560
Cijena: 500-600 kunaOdmah iznenađenje na početku. Nismo odabrali Intel “i” seriju nego G4560. Ovo je tzv. “Budžet” procesor koji radi sasvim solidno u kombinaciji s low i mid-range grafičkim karticama. Loše radi sa high.end karticama jer stvara “bottleneck”, no u ovakvoj konfiguraciji to nije ni bitno.
Ovaj procesor nije dobar ni za video-editiranje i slične stvari, ali za igranje igri je dovoljno dobar, a razlika između ovog procesora i nekog mnogo skupljeg je 10 posto ako gledamo iz perspektive gaminga. U ovakvoj konfiiguraciji je ovo idealan procesor za svega 500+ kuna. Ovisi gdje ga kupite.
GPU: NVidia GeForce GTX 1060
Cijena: 1800-1900 kunaPošto slažemo gamersku mašinu, odlučili smo se da ćemo uzeti relativno dobru grafičku karticu, iako smo se dvoumili između Radeona 470 i ove. Na kraju je ipak odluka pala na NVidiju. A i Radeonku je teško naći zbog kripto minera koji ih kao ludi kupuju.
GTX 1060 dolazi u dvije varijante – s 3 i 6 GB GDDR-a 5. Naša naravno ima 3 GB.
Iako je osjetno lošija od high-end “brata” 1080, ova grafika je uspjela držati 60-ak fpsa na 1080p rezoluciji što je sasvim okej. Nećemo previše ulaziti u detalje oko komponente (ni ove ni ostalih), te nećemo ni preporučiti čiju karticu da uzmete. Točnije od kojeg proizvođača – to je na vama, ali možete uzeti i stock verziju.
Ako želite još malo uštedjeti, možete uzeti i 1050 Ti. Nećete puno izgubiti na performansama.
Matična ploča: ASRock B250 Pro4
Cijena: 600-650 kunaKao i većina komponenti i ovo je budžet matična ploča. Ima mnogo boljih od nje, ali je dovoljno dobra za većinu vaših potreba. Ona vam nudi dva M.2 utora, 4 DIMM-a, USB 3.0 (C type) … i sve to u mATX obliku.
Ovu matičnu ploču možete kasnije “nadograditi” i staviti SSD disk ako želite (M.2 utori), možete staviti dosta memorije i slično. Većini korisnika sasvim dovoljno za većinu potreba. Power useri neće graditi ovakvo računalo.
Naravno, ploča ima i određene nedostatke. Ne možete overclockati procesor niti RAM memoriju i slično.
Memorija: Crucial 8 GB (2 x 4 GB) DDR4-2133
Cijena: 200-300 kunaO memoriji se nema što puno reći. Crucial je poznato ime u gaming zajednici i općenito rade dobre memorijske module. Ove pločice su dobre, jeftine i pouzdane, a ako imate novaca možete uzeti 12 ili 16 GB, nije na odmet. Sve manje od 8 GB bilo bi mučenje i vas i računala. Zato nemojte ovdje štedjeti, pogotovo jer se radi o relativno maloj cifri.
Disk: Crucial MX300 SSD (275 GB)
Cijena: 750-850 kunaAjmo biti iskreni – SSD je višestruko skuplji od HDD-a. Da li nam stvarno treba? Odgovorit ćemo sa da. SSD vam daje performanse koje vam niti jedan HDD ne može dati i vjerujemo da je SSD srce gamerskog računala. Bootanje OS-a, pokretanje aplikacija …. – sve radi brzo na ovom disku i zato tu nećemo štedjeti. Ako mislite da vam SSD ne treba – u redu. Uzmite si HDD ali zažalit ćete tu odluku vrlo brzo. Ili čim jednom probate koristiti računalo sa SSD-om.
Ovo je jedan od najbržih diskova na tržištu, pouzdan je, imate dosta mjesta za OS, softver i igrice, a ako vam trebaju terabajti za pohranu filmova/serija/glazbe i slično, kupite dodatni HDD kao sekundarni disk na kojem ćete čuvati te iste podatke.
Duplo veći disk od ovoga košta otprilike duplo više, što je nama za “budžet” gaming računalo jednostavno previše.
Napajanje: EVGA 450W 80+ Bronze PSU
Cijena: 350-450 kunaNapajanje je komponente bez koje ne možemo, pa smo probali naći nekakav kompromis – solidno napajanje za male novce i došli smo do EVGA-e od 450 W. Sasvim je dovoljno za nabrojane komponente, pa čak i za nove komponente koje ćete možda jednog dana staviti u ovo računalo (op.a. Ako ga složite, naravno). Nažalost, ovo nije modularno napajanje.
Kućište: Fractal Design Core 1100
Cijena: 350-450 kunaOdabiranje kućišta je najčešće osobna stvar jer svako ima drugačiji ukus, plus nekima nije bitno kako kućište izgleda dok su neki spremni izdvojiti par stotina kuna više da im kućište izgleda lijepo.
Mi smo negdje na sredini – volimo dobro kućište, ali nećemo dati previše novaca za njega. Dok god u njega stanu naše komponente i dok ima prostora za cirkulaciju zraka. Ovo je kućište koje nema previše mjesta, ali ima dovoljno, te je odlično za mATX matične ploče, kao što je naša.
Zaključak: Kao što vidite, gaming računalo se može složiti za cifru koju smo na početku spomenuli – 4-5 tisuća kuna bez da vam išta fali. Cijene variraju od trgovine do trgovine pa smo stavljali prosječne cijene, a na vama je da nađete mjesta na kojima su najjeftinije komponente. U svakom slučaju, ako ne želite dati hrpu novaca, a želite igrati nove igre, složite ovakvu ili sličnu konfiguraciju i uživajte u vašim omiljenim igrama.
Piše: B.P.