PočetnaHardverKomponenteSapphire Radeon R9 280X Vapor-X

Sapphire Radeon R9 280X Vapor-X


Još jedna Sapphireova verzija Radeona 280X koja se ističe unaprijeđenim hladnjakom Vapor-X i standardno dobrim omjerom cijene i performansi

Sapphire je jedan od proizvođača kod kojega se je vrlo teško snaći kada tražimo odgovarajući model grafičke kartice. To je tako jer imaju mnoštvo modela koje nekada lako razlikovati. Ovaj definitivno spada u one čudnije jer nosi komplicirani naziv Vapor-X Tri-X with Boost. Rasčlanjivanjem ovoga imena dolazimo do toga da je Vapor-X poznata komora koja nasjeda na procesor, a koja se ponešto razlikuje od toplovodne cijevi.

Piše: Krešimir Matanović

Hladna i tiha

Njena je uloga međutim vrlo slična. Dok se u toplovodnoj cijevi tekućina pretvara u paru i obrnuto duž cijevi, ovdje se sličan proces dešava na gornjoj i donjij stijenki komore. Tri-X je naravno hlađenje sa tri ventilatora, a Boost označava kako čip ima dvije radne frekvencije.

Tri-X hladnjak sa Vapor-X komorom je vrlo dugačak I masivan. Tiskana pločica je duga standardnih 26,5 centimetara, a sa hladnjakom je kartica duga preko 30 cm. Dva masivna aluminijska hladnjaka sa pet toplovodnih cijevi prekriva plavo-crna aluminijska konstrukcija koja je ujedno i nosač za tri 90 mm ventilatora. Hladnjak je vrlo tih i R9 280X čip drži zadovoljavajuće hladnim i pod najvećim opterećenjima. U samom se vrhu hladnjaka (koji se izdiže iznad PCB-a) nalazi i dekorativni Vapor-X natpis koji u radu svijetli plavom bojom.

U suštini je ova kartica malo sporija od 280X Toxic modela, jer joj je osnovni takt GPU-a 1000 MHz, što u Boostu poraste do 1100 MHz. U praksi je njen hladnjak iznimno učinkovit i vrlo tih, a GPU konstantno radi na 1100 MHz. To znači kako su joj performanse tek mrvicu slabije od Toxica. Video memorije ima 3GB, a takt joj je 1500 MHz, što je ipak niže nego kod Toxica.

Performanse za pet

Zbog dimenzija kartice, baš kao i kod Toxic modela, kućište mora biti vrlo prostrano za udomljavanje ovako dugačke kartice a i napajanje mora biti spremno dati veće količine struje. Kao i kod Toxica i ovoj kartici trebaju dva osam pinska konektora pa je maksimalna snaga koja joj se može isporučiti čak 375 vata.

Kartica standardno podržava Stream, Avivo HD, CrossfireX i HD3D tehkologije, a od API-a DirectX 11.2, OpenGL 4.3 i Mantle. Tu je i dualBIOS tipka uz pomoć koje mijenjamo između Legacy i UEFI moda.
Uz dobar overclocking potencijal ovo je moćna kartica za igranje na 1080p ili 1920×1200 rezolucijama, gdje korisnik može postaviti sve detalje na maksimum i kod najzahtjevnijih igara. Cijenom je vrlo bliska Toxic modelu, no grafički joj procesor radi na nešto nižoj temperaturi i nešto je tiša. Zbog svega toga je i vrlo preporučljiva svim igračima koji žele kvalitetan proizvod dobrih performansi.

SPECIFIKACIJE

PCI-E 3.0, podrška za DX 11 i OpenGL 4.3, grafički procesor Radeon R9 280X, 2048 stream procesora, radni takt grafičkog procesora do 1100 MHz, 384-bitna memorijska sabirnica, 3 GB GDDR5 memorije radnog takta 1500 MHz, priključci: 2x DVI/ HDMI/ DisplayPort, dva 8-pinska dodatna naponska priključka

USTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.sapphiretech.com

CIJENA
2475 kn

ZA
performanse, kvaliteta izrade, oprema, efikasan rashladni sistem, konkurentna cijena

PROTIV
dimenzije

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular