Najnovija generacija Samsungovih SSD-ova objedinjuje sve najvažnije odlike koje korisnici žele. Kapacitet, brzinu i povoljnu cijenu
Od kako je predstavio 840 seriju SSD-ova Samsung je u ovom segmentu IT tržišta napravio pravu pomutnju. Njihovi su standardni i modeli iz Pro serije ubrzo postali pravi hit među korisnicima. Standardni zahvaljujući pristupačnoj cijeni, dok su oni iz Pro serije uz znatno višu cijenu mogli oduševiti samo entuzijaste.
Piše: Dalibor Misaljević
840, ali ovog puta EVO
Dok za Pro seriju nitko nije mogao dati bilo kakav prigovor na performanse, uključujući i početni model, standardna serija, koja je zahvaljujući pristupačnoj cijeni privukla interes najvećeg broja korisnika, se pokazala tek prosječnom po pitanju brzine, naročito prilikom pisanja podataka. Pored toga, određeni, nazovimo ga tako, nedostatak kod obje ove serije se odnosi na njihov maksimalni kapacitet koji iznosi 500 i 512 gigabajta. Premda je za većinu prosječnih korisnika 500 gigabajta i više nego dovoljno za svakodnevni rad, sve je veći broj i onih koji traže više dostupnog prostora na SSD-u.
Upravo se ovdje uklapa nova serija 840 EVO kojom je Samsung uspio objediniti sve relevantne odlike u jednom uređaju i pružiti korisnicima ponajbolje iz svih segmenata. Tu prije svega mislimo na povoljnu cijenu, velik kapacitet i brzinu. Tako su u seriji 840 EVO zastupljeni modeli kapaciteta od 120, 250, 500 pa sve do impresivnih 750 gigabajta, odnosno terabajtnog modela. Mi smo se ovog puta družili sa odličnim 750 gigabajtnim modelom koji nudi dosta prostora za pohranu podataka i iznadprosječne brzine, a istovremeno je još koliko toliko cjenovno prihvatljiv. No ne baš svakome, obzirom da cijena od preko četiri tisuće kuna nije naklonjena širokim masama, nego više pojedincima dubljeg džepa koji žele brz SSD velikog kapaciteta za instalaciju softvera, ali i pohranu podataka.
Gušći NAND i brži kontroler
Kako bi cijena bila što povoljnija Samsung je i ovog puta koristio takozvane TLC (Triple Level Cell) čipove sa 3-bitnom arhitekturom ćelija.
No proizvođač je do većeg kapaciteta uspio doći prvenstveno zahvaljujući prelasku na napredniju tehnologiju izrade NAND čipova čime je povećao njihovu gustoću, pa samim time i kapacitet. Za razliku od prvobitne 840 serije koja koristi NAND čipove izrađene u 21 nanometarskoj tehnologiji, ovog puta imamo 19 nm čipove sa 128 gigabitnim jezgrama.
Ovisno o konfiguraciji NAND čipovi mogu sadržavati 4, 6 ili 8 jezgri u jednom paketu, što je rezultirao sa čak 64 jezgre upakiranih unutar 8 NAND čipova kod terabajtnog modela. Mnogi se vjerojatno sjećaju kako spomenuti čipovi imaju osjetno manji broj piši/briši ciklusa (1000 naspram 3000 kod MLC-a), ali i manju brzinu čitanja, programiranja i brisanja.
Međutim, zahvaljujući mnogobrojnim tehnologijama koje se brinu za zdravlje SSD-a (wear leveling, amplifikacija zapisivanja i digitalno procesiranje signala) i velik kapacitet, ovaj SSD može poživjeti poprilično dugo. Ukupan ciklus pisanja iznosi 72 terabajta. Pišući svakodnevno 10 gigabajta podataka za potpuno trošenje ćelija NAND čipova je potrebno nešto manje od dvadeset godina.
Pored novih NAND čipova 840 EVO serija je dobila i unaprijeđeni kontroler (Samsung MEX, Cortex R4 400 MHz) koji i dalje ima tri jezgre, ali 100 MHz viši radni takt u odnosu na prethodni MDX, a na raspolaganju mu stoji i impresivnih jedan gigabajt cachea.
Značajno ubrzanje
Premda viši takt ima određeni utjecaj na performanse najveća se prednost novog kontrolera ogleda u njegovoj 32-kanalnog arhitekturi i implementiranju tehnologija TurboWrite i RAPID (Real-time Accelerated Processing of I/O Data).
TurboWrite je prije svega donio značajno povećanje brzine pisanja. Određeni dio viška NAND memorije (oko 9 GB) je alociran i podešen kao svojevrsni SLC cache (isključena su druga dva bita) koji služi isključivo za privremeno spremanje novih podataka koji se kasnije raspoređuju u standardne ćelije. S druge strane, RAPID mod putem Samsung Magician softvera omogućava ubrzanje pisanja i čitanja cachirajući pritom podatke kojima se najčešće pristupa kroz alocirani dio sistemske memorije. Brzine se pomoću ove tehnologije znaju popeti preko 1 gigabajta u sekundi, što je doista impresivno. Međutim, ovdje postoje i određena ograničenja. Prije svega RAPID radi isključivo na Windowsu 7 i 8, a nakon svakog isključivanja ili resetiranja računala cache je potrebno ponovno napuniti. No preporuka je svakako da ga držite uključenim, naročito ako imate viška radne memorije.
Kada su u pitanju standardne performanse ovaj je SSD pokazao kao jedan od najbržih na tržištu. Maksimalne brzine čitanja i pisanja iznose nešto manje od 540 i 530 MB/s, dok je sposobnost baratanja malim datotekama izvrsna, naročito kod istovremenog pristupa većem broju datoteka. Samo da je još malo jeftiniji. No i ovako zaslužuje toplu preporuku.
SPECIFIKACIJE
kapacitet 750 GB, kontroler Samsung S4LN045X01 400 MHz, 19 nm TLC Toggle 2.0 NAND flash 400 Mbps, cache 1 GB, sekvencijalna brzina čitanja: 540 MB/s, brzina pisanja: 520 MB/s, nasumična brzina čitanja (4K) 98000 IOPS, nasumična brzina pisanja (4K) 90000 IOPS, podrška za TRIM, SATA III (6 Gb/s), format 2,5 inča, životni vijek 1,5 milijuna sati, masa 53 g
USTUPIO
M SAN Grupa
(01) 36 54 900
www.samsung.comCIJENA
4215 knZA
kapacitet, odlična brzina čitanja podataka, tehnologija TurboWrite donosi znatno poboljšanje brzine pisanja, brzina manipuliranja malim datotekama,PROTIV
još uvijek visoka cijenaOCJENA
5/5 (Preporuka)