Danas ćemo predstaviti matičnu ploču ASRock B550 Steel Legend koja koristi B550 čipset i pogodna je za sve trenutne AMD Ryzen procesore treće generacije (AM4) s kompatibilnošću za procesore četvrte generacije (4000 serija). B550 čip, iako nešto slabiji model u usporedbi s modelom X570, dobio je mnogo pohvala od strane gamera i ostalih korisnika. Pogotovo s obzirom na činjenicu da je B550 čip jeftiniji, pristupačniji i nudi podršku za PCIE 4.0, kao i podršku za treću generaciju i nadolazeće Ryzen procesore četvrte generacije.
Steel Legend serija matičnih ploča nam garantira da dobivamo vrhunsku kvalitetu komponenti uz neodoljivu estetiku. Napravljena je za najzahtjevnije specifikacije i značajke pružajući visokokvalitetne komponente i materijale koji osiguravaju stabilne i pouzdane performanse. Uključuje XXL hladnjak od aluminijske legure, Nichicon 12K crne kondenzatore, bakrene dijelove od 56 grama, vrhunske prigušnice snage 60 A i na kraju je tu i sama tiskana ploča (PCB), koja povezuje sve komponente, a napravljena je od staklene tkanine velike gustoće.
ASRock B550 Steel Legend glavne značajke:
- Podržava 3rd Gen AMD AM4 Ryzen™ / Future AMD Ryzen™ procesore
- 14 Power Phase Design, Digi Power, Dr. MOS
- Podržava DDR4 4733+ (OC)
- 1 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 2 PCIe 3.0 x1, 1 M.2 Key E for WiFi
- Graphics Output Options: HDMI, DisplayPort
- AMD CrossFireX™
- 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), Nahimic Audio
- 6 SATA3, 1 Hyper M.2 (PCIe Gen4 x4), 1 M.2 (PCIe Gen3 x2 & SATA3)
- 2 USB 3.2 Gen2 (Rear Type A+C), 5 USB 3.2 Gen1 (2 Front, 2 Rear, 1 Front Type-C)
- Dragon 2.5G LAN
Manje-više sve ugrađene komponente su impresivne, tako Nichicon 12K crni kondenzatori su 100% japanske izrade, visokokvalitetni polimerni kondenzatori, koji bi uistinu trebali pomoći čak i u radu s najzahtjevnijim procesorima kao što je 16-jezgreni Ryzen 9 3950X. Tiskana ploča ima unutarnje slojeve od bakra koji pružaju stabilne signale i dovoljnu snagu čime se postiže niža radna temperatura i veća učinkovitost za overclockiranje.
Naravno, većinom prevladava mat crna boja i iste takve nijanse s bakrenim elementima kako bi se uklopila u premium komponente. Ovdje postoje i neke dobre informacije za RGB obožavatelje. Naime, ploča sadrži dva RGB LED modula i dva adresirana RGB LED modula. Uređaji se mogu sinkronizirati kroz čitav niz dodataka koji imaju Polychrome RGB Sync certifikat.
ASRock B550 Steel Legend matična ploča može podržavati brzine radne memorije do DDR4-4733 + (OC), a kompatibilna je s AMD-ovom CrossfireX multi-GPU konfiguracijom. Tu su i 7.1 CH HD Audio (Nahimic Audio), Dragon 2.5 GB LAN, dijagnostičke LED-ice, kao i naravno ASRock Polychrome Sync i njihova Super Alloy značajka.
Ako niste previše sigurni koje su glavne razlike između X570 i B550 čipseta, možete pogledati jednostavan grafikon za usporedbu. U osnovi, X570 nudi potpunu podršku za četvrtu generaciju PCIE priključaka i za opću namjenu i za procesore što će omogućiti brže i bolje performanse. Iako B550 može pružiti podršku samo za treću generaciju PCIE priključaka.
Testirat ćemo matičnu ploču sa pouzdanim AMD Ryzen 7 3700X procesorom, koji sadrži 8 jezgri, 16 niti uz 16 GB Thermaltake Toughram DDR3-3200, zajedno sa Zotac GeForce RTX 2080 AMP Extreme Core 8GB GDDR6, 256-bitnom grafičkom karticom.
Unutar kutije ćete pronaći priručnik s uputama, vodič za postavljanje ploče i instalaciju softvera, disk s upravljačkim programima, dva paketa SATA podatkovnih kabela i četiri M.2 vijka za vaše SSD diskove. Matična ploča izgleda vrhunski sa svojim crno-bijelo-sivim maskirnim dizajnom i velikim hladnjacima od aluminijske legure za regulatore napona i MOSFET-e. Pronaći ćete i dva M.2 hladnjaka za SSD-ove, ali nema aktivno hlađenje za čipset. LED-ice za Polychrome Sync se mogu naći na velikom hladnjaku koji pokriva donji M.2 priključak.
Matična ploča dolazi s velikim izborom priključaka, uključujući šest SATA priključaka, jedan PCIE 4.0 x16 čelični utor, jedan PCIE 3.0 x16 utor, dva PCIE 3.0 x1 utora, jedan Ultra M.2 utor i jedan Hyper M.2 utor za SSD. Tu je i priručna dijagnostička LED-ica, međutim nema tipke za CMOS, uključivanje, isključivanje i resetiranje, što je šteta. Za stražnju ulazno/izlaznu ploču su tu Displayport, HDMI, dva USB 3.2 prve generacije, dva USB 3.2 druge generacije (Type-A i Type-C) i četiri USB 2.0 utora. Ugrađeni Wi-Fi nema, ali dobivate dragon 2.5 GB ethernet LAN i uobičajeni niz konektora za 7.1 HD zvuk.
ASRock B550 Steel Legend BIOS
BIOS na ASRock B550 Steel Legend je intuitivan. Postavke za procesor, DRAM i razine napona su odvojene, što je dobro. Glavna BIOS stranica na B550 Steel Legend vam omogućuje podešavanje postavki procesora i memorije, uključujući napone, množitelje i vremena memorije.
Također možete omogućiti i onemogućiti razne ugrađene uređaje, kao i nadgledanje stanja matične ploče, odnosno sustava. Kao memoriju smo koristili par Thermaltake Toughram RGB DDR4-3200 koji stvarno dobro funkcionira s matičnom pločom. Važno je da provjerite inačicu BIOS-a koju koristite za B550 Steel Legend, i ako je to potrebno, skinete najnoviju verziju sa službenih stranica ASRocka ovdje. Moglo bi vam pomoći u poboljšanju kompatibilnosti memorije i opće stabilnosti rada.
ASRock B550 Steel Legend testna konfiguracija
Za naše testove smo koristili testnu konfiguraciju koja uključuje ASRock B550 Steel Legend matičnu ploču zajedno s AMD Ryzen 7 – 3700X na zadanoj brzini takta od 3.6 GHz (turbo pojačanje je na 4.4 GHz), kao i 16 GB Thermaltake Toughram RGB (DDR4-3200) radna memorija u dvokanalnom načinu. Sva ispitivanja su provedena na turbo brzinama taktova pri rezoluciji od 1920 x 1080. Omogućene su visoke ili ultra postavke.
Testirali smo matičnu ploču s najnovijim BIOS izdanjem, verzija 1.20. Temperatura opterećenja je dosegla oko 90 stupnjeva Celzijevih, što je malo više nego što sam očekivao i može biti blagi razlog za zabrinutost. Pretpostavljam da bi razlog mogao biti nedostatak aktivnog ventilatora jer će većina „high-end“ X570 matičnih ploča, ako primijetite, sadržavati aktivni ventilator.
Učinak procesora i grafičkih kartica, kao i obično, određuje se na temelju 3D scena. Cinebench nudi CPU test s oko 280 000 poligona, dok GPU test (zasnovan na OpenGL-u) dolazi s oko milijun poligona, teksturama visoke rezolucije i raznim efektima. Rezultati je naveden u bodovima na donjim slikama.
Evo rezultati CrystalDiskMark-a, referentnog softvera za disk. Mjeri sekvencijalnu brzinu čitanja / pisanja, mjeri nasumično 512 KB, 4 KB, 4 KB (Dubina reda čekanja = 32), čita / piše brzinu, odabire testne podatke (Random, 0Fill, 1Fill).
Kad smo već spomenuli ventilatore, dobar je Cooler Master MasterLiquid 240 AIO. Radi dobar posao hlađenja Ryzen 7 3700X procesora, preporučujemo vam upotrebu pristojnog AIO hladnjaka.
Zaključak
B550 Steel Legend je jedan izvrstan dodatak ASRock-ovoj B550 liniji matičnih ploča. Dobro je dizajnirana i nudi vrlo dobre performanse s bogatstvom značajki koje su jedinstvene za ASRock. Ono što nam se stvarno sviđa kod ASRock-ove Steel Legend serije matičnih ploča je maskirni srebrno-crno-bijeli dizajn i veliki srebrni hladnjaci, po čemu se stvarno ističe od ostalih. Savršeno je za sve koji žele složiti stolno računalo s bijelim detaljima unutrašnjosti.
Tijekom naših ispitivanja smo dobili nekoliko stvarno dobrih rezultata, uključujući Cinebench ocjenu od 2.046 i PCMark 10 ocjenu od 7.320. Za Port Royal smo dobili ocjenu 6.689 i DLSS ocjenu od 44.97 FPS. Za 3DMark Timespy i Firestrike smo dobili rezultate od 10.999, odnosno 23.264. Sve u svemu, vrlo smo zadovoljni rezultatima.
Kompatibilnost memorije ne bi smjela i vjerojatno neće predstavljati problem sve dok se držite nedavno objavljenih DIMM-ova. Nastavit ćemo ovo ponavljati, ali postoje neki stvarno dobri kompleti optimizirani za Ryzen procesor. Uz Ryzen treće generacije možete više povećavati frekvenciju takta DDR4 memorije ako želite. Rekli bismo da je do 3600 MHz CL16 u redu. Ako prijeđete ovu vrijednost, započinje 2 : 1 podjela (ali možete postići čak i 3733 ili 3800 MHz uz malo truda i/ili sreće). To, pak, može utjecati na Infinity Fabric propusnost i Inter-Core CCX propusnost. Ionako ne vidimo razlog za bržu DDR4 memoriju. Skupo je i ne donosi toliko puno koristi.
B550 Steel Legend matična ploča dolazi s bogatim kompletom značajki koji uključuje podršku za PCIE 4.0, Nahimic Audio, Dragon 2.5 GB LAN, USB 3.2 prve i druge generacije, šest SATA priključaka, podršku za CrossfireX, jedan PCIE 4.0 x16 čelični utor, dva PCIE 3.0 x1 utora, jedan Hyper M.2 utor i dva M.2 utora za SSD, kao i ugrađene dijagnostičke LED-ice. Međutim, nema tipki za CMOS, uključivanje/isključivanje ili resetiranje, što je stvarno šteta.
Sve u svemu slobodno možemo reći da matična ploča ASRock B550 Steel Legend prikazuje odličan omjer uloženog novca i dobivenih performansi, i zbog toga dajemo naču preporuku. Matičnu ploču ASRock B550 Steel Legend možete kupiti za oko 1.400 kn, što mislimo da je izvrsna ponuda s obzirom na to što zapravo dobivate. Na kraju, matična ploča ASRock B550 Steel Legend je vrlo dobra i svestrana matična ploča, koja nudi vrlo dobre performanse s velikim popisom značajki, a sve to dobivate po izuzetno atraktivnoj cijeni.
Piše: A. M.