Rasperberry Pi u trećoj inkarnaciji donosi moćniji 64-bitni procesor i integrirani WiFi modul što su značajna unapređenja u odnosu na prethodnika koje poboljšavaju funkcionalnost ovog ultrajeftinog mini računala
Od kada je prvi put ugledao svjetlost dana Raspberry Pi je privukao pozornost velikog broja korisnika. Primjenu je našao u mnogim područjima, uključujući znanstvena istraživanja i edukativne svrhe, praktičnu primjenu, kao minijaturni centar za multimediju, itd. Pi je poprilično jeftin, dok istovremeno nudi odličnu funkcionalnost.
Autor: Dalibor Misaljević
64 bitni procesor
O tome da je riječ o jednom od najzanimljivijih uređaja ovog tipa današnjice govori i sama potražnja. U svoje četiri godine postojanja ovaj je malecki uređaj prodan u više od 8 milijuna primjeraka. Od toga je više od 3 milijuna jedinica prodano u prošloj godini, što dovoljno govori o interesu korisnika i širini spektra područja njegove primjene.
Novi model, Raspberry Pi 3, bi ovaj trend mogao još više ubrzati, prije svega jer nazivno nudi bolje performanse, osjetno bolju povezivost i više mogućnosti u odnosu na svojeg prethodnika.
Pi je koncipiran kao uređaj koji nadograđujemo ovisno o potrebi. Razlog tome je što se nastojalo da cijena ne bude opterećena pojedinim dodacima koji korisniku neće trebati. Sam uređaj dolazi u vidu gole tiskane pločice bez napajanja, kućišta i memorije za pohranu. Inicijalno je bez ikakvog operacijskog sustava, što je u neku ruku dobro jer korisnik ovisno o projektu može odabrati neku od ponuđenih opcija.
Poput dvojke i trojka dolazi s četerojezgrenim procesorom, s time da se sada oslanja na novije Broadcomovo rješenje (BCM2837 SoC) koje ima četiri 64-bitne ARM Cortex-A53 jezgre radnog takta od 1,2 GHz s 32 kB Level 1 i 512 kB Level 2 cachea. Grafički podsustav je ostao isti, a u pitanju je VideoCore IV 3D. Količina radne memorije je ostala na razini prethodnog modela što znači da govorimo o 1 GB DDR2 memorije. Novi Pi 3 ima oko 1,5 puta bolje performanse i neznatno višu potrošnju energije (snažniji čip) što će se svakako osjetiti u raznim područjima primjene.
Napokon WiFi!
Opremljenost priključcima je više-manje ostala ista (uz izuzetak bolje mogućnosti za povezivanje). Na raspolaganju su 4 USB-a 2.0 za priključivanje razne periferije i vanjskih diskova, GPIO priključak za proširenje(40 pinova), HDMI videoizlaz (1080p), 10/100 Ethernet, kombinirani 3,5 mm audio ili kompozitni video priključak, CSI sučelje za kameru, DSI sučelje za ekran, te utor za microSD karticu.
Međutim, velika novost je integracija WiFi modula koji kod prethodne verzije nije predstavljao standardu opciju (postojala je opcija zasebne nadogradnje). Pi 3 je obogaćen BCM43438 čipom koji donosi podršku za 802.11n WiFi, Bluetooth Low Energy i Bluetooth 4.1 način povezivanja što je itekako korisna opcija. Time nije samo eliminirana potreba nabavke zasebnog modula, nego je integracijom na samu ploču postignuta bolja efikasnost i manja potrošnja energije.
Kako bi ostao u okvirima zacrtanog koncepta i jednostavne integracije, proizvođač je antenu za WiFi/Bluetooth integrirao u čip antenu koja se nalazi na samoj tiskanoj pločici. Antena se u radu pokazala više nego adekvatnom za standardne potrebe. Da stvar bude još bolja, krajnja cijena uređaja je ostala ista. Međutim, nadali smo će kako Pi 3 imati gigabitni Ethernet koji bi značajno povećao propusnost putem LAN-a. No i u ovakvoj verziji će biti sasvim adekvatan za većinu potreba.
Sloboda izbora
Za Pi su dostupni razni dodaci koji mu proširuju upotrebljivost. Premda ćemo ga za projekte koristiti u osnovnom obliku, za njega su dostupna i odgovarajuća kućišta (crno, bijelo, prozirno), kamere, LCD zasloni, dodatne zvučne kartice, razni moduli za proširenje (serijski, COM), mini tipkovnice, itd. Dodataka doista ima jako puno.
Operacijski sustav se instalira na microSD karticu, a preporuka je odabrati bržu karticu (class 10 i više) od minimalno 8 gigabajta. Na stranicama proizvođača je dostupno nekoliko varijanti operacijskih sustava. Službeni OS je Raspbian, dok se za početnike preporuča NOOBS koji inicijalno nudi sve što treba za pristup Internetu, programiranje, obradu dokumenata, a tu je i Pi Store s aplikacijama.
Osim njih su raspoloživi još i drugi sustavi, poput Snapy Ubuntu Core (za razvojne inženjere i programere), RISC OS, PiNET (za škole), Ubuntu MATE (prilagođeni Ubuntu za standardne korisnike), te media centri OpenELEC i OSMC (Open Source Media Centre). Programsku podršku zaokružuje Windowsa 10 IoT Core operacijski sustav. U pitanju je besplatna oslabljena verzija Windowsa 10 OS-a koju je Microsoft razvio za takozvane Internet of Things platforme. Za sve one koji su navikli ili jednostavno rade na Windows platformi. ovo će biti još jedan razlog za odabir ovog funkcionalnog uređaja.
SPECIFIKACIJE
Broadcom BCM2837 SoC, četiri Cortex A-53 jezgre na 1,2 GHz, 1 GB DDR2 RAM, VideoCore IV 3D, 10/100 Ethernet, 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 4.1, čip antena, CSI, DSI, 1 x HDMI, 1 x RCA video/audio, 4 x USB 2.0, GPIO 40 pinova, microSD utor, dimenzije 85 x 65 x 17 mmUSTUPIO
Primotronic
(01) 61 91 671
www.raspberrypi.orgCIJENA
325 knZA
unaprijeđene performanse, integirani WiFi/Bluettoh čip, male dimenzije, mogućnost proširenja raznim dodacima, širina primjene, operacijski sustavi (Windows 10 IoT), cijenaPROTIV
očekivali smo gigabitni EthernetOCJENA
4/5