Procesor Intel Core i3, i5, i7: koji od njih Vam doista treba?
Procesor je mozak računala – ali razumijevanje svih razlika između procesora zahtijeva puno vašeg mozganja!
Intel nije nimalo olakšao kupcima sa svojom čudnom shemom davanja imena modelima, a pitanje koje nas najčešće pitaju kada je u pitanju procesor: koja je razlika između i3, i5 i i7 procesora? Koji bih trebao kupiti?
Vrijeme je da razjasnimo ovo. U ovom članku se nećemo doticati AMD procesora i drugih Intelovih procesora poput Pentium serije ili nove M serije za prijenosnike. Budući da je u procesorima najčešća i najpopularnija Core serija ona je i ujedno najviše zbunjujuća, pa ćemo se usredotočiti samo na tu seriju procesora.
Procesor: Razumijevanje brojčane oznake modela
Općenito gledano, ovo je vrlo jednostavno. Procesor Intel Core i7 je bolji od Core i5, koji je opet bolji od Core i3. Problem je što je teško znati što se može očekivati od svake serije procesora. Ovdje stvari idu malo dublje.
Prvo, i7 ne znači da procesor ima sedam jezgri! Ovo su samo imena koja relativno ukazuju na performanse. Tipično, procesor Core i3 serija ima samo dvije jezgre, dok Core i5 i Core i7 serija ima i dvojezgrene i četverojezgrene procesore. Četverojezgreni procesori su obično bolji od dvojezgrenih, ali ne brinite još o tome.
Intel predstavlja “obitelji” čipseta, kao što je nova 6. generacija obitelji – Skylake ili starija 5. generacija obitelji – Haswell. Svaka obitelj, pak, ima svoju liniju Core i3, Core i5 i Core i7 procesora.
Kojoj generaciji procesor pripada možete saznati po prvoj znamenki u njegovom četveroznamenkastom nazivu modela. Na primjer, procesor Intel Core i3-5200 pripada 5. generaciji. Zapamtite, Intelove nove generacije neće podržavati Windows 7, tako da sa kupnjom nove generacije Intel procesora morate uzet u obzir i Windows 10 operativni sustav ako ga već nemate.
Evo jedno korisno pravilo kod procesora. Ostale tri znamenke su Intelova oznaka u odnosu na druge procesora iz svoje serije. Na primjer, Intel Core i3-5350 je superioran u odnosu na Core i3-5200 jer je 350 veće od 200. Logično…
Procesor: Što označavaju zadnja slova: U, Q, H i K
Stvari su se promijenile otkad smo zadnji put pogledali Intelovu listu procesora. Poslije broja modela procesora obično slijedi jedno ili kombinacija sljedećih slova: U, Y, T, Q, H i K. Evo što one znače:
- U: Ultra Low Power. Oznaka U je samo za procesore prijenosnika. Oni troše manje struje i štede bateriju.
- Y: Low Power. Obično na laptopima i mobilnim procesorima starije generacije.
- T: Power Optimized. Za desktop računala.
- Q: Quad-Core. Oznaka Q je samo za procesore sa 4 fizičke jezgre.
- H: High-Performance Graphics. Čipset posjeduje jednu od boljih Intelovih grafičkih jedinica unutar sebe.
- K: Unlocked. Otključan – možete overklokirati procesor.
Razumijevanje ovih slova i sustava numeriranja iznad, će vam pomoći da znate što procesor nudi samim gledanjem broja modela, bez potrebe za čitanjem kompletnih specifikacija. Naravno, prije donošenja konačne odluke o kupnji, poželjno je da provjerite detalje za odabrani procesor, a to možete napraviti direktno na Intelovoj stranici ovdje.
Procesor: Virtualne jezgre (Hyper-Threading): i7 > i3 > i5
Kao što možete vidjeti iznad, Intel konkretno označava sa U i Q za broj fizičkih jezgri. Pa, koje druge vrste jezgri postoje, pitate se? Odgovor je virtualne jezgre, koje se aktiviraju putem tehnologije pod nazivom Hyper-Threading.
Drugim riječima, hyper-threading omogućuje jednoj fizičkoj jezgri da djeluje kao dvije virtualne jezgre, čime se istovremeno obavlja više zadataka bez aktiviranja druge fizičke jezgre (što bi zahtijevalo više snage iz sustava).
Ako su oba procesora aktivna i koriste hyper-threading, te četiri virtualne jezgre će brže računati. Međutim, imajte na umu da su fizičke jezgre brže od virtualnih jezgri. Četverojezgreni procesor će raditi puno bolje nego dvojezgreni koji ima hyper-threading!
Intel Core i3 serija ima hyper-threading. Intel Core i7 serija podržava hyper-threading, također. Procesor Intel Core i5 serija ga ne podržava.
Procesor: Turbo Boost: i7 > i5 > i3
S druge strane, procesor Intel Core i3 serija ne podržava Turbo Boost. Dok Core i5 serija koristi Turbo Boost da ubrza svoje zadatke, kao što čini i Core i7 serija.
Turbo Boost je Intelova tehnologija koja inteligentno povećava takt procesora ako softver to zahtijeva. Na primjer, ako igrate neku igru i vaš sustav zahtijeva dodatnu snagu, Turbo Boost će doći u pomoć.
Turbo Boost je koristan za one koji koriste zahtjevan softver kao što su editiranje videa, grafičko programi za obradu slika, AutoCad ili zahtjevnije video igre. Turbo Boost nema puno utjecaja ako samo tipkate tekst, surfate internetom ili koristite Microsoft Office programe.
Procesor: Veličina cache-a: i7 > i5 > i3
Osim Hyper-Threading i Turbo Boost-a, još jedna velika razlika u procesoru među Core serijom je veličina cache-a. Procesorski Cache je vrlo važna stvar za brzinu i učinkovitost procesora. Procesrski cache je vlastita memorija procesora i djeluje kao njegov osobni RAM – i to je jedna od malo poznatih specifikacija koje mogu usporavati vaše osobno računalo ili laptop.
Baš kao i kod RAM-a, više cache-a je bolje. Dakle, ako procesor obavlja jedan zadatak iznova i iznova, zadržati će taj zadatak u svom cache-u. Ako procesor može pohraniti više zadataka u svojoj osobnoj memoriji, može ih brže obaviti ako se ponavljaju.
Procesor Core i3 serija obično ima do maskimalno 3 MB cache. Core i5 serija ima između 3 MB i 6 MB cache. Core i7 serija ima između 4 MB i 8 MB cache.
Procesor: Grafika – HD, Iris, Iris Pro
Otkako su grafičke kartice integrirane na sam procesor, postale su važan segment prilikom krajnje odluke kod kupnje procesora. No, kao i sve ostalo, Intel je napravio sustav pomalo zbunjujućim.
Obično imamo tri razine grafičkih jedinica unutar procesora: Intel HD, Intel Iris, i Intel Iris Pro. Vidjet ćete nazive modela kao što su Intel HD 520 ili Intel Iris Pro 580 … i tu počinje konfuzija.
Evo kratkog primjera kako to može biti zbunjujuće. Intel HD 520 je osnovni grafički čipset. Intel Iris 550 je bolji od Intel HD 520, ali je također osnovni. No, Intel HD 530 je grafička jedinica velike snage, te je bolja od Intel Iris 550. Međutim, Intel Iris Pro 580 je također grafička jedinica visokih performansi i bolja je od Intel HD 530.
Najbolji savjet za tumačenje ovoga? Nemojte tumačiti. Umjesto toga, oslanjajte se na Intelov sustav imenovanja. Ako se model procesora završava na H, znate da ime visoke performanse.
Procesor: Uporedba Core i3, i5, i7
Općenito govoreći, evo za koga je najbolja svaka vrsta procesora:
- Core i3: Osnovni korisnik. Jeftini izbor. Dobro za surfanje webom, korištenje Microsoft Office, video pozive i društveno umrežavanje, manje igrice. Nije za igranje najnovijih igrica, kopanja po videu, grafičkoj obradi slika ili općenito profesionalce.
- Core i5: Srednji korisnici. Oni koji žele ravnotežu između performansi i cijene. Dobro za igranje, obrada slike i videa, pogotovo ako uz procesor imate svoju grafičku karticu jačih performansi ili ako kupite HQ procesor ili Q procesor sa posebnim grafičkim procesorom.
- Core i7: Profesionalci. Ovo je najbolje što Intel sada može ponuditi.
Što ste odabrali?
Ovaj članak je osnovni vodič za svakoga tko želi kupiti novi procesor, sa predstavljenim osnovnim razlikama između Core i3, i5 i i7 procesora. No, čak i nakon što razumijete sve ovo, može vam se desiti situacija dali da se odlučite za procesor i5 nove generecije ili i7 procesor starije generacije a cijene mogu biti iste ili vrlo slične.
Prilikom usporedbe, naš najbolji savjet je da posjetite CPU Boss gdje možete usporediti oba procesora i dobiti detaljne analize, kao i ocjene. Možete uspoređivati procesore do mile volje sa svim grafikonima i tehničkim karakteristikama koje vas zanimaju. Ako ne razumijete stručne riječi, samo gledajte ocjene. Ako sve razumijete, CPU Boss ima sve podatke koje trebate.
Piše: A.P.