PočetnaHardverKomponenteProcesor AMD Athlon X4 870K

Procesor AMD Athlon X4 870K


Blago osvježen model AMD-ovog Athlona X4 koji uz vrlo pristupačnu cijenu omogućava slaganja jefitnog računala za uobičajeni, svakodnevni rad…

AMD je još prošle godine izbacio nove APU modele koji su dobili kodno ime Godavari i zbog kojih su mnogi kupci ostali malo zbunjeni. Naime, novo kodno ime bi sugreiralo potpuno novi proizvod, tj. nasljednika Kaveri APU-a, no to se ovdje nije desilo.

Minimalne promjene

Godavari je potpuno identičan Kaveriu a jedino su taktovi malo povećani uz malo povišene napone. AMD si je to mogao priuštiti zbog našto zrelijeg proizvodnog procesa, a pritom i dalje ostati unutar originalnog TDP-a. Sada, nakon Godavari APU-a na red dolazi osvježeni Athlon koji nema integrirani grafički procesor.

Tako ovaj Athlon koji danas testiramo -X4 870K nije puno drugačiji od X4 860K modela kojeg zamjenjuje. Riječ je i dalje o procesoru s dva modula, tj. četiri jezgre koje dijele neke zajedničke elemente. Procesor je napravljen u 28 nm proizvodnom procesu, dolazi s 906 pinova, a namijenjen je FM2+ pločama.

AMD Athlon X4 870K

 

Jezgre rade na osnovnom radnom taktu od 3.9 GHz što je za 200 MHz više nego kod 860K prethodnika. AMD ne navodi vrijednost Turbo taktova, no primijetili smo kako maksimalna frekvencija ne prelazi 4 GHz. To znači kako će u situacijama u kojima može raditi u turbo načinu imati iste performanse kao i 860K, a u situacijama u kojima radi na baznom taktu će biti nešto brži.

Napon na kojem radi je malo povećan i premda AMD ne navodi točnu vrijednost, mi smo izmjerili kako mu ploča pod opterećenjem daje oko 1.44 V, dok je napon u stanju mirovanja na oko 1 V.

Jeftino do četiri jezgre

Struktura priručne memorije je ostala ista kao kod prethodnika, pa L2 memorije ima ukupno 4 MB (2 MB po modulu), dok podatkovne L1 memorije ima 16 KB po jezgri, a instrukcijske L1 96 KB po modulu. Maksimalni TDP je kao i do sada 95 W.

TDP se pak najčešće u BIOS-u (UEFI sučelju), može mijenjati u stopi od po 1 vat, i to od 65 pa do 95 W što omogućuje korištenje i manjih hladnjaka, manjih ploča za primjerice tiha računala (HTPC i slično).

Procesor službeno podržava DDR3 memoriju brzine od 2133 MHz u dvokanalnoj konfiguraciji. Podržava AES, AVX, AMD-V, XOP, FMA3 i FMA4 tehnologije. Sve ploče bazirane na A58, A68H, A78 i A88X chipsetima podržavaju ovaj novi Athlon X4 870K uz nadogradnju BIOS-a.

 

amd procesori

Athlon X4 870K generalno ima solidne performanse koje će u potpunosti zadovoljiti prosječnog kućnog korisnika, no teško će se za to tržište izboriti pokraj oštre konkurencije iz Intela. Ujedno, ne može mirno spavati ni kada je in-house konkurencija u pitanju. Tako po nama ima više smisla kupiti ne toliko skuplji APU, pa imati koristi i od grafičkih jezgri koje se u njemu nalaze.

Ukoliko pak ipak želite kupiti ovoga Athlona imajte na umu da je i dalje na tržištu dostupan njegov prethodnik X4 860K koji nije značajno sporiji.

SPECIFIKACIJE

socket FM2+, četverojezgreni procesor (2 modula, po dvije integer jezgre smještene u jednom modulu), osnovni radni takt: 3,9 GHz, Turbo takt: 4 GHz, L1 cache: 2x 96 KB za instrukcije+ 4x 16 KB za podatke, podrška za DDR3 memoriju brzine do 2133 HMz, TDP: 95W

USTUPIO: AMD,  www.amd.com
CIJENA oko 700 kn
ZA: cijena, solidne performanse u aplikacijama koje znaji iskoristiti više jezgri
PROTIV: nije brži od prethodnika
OCJENA: 3/5

Piše: K.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular