PočetnaHardverKomponenteOsigurava li bolji procesor automatsko povećanje sličica u sekundi?

Osigurava li bolji procesor automatsko povećanje sličica u sekundi?


Uzmimo situaciju da ste prije nekoliko godina bili u postupku slaganja komponenti svog računala pa ste ga opremili s premium procesorom i vrhunskom grafičkom karticom.

U to vrijeme računalo je moglo pokretati bilo koju igru na maksimalnim postavkama bez ikakvih problema, no danas ono više ne može pratiti najnovije gejming zahtjeve pa su mu potrebne hardverske nadogradnje.

Uzimajući u obzir da računalo nije previše hardverski ograničeno, u sličnim situacijama grafička kartica predstavlja prioritet za nadogradnju gejming iskustva.

Postavlja se pitanje koja je uloga procesora ovdje.

Nadogradnjom procesora također možete dobiti bolje gejming iskustvo, a ono što može zvučati zanimljivo je činjenica da ćete s novim procesorom u nekim situacijama dobiti kvalitetnije povećanje sličica u sekundi u odnosu na novu grafičku karticu.

AMD Ryzen 5000G Cezanne ‘Zen 3’ desktop

Kada je potrebno nadograditi procesor?

Nadogradnja procesora definitivno se traži ako vaš sustav dosegne vrijednost od 100 posto upotrebe procesora, a upotreba grafičke kartice manja je od 75 posto čak i na manje zahtjevnim igrama. Ovo znači da vaš procesor zaostaje u snazi te ne može pratiti grafičku karticu.

Prije nego što se upustite u traženje novog procesora, dobra je ideja da napravite kratku provjeru unutar Task Managera.

Napravite sljedeće:

  1. Pokrenite određenu igru te pritisnite tipkovni prečac Alt + Tab kako bi je minimalizirali.
  2. Otvorite Task Manager.
  3. Kliknite na „Performance“ tab.
  4. Postotak upotrebe procesora (Utilization) bit će vidljiv na grafikonu unutar „CPU“ taba te ga usporedite s postotkom upotrebe grafičke kartice (GPU).

Gran Turismo 7

Koje će igre imati koristi od nadogradnje procesora?

Pošto su određeni žanrovi igara više vezani uz rad procesora, vaš način gejminga itekako će utjecati na odluku o nadogradnji.

Na primjer, sve igre koje su simulacije – od gradnje gradova u „Cities Skylines“ do trkaćih naslova kao što je „Gran Turismo“ – zahtijevaju procesor visoke klase. Isto se odnosi i na strateške igre kao što su „Stellaris“ ili „Civilization VI“.

Nadogradnju procesora isto tako možete razmatrati ako želite igrati esports igre na visokim frekvencijama osvježavanja. Većina grafičkih kartica srednje klase može pokretati multiplayer FPS igre na 1080p pa će vam trebati jako dobar procesor kako bi na njima imali čisto gejming iskustvo na 60 Hz bez zastajkivanja.

Iako emulatori za igre na starijim konzolama kao što su NES ili-ili PS1 mogu raditi na pametnim telefonima, potpuno je druga priča ako ste zainteresirani za igranje igara s relativno novijih konzola. Emulatori za konzole kao što su Wii U, Switch ili PS3 značajno crpe resurse procesora pa je moguće da ćete osjetiti jako veliku razliku u sličicama u sekundi ako je vaše računalo opremljeno s boljim procesorom.

S druge strane, ako želite igrati RPG ili igre otvorenog svijeta poput “Starfield” ili “Star Wars Jedi Survivor” na 4K rezoluciji sa svim postavkama stavljenima na maksimum, nećete vidjeti velike razlike u sličicama u sekundi osim u slučaju da vam trenutni procesor nije stariji više od pet godina.

Intel Core i5 13600KF

Na što obratiti pozornost kad se nadograđuje procesor?

Tipično je da se kod nadogradnje procesora želite fokusirati na vrijednosti kao što su IPC rejting, brzina takta ili broj jezgri. Dok su procesori koji imaju izvedbu s većim brojem threadova preferirani za profesionalni rad, vi bi u idealnoj varijanti trebali odabrati procesor s pojedinačnom izvedbom threadova pošto današnje igre ne koriste sve jezgre. Za ostvarivanje maksimalnih vrijednosti sličica u sekundi, trebali bi odabrati procesor s većim mogućnostima „overclockinga“.

Ako preferirate Intelove procesore, trebali bi ciljati na one koji imaju „K“ oznaku u nazivu koja označuje mogućnost „overclockinga“. „KF“ procesori mogu biti alternativa jer slovo „F“ označava da nema integrirane grafičke kartice, što vam zapravo i neće trebati ako vam postojeća koju koristite pruža dobre performanse.

Ljubitelji AMD-ovih procesora trebali bi ciljati na one s oznakama „X“ ili „X3D“. „X“ označava veće brzine radnog takta (te zahtjeve za izvedbu) dok „3D“ oznaka znači da je procesor opremljen s 3D cacheom.

Na kraju još treba reći da bi morali osigurati da je vaš novi procesor kompatibilan sa socketom vaše matične ploče. Najnovija 14. generacija Intelovih procesora može raditi samo na matičnim pločama s LGA 1700 socketom. Dok većina proizvođača matičnih ploča ima podršku za Z790 te B760 čipsete, Raptor Lake Refresh procesori mogu raditi na većini Z690 te B660 matičnih ploča uz nadogradnju BIOS-a.

U isto vrijeme trebat će vam matična ploča s AM5 čipsetom za AMD-ovu 7000 seriju procesora. Nažalost, stare matične ploče više ne rade sa Zen 4 linijom procesora pa ćete morati kupiti novu B650 ili X670 matičnu ploču.

Može se zaključiti kako bolji procesor može unaprijediti broj sličica u sekundi, ali njihova vrijednost mnogo ovisi o vrsti igre koja se pokreće na vašem sustavu. Pogledajte sve upute i savjete koje smo naveli u tekstu i dobro analizirajte ako će vam novi i bolji procesor donijeti željeno gejming iskustvo.

Najprije obratite pozornost na procesor i grafičku karticu koje koristite, unutar Task Managera utvrdite razine njihove potrošnje te tek nakon toga krenite u razmatranje nabavke novog procesora s ciljem povećanja sličica u sekundi.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular