PočetnaHardverKomponenteMSI Radeon R9 290 Gaming

MSI Radeon R9 290 Gaming


Radeon R9 290 u MSI-jevoj izvedbi zadržao je sve pozitivne osobine već nam dobro poznatog grafičkog procesora uz kvalitetnije hlađenje

O R9 290 karticama je manje više sve već poznato, pa tako znamo da ih pogoni grafički procesor kodnog imena Hawaii Pro sa 2560 shadera na površini od 438 kvadratnih milimetara. Procesor je napravljen u TSMC-ovom 28nm proizvodnom procesu a broji impresivnih 6.2 milijardi tranzistora.

Piše: Krešimir Matanović

Gaming mod

Na ovome modelu taj čip radi na 977 MHz u Gaming modu. Ukoliko se korisnik odluči za instalaciju MSI-evog softvera na izbor,osim Gaming moda, dobiva i Silent (947 MHz) ali i OC mod koji procesor natjera na 1007 MHz. GDDR5 video memorije je 4 GB a radi na 1250 MHz, odnosno efektivnih 5 Gbps.

Na mat crnom PCB-u kartice nalazi se poznati TwinFrozr hladnjak kojeg MSI koristi već neko vrijeme. Sastavni dijelovi hladnjaka su aluminijski okvir koji nasjeda na PCB a služi i kao nosač i kao pasivni hladnjak za memorijske čipove i VRM dio. Na njega se naslanja veliki aluminijski hladnjak sa četiri bakrene toplovodljive cijevi i velikim brojem rebara koja se protežu cijelom dužinom kartice. Na sve to, nasjeda aluminijski okvir sa dva velika 10 cm ventilatora. I dok je na 280X i slabijim modelima ovaj hladnjak vrlo učinkovit i tih sa R9 290 ipak ima malo više posla. Zbog toga pri visokim i dugotrajnim opterećenjima zna zavrtjeti ventilatore u visoke okretaje, pri čemu se buka podiže i do 52 dB, a temperatura GPU-a raste do 78°C. Stoga, ovaj hladnjak nije efikasan i tih kao onaj na Sapphire Tri-X kartici, koja joj je i glavna konkurentica.

Brza i pristupačnija

Kartica standardno podržava Eyefinity za šest monitora, baš kao i Bridgeless CrossFire. Uz jedan dodatni 8-pinski i jedan 6-pinski PCIe napojni konektor kartica na raspolaganju ima 300W energije što će joj i trebati – pogotovo kad krenemo s overclockingom. MSI kupcu nudi i solidnu softversku podršku u obliku softvera Afterburner i Gaming, uz pomoć koji možemo mijenjati radne parametre kartice.

MSI R9 290 Gaming je od konkurentice Sapphire R9 290 Tri-X samo malo sporija. Sapphireova kartica ima moćniji rashladni sistem sa tri ventilatora pa je uz to i dimenzijama veća, tj. duža. Cijena MSI modela u hrvatskim trgovinama je oko 3000 kuna za gotovinu, a identičan iznos se traži i za Sapphireov Tri-X model koji je po nama i dalje najbolja R9 290 koju smo isprobali.

U konačnici ova kartica predstvalja poprilično isplativu kupnju za sve one koji nisu u mogućnosti izdvojiti poveću svotu za najskuplje i najbrže modele, no svejedno žele uživati u igranju novijih igara u visokoj rezoluciji

SPECIFIKACIJE
PCI-E 3.0, podrška za DX 11 i OpenGL 4.3, grafički procesor Radeon R9 290, 2560 stream procesora, radni takt grafičkih procesora do 1007 MHz, 512-bitna memorijska sabirnica, 4 GB GDDR5 memorije radnog takta 1250 MHz, priključci: 2x DVI-DL/ 1x DisplayPort/1xHDMi, dva 8-pinska naponska priključka

USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.msi.com

CIJENA
3197 kn

ZA
performanse, kvaliteta izrade, solidan OC potencijal, Dual BIOS, podrška za TrueAudio i Mantle

PROTIV
nešto bučniji hladnjak.

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular