PočetnaHardverKomponenteMatična ploča Asus H170M-E D3

Matična ploča Asus H170M-E D3


Cjenovno pristupačna micro ATX Z170 ploča koja se po svojim mogućnostima ne može mjeriti sa kvalitetnijim pločama ovog proizvođača…
Do sada još nismo imali prilike isprobati ploču namijenjenu Skylake procesorima s H170 chipsetom i DDR3 memorijom, a upravo takvu kombinaciju donosi ovaj model. Skylake procesori, tj. njihov memorijski kontroler, kao što znamo ima službenu podršku za DDR4 i DDR3L memoriju koja bi trebala imati radni napon 1.35V.
Prema Intelovim je uputstvima, dugoročno štetno korištenje 1.5V DDR3 memorije zbog povišenog napona kojem je izložen procesor. No, na ovo možemo gledati kao i na overclocking – i on je naime dugoročno štetan za CPU.

DDR3 za Skylake

H170M-E D3 je micro ATX formata, raspored komponenata je poprilično jednostavan i logičan jer nema mnoštvo opreme, pa su inženjeri imali relativno lak posao. S dizajnerske strane ploča prati ostatak Signature serije s crnim PCB-om, crnim i sivim utorima, te prepoznatljivim hladnjakom koji se nalazi na H170 čipsetu.
S obzirom da je napojna jedinica relativno jednostavne izvedbe, a slabiji Skylake procesori nisu naročiti potrošači, Asus je ovdje odlučio zaštedjeti na VRM hladnjacima, kako bi zadržali cijenu ploče čim prihvatljivijom. Kada je u pitanju kvaliteta izvedbe ona je na dosta visokoj razini, kao što smo kod Asusa uostalom i navikli.
Naponska je jedinica 4 + 3 fazna, ima digitalni VRM kontroler i dostatna je za pogon svih Skylake procesora – overclocking na H170 nije podržan pa tu bojazni nema. Oko socketa je dovoljno mjesta za hladnjake, čak i one najveće, jer je prvi PCIe socket dovoljno odmaknut. Od modernije opreme na gornjoj strani ploče nalazimo M.2 Socket 3 (x4, 32 Gbps) utor s podrškom za uređaje dužina 42, 60 i 80 mm koji se nalazi točno iznad prvog PCIe utora.

Slabija opremljenost

Za zvuk se brine Realtekov ALC887-VD2 osam kanalni HD Audio CODEC. Audio jedinica ima zaštite kako bi se osiguralo precizno odvajanje analognih i digitalnih signala.
Ukupno su četiri SATA 6 Gbps porta od čega su dva orijentirana okomito a dva vodoravno i nalaze se na donjem desnom dijelu ploče tik do UEFI-a i BIOS. Kada smo kod UEFI sučelja ono je slično ostatku Signature serije, pregledno je, brzo i jednostavno se koristi. Opcija ima pregršt unatoč činjenici kako H170 ne podržava overclocking. UEFI podržava CrashFree BIOS 3, EZ Flash 3 i EZ Mod. Softverska je podrška također klasična za Asus.
asus-h170m-e-d3-test

H170M-E D3 ploča je standardno opremljena, a kupci u ovome segmentu neće osjetiti nedostatak USB 3.1 tehnologije, te neće previše žaliti niti za nemogućnošću overclockinga. Ova je ploča jednostavno namijenjena uredskoj upotrebi, računalima kojima je ponajprije potrebna stabilnost rada i kompatibilnost, no to ne znači kako ne može poslužiti i za kakav micro ATX gamerski stroj. Kao veliki plus joj ubrajamo i M.2 utor čime štedimo prostor ukoliko koristimo SSD. 

SPECIFIKACIJE
Podrška za Intel Socket 1151 procesore šeste Core generacije – i7/i5/i3/Pentium/Celeron; podrška za 4x DIMM utora za DDR3 memoriju, maksimalnog kapaciteta 64GB, i maksimalne brzine 1866 MHz; 1x PCIe 3.0 x16; 1x PCIe 3.0 x4, 1x PCIe x1, 1x PCI; Gigabit LAN kontroler RTL8111H; Realtek ALC887-VD2 zvuk, 4x SATA 6Gb/s; 1x M.2 Socket 3, 8x USB 3.0 i 6 x USB 2.0, micro ATX Form Factor (24.4 x 22.4 cm).

USTUPIO:  Asus,  www.asus.com
CIJENA oko 800 kn
ZA: kvaliteta izrade, cijena, UEFI sučelje, dobra softverska podrška
PROTIV: koristi sporiju DDR3 memoriju, lošije ukupne performanse, slabija opremljenost
OCJENA: 2/5
Piše: K.M.

RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular